Διάγραμμα Ροής και ΑΝ

Ξεκίνησε από Nick_Kalxas, 21 Οκτ 2021, 12:35:24 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nick_Kalxas

Κατά τη μετατροπή σε διάγραμμα ροής μιας δομής επιλογής μαζί με τη συνθήκη είναι λάθος μέσα στο ρόμβο να μπει και η λέξη ΑΝ?

Επίσης κατά τη μετατροπή μιας δομής επανάληψης π.χ Αν Ι<=10 μέσα στο ρόμβο γράφουμε ή όχι το Αν?

Όχι αν είναι περιττό αλλά αν είναι λάθος και αν κάποιος το κάνει με αυτόν τον τρόπο πρέπει να του αφαιρεθούν μόρια στις εξετάσεις

Ευχαριστώ!

George Eco

Προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να πηγαίνεις βάσει των βιβλίων. Στα βιβλία ΔΕ βάζουμε ΑΝ. Σκέτη συνθήκη. Γιατί να ρισκάρεις;

ApoAntonis

Ο ρόμβος δηλώνει ερώτηση. Δεν δηλώνει εντολή ΑΝ.

Άνοιξα για να δω το βιβλίο, το είχα "ξεχάσει" αλλά γράφει
<<μπορεί να έχει δύο ή περισσότερες εξόδους>>
καλό, ωραίο αστειάκι.


ikariofil

θα δώσουμε βάση σε δημοσιεύσεις ή στο σχολικό βιβλίο;

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

έχουν γίνει πολλές φορές παρόμοιες συζητήσεις σχετικα με τα ακόλουθα (γενικά τα παραθέτω) 1) τι γίνεται στο μάθημα μας  2) τι γίνεται στον "υπόλοιπο κόσμο" ... αυτές είναι οι δύο μεγάλες κατηγορίες που συχνά "διαφωνούμε"/συζητάμε μεταξύ μας για το "ποιο είναι περισσότερο σωστό"... εγώ κατατάσσομαι στην πρώτη κατηγορία για παράδειγμα, δίνω βάση στο τι γίνεται στο μάθημα μας  (δε λέω αν είναι το πιο σωστό αυτό η όχι, ξαναλέω έχουν γίνει πααααρα πολλές συζητήσεις) .. γενικά αν ξεκινάς τώρα τη διδασκαλία του μαθήματος, έχε στο νου σου πως θα συναντήσεις πάρα πολλές τέτοιες "ασάφειες" ... στο μάθημα μας λοιπόν, στο ρόμβο βάζουμε απλά τη συνθήκη , εγώ πχ το έχω δεχτεί αυτό και προχωράω έτσι ... καλή συνέχεια

ΥΓ: ΗΛΙΑ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ, και τα ελεγα τοσο ωραία    >:D :laugh:

Nick_Kalxas

Φυσικά και συμφωνώ με τις απαντήσεις σας, η ερώτηση μου έχει σχέση με τη διόρθωση!
Αν ένας μαθητής βάλει Αν μέσα στο ρόμβο κόβονται μόρια ή όχι?


petrosp13

Μέσα σε ρόμβο δεν γράφουμε τίποτα άλλο πέρα από την συνθήκη
Ο λόγος είναι απλός
Δεν χρειάζεται να γράψουμε κάτι άλλο
Από τις εξόδους του ρόμβου (Α-Ψ) είναι αντιληπτό αν πρόκειται για δομή επιλογής ή επανάληψης και το είδος της
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

pgrontas

Εφόσον, όπως φαίνεται και στην εικόνα του βιβλίου που αναρτήθηκε, ο ρόμβος συμβολίζει τη συνθήκη αν μπει μέσα σε αυτόν το Αν πρέπει να κοπούν μονάδες.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Καρκαμάνης Γεώργιος

Κανονικά μέσα στον ρόμβο τοποθετείται μόνο η συνθηκη της εντολης ΑΝ, όμως όσες φορές εμφανίστηκαν γραπτά σε πανελλαδικές εξετάσεις με την ύπαρξη της  λέξης ΑΝ μέσα σε ρόμβο δεν κοπηκαν μονάδες.

