ΨΕΥΔΟΓΛΩΣΣΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

Ξεκίνησε από Stavros, 03 Σεπ 2007, 03:50:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Stavros

Τόσο καιρό που ασχολούμαι με τον προγραμματισμό (στα 3 χρόνια του Γυμνασίου) βλέπω ότι μου αρέσει πολύ όμως ασχολούμαι μόνο με την ψευδογλώσσα. Δεν λέω, ενδιαφέρον είναι αλλά....
Φέτος θα μπορούσα να ασχοληθώ με μία γλώσσα προγραμματισμού που ήθελα. Τα παράτησα όμως αφού σκέφτηκα ότι για να μπεις σε ένα πανεπιστήμιο δεν χρειάζεται γλώσσα προγραμματισμού αλλά μόνο ψευδογλώσσα που μπορώ να πω ότι ξέρω αρκετά.(μπορώ να λύσω τις ασκήσεις των πανελληνίων αλλά από θεωρία...... σχεδόν τίποτα, αλλά θα τα μάθω αργότερα, έχω χρόνο.)
Καλά έκανα που δεν ασχολούμαι με γλώσσα προγραμματισμού;;;;;;;
Πάντως καλό θα ήταν να είχα κάποια ιδέα (εδώ που τα λέμε έχω αφού έχω τη Visual Basic)

Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

pgrontas

#1
Αν κατάλαβα καλά τώρα θα πας στην Α' Λυκείου.

Ίσως δεν είχες το κατάλληλο κίνητρο για να ασχοληθείς με μια γλώσσα προγραμματισμού. Κατά την γνώμη μου καλό θα ήταν αν ενδιαφέρεσαι  να σπουδάσεις Πληροφορική  να δεις και πώς είναι οι πραγματικές γλώσσες προγραμματισμού. Έπιπλέον έτσι εκτός των άλλων αποκτάς και ένα 'εμπορεύσιμο' προσόν.

Στην περίπτωση που ξέρεις καλά Αγγλικά  θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με το ΧΝΑ, το οποίο είναι ένα 'πακέτο' της Microsoft που σκοπεύει να κάνει τον προγραμματισμό παιχνιδιών εύκολο ακόμα και για αρχάριους προγραμματιστές. To αν το καταφέρνει είναι αμφίβολο, κατά την γνώμη μου, οπότε σε προειδοποιώ ότι θα έχεις να μάθεις πολλά και θα πρέπει να ρίξεις πολύ χρόνο σε αυτό.

Χρησιμοποιεί την γλώσσα C#, μια εξέλιξη της C, η οποία δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για μαθητές. Όλα τα εργαλεία που χρειάζονται για να φτιάξεις παιχνίδια είναι δωρεάν. Τα παιχνίδια παίζουν και σε PC και με κάποιες τροποποιήσεις και σε XBOX.

Στο Web υπάρχει πάρα πολύ υλικό, αλλά όπως προανέφερα πρέπει να ξέρεις καλά Αγγλικά.

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ: http://blogs.msdn.com/coding4fun/archive/tags/gaming/default.aspx - Υπάρχουν εισαγωγικά άρθρα και αρκετές οδηγίες.
Κάποια κεφάλαια από ένα βιβλίο θα βρείς εδώ: http://www.robmiles.com/xna-book-downloads/

Μπορείς να μας ενημερώσεις αν θες πως σου φάνηκε.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Stavros

Για να καταλάβετε τις γνώσεις μου στον προγραμματισμό έχω ολοκληρώσει όλα τα κεφάλαια του Χώρου δραστηριοτήτων με τον διερμηνευτή της γλώσσας. Έχω κατεβάσει από τι Internet τη γλώσσα C Explorer (ή κάπως έτσι) αλλά μόνο τα παράθυρα των αρχείων μπορούσα να φτιάξω  :)
Όσον αφορά τα Αγγλικά που δεν τα συμπαθώ καθόλου εεε, κάτι κάνω.  :-\
Πάντως για να μπεις στο πανεπιστήμιο χρειάζεται μόνο η ψευδογλώσσα και αυτό με συμφέρει πολύ. Όπως έχω πει οι ασκήσεις λύνονται.
Α τέλος θα δοκιμάσω και αυτά τα links που μου δώσατε και θα ενημερώσω σύντομα.

Υ.Γ Ναι Α λυκείου θα πάω.
 
