Πτυχίο Πληροφορικής

Ξεκίνησε από Alexhs, 21 Ιουν 2011, 02:26:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Alexhs

Καλησπέρα, πηγαίνω για προγραμματιστής (τώρα θα πάω δευτέρα λυκείου ΓΕΛ) και θέλω να πάρω ένα πτυχίο που να αναγνωρίζεται παγκοσμίως, να αναγνωρίζει τις γνώσεις μου στον υπολογιστή και να με βοηθήσει σαν προγραμματιστής. Μπορώ να πω ότι έχω καλές γνώσεις όσον αφορά τους υπολογιστές (από προγραμματισμό πολύ λίγες). Επίσης έχω ακούσει για το Microsoft Certification, τι γνώμη έχετε; Κανένα άλλο;

ΜΙΤΜ

Πανεπιστήμιο παρεμφερούς ειδικότητας και είσαι ΟΚ. Το Microsoft certification που λές αν δεν κάνω λάθος έχει σχέση με την γνώση των προγραμμάτων γραφείου (word, excel κ.τ.λ. ) και μπορείς να διδάξεις αλλα δεν είναι και τίποτα τρομερό.

mour

Τα microsoft Certifications είναι για όλα τα προϊόντα της Microsoft. Ψάξε πχ να δεις τι σημαίνει MCSA & MCSE.
Έχει και αντίστοιχα  και για προγραμματισμό.
Για τις κατάλληλες θέσεις μετράνε πολύ, αλλά αν είσαι 16 είναι ΠΟΛΥ πρόωρο να τα συζητάς.
Αν θες να προχωρήσεις στον προγραμματισμό θα δεις ότι μαλλον σου είναι απαραίτητες οι σπουδές πληροφορικής από ένα σημείο και μετά

Λάμπρος Μπουκουβάλας

μπορείς να μάθεις και για τις πιστοποιήσεις της cisco, στον προγραμμτισμό δικτύων & routers.
όοοοοολα αυτά όμως, να γνωρίζεις ότι ΔΕΝ υποκαθιστούν ένα βασικό πτυχίο πληροφορικής, που καλό είναι να αποκτήσεις.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...