Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gkatsion

Αγαπητέ συνάδελφε, μάλλον τα διαβάζεις μισά τα μηνύματα!

Ε, τι να πω, αφού δεν καταλαβαίνεις ότι σου είπα ότι
έχω πάρει ΜΕΤΑΤΑΞΗ με το μαχαίρι στο λαιμό στο δημοτικό, που μπορεί να με απολύσουν
σε 2-3 χρόνια που θα το καταργήσουν, και εσύ μου μιλάς για ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ,

άστο καλύτερα μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις, και είναι η ίδια υποβάθμιση
του να βγάζουν το μάθημα σου από τις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ, με το να σε βάζουν
να είσαι ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ!

Αν τώρα νομίζεις ότι σου τα λέω αυτά για μονιμότητες, συνταξιοδοτήσεις και τέτοια (είμαι 34!),
που είμαι επί ξύλου κρεμάμενος, εσύ μείνε μόνο στο θέμα ΑΕΠΠ (που φυσικά είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ),
και μην κοιτάς τίποτα άλλο.


ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

control_data

Δεν είναι ώρα για φασαρίες μεταξύ μας.

Στο θέμα μας, η "Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2" είναι ξεκάθαρα υποβαθμισμένη και αυτό πρέπει να διορθωθεί για το καλό όλων και κυρίως των μαθητών.

bill_net θα διαφωνήσω μαζί σου για τον Στύλιο: το οτι ένας κυβερνητικός βουλευτής (και μάλιστα απο τους ελάχιστους με γνώσεις στο αντικείμενο) συμφωνεί σε ένα σήμειο του Άρθρου 4 με Σύριζα και Ανεξάρτητους Έλληνες είναι καλό.

Όσο για τον Ηλιόπουλο, έθιξε το θέμα απο την πλευρά του "Πληροφορικού Αλφαβητισμού" το οποίο είναι η θέση των Χημικών και του Υπουργού. Δηλαδή με τις συγκεκριμένες θέσεις του υπουργού φαίνεται να συμφωνεί η Χρυσή Αυγή.

Αυτό σε χαλάει ;  :)

billdnet


Σπύρος Δουκάκης

Συνάδελφοι, το ένα φέρνει το άλλο...

:-X

Διευκρινίσεις μετά...  :-X

Παράθεση από: gkatsion στις 03 Σεπ 2013, 06:30:54 ΜΜ
Αγαπητέ συνάδελφε, μάλλον τα διαβάζεις μισά τα μηνύματα!

Ε, τι να πω, αφού δεν καταλαβαίνεις ότι σου είπα ότι
έχω πάρει ΜΕΤΑΤΑΞΗ με το μαχαίρι στο λαιμό στο δημοτικό, που μπορεί να με απολύσουν
σε 2-3 χρόνια που θα το καταργήσουν, και εσύ μου μιλάς για ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ,

άστο καλύτερα μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις, και είναι η ίδια υποβάθμιση
του να βγάζουν το μάθημα σου από τις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ, με το να σε βάζουν
να είσαι ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ!

Αν τώρα νομίζεις ότι σου τα λέω αυτά για μονιμότητες, συνταξιοδοτήσεις και τέτοια (είμαι 34!),
που είμαι επί ξύλου κρεμάμενος, εσύ μείνε μόνο στο θέμα ΑΕΠΠ (που φυσικά είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ),
και μην κοιτάς τίποτα άλλο.

GEG

Hey! It compiles! Ship it! :-)

billdnet

Παράθεση από: control_data στις 03 Σεπ 2013, 06:39:01 ΜΜ
Δεν είναι ώρα για φασαρίες μεταξύ μας.

Στο θέμα μας, η "Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2" είναι ξεκάθαρα υποβαθμισμένη και αυτό πρέπει να διορθωθεί για το καλό όλων και κυρίως των μαθητών.

bill_net θα διαφωνήσω μαζί σου για τον Στύλιο: το οτι ένας κυβερνητικός βουλευτής (και μάλιστα απο τους ελάχιστους με γνώσεις στο αντικείμενο) συμφωνεί σε ένα σήμειο του Άρθρου 4 με Σύριζα και Ανεξάρτητους Έλληνες είναι καλό.

Όσο για τον Ηλιόπουλο, έθιξε το θέμα απο την πλευρά του "Πληροφορικού Αλφαβητισμού" το οποίο είναι η θέση των Χημικών και του Υπουργού. Δηλαδή με τις συγκεκριμένες θέσεις του υπουργού φαίνεται να συμφωνεί η Χρυσή Αυγή.

Αυτό σε χαλάει ;  :)

Με χαλάει που κάποιοι με τα περίστροφα κάτω απ' τα σακάκια τους έχουν το θράσος και θέλουν να  έχουν γενικότερα θέση σε ένα τόσο σημαντικό νομοσχέδιο που έχει να κάνει με την Παιδεία. Από τέτοια άτομα θα περίμενα πρώτα να καταλάβουν τι σημαίνει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΣΟΤΗΤΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ και εν συνεχεία να καταλάβουν τη σημασία του «ψηφιακού αλφαβητισμού» και της επιστήμης των Υπολογιστών.

Όσον αφορά τον κύριο Στύλιο, νομίζω πως δεν αναφέρθηκε σε βάθος στο συγκεκριμένο θέμα. Εσύ, αν ήσουν στη θέση του θα έλεγες δυο – τρεις προτάσεις και θα τελείωνες εκεί; Επιχειρηματολογία ΜΗΔΕΝ από έναν άνθρωπο που υποτίθεται είναι ειδικός!!! Να με συγχωρέσεις αν κατάλαβα κάτι διαφορετικό. Μάλλον στερούμε αντίληψης.

