Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gkatsion

Είμαστε η πραγματική έννοια της τσόντας στα σχολεία...

Δηλαδή κάτι μικρό που μπαίνε να συμπληρώσει το κένο...

1 ωρίτσα στην Β να μην φωνάζουμε...

2 ωρίτσες τσόντα στην Γ που περισσεύανε...

και ε... εντάξει μην θέλετε και πανελληνίες...όπως λένε και οι ΠΕ03-04 σιγά το μάθημα που κάνατε...

που άμα τους δώσεις κριτήριο αξιολόγησης από τα μαθηματικά δημοτικού, παίζει και να σκέφτονται κάνα 10λεπτο
(παπαγαλία ολοκληρώματα, παραγώγους και συναρτήσεις, και αόριστα φανταστικά Ζ)

Υ.Γ. pthomop η γυναίκα μου λέει ότι εμείς είμαστε ακόμα χειρότερα και οι δύο, γιατί δεν έχουμε καν το CD με τον ΠΕΡΡΗ και
την ΚΑΤΙΑ

Υ.Γ.2 ομολογώ ότι όλοι οι αξιόλογοι συνάδελφοι με τις οργανικές μου λένε το ίδιο, ένα τμήμα με απουσίες από Σεπτέμβρη,
να πάνε να @@..θουν!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

seibei

Το μόνο που του μένει του αρχηγού για την πλήρη αναβάθμισή μας είναι να μετονομάσει με το έτσι θέλω, όπως μας πέταξε έξω με το έτσι θέλω, όλα τα τμήματα "και Γραμματειακής Υποστήριξης"

πχ.
Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών και Γραμματειακής Υποστήριξης

Τμήμα Πληροφορικής και Γραμματειακής Υποστήριξης

ή
Τμήμα Μη-Βασικής Επιστήμης Υπολογιστών!

Να ξέρουμε τη θέση μας ρε παιδί μου.

Ξεφτίλα...



   

apom

Η ΠΕΚΑΠ σκοπεύει να κάνει κάποιες κινήσεις μήπως και μπει κανένα ''ή'' στο σχέδιο νόμου;;; ή τα παράτησε;;;

Νομίζω πάντως ότι την μεγαλύτερη δύναμη την έχουν οι καθηγητές του δημοσίου , αυτοί μπορούν να αναδείξουν τα επόμενα 2 χρόνια το προβληματικό σχέδιο και φυσικά να ΜΗΝ μετέχουν στα κοινά του σχολείου.... το θέμα είναι εάν έχουν την διάθεση να το κάνουν...

σχόλιο : μην ξεχνάμε ότι δημόσιος και ιδιωτικός τομέας είναι συγκοινωνούντα δοχεία... απολύσεις στον ιδιωτικό; διαθεσιμότητα και απολύσεις στο δήμόσιο στους πρώτους ''εύκολους''... ποιοί θα είναι αραγες οέο;;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Αυτή η αναμενόμενη στεναχώρια (από χθες σας το λέμε ότι έτσι θα είναι), πρέπει μετά από λίγες ώρες να γίνει οργή και να μας δώσει ενέργεια να παλέψουμε, όσοι ακόμα το πιστεύουμε, για την τελική ευθεία..

6 Σεπτέμβρη ότι και να έχει γίνει, δεν τελείωσε η ζωή ούτε η προσπάθεια..Απλά ξεκινάει δεύτερος γύρος


tropheus

Πρέπει ΑΜΕΣΑ να ζητηθεί συνάντηση της ΠΕΚΑΠ ( ; ) με το υπουργείο !!!
Τι θα βγει;;; Πάντως αν δεν γίνει τίποτα η ψήφιση του νομοσχεδίου θα είναι ταφόπλακα για τον κλάδο μας.

Υπάρχει άλλη πρόταση;;

billdnet

Παράθεση από: janag79 στις 29 Αυγ 2013, 06:36:34 ΜΜ
Αυτή η αναμενόμενη στεναχώρια (από χθες σας το λέμε ότι έτσι θα είναι), πρέπει μετά από λίγες ώρες να γίνει οργή και να μας δώσει ενέργεια να παλέψουμε, όσοι ακόμα το πιστεύουμε, για την τελική ευθεία..

6 Σεπτέμβρη ότι και να έχει γίνει, δεν τελείωσε η ζωή ούτε η προσπάθεια..Απλά ξεκινάει δεύτερος γύρος

+1

Υγ: Κάτι πρεπει να κανουμε με αυτό που σου προτεινα ΑΜΕΣΑ!!!

gkatsion

seibei ΦΟΒΕΡΟ!

και γραμματειακής υποστήριξης!!!!!!!!

καλά αυτό θα ακούγεται γαμάτο!!


ΕΜΠ   -  Η.Μ.Κ.Μ.Η.Υ.Κ.Γ.Υ
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

seibei

Παράθεση από: gkatsion στις 29 Αυγ 2013, 06:33:41 ΜΜ
Είμαστε η πραγματική έννοια της τσόντας στα σχολεία...
Μας σπρώξανε στα δημοτικά και μας ξεφτιλίσανε στα ΓΕΛ.
Ατιμωτική αντιμετώπιση. Σε ποιούς;; Στους καθηγητές πληροφορικής το 2013...

apom

Υπουργείο Παιδείας Ελλάδος 2013

ΑΠΟΡΡΗΤΟ non paper

Ηθελα να το αναφέρω τις προηγούμενες ημέρες αλλά νομίζω ότι γνωρίζω τον λόγο για τον οποίο δεν θέλουν την πληροφορική σαν εξεταζόμενο μάθημα...

