ΟΕΦΕ 2019 ΔΙΚΤΥΑ

Ξεκίνησε από mikezante, 04 Μαΐου 2019, 01:06:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mikezante

Γεια σας!
Δεν ξέρω αν έχετε δει το σημερινό διαγώνισμα ΟΕΦΕ.
Πολυ όμορφα αλλά αρκετά δύσκολα τα θέματα, ειδικά το Θέμα Δ, στο οποίο γίνεται fragmentation ενός πακέτου δυο φορές (σε δυο δίκτυα με MTU1>MTU2).
Νομίζω οτι δύσκολα γράφει κάποιος πάνω από 13, αν υπολογίσουμε και τα «αντί-sos» ερωτήματα θεωρίας.
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

lamousis


Λαμπράκης Μανώλης

Ήταν όντως σύνθετα τα θέματα...ειδικά  το δ ήταν λίγο περίεργο... Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε το α3, που ήθελε αντιστοίχιση πεδίων με το  μέγεθος τους σε bits...εγω προσωπικά δεν τα θυμάμαι απέξω για παράδειγμα.. Στα θέματα που μας έστειλαν πάντως στο συγκεκριμενο θέμα, η στήλη α αναφέρει πως έχει 3 επιλογές ενώ αναγράφονται μόνο 2... Το παρατηρήσατε και εσεις η μόνο σε εμάς τα στέλνουν λάθος;;;  :angel: >:D :laugh: :police:

Λαμπράκης Μανώλης

Τώρα που βλεπω και τις λύσεις στο α3, δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχουν... Εκεί υπάρχουν 4 επιλογές, αντί τις 3 που λέει η εκφώνηση και τις 2 που έχουν οι στήλες....

Λαμπράκης Μανώλης

Επίσης το θέμα Δ τώρα που το ξαναβλέπω, νομίζω είναι κάπως εκτός λογικής μαθήματος... Στις λυσεις που έχω μπροστά μου, ή υπαρχει λάθος στον υπολογισμό του δετ στον δεύτερο δρομολογητή ή ο υπολογισμός γίνεται με τρόπο που εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω... Δεν υπάρχει  κάπου παράδειγμα σχετικά με το πως χειρίζεται ο δρομολογητής τα πακέτα σε τέτοια περίπτωση... Για δείτε το και εσείς να το συζητήσουμε,  ίσως εγώ να μην το σκέφτομαι σωστα

mikezante

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 04 Μαΐου 2019, 03:51:31 ΜΜ
Επίσης το θέμα Δ τώρα που το ξαναβλέπω, νομίζω είναι κάπως εκτός λογικής μαθήματος... Στις λυσεις που έχω μπροστά μου, ή υπαρχει λάθος στον υπολογισμό του δετ στον δεύτερο δρομολογητή ή ο υπολογισμός γίνεται με τρόπο που εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω... Δεν υπάρχει  κάπου παράδειγμα σχετικά με το πως χειρίζεται ο δρομολογητής τα πακέτα σε τέτοια περίπτωση... Για δείτε το και εσείς να το συζητήσουμε,  ίσως εγώ να μην το σκέφτομαι σωστα

Η λύση είναι σωστή.
Το 3ο και τελευταίο τμήμα του πρώτου  fragment έχει
μήκος 456 και
MF=1, αφου δεν έχει τελειωσει η μεταδοση του αρχικού πακετου.
Η ΣΘΤ συνεχίζει την αρίθμηση για το δεύτερο fragment απο την τιμή: 128 + 456div8 = 185

Έχω λύσει αντίστοιχα θέματα με τους μαθητές μου, αλλα ομολογουμένως είναι εκτός φύσης του μαθήματος και καλό είναι να μην μπαίνουν σε διαγωνίσματα.
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: mikezante στις 04 Μαΐου 2019, 04:53:37 ΜΜ
Η λύση είναι σωστή.
Το 3ο και τελευταίο τμήμα του πρώτου  fragment έχει
μήκος 456 και
MF=1, αφου δεν έχει τελειωσει η μεταδοση του αρχικού πακετου.
Η ΣΘΤ συνεχίζει την αρίθμηση για το δεύτερο fragment απο την τιμή: 128 + 456div8 = 185

Έχω λύσει αντίστοιχα θέματα με τους μαθητές μου, αλλα ομολογουμένως είναι εκτός φύσης του μαθήματος και καλό είναι να μην μπαίνουν σε διαγωνίσματα.


στις λύσεις που έχω εγώ, το μήκος δεδομένων του πρώτου τμήματος είναι 1480 και του δευτερου 520 ..  σύνολο κάνουν 2000 .. το αρχικό έχει μέγεθος 2000 μαζι με την επικεφαλίδα, άρα δεδομένα 1980 ... το δευτερο δεν πρέπει να είναι 500 bytes δεδομένων ?? έτσι που είναι η λύση δεν βγαίνει το αρχικό 2000 δεδομένα + 20 επικεφαλίδα = 2020 ?? ή κάτι δεν λέω σωστά ??

συνάδελφε εγώ δεν το έχω ξαναδεί αυτό στο σχολικό κάπου, ούτε σε σχετικές ασκήσεις για το μάθημα, πάντα στα πλαίσια της εξέτασης του μαθήματος ...

mikezante

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 04 Μαΐου 2019, 05:53:42 ΜΜ
έτσι που είναι η λύση δεν βγαίνει το αρχικό 2000 δεδομένα + 20 επικεφαλίδα = 2020 ?? ή κάτι δεν λέω σωστά ??

Γράφει ότι τα δεδομένα είναι ένα τμήμα TCP, άρα 2000 καθαρά δεδομένα +20 η επικεφαλίδα IPv4=2020!
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

tvroch

Επειδη ακομα δεν υπαρχουν πουθενα τα θεματα της οεφε, μηπως θα μπορουσατε να ποσταρετε την συγκεκριμμένη ασκηση η μια αναλογη της  ωστε να καταλαβουμε και οι υπολοιποι τι ειναι αυτη η ασκηση;

mikezante

Παράθεση από: tvroch στις 06 Μαΐου 2019, 07:07:15 ΠΜ
Επειδη ακομα δεν υπαρχουν πουθενα τα θεματα της οεφε, μηπως θα μπορουσατε να ποσταρετε την συγκεκριμμένη ασκηση η μια αναλογη της  ωστε να καταλαβουμε και οι υπολοιποι τι ειναι αυτη η ασκηση;

Δικτυο Α έχει MTU=1500
Δίκτυο Β έχει MTU=532
Συνδέονται με δρομολογητη R2.
Ο δρομολογητής R1 στο άκρο του Α λαμβάνει TCP segment μεγέθους 2000bytes (Data+TCPheader). Θεωρείστε ότι η επικεφαλίδα είναι μεγέθους 20bytes (εδώ προφανώς εννοεί την IPv4 επικεφαλίδα)

Δ1. Για κάθε ενα IP fragment που στέλνεται στο Δικτυο Α να αναφέρετε τις τιμές στα πεδια MF, DF, ΣΘΤ, κλπ
Δ2. Για κάθε ενα IP fragment που στέλνεται στο Δικτυο B από τον R2 να αναφέρετε τις τιμές στα πεδια MF, DF, ΣΘΤ, κλπ
Γεράσιμος Βαρδακαστάνης
mikevard@hotmail.com

pliroforikos

καλημερα...
συγνωμη αλλα το ερωτημα για το spliterless ( Α1 . 5 )   ειναι μεσα στην ύλη;