George Eco

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 04 Νοε 2021, 10:25:35 ΜΜ
Κανονικά μέσα στον ρόμβο τοποθετείται μόνο η συνθηκη της εντολης ΑΝ, όμως όσες φορές εμφανίστηκαν γραπτά σε πανελλαδικές εξετάσεις με την ύπαρξη της  λέξης ΑΝ μέσα σε ρόμβο δεν κοπηκαν μονάδες.

Δεν έχω εμπειρία ως διορθωτής. Το διάγραμμα ροής ουσιαστικά αναπαριστά αλγόριθμό με πιο "χαλαρή" μορφή από ψευδογλώσσα.  Όλοι ξέρουμε το χάλι του θέματος Β2 του 2018 για παράδειγμα, που βγήκε αδόμητο! Οπότε μια αυθαιρεσία θεωρώ κι εγώ πως πρέπει να συγχωρείται.  Αυτό δε σημαίνει πως όλοι οι εξεταστές κι ιδιαίτερα όσοι πάνε "by the book" θα συμφωνήσουν.
Κε Καρκαμάνη, πόσο σίγουροι είμαστε πως η άποψη που έχετε, φαντάζομαι από την ίδια πείρα σας, ισχύει για όλα τα γραπτα; Δε σας αμφισβητώ, με όλο το σεβασμό θέλω να μάθω απλά που το στηρίζετε αυτό, για να έχω μια πιο σφαιρική άποψη επί του θέματος. Ακολουθώ τη safe οδό κι όλα καλά, οπότε δεν έχω προσωπικά θέμα με αυτό το ζήτημα, αλλά από περιέργεια, θέλω να ξέρω.
Θέλω να πω, εδώ αν βάλεις Σ/Λ αντί ΣΩΣΤΟ/ΛΑΘΟΣ σου το παίρνουν λάθος. Δε θα κόψουν αν δούν πλεονασμό στο διάγραμμα ροής; Παράξενο μου φαίνεται.

andreas_p

Β2/2018. Μια χαρά θέμα. Γιατί ... χάλι ;
Επίσης ... Δεν ελέγχουμε ... τυπολατρεία !
Και το Σ/Λ αποδεκτό , όπως και το βελάκι σε περίπτωση στενότητας χώρου στο τετράδιο !

evry

Ναι είναι λάθος και με βάση την δική μου εμπειρία ως βαθμολογητής και συντονιστής κόβονται μονάδες για κάτι τέτοιο, γιατί δεν είναι απλά θέμα τυπολατρίας αλλά και κατανόησης σε ένα επίπεδο για
το τι είναι συνθήκη και που μπορεί να μπει.
Στις περισσότερες περιπτώσεις που ξέρω έχουν κοπεί μονάδες, όχι όμως πολλές. Εφόσον ο αλγόριθμος είναι σωστός θα μπορούσε κάποιος να κόψει π.χ. 1/6.
Άλλωστε στο βαθμολογικό συμφωνούμε πόσες μονάδες δίνονται για τις σωστές συνθήκες στους ρόμβους.

Παράθεση από: Nick_Kalxas στις 21 Οκτ 2021, 12:35:24 ΠΜ
Κατά τη μετατροπή σε διάγραμμα ροής μιας δομής επιλογής μαζί με τη συνθήκη είναι λάθος μέσα στο ρόμβο να μπει και η λέξη ΑΝ?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

George Eco

Παράθεση από: andreas_p στις 05 Νοε 2021, 12:30:32 ΜΜ
Β2/2018. Μια χαρά θέμα. Γιατί ... χάλι ;
Επίσης ... Δεν ελέγχουμε ... τυπολατρεία !
Και το Σ/Λ αποδεκτό , όπως και το βελάκι σε περίπτωση στενότητας χώρου στο τετράδιο !

Σ/Λ έχουν κόψει βαθμούς συνάδελφε. Δε τα βγάζω απ' το κεφάλι μου.
Β2/2018, για να μου το λύσει κάποιος όπως ΑΚΡΙΒΩΣ προστάζει το θέμα. Και για επαλήθευση, από αυτό που θα καταλήξει να προκύπτει το ίδιο διάγραμμα ε! Υπάρχει ανάλογο thread. Ήταν αδόμητο εξού και μαύρο χάλι.

"Να κωδικοποιήσετε σε ΓΛΩΣΣΑ αντίστοιχο τμήμα προγράμματος που να εκτελεί ακριβώς την ίδια ακολουθία εντολών (βημάτων)."

Δε γίνεται!
Μόνο κατά προσέγγιση.