Ελληνικά στο tuxtype

Ξεκίνησε από elf, 07 Νοε 2012, 11:02:09 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

nikoskon

Στα πρώτα μαθήματα δεν το αντιμετώπισα, να διευκρινίσω λοιπόν ότι όταν στα Αγγλικά έχει ";" θεωρώ ότι πρέπει να μπαίνει φωνήεν με τόνο, εδώ μάλλον θα αυτοσχεδιάσουμε και  λίγο (αυτή θα είναι άλλη μια δική μας συνεισφορά που θα φαίνεται ;-) ...α ρε δόξα!).

Για παράδειγμα στο μάθημα 20 έχει το εξής:
<prac>ooo lol olo ool llo log gol yoo saoo owr 'woe soo ohgu okd adoo esoo hoo oogy oah iuoo ooy; ;joo ooo lol olo ool llo log gol</prac>
εγώ το έκανα:
<prac>οοο λολ ολο οολ λλο λογ γολ γοο σαοο οςρ άςοε σοο οηγθ οκδ αδοο εσοο ηολ οογυ οαη ιθοο οουά  όξοό οοο λόλ ολο όολ λλο λογ γόλ</prac>

elf κάπου σε κάποια δικά σου καλό θα ήταν να εμφανιστεί ο τόνος, μάλλον πιο συχνά από το Ελληνικό ερωτηματικό στην Αγγλική (";") που είναι η άνω τελεία.
Το q μπορεί μάλλον να αντικατασταθεί όπως έχει από ";"

elf

Λίγο καθυστερημένα λόγω τεχνικού προβλήματος ( χτύπησε ο σκληρός μου  :( )
Επισυνάπτω τα 4-19 μαθήματα που μετέφρασα.
Βάζω φωνήεν με τόνο όπου ; όπως ο Νίκος και επομένως δεν είναι ακριβώς τα ίδια πλήκτρα με τα αγγλικά.
Τα τσέκαρα όσο μπορούσα, αν βρείτε κάτι με ενημερώνετε..

elf

Ωχ , nikoskon τώρα είδα ότι είπες 20 και κάτω Ελπίζω να πρόσεξες τη δική μου απάντηση που έλεγε από 4 έως 19...

nikoskon

ναι ναι το είδα, είχα ήδη τα 1-3 και κάνω τώρα τα 20-43.
Προχωράω κι εγώ (με αργούς ρυθμούς είναι αλήθεια ...κάτι οι 5ήμερες, κάτι τα γραφειοκρατικά, κάτι τα προσωπικά!)

nikoskon

Αρκετά ετεροχρονισμένα (τελικά είναι αλήθεια ...στις γιορτές δε γίνεται να δουλέψω!). Επισυνάπτω κι εγώ τα μαθήματα 1-3 και 20-43. Τα τσέκαρα κι εγώ 2 φορές, ελπίζω να μη μου ξέφυγε κάτι.

elf

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2012, 06:28:52 ΜΜ
Εγώ έλεγα να τα ανεβάζατε π.χ. σαν .zip εδώ στο παρόν θέμα, και μετά να τα έστελνα εγώ upstream σε merge request εδώ:
http://lists.alioth.debian.org/pipermail/tux4kids-tuxtype-dev/2012-November/001152.html
Είναι οκ τα αρχεία; Αν τα έστειλες, πώς κάνουμε update για το tuxtype στα ελληνικά;

alkisg

Παράθεση από: elf στις 17 Φεβ 2013, 11:15:00 ΠΜ
Είναι οκ τα αρχεία; Αν τα έστειλες, πώς κάνουμε update για το tuxtype στα ελληνικά;

Ουπς elf ευχαριστώ για την υπενθύμιση.
Τα πιάνω άμεσα, θα ανεβάσω πακέτο στο PPA μέσα στην εβδομάδα και θα σας έρθει αυτόματα update.
Στο upstream merge request λέω να βάλω κανονικά τα ονοματεπώνυμα και τα email σας όπως συνηθίζεται, αν προτιμάτε να μπει κάτι διαφορετικό, π.χ. τα ψευδώνυμα που χρησιμοποιείτε εδώ στο στέκι, πείτε μου.

elf

οκ, ό,τι συνηθίζεται

alkisg

Έστειλα μήνυμα και έκανα bug report για να συμπεριληφθεί η ελληνική μετάφραση, αλλά οι συγκεκριμένοι maintainers μου φαίνεται ότι θα αργήσουν λίγο να το ενσωματώσουν...

