fat ή thin?

Ξεκίνησε από bobptz, 20 Δεκ 2012, 03:07:35 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Έχουμε ένα καινούριο μηχάνημα για server : dual core 2,9 ghz με 4 gb ram. Σκέφτομαι να τον αναβαθμίσω σε 8 GB ram.  Επίσης για clients έχουμε κάπου 8 pentium 4 και 8 pentium 2 pcs, και μπορώ να τα αναβαθμίσω όλα σε 300 – 512 ΜΒ ram, διότι βρήκα SDRAM των 512 ΜΒ για να βάλω όπου χρειάζεται.  Τα μηχανάκια τρέχουν win2000 και αυτή τη στιγμή το πολύ 5-6 να λειτουργούνε χωρίς προβλήματα.  Δικτυακό εξοπλισμό Gigabit θα πάρουμε.

Εγώ προτιμώ να τα δουλεύω όλα σα THIN clients.  Θεωρώ τη διαχείριση πολύ πιο εύκολη, από το να εγκαθιστώ ubuntu σε κάθε μηχάνημα.  Άσε που στα pentium 2 δε θα μπορέσω να πάω πάνω από 500 MB εύκολα διότι δε βλέπει τα τσιπάκια των 512.

Συμφωνείτε με αυτή την επιλογή?

alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 20 Δεκ 2012, 03:07:35 ΠΜ
Επίσης για clients έχουμε κάπου 8 pentium 4 και 8 pentium 2 pcs, και μπορώ να τα αναβαθμίσω όλα σε 300 – 512 ΜΒ ram, διότι βρήκα SDRAM των 512 ΜΒ για να βάλω όπου χρειάζεται.  Τα μηχανάκια τρέχουν win2000 και αυτή τη στιγμή το πολύ 5-6 να λειτουργούνε χωρίς προβλήματα.  Δικτυακό εξοπλισμό Gigabit θα πάρουμε.

Προτείνω να βάλεις 160 MB RAM στα Pentium 2 και να τα δουλέψεις ως thin,
και 768 MB RAM στα Pentium 4 και να τα δουλέψεις ως fat.
Gigabit εξοπλισμός χρειάζεται μόνο για server/switch, όχι για τους clients.

Παράθεση από: bobptz στις 20 Δεκ 2012, 03:07:35 ΠΜ
Εγώ προτιμώ να τα δουλεύω όλα σα THIN clients.  Θεωρώ τη διαχείριση πολύ πιο εύκολη, από το να εγκαθιστώ ubuntu σε κάθε μηχάνημα.

Ακολουθώντας τις οδηγίες εγκατάστασης του LTSP (http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP), υποστηρίζονται αυτόματα και thin και fat clients.
Δεν χρειάζεσαι τοπική εγκατάσταση Ubuntu σε κάθε μηχάνημα, και οι thin αλλά και οι fat clients μπουτάρουν μέσω δικτύου, δεν χρειάζονται καν να έχουν σκληρό δίσκο.

Δηλαδή θα μπορούσαμε να πούμε ότι στα σχολικά εργαστήρια έχουμε 4 τύπους υπολογιστών:

  • servers
  • standalone clients (είτε με windows είτε με τοπικό linux)
  • LTSP thin clients (netbooted, δεν χρειάζονται σκληρό δίσκο)
  • LTSP fat clients (netbooted, δεν χρειάζονται σκληρό δίσκο)

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 20 Δεκ 2012, 08:58:53 ΠΜ
Δεν χρειάζεσαι τοπική εγκατάσταση Ubuntu σε κάθε μηχάνημα, και οι thin αλλά και οι fat clients μπουτάρουν μέσω δικτύου, δεν χρειάζονται καν να έχουν σκληρό δίσκο.
Αυτό μου είχε διαφύγει.  Τέλεια!

Παράθεση από: alkisg στις 20 Δεκ 2012, 08:58:53 ΠΜ
Προτείνω να βάλεις 160 MB RAM στα Pentium 2 και να τα δουλέψεις ως thin,
Για πάνω από 160 ΜΒ (πχ 256 ΜΒ) δε θα οφελήσει καθόλου?  Τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Παράθεση από: alkisg στις 20 Δεκ 2012, 08:58:53 ΠΜ
και 768 MB RAM στα Pentium 4 και να τα δουλέψεις ως fat.
Ε τότε θα κοιτάξω μήπως βάλω 2x512 = 1024.  Αυτό θα βοηθήσει τους FAT, σωστά?

alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 20 Δεκ 2012, 10:13:53 ΠΜ
Για πάνω από 160 ΜΒ (πχ 256 ΜΒ) δε θα οφελήσει καθόλου?  Τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Σε φυσιολογική λειτουργία, καθόλου. Σε κάποιες περίεργες καταστάσεις (σελίδες με τεράστιες εικόνες στο firefox ή τεράστιες εικόνες στο libreoffice) η τοπική μνήμη του client χρησιμοποιείται, και αν δεν υπάρχει αρκετή, παρατηρούμε να παγώνει το ποντίκι για μισό δευτερόλεπτο μέχρι π.χ. να τελειώσει το φόρτωμα της σελίδας (σε αυτή τη φάση χρησιμοποιείται το δικτυακό NBD swap), ενώ στη συνέχεια πάλι όλα πάνε νορμάλ.
Άρα το όφελος στους thin clients για > 160 MB RAM είναι αμελητέο.

Παράθεση από: bobptz στις 20 Δεκ 2012, 10:13:53 ΠΜ
Ε τότε θα κοιτάξω μήπως βάλω 2x512 = 1024.  Αυτό θα βοηθήσει τους FAT, σωστά?

Ναι στους fat τα 1024 είναι λίγο καλύτερα από τα 768, τα οποία με τη σειρά τους είναι εμφανώς καλύτερα από τα 512.

bobptz

Τώρα είδα ότι ένα μηχανάκι (από τα "καλά") είναι celeron 2,4 ghz.  Αν έχω το περιθώριο για μνήμες να το κανω THIN ή FAT?

Πάντως 160 ΜΒ μου φαίνετε περίεργο.  Οι συνδιασμοί των RAM modules μπορούνε να δώσουνε 64, 128, 192, 256 ΜΒ κτλ.


bobptz

Σωστά.  Δε σκέφτηκα ότι υπάρχουν SDRAM των 32 MB.

bobptz

Τα Pentium-4 και Pentium-3 βγήκανε στα 1024 ΜΒ, περισέψανε μνήμες και τα Pentium-2 είναι στα 768 ΜΒ.  Μένει να δώ αν τα P2 θα τρέξουνε καλύτερα σα Thin ή Fat.

gverv

ΠαράθεσηΤα Pentium-4 και Pentium-3 βγήκανε στα 1024 ΜΒ, περισέψανε μνήμες και τα Pentium-2 είναι στα 768 ΜΒ.  Μένει να δώ αν τα P2 θα τρέξουνε καλύτερα σα Thin ή Fat.

Έχει ενδιαφέρον να μας πεις αν τα P3 με 1GB RAM παίζουν καλά σαν fat. Κατά τη γνώμη μου τους λείπει επεξεργαστική ισχύς με συνέπεια την αργή ανταπόκρισή τους, που τα κάνει δύσχρηστα σε περιβάλλον εργαστηρίου. Για τα P2 φυσικά τα πράγματα τα περιμένω σαφώς πολύ χειρότερα.

bobptz

Μπούταρε ένας fat (Pentium 4, 1gb ram).  Πρόλαβα και μπήκα λίγο στο internet.  Μου φάνηκε λίγο πιο αργό από το ίδιο μηχάνημα, όταν έτρεχε firefox στα windows 2000.  Ελπίζω στις άλλες εφαρμογές να έχει καλή ταχύτητα.

Υπάρχει κάποιο test/benchmark για να δω λίγο πιο αντικειμενικά την ταχύτητα των fat/thin clients?

Βρήκα αυτό (http://openbenchmarking.org/suite/esyst/ltsp-client-test), αλλά είναι μόνο για thin clients.

alkisg

Παράθεση από: alkisg στις 21 Ιαν 2011, 07:59:27 ΠΜ
Για τις απαιτήσεις σε RAM πάντως ενός συστήματος για surfing + office, εγώ θα τα τοποθετούσα ως εξής (κι αν ήμασταν σε καθαρά linuxάδικο φόρουμ θα έτρωγα κράξιμο ;D):
thin clients < 2000 < XP σκέτα < σύγχρονες διανομές Linux < XP φορτωμένα / Vista / 7
Κι αυτό γιατί οι τρέχουσες εκδόσεις Firefox, Google chrome, Opera, OpenOffice κτλ είναι πιο βαριές από τα αντίστοιχα προγράμματα των Windows πριν από 10 χρόνια που είχαν βγει τα 2000 και τα XP.

