Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Keep Growing

Είδατε όμως ο Αύγουστος, τι σου είναι ε; Όλα τα μαλακώνει. Σου λέει ο άλλος, καλύτερα στην παραλία με φραπεδιά και μπιρίτσα, αυτή τη φθηνή όμως για να μην ξοδεύομαι και έχει ο Θεός από ...Σεπτέμβρη.

Επίσης, για να σοβαρευτούμε και λίγο, οι σύμβουλοί μας τι ενημέρωση έχουν και αν δεν έχουν ποια είναι η άποψή τους για τα δημοσιεύματα;
Νομίζω πως όλοι περιμένουν να πάει στη βουλή το ΣΝ και μετά θα αντιδράσουν με το γνωστό τρόπο, "ε, τώρα πλέον είναι αργά, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα, είναι και σε κρίση η Ελλαδίτσα μας, ας μην αντιδράσουμε και πολύ για να μην την καταστρέψουμε", άσε που και οι θεσούλες είναι πλέον υπερπολύτιμες 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: che στις 30 Ιουλ 2013, 11:10:04 ΠΜ
Εγώ τον έχω κάνει προχθές και για να είμαι ειλικρινής όταν τον ενόχλησα είτε με mail είτε μέσω fb μου απάντησε ευγενικοτατα. Τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω κατα ποσο σοβαρό θα ήταν να του ζητήσω παρέμβαση. Νομίζω ότι πάλι η πεκαπ πρέπει να παρέμβει. Δεν είμαι κάποιος επίσημα εκλεγμένος και δεν αντιπροσωπευω κάποιον επίσημα.

Συμφωνώ απόλυτα...Και γω στη θέση σου θα ήμουν διστακτικός να ρωτήσω...Αν θες όμως και δεν νοιώθεις άβολα, στείλΕ του ένα πολύ σύντομο email ή msg , ρωτώντας απλά αν έχει υπόψη του τα δημοσιεύματα και τη φημολογούμενη κατάργηση της Α.Ε.Π.Π ?

che

Αυτό το έχω κάνει ήδη από τα πρώτα δημοσιεύματα που είχαν βγει στις 24-6. Η απάντηση ήταν η εξής.



Σας ευχαριστώ για το μήνυμά σας. Η προσωπική μου άποψη για τις εισαγωγικές εξετάσεις σαφώς περιλαμβάνει και το μάθημα της Πληροφορικής, προσανατολίζεται όμως γενικότερα σε μια κατεύθυνση αυξημένης ευθύνης των ΑΕΙ (Πανεπιστημίων και ΤΕΙ) τόσο για την επιλογή των εξεταζόμενων μαθημάτων, όσο και για τον καθορισμό των απαιτήσεων για το γνωσιακό επίπεδο των υποψήφιων φοιτητών/σπουδαστών.

Προς το παρόν, μόνο φημολογία υπάρχει σχετικά με το τι προβλέπει το νέο σχέδιο νόμου για το Λύκειο, το Τεχνολογικό Λύκειο και τις εισαγωγικές εξετάσεις. Ελπίζω ότι το τοπίο θα ξεκαθαρίσει μετά τον επικείμενο κυβερνητικό ανασχηματισμό. Στην πορεία αυτή, προσβλέπω στη δυνατότητα τόσο του ΕΣΥΠ όσο και των συστατικών αυτού Συμβουλίων (ΣΑΠΕ, ΣΑΤΕ, ΣΠΔΕ) να τοποθετηθούν επί όλων των θιγόμενων θεμάτων.

Στη διαδικασία αυτή ασφαλώς και θα καταθέσω και την προσωπική μου άποψη, τόσο για τις εξετάσεις όσο και για τη διδασκαλία του μαθήματος της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο. Οφείλω όμως να προσπαθήσω να διαμορφώσω και να παρουσιάσω τη σύνθεση των διαφορετικών απόψεων που είναι βέβαιο ότι θα κατατεθούν από τις εμπλεκόμενες πλευρές.

Με εκτίμηση
Σωκράτης Κάτσικας



Σε τελευταίο μήνυμα του μου λέει ότι δεν εχει καμία ενημέρωση περί νομοσχεδίου. Πολυ περίεργα μου ακούγονται.

Keep Growing

Παιδιά είναι ολοφάνερο ότι ο Κάτσικας ξέρει τι θα συμβεί με την Πληροφορική στα Λύκεια και προσπαθεί να στρογγυλέψει λίγο τα πράγματα λόγω της θέσης του.

