ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΕΠΠ

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 23 Ιουν 2016, 10:55:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Καλημέρα  συνάδελφοι
Απευθύνομαι κυρίως  σε αυτούς  που διδάσκουν στα φροντιστήρια αλλά και σε όσους έχουν διδάξει και συνεχίζουν να διδάσκουν το μάθημα σε σχολική τάξη και υποβάλλω κάποιες ερωτήσεις- προβληματισμούς

1.   Από πιο σημείο του σχολικού βιβλίου (παράγραφο κεφάλαιο)ξεκινάτε το μάθημα σας
2.   Λαμβάνετε υπόψη ότι έχουν κατά μέσο όρο ακούσει οι μαθητές από την Β λυκείου
3.   Ξεκινάτε κατευθείαν να γράφετε δομές επιλογής και επανάληψης

Εγώ  προσωπικά που διδάσκω το μάθημα σε φροντιστήριο και σε σχολείο θεωρώ  ότι για να βγει ή ύλη και με επαναλήψεις πρέπει να ξεκινήσουμε λίγο  σύντομα με μία μικρή επανάληψη στα  βασικά (τύποι δεδομένων , είδη τελεστών , χρήση του div και mod λογικές εκφράσεις και βασικές εντολές ) 1 έως 2 μαθήματα και μετά κατευθείαν στις δομές επιλογής και επανάληψης. Άλλωστε και οι οδηγίες αυτό λένε παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο
http://www.iep.edu.gr/images/school_books/%CE%93_%CE%97%CE%9C%CE%95%CE%A1_%CE%9A%CE%91%CE%99_%CE%94_%CE%95%CE%A3%CE%A0%CE%95%CE%A1_%CE%93%CE%95%CE%9B_%CE%91%CE%95%CE%A0%CE%A0_%CE%91_%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3_%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A4%CE%97_%CE%9C%CE%91%CE%98%CE%97%CE%A4%CE%97.pdf

Ποια η γνώμη σας ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

εμένα η λογική είναι η ακόλουθη: στην καλοκαιρινή προετοιμασία, περίπου 6 εβδομάδες με 3 ώρες, διδάσκω (ενδεικτικά, προφανως τα παρακάτω αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες)

- μία επανάληψη στους τελεστές, πράξεις, τύπους μεταβλητών κτλ  --> 1 εβδομάδα
- δομή επιλογής, απλή, σύνθετη, πολλαπλή εμφωλευμένη με αρκετές ασκήσεις --> 3 εβδομάδες
- εισαγωγή στον προγραμματισμό και την ΓΛΩΣΣΑ, με λογικά λάθη, μεταγλωττιστές κτλ --> 1 εβδομάδα
- επανάληψη στα παραπάνω --> 1 εβδομάδα

εγώ προσωπικά δεν δίνω μεγάλη σημασία στον διαχωρισμό ΓΛΩΣΣΑΣ-αλγορίθμων, τους εξηγώ τις διαφορές και προσπαθώ να τους βάλω στην λογική πως η λύση ενός προβλήματος είναι ουσιαστικά η ίδια και στις δύο περιπτώσεις ... απλά κάποιες ασκήσεις είναι σε ΓΛΩΣΣΑ κάποιες σε αλγόριθμο

επίσης δομές επανάληψης αρχίζω από Σεπτέμβρη, θεωρώ βασικό να αποκτήσουν βάσεις στις δομές επιλογής σαν αρχή, μην ξεχνάμε πως αρκετοί μαθητές δυσκολεύονται να μπουν στην λογική της αλγοριθμικής σκέψης, οπότε για 5-6 εβδομάδες δεν προχωράω στις δομές επανάληψης

αυτά από εμένα

akalest0s

"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK

ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΕΣΤΟΡΑΣ

Καλησπέρα Συνάδελφοι έχει οριστεί επίσημα με εγκύκλιο η ύλη της νέας σχολικής χρονιάς γαι το μάθημα του ΑΕΠΠ ??? ΑΝ ναι μήπως θα ξέρατε που υπάρχει ???

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

#4
 όσο γνωρίζω το πιο πρόσφατο είναι το ακόλουθο συνημμένο δεν έχω ακούσει ή δει στο διαδίκτυο κάτι άλλο
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

tsak

Εγώ διαπιστώνω για άλλη μια χρονιά ότι στη Β λυκείου πάλι το μάθημα πέρασε και δεν ακουμπησε. Είτε γιατί οι περισσότεροι μαθητές ήταν χαλαροι εως αδιάφοροι είτε γιατί οι εκπαιδευτικοι δεν έκαναν τη δουλειά τους. Γι αυτό και τα κάνω από την αρχή να μαι ήσυχος. Τελεστές,  μεταβλητές,  ακολουθία κλπ

twisted

Εγώ ευτυχώς όλα τα τμήματα που έχω είχαν ήδη ξεκινήσει με 1 ώρα το χειμώνα σαν προετοιμασία οπότε δεν έχω τετοια θέματα. Μέσα στο καλοκαίρι θα ασχοληθώ αποκλειστικά με δομή επανάληψης την οποία είχα ξεκινήσει αρχές Μαΐου (δηλαδή 3 μαθήματα).

Τώρα εννοείται από Σεπτέμβρη κάθε νέο τμήμα ξεκίνημα από την αρχή μιας και δε νομίζω να μας έρθει κανένας μαθητής και να είναι εφικτό να θεωρήσω κάτι γνωστό.... ::)