Οι fat clients είναι στην ίδια κατηγορία με το "σύγχρονες διανομές Linux".
Και σίγουρα άλλες απαιτήσεις μνήμης και CPU έχει ο Firefox 12 που είναι ο τελευταίος που τρέχει σε 2000, και άλλες ο Firefox 18 που τρέχει στο Ubuntu 12.04.
Τα πλεονεκτήματα του LTSP και των fat clients φαίνονται εδώ: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Πλεονεκτήματα.

bobptz

Τα Pentium 2 με 768 RAM  (FAT) δυσκολευότανε να μπουτάρουνε και ήταν πολύ αργά.  Τα άλλαξα σε THIN και είναι αρκετά πιο γρήγορα.

Επίσης ένα Pentium 3 και ένα Celeron, όλα με 1 GM RAM, έγιναν μάλλον πιο γρήγορα όταν τα γύρισα σε THIN.

bobptz

#12
Με κάποια THIN έχω πρόβλημα, μάλλον hardware. 

Ο ένας THIN Pentium-2 με 1 GB RAM δείχνει να τα πάει καλά.

Αλλά ένας άλλος Pentium-2 (με 768 MB RAM) και ένας Pentium-3 με 1 GB RAM όλο κολλάνε.  Δοκίμασα και με λιγότερη μνήμη (160-300 ΜΒ) αλλά τα πράγματα έγιναν χειρότερα.

Τα μηχανήματα αυτά είχαν ελεγχθεί σε Windows και δουλεύανε καλά. 

Σκέφτηκα να τα τεστάρω με κάποιους συνδιασμούς μνημών (<300 ΜΒ) για να δω αν δουλεύουνε.  Να το κάνω μποτάροντας με το LIVE-CD?  Αντέχει σε τόσο χαμηλή μνήμη? 

Είδα τις οδηγίες εδώ (http://ts.sch.gr/wiki/Linux/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1/%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82_%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82).  Αναφέρει :  "Εναλλακτική λύση είναι η χρήση του Ubuntu Live CD για την εκκίνηση του εξυπηρετητή ή του σταθμού εργασίας σας προκειμένου να ελέγξετε οι ίδιοι αν το Ubuntu υποστηρίζει το υλικό σας με την εφαρμογή System Testing."  Από τον server πήγα στο "System Testing"  αλλά δεν είδα κάποιο test. 

Κάποια ιδέα?

Ένα άλλο πρόβλημα που συμβαίνει συνέχεια είναι να κάνει επανεκίνηση (και με αναφορά προβλήματος) το EPOPTES ή το ΔιαχΣΕΠΕΥΥ, δε θυμάμαι πιο διότι τα έχω και τα δύο ανοιχτά.  Η Τεχν. Υποστήριξη κανονικά θα πρέπει να έχει πάρει αυτοματοποιημένες αναφορές του προβλήματος.

alkisg

Δοκίμασε memory test με το live cd, τρέχει όση RAM κι αν έχει ο client, ακόμα και λιγότερα από 64Mb.
Όχι η Τεχνική Στήριξη δεν παίρνει αυτοματοποιημένες αναφορές, θα πρέπει να κάνεις χειρωνακτικά bug report.

bobptz

Έτρεξα από το CD το memtest (2 passes) στο P2 με 3x64MB ram μόνο, όση χρειάζεται για ΤΗΙΝ.  Δεν έβγαλε πρόβλημα.  Μακάρι να δουλέξει αύριο.  Τώρα θα τρέξω και στο P3.

Το memtest86 το είχα τρέξει από μόνος μου σε αρκετά από τα pcs πριν 2 εβδομάδες.  Σε κάποιες μνήμες είχε βγάλει πρόβλημα, αλλά σε επανεξέταση τις πέρασε ΟΚ.  Τα μηχανήματα δουλέψανε, οπότε αγνόησα το memtest.

Από το μήνυμα του bug report, κατάλαβα ότι στέλνεται αυτόματα ειδοποίηση στην Τεχνική Στήριξη.  Θα προσέξω το μήνυμα καλύτερα την επόμενη φορά.  Μου έτυχε πάνω από 20 φορές τις τελευταίες ημέρες.


bobptz

Και στα δύο (P2 και P3) το memtest δεν έβγαλε πρόβλημα.  Τα έχω με 3x64 MB ram = 192 mb.  Κανένα από τα δύο δεν ανοίγει.  Στο EPOPTES φαίνονται πράσινα. 

