Eπιλογη επιστημονικου πεδιου

Ξεκίνησε από techman, 26 Φεβ 2021, 10:35:07 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

techman

Καλημεριζω το στεκι των πληροφορικων. Ειμαι μαθητης β λυκειου στην ομαδα προσανατολισμου θετικων σπουδων. Από την πρωτη λυκειου ανακαλυψα ότι μου αρέσει πολυ η πληροφορικη και θα ήθελα πολυ να σπουδάσω πανω σε αυτην. Σε λιγες μερες θα μπουμε στο φροντιστηριο στην ύλη της γ λυκειου και αναρωτιεμαι ποιο πεδιο να επιλεξω. Να αναφερω ότι τρελαινομαι για μαθηματικα φυσικη πληροφορικη , η χημεια και το αοθ με αφηνουν αδιάφορο. Είμαι κατοικος της πατρας και λογω του ότι υπαρχει στηνπολη μου ενα καλο τμημα πληροφορικης το ceid στο οποιο εχω προσβαση μονο απο 2ο πεδιο οποτε η ζυγαρια γερνει λιγο προς τα κει βεβαια αν η ελλειωη του μαθηματος της πληροφορικης μου δημιουργησει κενα ειμαι διατεθημενος να παρω και 4ο θα μου δημιουργηθουν όμωσ κενα η όχι παρακαλω βοηθηστε με τι να επιλεξω σχετικα;;;

dpa2006

Στο CEID δίδεται πρόσβαση μόνο από το 2ο Πεδίο?
τρομερή αδικία.
τα υπόλοιπα τμήματα της περιοχής σου ως εναλλακτική επιλογή σε ενδιαφέρουν?
Μπορείς να τα έχεις ως επιπλέον λύση (στο 2ο Πεδίο) αν τυχόν συμβεί κάτι απρόοπτο στις Πανελλαδικές και στην απευχθέα περίπτωση δεν μπορέσεις να περάσει στο ceid?
Τα τμήματα Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής έχουν πάντα εισαγωγικά μαθήματα Πληροφορικής ώστε να καλύψουν κενά σε γνώσεις που προέρχονται από αποφοίτους άλλων κατευθύνσεων.
Ξεκινούν από μηδενική βάση.

Έχεις ρωτήσει τον ευατό σου αν μπορεί να "αντέξει" την άλλη κατεύθυνση που δεν έχει Πληροφορική?
Ανάμεσα στην ΑΟΘ,τα οικονομικά μαθήματα και την Χημεία ποιο "αντέχεις" περισσότερο για μια χρονιά στην Γ Λυκείου?


Αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα για να σπουδάσεις μακριά από την πόλη σου,υπάρχουν και άλλες επιλογές.
Αλλά η συμβουλή μου είναι αφού έχεις καλό τμήμα(πολύ καλό...) στην περιοχή σου γιατί να προτιμήσεις να φύγεις μακριά?
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

techman

Τι να σας πω την χημεια πιστευω θα την αντεξω εναν χρονο ακομα. Εφόσον δεν θα μου δημιουργηθουν κενα από την ελλειψη του μαθηματος της πληροφορικης δεν πιστευω ότι αξιζει να περασω τα φοιτητικα μου χρονια σε εστια (Η μονη λυση αν παω σε αλλη πολη). Επίσης περαν του ceid με ενδιαφερει και το ημτυ (και ελαχιστα πολυ ελαχιστα το φυσικο)αλλα δεδομενου οτι το ημτυ εχει μεγαλυτερη βαση ειναι λιγο απίθανο να περασω ημτυ και οχι ceid. Γενικότερα διακρινω στον εαυτό μου μια κλιση προς τις θετικες επιστημες από τις επιστήμες των οικονομικων και των επιχηρήσεων. Ετσι λοιπον θα παω 2ο πεδιο.