Δεν δουλεύει πια η ethernet σύνδεση σε laptop

Ξεκίνησε από Wizard, 19 Νοε 2012, 05:33:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Wizard

Laptop με Windows 7 για κάποιο λόγο δεν δουλεύει πια η ethernet σύνδεση.
Η ενσωματωμένη κάρτα δικτύου αναγνωρίζεται κανονικά από τα windows, αλλά όταν βάζω καλώδιο δικτύου δε γίνεται τίποτα, τα windows νομίζουν ότι δεν έχω συνδέσει καλώδιο και το λαμπάκι της κάρτας δεν ανάβει. Το καλώδιο είναι ok και δοκίμασα και με Xubuntu live cd μήπως φταίγανε τα windows, αλλά ούτε εκεί έπαιξε.

nikos33

δοκίμασε καλώδιο με άλλο βύσμα ίσως να μην πατάει καλά...

Wizard

Δυστυχώς, δοκίμασα και άλλο καλώδιο και άλλο πριζάκι δικτύου και τίποτα.
Αν χρειαστεί να το δώσω για επισκευή (επειδή είναι σχολείου), πρέπει να φτιατεί κάποιου είδους πρωτόκολλο παράδοσης στην αρμόδια εταιρεία;

vigor

Καλημέρα συνάδελφε!
Έχεις ελέγξει από το BIOS αν υπάρχει κάποια κάποια ρύθμιση σχετικά με την σύνδεση LAN, π.χ. onboard LAN; Αν υπάρχει μπορεί να είναι απενεργοποιημένη. Πριν το πας σε τεχνικό γνώμη μου είναι να αναζητήσεις την λύση στην τεκμηρίωση του προϊόντος και αν δεν βρεις άκρη να επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας τηλεφωνικώς. Αν θέλεις μου λες το μοντέλο του λαπτοπ και σου δίνω το τηλ στην Ελλάδα.

Wizard

Ναι, μπήκα στο BIOS και η onboard κάρτα είναι ενεργοποιημένη, έχει τις ίδιες ρυθμίσεις με τα υπόλοιπα laptop. Να δοκιμάσω να κάνω reset όλες τις ρυθμίσεις;
Η θύρα έχει ένα πράσινο και ένα πορτοκαλί λαμπάκι, τα οποία ανάβουνε και με τα laptop κλειστά.
Στο εν λόγω laptop δεν ανάβουν τα λαμπάκια, απλώς ανάβει στιγμιαία το πράσινο όταν γίνεται το boot.
Δοκίμασα να διαλέξω network boot για να δω τι θα κάνει η κάρτα και το PXE ανέφερε media failure, ενώ στα άλλα laptop ψάχνανε για ip μέσω dhcp.
Το μοντέλο είναι HP 620. Ξέρω ότι έχουν εγγύηση από την HP για 1 χρόνο, αλλά μου είπανε ότι οι όροι του διαγωνισμού ανέφεραν "3 χρόνια εγγύηση ή από την κατασκευάστρια εταιρεία ή από την προμηθεύτρια εταιρεία".

petrosp13

Αν το ανοίξεις και μετά plug-unplug την κάρτα δικτύου; Θα χάσεις την εγγύηση;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Wizard

Δεν έχω ανοίξει ποτέ laptop. Η onboard LAN βγαίνει και μπαίνει ή είναι μέρος της μητρικής;

vigor

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο της HP. Στα συμπτώματα αναφέρεται το πρόβλημα που περιγράφεις. Η λύση έχει να κάνει μάλλον με την εγκατάσταση του driver της κάρτας δικτύου.

http://bizsupport1.austin.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&prodTypeId=321957&prodSeriesId=4158863&swItem=ob-88083-1&prodNameId=4158501&swEnvOID=2094&swLang=13&mode=4&idx=2


Δώσε απάντηση να μας πεις αν λύθηκε :)
Καλό βράδυ!

Wizard

vigor, ευχαριστώ για το link, θα το δοκιμάσω αύριο και θα ενημερώσω, αν και αφού δεν δούλεψε ούτε με xubuntu live cd, δεν αισιοδοξώ ότι το πρόβλημα είναι με τα windows.  :(

vigor

Αν δεν σου δουλέψει η κάρτα με την επανεγκατάσταση των οδηγών της, προτείνω τα ακόλουθα:
1. Να καλέσεις στο τμήμα υποστήριξης της HP στο 801-11-75400 (8:30-18:00). Πρέπει να σημειώσεις το serial number του μηχανήματος ώστε να το δώσεις όταν θα σου ζητηθεί. Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι ένα από τα λάπτοπς που ήρθαν στα 12θεσια Δημοτικά. Πολύ πιθανόν να είναι εντός εγγύησης και αν ελεγχθεί ως ελαττωματικό να το αντικαταστήσουν. Η παραλαβή πρέπει να έγινε το 2011.
2. Ρίξε μια ματιά και στα έγγραφα επίσης του διαγωνισμού που αναφέρουν την υποχρέωση δωρεάν παροχής τεχνικής στήριξης από τον προμηθευτή (μάλλον θα είναι το multirama ή το eshop) για ορισμένο χρονικό διάστημα. Το μηχάνημα ίσως χρειαστεί να μεταβεί στον προμηθευτή και αυτοί να το ελέγξουν και να πράξουν ανάλογα(αν χρειαστεί να ζητήσουν αντικατάσταση ή να το στείλουν για νέο έλεγχο στην HP).
Καλή επιτυχία και μας ενημερώνεις για νεότερα!

Wizard

vigor, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Το θέμα λύθηκε με τον πιο απίστευτο τρόπο! Ψάχνοντας, βρήκα αυτό.
Έβγαλα το καλώδιο τροφοδοσίας και το καλώδιο δικτύου (την μπαταρία την έχω βγάλει έτσι κι αλλιώς), πάτησα το κουμπί on/off, έβαλα πάλι τα καλώδια και άναψαν πάλι τα λαμπάκια!

Ναι, είναι laptop από 12θέσιο δημοτικό και δυστυχώς έχουν βγει εκτός εγγύησης (1 έτος), είχα μιλήσει και με HP και μου είχαν πει ότι μόνο για τον έλεγχο θέλουν 40 ευρώ, οπότε είχα σκεφτεί να έπαιρνα κάποιο φτηνό usb to ethernet στικάκι.

petrosp13

Προφανώς ηλεκτρικό κόλλημα έφαγε το μηχάνημα και η κλασικότερη λύση είναι πάντα αυτή που σου λένε πάντα αυτοί που δεν έχουν ιδέα
"Γιατί δεν το βγάζεις από την πρίζα;"
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Wizard

 ;D Έχεις δίκιο, αλλά ούτε που σκέφτηκα γιατί το μηχάνημα δούλευε κατά τα άλλα. Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο "κόλλημα".

vigor

Ωραία wizard! Κι έχεις να δεις ακόμα πολλά κολλήματα και περίεργα ειδικά αν αλλάζεις σχολείο κάθε χρόνο όπως εγώ. Ειδικά αυτά τα infoquest που βλέπω μπροστά μου έχουν αρχίσει και βγάζουν πολλά προβλήματα hardware, κυρίως σε σκληρούς δίσκους, μητρικές και τροφοδοτικά, ιδιαίτερα σε περιοχές με κεραυνούς, καταιγίδες και συναφή φυσικά φαινόμενα. Έχουν κι αυτά τα πολύμπριζα της πλάκας που με γεμίζουν αισθήματα φόβου και τρόμου κάθε φορά που τα βλέπω και παρακαλάω να μην κάψουν κανένα μηχανάκι ξαφνικά!