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

evry


  Για να μπεις στο πανεπιστήμιο πράγματι χρειάζεται η ψευδογλώσσα, το θέμα όμως είναι να βγεις κιόλας. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στη C. Το καλύτερο βιβλίο που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι αυτό
http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=565309&prid=253730&deid=0

Επίσης υπάρχουν μερικοί σύνδεσμοι για εκμάθηση της C στα ελληνικά όπως και δωρεάν online βιβλία τα οποία έχω μαζέψει εδώ
http://users.kyk.sch.gr/evripides/forum/viewforum.php?f=3

Ένα πολύ καλό περιβάλλον για να ξεκινήσεις είναι εδώ (το όποιο είναι δωρεάν)
http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html

και τέλος ένα από τα καλύτερα εισαγωγικά πανεπιστημιακά μαθήματα στον προγραμματισμό από όπου μπορείς να κατεβάσεις κάποιο υλικό είναι εδώ
http://cgi.di.uoa.gr/~ip/ αλλά είναι κάπως υψηλού επιπέδου

Η γνώμη μου είναι ότι αν πράγματι θες να ασχοληθείς στον προγραμματισμό θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια γλώσσα όπως η C. Είναι η βάση για γλώσσες όπως η C++, C# και Java. Τώρα για τη C# έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί εκτός του ότι αποτελεί ένα κακέχτυπο αντίγραφο της Java από τη Microsoft αν θες να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητές της θα πρέπει να έχεις το Visual Studio το όποιο είναι καθαρά εμπορικό ενώ γενικά η C, C++ και η Java υποστηρίζονται πολύ από τις κοινότητες ανοιχτού λογισμικού.

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι έχεις πολύ υπομονή και χρόνο να διαθέσεις
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω flame war (κάτι που δεν ταιριάζει σε αυτό το χώρο-απλά υπάρχει και αντίλογος), υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν ότι η C# είναι η Java Done Right!
Έχοντας χρησιμοποίησει και τις δύο, η σύνταξη της C# μου είναι πάρα πολύ πιο εύχρηστη (προσωπική άποψη) και εξελίσσεται πολύ καλύτερα, ενσωματώνοντας στις τελευταίες εκδόσεις της, ακόμα και έννοιες από functional προγραμματισμό. Το μόνο θετικό της Java είναι η κοινότητα ανοικτού λογισμικού που συνεισφέρει ενεργά σε αυτήν πάρα πολλά πράγματα.
Για τον προγραμματισμό σε C# δίνεται τέλος δωρεάν το Visual Studio Express που παρέχει όλες τις δυνατότητες που  μπορεί να χρειαστεί κάποιος - συν το ΧΝΑ που προανέφερα το οποίο έχει ως στόχο τον εύκολο προγραμματισμό παιχνιδιών, πράγμα που θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα χρήσιμο ενδιαφέρον για τους μαθητές.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

evry


Ίσως σε μερικά σημεία η C# να είναι καλύτερη από τη Java, αλλά υπάρχουν πολλά στα οποία (ίσως και σκοπίμως) είναι πίσω όπως ας πούμε το θέμα της μεταφερσιμότητας σε διάφορα λειτουργικά συστήματα, το ότι δε μπορείς να καλέσεις δυναμικά μια κλάση (dynamic class loading) και άλλα μικροπράγματα. Ουσιαστικά όμως οι δυο γλώσσες είναι ίδιες αφού η Microsoft αντέγραψε στεγνά τις ιδέες που έφερε η Java ( πήρε και κάποιες από τη Smalltalk) όταν είδε ότι η Java έχει απήχηση. Το μεγάλο πλεονέκτημα της C# είναι ότι περιλαμβάνεται στο Visual Studio που σαν περιβάλλον είναι πολύ καλό για ανάπτυξη εφαρμογών. Αυτό όμως πρέπει να το αγοράσεις:-)
     Το Visual Studio Express (που ζητάει windows 2000 sp4 και διάφορα σπαστικά registrations) είναι μια ωραία προσπάθεια της Microsoft να αναγκάσει πολύ κόσμο να μετακινηθεί στη δική της πλατφόρμα και να πληρώσεις για το VS.NET.