Εδώ στο Στέκι, πόσοι συνάδελφοι είναι οι άμεσα θιγόμενοι τουλάχιστον; Γιατί δεν αντιδρούν (με εξαίρεση τους 5 - 6 που διαρκώς είναι συνδεδεμένοι και αγωνιούν έμπρακτα); Ή αν έχουν αντιδράσει με κάποιο τρόπο καλό θα ήταν να το μάθουμε και μεις.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

tdrivas

H συντάκτης του άρθρου μόλις μου έστειλε ότι όντως είναι παράλειψη το θέμα με την Πληροφορική και να περιμένουμε τι θα συμβεί και κατά τη διάρκεια της συζήτησης στη βουλή.
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Jimbo

Παράθεση από: morfeus στις 30 Ιουλ 2013, 02:07:42 ΜΜ
H συντάκτης του άρθρου μόλις μου έστειλε ότι όντως είναι παράλειψη το θέμα με την Πληροφορική και να περιμένουμε τι θα συμβεί και κατά τη διάρκεια της συζήτησης στη βουλή.

Δηλαδή;;;;;
Δημήτρης Μπούζιος
ΓΕΛ Άστρους

che

Μόλις μου έστειλε ο πρόεδρος της πεκαπ Νίκος σκικος μήνυμα που μου λέει ότι κανονισαν συνάντηση με τον κεδίκογλου. Τον υφυπουργό φαντάζομαι. Εντύπωση μου κάνει και μένα ότι ενώ θα έπρεπε να είμαστε 200 άτομα και να πυροβολουμε με απόψεις και επιστολές είμαστε 5 άτομα.

vtsakan

Παράθεση από: morfeus στις 30 Ιουλ 2013, 02:07:42 ΜΜ
H συντάκτης του άρθρου μόλις μου έστειλε ότι όντως είναι παράλειψη το θέμα με την Πληροφορική και να περιμένουμε τι θα συμβεί και κατά τη διάρκεια της συζήτησης στη βουλή.


Αυτο δεν το κατάλαβα.
Δικη της παραλειψη ή του υπουργείου;
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

Keep Growing

Υπάρχει περίπτωση πολλοί συνάδελφοι να μην είναι ενημερωμένοι λόγω διακοπών και χαλαρότητας.
Όσοι μπορούμε ας χρησιμοποιήσουμε τις λίστες καθηγητών πληροφορικής στην περιφέρεια που είναι το σχολείο μας για να ενημερώσουμε και τους υπόλοιπους συναδέλφους.

Εγώ προσωπικά έστειλα μήνυμα στη λίστα των καθηγητών Πληροφορικής του νομού Δωδεκανήσου.

Αξίζει δε να σημειωθεί ότι εκτός από 1-2 συναδέλφους που ενδιαφέρθηκαν για τα ζητήματα της απόλυσης και της (πιθανολογούμενης) κατάργησης των μαθημάτων πληροφορικής από τα Λύκεια τα Γενικά, αλλά και την κατάργηση του τομέα Πληροφορικής στα Τεχνολογικά Λύκεια, όλοι οι υπόλοιποι κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου μέσα στη λίστα. Η σιωπή τους είναι ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΉ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

nikosx

Παράθεση από: morfeus στις 30 Ιουλ 2013, 02:07:42 ΜΜ
H συντάκτης του άρθρου μόλις μου έστειλε ότι όντως είναι παράλειψη το θέμα με την Πληροφορική και να περιμένουμε τι θα συμβεί και κατά τη διάρκεια της συζήτησης στη βουλή.
Ούτε εγώ κατάλαβα καλά.
Θανάση μήπως μπορείς να διευκρινήσεις;
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

Keep Growing

Παράθεση από: vtsakan στις 30 Ιουλ 2013, 03:03:40 ΜΜ

Αυτο δεν το κατάλαβα.
Δικη της παραλειψη ή του υπουργείου;

Δεν είναι κανενός παράληψη.
Προφανώς είναι αποτέλεσμα αντίδρασης κάποιων συναδέλφων.
Είναι μανούλες οι δημοσιογράφοι σε κάτι τέτοια.

Δεν μπορούμε επιτέλους να καταλάβουμε ότι μόνο με συλλογικούς αγώνες κατακτιούνται ή διατηρούνται οι κατακτήσεις μέτρων γης;
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

tdrivas

παραλειψη του υπουργειου..παντως τονισε στ μηνυμα.της οτι εμεισ γρδουμε παντα εγκυρα αρθρα κανπντας διαφημιση στην ιδια κ την εφημεριδα..γιαυτο θα ακουστω γραφικος αλλα κρατηστε μικρο καλαθι..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

che

Παράλειψη του Υπουργείου ??? χαχαχαχαχα
Δηλαδή η δημοσιογράφος υποστηρίζει ότι το υπουργείο παρέλειψε άθελα την Πληροφορική από το Λύκειο ?
Αν όντως είναι δική της παράλειψη , νομίζω προς πρέπει να υπάρξει αποκατάσταση του κλάδου μας .

Πόσο πιθανό είναι να φιλοξενήσει το ΕΘΝΟΣ δικό μας άρθρο ? Τον αντίλογο της "παράλειψης" δηλαδή ?