Το EPOPTES κολλάει και μου βγάζει αναφορά λάθους, την οποία δεν ξέρω πως να προοθήσω στην Τεχνική στήριξη.  Έχω την εντύπωση ότι τα δύο προβλήματα έχουν σχέση μεταξύ τους.  Πάντως το EPOPTES γενικά κολλάει όταν ξεκινάνε τα clients.


alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 12 Φεβ 2013, 12:03:05 ΜΜ
Κανένα από τα δύο δεν ανοίγει.  Στο EPOPTES φαίνονται πράσινα.

Άρα ανοίγουν, αφού μπορείς να τα δεις στον Επόπτη. Μήπως εννοείς ότι δεν κάνουν login;
Μήπως έχεις πάλι λάθος το LDM_USERNAME και το LDM_PASSWORD;
Δοκίμασε να βγάλεις τελείως το LDM_AUTOLOGIN=True ώστε να δεις πρώτα ότι δουλεύουν, πριν πας στη λειτουργία netcafe που θέλεις.

Παράθεση από: bobptz στις 12 Φεβ 2013, 12:03:05 ΜΜ
Το EPOPTES κολλάει και μου βγάζει αναφορά λάθους, την οποία δεν ξέρω πως να προοθήσω στην Τεχνική στήριξη.  Έχω την εντύπωση ότι τα δύο προβλήματα έχουν σχέση μεταξύ τους.  Πάντως το EPOPTES γενικά κολλάει όταν ξεκινάνε τα clients.

Στείλε μου με email το αρχείο /var/crash/[κάτι με epoptes μέσα].crash.

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 12 Φεβ 2013, 02:57:11 ΜΜ
Μήπως έχεις πάλι λάθος το LDM_USERNAME και το LDM_PASSWORD;

"το δις εξαμαρτείν...", .... αυτό πρέπει να είναι.

Έχω μέχρι στιγμής αναπαλαιώσει πάνω από 12 pcs.  Επειδή αυτά τα δύο παρουσίασαν πρόβλημα, τα έβαλα στην άκρη και τους έδωσα και διαφορετικά ονόματα.  Και τα αποτελείωσα.....

Μάλλον πρέπει να ξανακάνω τη διαδικασία Ένας λογαριασμός ανά υπολογιστή με περισσότερα από 12 pcs αυτή τη φορά.

alkisg

Παράθεση από: alkisg στις 12 Φεβ 2013, 02:57:11 ΜΜ
Στείλε μου με email το αρχείο /var/crash/[κάτι με epoptes μέσα].crash.

Αυτό τελικά είναι γνωστό πρόβλημα που θα λυθεί στην επόμενη έκδοση του Επόπτη:
Αν έχεις κάνει δεξί κλικ σε έναν client και εμφανιστεί το μενού,
και στο μεταξύ κάποιος άλλος client συνδεθεί/αποσυνδεθεί/τερματιστεί,
τότε η "λίστα των clients" ξαναδημιουργείται εσωτερικά στον Επόπτη,
και βγάζει "list index out of bounds".

Θα έρθει update σε δυο τρεις βδομάδες που θα το λύνει αυτό.

bobptz

#19
Σκέφτομαι αν μπορώ να κάνω πιο γρήγορο το εργαστήριο.

Το LibreOffice φαίνεται αρκετά γρήγορο.  Αλλά ακόμα και απλή πλοήγηση στα menu του gnome-ubuntu είναι παρα πολύ αργή.  Δηλαδή συμαδεύεις με το ποντίκι την επιλογή και περιμένεις 1-3 δευτερόλεπτα για να κοκκινίσει.

Το εργαστήριο είναι σχεδόν τελειωμένο με 13 clients:
ένα Pentium-2, 192 ΜΒ RAM, THIN
ένα Pentium-3, 192 ΜΒ RAM, THIN
11 Pentium-4, 1 GB RAM, FAT

Ο server είναι καινούριος, intel pentium G645 @ 2,9 ghz με 4 gb ram.  Το network hardware είναι το προβλεπόμενο.  Υπάρχουν κάποια προβλήματα στην καλωδίωση που επιρεάζουν τους μισούς clients, και περιμένω να λυθούνε τις επόμενες ημέρες.  Αργούνε όμως και τα P4 που έχουν σωστή καλωδίωση.

Θα έβλεπα διαφορά αν πρόσθετα ακόμα 4 GB RAM στον server?  Ή μήπως επειδή έχω μόνο 2 THIN, είναι υπερ-αρκετός?  Από ότι διαβάζω εδώ,  δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.