Επίσης το ότι η C# σου φάνηκε πολύ εύχρηστη οφείλεται στην εμπειρία που έχεις ενδεχομένως από άλλες αντίστοιχες γλώσσες όπως Η C++ και η Java και στο πολύ πλούσιο API απο το όποιο κάποιος εντυπωσιάζεται. Ωστόσο δεν ξέρω αν είναι καλή γλώσσα για να ξεκινήσει κανείς προγραμματισμό. Μπορεί λόγω των βιβλιοθηκών να δίνει στον χρήστη (όπως και η Java) πολλές δυνατότητες για να κάνει πολλά ωραία πράγματα (windows, forms, γραφικά) από πολύ νωρίς. Το ερώτημα όμως είναι αν μαθαίνει ο νέος προγραμματιστής σε βάθος. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να κατέχει τις βασικές ιδιότητες του αντικειμενοστρεφούς προγραμματισμού. Πρώτα όμως θα πρέπει να κατανοήσει και να αφομοιώσει τις βασικές αλγοριθμικές έννοιες σε μια διαδικαστική γλώσσα προγραμματισμού όπως είναι η Pascal ή η C. Πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει κανένας είναι πρώτα με C μετά C++ και μετά Java ή C#.
    Πολλά τμήματα πληροφορικής σε Ευρώπη και Αμερική βιάστηκαν να βάλουν τη Java πρώτη γλώσσα και το μετάνιωσαν πικρά αφού είδαν ότι ελάχιστοι φοιτητές κατανοούσαν σε βάθος τι έκαναν και κυρίως τι λειτουργίες επιτελούνταν πίσω από τις κλήσεις των μεθόδων των αντικειμένων για παράδειγμα. Τα περισσότερα τμήματα το έχουν γυρίσει σε C, και μάλιστα ένα στη Φινλανδία αν θύμαμαι καλά (στο όποιο υπάρχουν αρκετοί καλοί ερευνητές στην περιοχή της Διδακτικής της Πληροφορικής) γύρισε πίσω στην Pascal.

   Τέλος πάντων όλα αυτά είναι δικές μου απόψεις και ίσως να κάνω λάθος ή να είμαι αρνητικά προκατειλημένος με την Microsoft(το πιθανότερο:-) αλλά πιστεύω ότι στην εκπαιδευτική διαδικασία πρέπει όσο μπορούμε να χρησιμοποιούμε λογισμικό δωρεάν και ανοικτού κώδικα.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα flame war αλλά λίγος διάλογος σε τέτοια θέματα δεν κάνει κακό.

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Stavros

ΠαράθεσηΓια να μπεις στο πανεπιστήμιο πράγματι χρειάζεται η ψευδογλώσσα, το θέμα όμως είναι να βγεις κιόλας. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στη C. Το καλύτερο βιβλίο που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι αυτό
http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=565309&prid=253730&deid=0

Επίσης υπάρχουν μερικοί σύνδεσμοι για εκμάθηση της C στα ελληνικά όπως και δωρεάν online βιβλία τα οποία έχω μαζέψει εδώ
http://users.kyk.sch.gr/evripides/forum/viewforum.php?f=3

Ένα πολύ καλό περιβάλλον για να ξεκινήσεις είναι εδώ (το όποιο είναι δωρεάν)
http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html

και τέλος ένα από τα καλύτερα εισαγωγικά πανεπιστημιακά μαθήματα στον προγραμματισμό από όπου μπορείς να κατεβάσεις κάποιο υλικό είναι εδώ
http://cgi.di.uoa.gr/~ip/ αλλά είναι κάπως υψηλού επιπέδου

Η γνώμη μου είναι ότι αν πράγματι θες να ασχοληθείς στον προγραμματισμό θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια γλώσσα όπως η C. Είναι η βάση για γλώσσες όπως η C++, C# και Java. Τώρα για τη C# έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί εκτός του ότι αποτελεί ένα κακέχτυπο αντίγραφο της Java από τη Microsoft αν θες να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητές της θα πρέπει να έχεις το Visual Studio το όποιο είναι καθαρά εμπορικό ενώ γενικά η C, C++ και η Java υποστηρίζονται πολύ από τις κοινότητες ανοιχτού λογισμικού.

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι έχεις πολύ υπομονή και χρόνο να διαθέσεις

Ευχαριστώ για όλο το χρόνο σας.
Το πρόβλημα σε όλα αυτά είναι τα Αγγλικά. Δεν νομίζω να μπορώ να διαβάσω στα Αγγλικά ένα βιβλίο δεν θα ξέρω καλά και το περιεχόμενο ή τουλάχιστον δεν θα καταλάβω 100% όπως απαιτεί η περίσταση.
Στα ελληνικά κανένα free βιβλίο υπάρχει για εκμάθηση;;;;; Στα αγγλικά πάντως υπάρχουν πολλά όπως είδα. Αλλιώς μάλλον θα αναγκαστώ να αγοράσω εκείνο το βιβλίο με 42 Ευρώ από τον Παπασωτηρίου.
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