---------
Λοιπόν... κατάργηση εξεταζόμενου => 2000 άνεργοι στον ιδιωτικό τομέα

κι επειδή η ανάπτυξη θα προέλθει μόνο από άτομα που έχουν μάθει να σκέφτονται κι έχουν γνώσεις άμεσα εφαρμοστέες χρειάζονταν να ρίξουν μερικές χιλιάδες από αυτούς στην κατσαρόλα που ονομάζεται "ανάπτυξη" μήπως και γίνει κάτι. Που θα βρίσκονταν άμεσα τέτοια άτομα;; Μα φυσικά οι πληροφορικοί του ιδιωτικού που αντί να εκμεταλεύονται τις γνώσεις τους και να τις τοποθετούν στην φαρέτρα της ανάπτυξης της Ελλάδος διδάσκουν στα παιδάκια "σαχλαμαρίτσες" που μπορεί να τις διδάξει ο οποιοσδήποτε.
Εάν επέλεγαν Μαθηματικο-φυσικο-χημικο-φιλόλογους δεν θα υπήρχε σίγουρα κανένα απότέλεσμα γιατι μόνο σε παιδάκια μπορούν να διδάξουν... και να το πάιζουν γουάου....
---------

Είμαι σίγουρος ότι τα παραπάνω είναι πραγματικές σκέψεις του Υπουργείου...
και ερώτηση... εάν τιθόταν ένα τετοιο επιχείρημα απέναντι στην ΠΕΚΑΠ τι θα απαντούσε;; γιατί μην ξεχνάμε ότι υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει και τους ιδιωτικούς... μήπως πρέπει να το λάβουμε υπόψιν;

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: apom στις 29 Αυγ 2013, 06:48:27 ΜΜ

Είμαι σίγουρος ότι τα παραπάνω είναι πραγματικές σκέψεις του Υπουργείου...
και ερώτηση... εάν τιθόταν ένα τετοιο επιχείρημα απέναντι στην ΠΕΚΑΠ τι θα απαντούσε;; γιατί μην ξεχνάμε ότι υποτίθεται ότι αντιπροσωπεύει και τους ιδιωτικούς... μήπως πρέπει να το λάβουμε υπόψιν;

Είσαι σίγουρος ότι εκπροσωπεί τους ιδιωτικούς; ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ..

Επειδή ρώτησα και έχω μάρτυρες, δεν έχει τεθεί ποτέ το ζήτημα τι θα κάνουν τα παιδιά που δουλεύουν στα φροντιστήρια..

gkatsion

Συνάδελφε apom έχεις δίκιο,

αλλά η απάντηση είναι ότι από τα 80+ τμήματα που βγάζουν τέτοιους επιστήμονες, υπάρχουν
ήδη πολλοί με αυτό τον τρόπο σκέψης εκεί έξω!

Σημασία έχει να μπορέσουμε να ετοιμάσουμε από το σχολείο τους επόμενους, οπότε ναι ανάλυση, σχεδίαση και προγραμματισμό,
αλγορίθμων στις πανελλήνιες!

Γιατί αυτό το εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών, φαντάζεστε πως θα είναι!!

Ένας αχταρμάς,  με λίγο από όλα! Όπως τα αντίστοιχα μαθήματα σε όλες τις πανεπιστημιακές μη πληροφορικές σχολές!

ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ

apom

Παράθεση από: janag79 στις 29 Αυγ 2013, 06:52:50 ΜΜ
Είσαι σίγουρος ότι εκπροσωπεί τους ιδιωτικούς; ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ..

Επειδή ρώτησα και έχω μάρτυρες, δεν έχει τεθεί ποτέ το ζήτημα τι θα κάνουν τα παιδιά που δουλεύουν στα φροντιστήρια..

Αν έχεις δίκιο π@π@ρ^α μάντολες...

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: janag79 στις 29 Αυγ 2013, 06:52:50 ΜΜ
Είσαι σίγουρος ότι εκπροσωπεί τους ιδιωτικούς; ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ..

Επειδή ρώτησα και έχω μάρτυρες, δεν έχει τεθεί ποτέ το ζήτημα τι θα κάνουν τα παιδιά που δουλεύουν στα φροντιστήρια..

Και για να εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, δεν είναι δουλειά της να εκπροσωπεί τους καθηγητές που δουλεύουν σε φροντιστήρια

Απλά εμείς που δουλεύουμε σε φροντιστήρια, είμαστε κοινώς ξεκρέμαστοι

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Προτείνω  διαμαρτυρία με βάρδιες (αν χρειαστεί) στο υπουργείο παιδείας όχι όμως 20 άτομα όπως χθες στη βουλή και η ΠΕΚΑΠ  με κάποιο πανεπιστημιακό στη Βουλή τι λέτε;
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: apom στις 29 Αυγ 2013, 06:58:04 ΜΜ
Αν έχεις δίκιο π@π@ρ^α μάντολες...

28/8/2013 : Βγαίνει η αντιπροσωπεία της ΠΕΚΑΠ απο τη Βουλή και μας ενημερώνει τι έγινε..Μετά από 10 λεπτά συζήτησης, ρωτάω εγώ προσωπικά τον σύμβουλο και τον πρόεδρο της ΠΕΚΑΠ : 'τους είπατε ότι με αυτό που κάνει το Υπουργείο αφήνει στο δρόμο 2000+ καθηγητές που δουλεύουν στα φροντιστήρια; '.. Η απάντηση ήταν ΟΧΙ, δεν τέθηκε αυτό το θέμα (το Υπουργείο δεν το νοιάζει για μας, ούτε και καλά η παραπαιδεία, άσχετα πως πραγματικά δουλεύει).

Δεν λέω ότι οι άνθρωποι δεν νοιάζονται και δεν στεναχωριούνται για μας, το αντίθετο μάλιστα..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ, ΤΕΛΟΣ!