Διαχείριση αρχείων server με Win2003 (+AD) μέσω ubuntu clients

Ξεκίνησε από merlin, 04 Φεβ 2009, 01:03:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

merlin

Έχω windows 2003 server στο εργαστήριο με Active directory και 10 clients dual boot Win XP pro και Edubuntu 8.04.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να διαχειριστώ τα αρχεία στον server (σε κάποιον public folder) μέσω ενός client Edubuntu?
Εννοείται χωρίς να εγκαταστήσω στον server το Ubuntu Server (δεν έχω χώρο στον σκληρό, που να κάνω partitions... καταλαβαίνετε).

Επίσης θα ήθελα να εκτυπώνω δικτυακά μέσω ubuntu σε εναν εκτυπωτή στον server.
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20


merlin

Είχα ξαναπέσει πάνω σε samba, αλλά έχω την εντύπωση ότι προϋποθέτει να στήσεις ubuntu server για να παίξουν οι samba clients, έτσι δεν είναι?
Εγώ θα ήθελα να μπορούν να μιλάνε τα PC τρέχοντας edubuntu με τον Server που έχει ΜΟΝΟ windows και active directory. (Φυσικά θα ήθελα με έναν "μαγικό" τρόπο να παίζουν και τα rules και τα σκριπτάκια του AD ανοίγοντας το edubuntu στα PC αλλά ας μην ζητάω πολλά, δεν χρειάζεται να γίνονται map τα shared folders του server αυτόματα, μου αρκεί να μπορώ να μπαίνω χειροκίνητα κάθε φορά)
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

sstergou

Χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι αυτό γίνεται μέσω του samba client

Το παρακάτω απόσπασμα από τον οδηγό της προηγούμενης ανάρτησης:

ΠαράθεσηClient

The samba package is not needed on clients. Install smbfs instead (see InstallingSoftware for details):

sudo aptitude install smbfs

If you want to connect to a Samba server (Windows server or an Ubuntu server running Samba) you have two options, you can use the smbclient command or you can directly mount the samba file system via smbfs.

Command line

Ubuntu will connect to a Samba server out of the box via smbclient. This is a similar to a FTP connection. Once connected, you can use commands such as ls, cd , put, and get.

smbfs

This package allows clients to mount Samba file shares, allowing them to act as local disks. Most people will prefer this method.

sstergou


merlin

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!
Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει, θα το τσεκάρω.
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20