Πολύ αργό xubuntu

Ξεκίνησε από kadafi, 21 Ιαν 2011, 12:59:20 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kadafi

Καλησπέρα,

σε pc με
winXp τα οποία (τρέχανε ικανοποιητικά)
256 RAM
1,3 Ghz επεξεργαστή Intel  P3

έβαλα τo xubuntu (έκανα format, δεν υπάρχουν πλέον τα xp) αλλά τρέχουν απελπιστικά αργά.
Η εγκατάσταση δεν έγινε μέσα απο τα windows αλλά κανονικά με boot απο το live Cd του xubuntu.
Λέτε να είναι θέμα μνήμης; Πάντως απ΄οτι διάβασα σε άλλα φορουμ συστήνουν τα xubuntu για τη μνήμη που έχει το pc. Επίσης διαβάζω ότι τρέχουν ικανοποιητικά και σε pc με μικρότερη μνήμη.
Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

alkisg

Το "απελπιστικά αργά" vs "ικανοποιητικά" δυστυχώς εξαρτάται από τον παρατηρητή...
Εγώ σε τέτοιο σύστημα θα έβαζα Debian Squeeze με LXDE (το αντίστοιχο του Lubuntu σε Debian, μου φαίνεται πιο ελαφρύ).

Για τις απαιτήσεις σε RAM πάντως ενός συστήματος για surfing + office, εγώ θα τα τοποθετούσα ως εξής (κι αν ήμασταν σε καθαρά linuxάδικο φόρουμ θα έτρωγα κράξιμο ;D):
thin clients < 2000 < XP σκέτα < σύγχρονες διανομές Linux < XP φορτωμένα / Vista / 7
Κι αυτό γιατί οι τρέχουσες εκδόσεις Firefox, Google chrome, Opera, OpenOffice κτλ είναι πιο βαριές από τα αντίστοιχα προγράμματα των Windows πριν από 10 χρόνια που είχαν βγει τα 2000 και τα XP.
Για πολλά άλλα προγράμματα (π.χ. Gnome Office) επαρκούν και 128 Mb RAM, αλλά δυστυχώς για "σύγχρονο" surfing χρειάζεται πολλή μνήμη, π.χ. αυτή τη στιγμή που γράφω ο Firefox με καμιά 10ριά καρτέλες ανοιχτές τρώει 400 Mb μόνος του ανεξάρτητα από το λειτουργικό.

tallis

Σίγουρα θα έτρωγες κράξιμο.

Άλλα έχεις δίκιο. Το Lubuntu δεν είναι και τόσο Light!
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

alkisg

Το Lubuntu είναι πολύ πιο light από τα XP. Τα Firefox/Chrome/Opera/OpenOffice είναι το "πρόβλημα", ανεξαρτήτως διανομής ή λειτουργικού.

kadafi

Το οτι είναι απελπιστικά αργό δεν είναι σχετικό  και εξηγώ γιατί...
Στα XP το firefox άνοιγε σε 5-10 sec ενώ στο xubuntu κάνει κάπου 1 με 2 λεπτά.
Όταν πέρασα το xubuntu περίμενα ο υπολογιστής να ανοίγει πολύ γρηγορότερα απ'οτι στα XP άλλα απογοητεύτηκα πολύ γιατί έκανε περίπου 10-15 λεπτά να μπουτάρει. Επίσης ότι και αν κάνεις πάει πολύ αργά. Ακόμα και αν κλικάρω στη ρύθμιση για τον ήχο μου το ανοίγει μετά από 1-2 λεπτά. Δηλαδή οτιδήποτε και αν κάνεις το μηχάνημα σέρνεται. Δεν είναι μόνο αργό όταν έχω ανοιχτό το firefox.
Απλά απογοητεύτηκα γιατί διάβαζα ότι το xubuntu είναι το πλέον κατάλληλο για αυτό το pc και ότι θα πηγαίνει πολύ γρηγορότερα από τα XP. Επίσης το installation ήταν επίσης πολύ αργό.
Θα δοκιμάσω κάτι πιο light λοιπόν, από Δευτέρα όμως.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

alkisg

Παράθεση από: kadafi στις 21 Ιαν 2011, 11:23:27 ΠΜ
Ακόμα και αν κλικάρω στη ρύθμιση για τον ήχο μου το ανοίγει μετά από 1-2 λεπτά.

Αυτό σημαίνει ότι έχει τελειώσει η RAM και ότι δουλεύει συνεχώς η εικονική μνήμη (swap file, partition ή compcache).
Το Debian / LXDE έχει πολύ πιο χαμηλές απαιτήσεις μνήμης από το Xubuntu.