Σπύρος Δουκάκης

Συνάδελφοι ΕΛΕΟΣ!

Σταματήστε τις άνευ αξίας συζητήσεις με σκοπό την αυτοικανοποίηση.

Δεν προάγουμε την συζήτηση. Δεν συνεισφέρουμε σε κάτι...

silence s'il vous plait


billdnet

Παράθεσηhttp://www.epe.org.gr/showarticle.jsp?articleid=550

ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Επιτέλους ... !!! Είδαμε κάτι, έστω και ετεροχρονισμένα, από την ΕΠΕ. 

Τα παλικάρια του υπουργείου θα το αγνοήσουν και αυτό;  :o

vtsakan

Παράθεση από: bill_net στις 03 Σεπ 2013, 07:01:35 ΜΜ
ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ - ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Επιτέλους ... !!! Είδαμε κάτι, έστω και ετεροχρονισμένα, από την ΕΠΕ. 

Τα παλικάρια του υπουργείου θα το αγνοήσουν και αυτό;  :o

Τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο;
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

che

Συνεχίζουμε να ελπίζουμε συνάδελφοι. Ειδικότερα μετα την τοποθέτηση στυλιου ανεξάρτητα αν ειναι απαλή , ελπίζουμε περισσότερο. Οπως και να το κάνουμε ένας νδ ισούται με όλους τους άλλους.

che

Παράθεση από: bill_net στις 03 Σεπ 2013, 06:51:06 ΜΜ
Με χαλάει που κάποιοι με τα περίστροφα κάτω απ' τα σακάκια τους έχουν το θράσος και θέλουν να  έχουν γενικότερα θέση σε ένα τόσο σημαντικό νομοσχέδιο που έχει να κάνει με την Παιδεία. Από τέτοια άτομα θα περίμενα πρώτα να καταλάβουν τι σημαίνει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΙΣΟΤΗΤΑ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ και εν συνεχεία να καταλάβουν τη σημασία του «ψηφιακού αλφαβητισμού» και της επιστήμης των Υπολογιστών.

Όσον αφορά τον κύριο Στύλιο, νομίζω πως δεν αναφέρθηκε σε βάθος στο συγκεκριμένο θέμα. Εσύ, αν ήσουν στη θέση του θα έλεγες δυο – τρεις προτάσεις και θα τελείωνες εκεί; Επιχειρηματολογία ΜΗΔΕΝ από έναν άνθρωπο που υποτίθεται είναι ειδικός!!! Να με συγχωρέσεις αν κατάλαβα κάτι διαφορετικό. Μάλλον στερούμε αντίληψης.

Συναδελφε μαζι σου σε όλα. Ας περιμένουμε και την συζήτηση των άρθρων. Επι της αρχής πάντα τα λόγια ειναι λίγα.

AlexPapplir

Παράθεση από: che στις 03 Σεπ 2013, 07:55:27 ΜΜ
Συναδελφε μαζι σου σε όλα. Ας περιμένουμε και την συζήτηση των άρθρων. Επι της αρχής πάντα τα λόγια ειναι λίγα.

Δεν είναι ώρα για για αποτίμηση. Αυτό θα γίνει στο τέλος. Σημασία έχει ότι δικά μας επιχειρήματα και προτάσεις "έπαιξαν μπάλα από
την πρώτη μέρα."

Ο αγώνας συνεχίζεται!!!

vtsakan

Παράθεση από: gkatsion στις 03 Σεπ 2013, 05:49:36 ΜΜ
Τώρα πια δεν θα σας χτυπάνε την πόρτα στο εργαστήριο, ενώ κάνετε το δικό σας project,
για να πάτε να τους βοηθήσετε....όχι βρε κουτά.... θα τους περιμένετε με στρωμένο κόκκινο
χαλί ήδη εκεί!!!   Και θα πηγαίνετε από υπολογιστή σε υπολογιστή, ενώ ο συνάδελφος
κάνει το μάθημα του!!   


ΤΠΕ --> Την Πάτησες Επιστήμονα   ή   Τον "Πληροφορικάριο" Είδατε  ή  Τεχνικός Παρατηρητής Εκπαιδευτικών

μπορώ να γράψω και άλλα!!!


Πάντως ο πρόεδρος της ΠΕΚΑΠ "διαφημίζει" πως αυτή η κίνηση είχε προταθεί απο την ΠΕΚΑΠ πέρισυ τον Απρίλη.
Παρέθεσε σύνδεσμο πριν απο μία ώρα στο google group της ΠΕΚΑΠ.
http://www.alfavita.gr/old/61565

Τα συμπεράσματα δικά σας. Δεν είναι της ώρας, το καταλαβαίνω, αλλά ας μην ξεχαστεί. Ας το συζητήσουμε απο Δευτέρα, μετά το 3ημερο μνημόσυνο της ΑΕΠΠ.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.


vtsakan

Παράθεση από: Javert στις 03 Σεπ 2013, 08:54:33 ΜΜ
http://www.protothema.gr/politics/article/307320/psifistike-apo-tin-epitropi-to-nomoshedio-gia-ta-nea-lukeia/


Ξέρει κανείς τον κ. Μπόκα να επικοινωνήσουμε μαζί του; Τι εννοεί άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο; Για πότε;
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.