evry

Το βιβλίο είναι καλό και πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του, μάλιστα μου έκανε εντύπωση η τιμή του γιατί η αγγλική έκδοση από το Amazon κάνει 115$ !!!!.
Πάντως όσον αφορά τα Αγγλικά μην τα αποφεύγεις γιατί θα τα βρεις σίγουρα μπροστά σου. Ξεκίνα σιγά σιγά και ας είσαι με το λεξικό στο χέρι, δεν πειράζει, καλύτερα σιγά σιγά από τώρα γιατί στο πανεπιστήμιο θα σου φαίνονται βουνό.  Αν και πολλά καλά βιβλία μεταφράζονται στα ελληνικά υπάρχει μεγάλο μέρος της βιβλιογραφίας που θα το βρεις μόνο στα Αγγλικά
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

pgrontas

evry, έχεις πάντως απόλυτο δίκιο σε ό,τι αφορά την διδασκαλία της Java αντί για την C σε πολλά πανεπιστήμια (μιλάω και ως παθών).

Σχετικά πρόσφατα διάβασα ένα κείμενο που περιγράφει με 'γλαφυρό' τρόπο τα μειονεκτήματα της παραπάνω προσέγγισης και άλλα, το οποίο μπορείτε να το βρείτε εδώ.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Stavros

ΠαράθεσηΤο βιβλίο είναι καλό και πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του, μάλιστα μου έκανε εντύπωση η τιμή του γιατί η αγγλική έκδοση από το Amazon κάνει 115$ !!!!.
Πάντως όσον αφορά τα Αγγλικά μην τα αποφεύγεις γιατί θα τα βρεις σίγουρα μπροστά σου. Ξεκίνα σιγά σιγά και ας είσαι με το λεξικό στο χέρι, δεν πειράζει, καλύτερα σιγά σιγά από τώρα γιατί στο πανεπιστήμιο θα σου φαίνονται βουνό.  Αν και πολλά καλά βιβλία μεταφράζονται στα ελληνικά υπάρχει μεγάλο μέρος της βιβλιογραφίας που θα το βρεις μόνο στα Αγγλικά

Γιατί όμως όσο περνάει ο καιρός μισώ και περισσότερο τα Αγλικά;;;; :(
Το να έχω ένα λεξικό στο χέρι και να διαβάζω ένα Αγγλικό κείμενο θα μου πάρει πάρα πολύ χρόνο... και επίσης έχω ακούσει μία άλλη πλευρά που λέει ότι αν θες να περάσεις πληροφορική μην δίνεις πολύ έμφαση στην ίδια αλλά στα άλλα μαθήματα (Μαθηματικά, Φυσική κτλ.) Τώρα όσον αφορά τα βιβλία που υπάρχουν μόνο στα Αγγλικά, ε τότε θα κάθομαι με το λεξικό στο χέρι. Αν κάνω όμως κάτι από όλα τα προηγούμενα που μου είπατε ποιο θα πρέπει να επιλέξω, Αγγλικό free βιβλίο ή Ελληνικό των 40 Ευρώ.

ΥΓ. Για την μετάφραση έχω το Systran αλλά τζάμπα δουλειά, όλο χαζομάρες γράφει, πάντως ένα νοημα μπορείς να το βγάλεις.
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

gpapargi

Σταύρο, η επίσημη γλώσσα του κόσμου είναι τα «κακά αγγλικά». Πρέπει να μάθεις να μιλάς «άπταιστα» τα «κακά αγγλικά».
Όποιος δεν μπορεί να διαβάσει αγγλικά έστω και με ένα λεξικό στο χέρι θα έχει μια σοβαρή αναπηρία γιατί δεν έχει πλήρη πρόσβαση στα βιβλία και στη γνώση. Άσε που σε διάφορες εταιρείες στην Ελλάδα η γλώσσα γραπτής επικοινωνίας με mail είναι τα αγγλικά (στέλνεις επαγγελματικό mail στον διπλανό σου στα αγγλικά). Το πρόβλημα αυτό θα το αντιμετωπίσεις κάποτε γι αυτό καλό είναι να μην το αποφεύγεις.