Στο μεταξύ ανέβασα ενημερωμένο πακέτο στο Αποθετήριο ελέγχου ενημερώσεων ΣΕΠΕΗΥ, οπότε όποιος θέλει μπορεί να το εγκαταστήσει από εκεί. Εάν δείτε ότι δουλεύει εντάξει μετά το βάζουμε και στο κανονικό PPA.

apanagio

Συγχαρητήρια σε όλους/όλες,

έβαλα το tuxtype από το proposed.

Όταν το τρέχω από κονσόλα παίρνω το παρακάτω σφάλμα:
Error opening file for reading: Permission denied

Επίσης δεν φαίνονται τα ελληνικά μαθήματα:
Το παρακάτω μήνυμα εμφανίζεται όταν επιλέγω ένα μαθημα:
error loading script /usr/share/tuxtype/themes/greek/scripts/basic_lesson_08.xml

ευχαριστώ και πάλι για την δουλειά που κάνατε, που θα είναι χρήσιμη σε όλους μας (ιδίως στα δημοτικά)

alkisg

Παράθεση από: apanagio στις 21 Φεβ 2013, 01:04:59 ΜΜ
Όταν το τρέχω από κονσόλα παίρνω το παρακάτω σφάλμα:
Error opening file for reading: Permission denied

Αυτό είναι "φυσιολογικό", προσπαθεί να γράψει "κεντρικές" λίστες λέξεων στο /var/games/tuxtype/words/ και αποτυγχάνει επειδή ο χρήστης δεν είναι στην ομάδα games. Δεν μας ενοχλεί, αν ποτέ θελήσουμε να δώσουμε σε κάποιον καθηγητή τη δυνατότητα να φτιάχνει κεντρικές λίστες λέξεων χωρίς να είναι sudoer, τότε θα τον βάλουμε στην ομάδα games.

Παράθεση από: apanagio στις 21 Φεβ 2013, 01:04:59 ΜΜ
Επίσης δεν φαίνονται τα ελληνικά μαθήματα:
Το παρακάτω μήνυμα εμφανίζεται όταν επιλέγω ένα μαθημα:
error loading script /usr/share/tuxtype/themes/greek/scripts/basic_lesson_08.xml

Δώσε λίγο:
Κώδικας: shell
$ dpkg-query -W tuxtype tuxtype-data
$ md5sum /usr/share/tuxtype/themes/greek/scripts/basic_lesson_08.xml
0b977bb756d2588b4e8d1587d9c36055  /usr/share/tuxtype/themes/greek/scripts/basic_lesson_08.xml

apanagio

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια,

Το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα εγκαταστήσει το tuxtype-data αλλά μόνο το tuxtype.

Με την εγκατάσταση του tuxtype-data όλα δουλεύουν.


elf

Καλησπέρα!
Επισυνάπτω μια λίστα με λέξεις που έχουν μόνο τα 7 γράμματα: Α, Ε, Ο, Ι, Κ, Λ, Σ
Μου είναι χρήσιμη στην Α' δημοτικού όταν τους μαθαίνω το πληκτρολόγιο με το tuxtype, για να δουν πρώτα τα πιο συνηθισμένα γράμματα στο πληκτρολόγιο. Αν θέλει κάποιος να το χρησιμοποιήσει πρέπει να αντιγράψει το αρχείο στο /usr/share/tuxtype/themes/greek/words