webex και Νέα ύλη ΑΕΠΠ

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 21 Μαρ 2020, 12:18:05 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

καλησπέρα ή Καλημέρα
Καλό όλους  τους συναδέλφους να μας ενημερώνουν από αυτό το θέμα  που άνοιξα οτιδήποτε γνωρίζουν  για το webex.Να γίνει  μία γέφυρα επικοινωνίας ,συζήτησης, ανταλλαγής απόψεων τεχνικών και διδακτικών για το μάθημα της Γ ΛΥΚΕΊΟΥ εξ αποστάσεως.
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

bobptz

Εμένα μου ήρθε ειδοποίηση να μου κάνουν τηλεεκπαίδευση μέσω webex αύριο 26/3.

α) Έχω ubuntu 18.04 64βιτ.  Από ότι βλέπω δεν υπάρχει τρόπος να βάλω webex.  Θα δοκιμάσω με το Virtualbox, windows7 guest, αλλά δεν έχω πολλές ελπίδες να δουλέψει η κάμερα, μικρόφωνο κτλ.
β) Είμαι σε Γυμνάσιο.  Εμείς ετοιμαζόμαστε να δουλέψουμε το e-me (ασύγχρονη).  Το webex δεν είναι μόνο για τη Γ' Λυκείου;

evry

Δε θα κάνεις εγκατάσταση. Νομίζω ότι μπορείς να δουλέψεις με την web έκδοση
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bobptz

Παράθεση από: evry στις 25 Μαρ 2020, 09:22:14 ΜΜ
Δε θα κάνεις εγκατάσταση. Νομίζω ότι μπορείς να δουλέψεις με την web έκδοση
Που είναι η web έκδοση?  Αφού στο download area έχει μόνο για windows και mac.

Ένα τεστ λινκ που πάτησα μου λέει ότι το σύστημα μου (ubuntu 18.04) δεν είναι συμβατό με το webex.

Και άντε και κάνω αυριο την εκπαίδευση.  Άν χρειαστεί να είμαι εγώ ο host/admin , θα μπορώ με το ubuntu?

evry

Τι να σου πω, δεν είμαι και τεχνικός της Cisco.
Αυτό που ξέρω επειδή χρησιμοποιώ τη free έκδοση, κάποιοι μαθητές μπήκαν κανονικά με web έκδοση χωρίς να χρειαστεί να εγκαταστήσουν το λογισμικό.
Τώρα αυτό που ρωτάς να είσαι ο host και να το τρέχεις web δεν ξέρω αν γίνεται, πιθανολογώ πως όχι.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

alkisg

Όταν πήγα να τρέξω το webex σε Ubuntu 18.04 64bit, μου έβγαλε ένα java webstart applet, το οποίο στη συνέχεια κατέβασε και μου άνοιξε το webex σαν εφαρμογή και όχι εντός του browser.

Για να γίνει αυτό όμως είχα εγκατεστημένη την oracle java,
sudo apt install oracle-java8-installer

bobptz

Γεια σου Άλκη

Κι εγώ Oracle Java έχω.  Για δες:
$ java -version
java version "12.0.2" 2019-07-16
Java(TM) SE Runtime Environment (build 12.0.2+10)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 12.0.2+10, mixed mode, sharing)


Αλλά πως το έτρεξες;  Τι κατέβασες;

alkisg

Η τεχνολογία webstart είναι ξεπερασμένη και αφαιρέθηκε από την java στην έκδοση 11.
Εγώ είχα την 8 από το αποθετήριο, εσύ την 12 μάλλον χειρωνακτικά, επομένως μάλλον φταίει αυτό.

Απλά πήγα στο λινκ που έδιναν για συμμετοχή στη διάσκεψη και μου άνοιξε το jnlp/webstart αρχείο μέσω του browser, δεν έκανα κάποια ενέργεια για εγκατάσταση.

bobptz

Δοκίμασα χθες το webex μέσα από Virtualbox με guest windows7.  Την κάμερα δείχνει να την αναγνωρίζει αλλά εικόνα δε μπορεί να δείξει (τη δική μου).  Τα μικρόφωνα/ακουστικά μάλλον δουλεύουν.  Θα προχωρήσω έτσι...