Μη σε φοβίζουν οι άγνωστες λέξεις. Τα τεχνικά βιβλία έχουν κάποια ορολογία η οποία επαναλαμβάνεται. Στην αρχή που βλέπεις για πρώτη φορά τις λέξεις είναι η δυσκολία. Είναι πολύ διαφορετικό το να διαβάζεις ένα βιβλίο φυσικής, μαθηματικών, πληροφορικής στα αγγλικά από το να διαβάζεις πχ λογοτεχνία ή νομικά. Στα δικά μας, η γλώσσα είναι σχετικά απλή. Ένα λογοτεχνικό βιβλίο όμως έχει πλούσιο λόγο και είναι σαφώς δυσκολότερο. Εκεί πρέπει να ξέρεις καλά αγγλικά. Στα δικά μας όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα. Οπότε μην ψαρώνεις. Αποκλείεται να μισείς τα αγγλικά περισσότερο από εμένα  ;) Ξεκίνα με το λεξικό και σύντομα θα στρώσει το πράμα. Αν το αφήσεις θα σε κυνηγάει συνέχεια σε σπουδές και δουλειά.

Εγώ πάντως αν είχα χρόνο για να διαθέσω στην πληροφορική θα έμπαινα πιο βαθιά στους αλγορίθμους και στον τρόπο σκέψης τους. Θα δοκίμαζα να πάρω τα βιβλία της Γ (βιβλίο και τετράδιο μαθητή) και θα κοίταγα να ασχοληθώ σταδιακά με τις ασκήσεις του τετραδίου (τα εντός ύλης). Μου φαίνεται δύσκολο να έχεις φτάσει μόνος σου στο επίπεδο να ξεπεράσεις το τετράδιο μαθητή. Θα ήταν προτιμότερο (κατά τη γνώμη μου) αυτό από το να ασχοληθείς με κάποιο αληθινό περιβάλλον και μετά να δυσκολευτείς στη Γ. Θα ήταν κρίμα να πεις στη Γ ότι αφού διέθεσες το χρόνο θα ήταν καλύτερα να το είχες κάνει με διαφορετικό τρόπο.




Stavros

Εντάξει με πείσατε θα πάρω ένα Αγγλικό βιβλίο αλλά δεν κατάλαβα την εξής παράγραφο και ειδικότερα τις τελευταίες γραμές.
ΠαράθεσηΕγώ πάντως αν είχα χρόνο για να διαθέσω στην πληροφορική θα έμπαινα πιο βαθιά στους αλγορίθμους και στον τρόπο σκέψης τους. Θα δοκίμαζα να πάρω τα βιβλία της Γ (βιβλίο και τετράδιο μαθητή) και θα κοίταγα να ασχοληθώ σταδιακά με τις ασκήσεις του τετραδίου (τα εντός ύλης). Μου φαίνεται δύσκολο να έχεις φτάσει μόνος σου στο επίπεδο να ξεπεράσεις το τετράδιο μαθητή. Θα ήταν προτιμότερο (κατά τη γνώμη μου) αυτό από το να ασχοληθείς με κάποιο αληθινό περιβάλλον και μετά να δυσκολευτείς στη Γ. Θα ήταν κρίμα να πεις στη Γ ότι αφού διέθεσες το χρόνο θα ήταν καλύτερα να το είχες κάνει με διαφορετικό τρόπο.

Τι θέλετε να μου πείτε;;;;
Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι λύνω τις ασκήσεις τις Γ λυκείου που έχετε αμφιβολίες. Αφού αυτό το πρόγραμμα της αλγοριθμικής ήταν πολύ καλό, πραγματικά.
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

gpapargi

Εννοώ το τετράδιο μαθητή της Γ λυκείου
http://www.pi-schools.gr/download/lessons/computers/lykeio/books/anaptyxh.html
Εσύ αν κατάλαβα καλά έλυσες το τετράδιο μαθητή της Αλγοριθμικής

Stavros

Α ωραία ευχαριστώ θα λύσω όλες αυτές τις ασκήσεις και μετά θα πάμε σε γλώσσα προγραμματισμού. Πάντως η ψευδογλώσσα μου αρέσει πολύ δεν θέλω να την αποχωριστώ... :'( :)
Stavros
3ετής φοιτητής πληροφορικής


Το νέο φοιτητικό site
www.universitas.gr
www.csforces.gr/forums
All about computers!!!
Join us!!!!

gpapargi

Παράθεση από: Stavros στις 06 Σεπ 2007, 09:10:23 ΜΜ
Α ωραία ευχαριστώ θα λύσω όλες αυτές τις ασκήσεις και μετά θα πάμε σε γλώσσα προγραμματισμού.
Μεγάλη κουβέντα είπες Σταύρο  :) Σου ευχόμαστε πάντως καλή επιτυχία.
Το καλό είναι ότι θα σου πάρει λίγο καιρό ακόμα μέχρι να αποχωριστείς την ψευδογλώσσα.

Ξεκίνα και όπου κολλήσεις εμείς θα είμαστε δίπλα  ;)