Γενικά > Τεχνική υποστήριξη

Σφαλμα σε ιστοσελιδα Joomla σχολειου

<< < (3/3)

aspd:
Συνάδελφοι καλημέρα και Χριστός Ανέστη.
Θα ήθελα συμβουλές σχετικά με αναβάθμιση του ιστότοπου joomla του σχολείου μου και της έκδοσης Php.
Πιο συγκεκριμένα.
Ο ιστότοπος ξεκίνησε με joomla 1.5. Πριν αρκετά χρόνια έκανα αναβάθμιση σε joomla 2.5.  Από τότε ανεβάζω συχνά υλικό, αλλά δεν είχα ασχοληθεί με αναβάθμισή /του. Η έκδοση php που έχει είναι η 5.6.
Πήρα  backup τα αρχεία του φακελου joomla, όπως συνήθως με filezilla, αλλά προσπαθώντας να πάρω backup τη βάση δεδομένων στο περιβάλλο PhpMyΑdmin του ΠΣΔ εμφανίστηκαν μηνύματα  “Ανεπιτυχής σύνδεση του χρήστη ελέγχου όπως ορίστηκε στη ρύθμισή σας” (δείτε συνημμένα αρχεία).  Οπότε, άρχισα να ασχολούμαι με το τι εκδόσεις έχω. Προφανώς πολύ παλιές!!!!

Έφτιαξα το αρχείο .htaccess και έβαλα μέσα
AddHandler php7 .php
και το ανέβασα με το filezilla εκεί που έχω το joomla. Το αποτέλεσμα στο site είναι τα άπειρα warnings preg_replace που βλέπετε στο στιγμιότυπο οθόνης.  Γύρισα το .htaccess σε
AddHandler php56 .php για να λειτουργεί το site.

Έψαξα να βρω μήπως μπορώ να διορθώσω τα warnings στο αρχείο input.php. Δεν ξέρω τι να διορθώσω και πώς και αν έχει νόημα.
Μετά σκέφτηκα ότι μπορεί η έκδοση joomla 2.5 να μην είναι συμβατή με το php 7, οπότε ίσως πρέπει να κάνω αναβάθμιση του joomla πρώτα και ίσως τα διορθωθούν και τα warnings κτλ με το php7 .

Πήρα backup το site και με το akeeba backup.

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι λογικά τα παραπάνω και με τι σειρά να προχωρήσω. Να κάνω πρώτα αναβάθμιση το site;  σε ποιά έκδοση; είναι εύκολο από το 2.5 να πάει σε 3x;
Θα διορθωθεί αυτόματα το πρόβλημα που μου εμφάνιζε με το php7 ή θα πρέπει να κάνω και άλλα πράγματα;
Όλα αυτά είναι στους παλιούς servers του ΠΣΔ. Να τα αφήσω εκεί ή να προσπαθήσω να τα μεταφέρω  από την υπάρχουσα στη νέα υποδομή φιλοξενίας ιστοσελίδων με τις οδηγίες που είναι εδώ; https://blogs.sch.gr/webhost/#pos-dimioyrgo-mia-vasi-dedomenon-mysql
O ιστότοπος του σχολείου μου είναι εδώ: http://1gym-aigiou.ach.sch.gr

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση