Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kadafi

Παράθεση από: lkt στις 22 Αυγ 2013, 03:39:03 ΜΜ
Από την αρχή πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα πανεπιστήμια είναι εκείνα που πρέπει να μπουν μπροστά και να καταδείξουν τη σημασία της επιστήμης τους, απαιτώντας το μάθημα να είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο για την εισαγωγή στα τμήματά πληροφορικής.
++++1
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

billdnet

Παράθεση από: lkt στις 22 Αυγ 2013, 03:39:03 ΜΜ
Από την αρχή πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα πανεπιστήμια είναι εκείνα που πρέπει να μπουν μπροστά και να καταδείξουν τη σημασία της επιστήμης τους, απαιτώντας το μάθημα να είναι πανελλαδικά εξεταζόμενο για την εισαγωγή στα τμήματά πληροφορικής.

Σωστό αυτό που λες. Για πες μας όμως ποιος εκπροσωπεί τον κλάδο μας, στο υπουργείο, στους ακαδημαϊκούς, στα ΜΜΕ, ..... ;;;; 

nikosx

Συμφωνώ, πιστεύω ότι αν δεν κινηθούν άμεσα τουλάχιστον οι σχολές της Πληροφορικής, των Ηλεκτρολόγων, των Ηλεκτρονικών, των Μηχ/κων Η/Υ για την ανάγκη Πανελλαδικά εξεταζόμενου μαθήματος, οι εξελίξεις θα είναι δυσάρεστες σε αυτό τον τομέα.
Νίκος Ξένος
Καθηγητής Πληροφορικής
nxenos@sch.gr

petrosp13

Πόσο δύσκολο είναι να συνταχθεί μια επιστολή 10 σειρών που να υπογράφουν οι πρόεδροι των τμημάτων Πληροφορικής-Πολυτεχνείων που να λέει ότι δεν θα δέχονται φοιτητές που δεν έχουν εξεταστεί σε κάποιο μάθημα προγραμματισμού;;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Παράθεση από: bill_net στις 22 Αυγ 2013, 03:25:55 ΜΜ
Θέλω κάποιος συνάδελφoς να μου δώσει απάντηση στην εξής ερώτηση: «ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ;;;»

Ειλικρινά, αυτός ο κλάδος είναι ότι πιο ανοργάνωτο υπάρχει. Προγραμματιστές και στα ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ.

Αν τη βρεις θα μου τη στείλεις με μαιλ;

lkt

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Αυγ 2013, 03:46:41 ΜΜ
Πόσο δύσκολο είναι να συνταχθεί μια επιστολή 10 σειρών που να υπογράφουν οι πρόεδροι των τμημάτων Πληροφορικής-Πολυτεχνείων που να λέει ότι δεν θα δέχονται φοιτητές που δεν έχουν εξεταστεί σε κάποιο μάθημα προγραμματισμού;;;;
Θα μπορούσε να την συντάξει η ΠΕΚΑΠ και να την υπογράψουν όλοι τους. Προλαβαίνουν άνετα. ΠΕΚΑΠ που είσαι;

billdnet

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Αυγ 2013, 03:46:41 ΜΜ
Πόσο δύσκολο είναι να συνταχθεί μια επιστολή 10 σειρών που να υπογράφουν οι πρόεδροι των τμημάτων Πληροφορικής-Πολυτεχνείων που να λέει ότι δεν θα δέχονται φοιτητές που δεν έχουν εξεταστεί σε κάποιο μάθημα προγραμματισμού;;;;

Καθόλου δύσκολο δεν είναι Πέτρο. Αλλά αν πας εσύ ή εγώ στους Προέδρους των τμημάτων που αναφέρεις δεν ξέρω αν θα καταφέρεις κάτι.
Αυτό θα έπρεπε το είχαν ήδη κάνει οι Συνδυκαλιστές μας (βλέπε ΠΕΚΑΠ). Το έκαναν;

petrosp13

Δεν θα πάρεις ποτέ απάντηση

Όπως δεν θα πάρεις απάντηση και στο ερώτημα γιατί οι αγγλικοί, οι καλλιτεχνικοί, οι τεχνολόγοι και οι χημικοί πέτυχαν αυτά που θέλουν χωρίς να έχουν κάνει το 1/10 της κινητοποίησης μας
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

lkt

Επειδή δεν είμαι διορισμένος, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πόσοι ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές της ΠΕΚΑΠ;

andrika


billdnet

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 22 Αυγ 2013, 03:47:44 ΜΜ
Αν τη βρεις θα μου τη στείλεις με μαιλ;

Παναγιώτη, νομίζω πως η απάντηση είναι απλή και αυτονόητη. Δεν θα σου τη στείλω με mail, αλλά όταν θα φτάσουμε στο τέλος αυτού του παιχνιδιού θα δημοσιοποιήσω τις σκέψεις μου, ξέροντας καλά ότι πολλοί θα τις αγνοήσουν.

billdnet

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Αυγ 2013, 03:52:50 ΜΜ
Δεν θα πάρεις ποτέ απάντηση

Όπως δεν θα πάρεις απάντηση και στο ερώτημα γιατί οι αγγλικοί, οι καλλιτεχνικοί, οι τεχνολόγοι και οι χημικοί πέτυχαν αυτά που θέλουν χωρίς να έχουν κάνει το 1/10 της κινητοποίησης μας

Είναι απλό ... διότι δεν έκαναν αυτά που κάναμε εμείς ... 

Δώσαμε τον πόλεμο με τα καλύτερα μας όπλα ... ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ. Να πολεμήσουμε όμως ποιους ; Αυτούς που δεν έχουν ιδέα για το τι είναι αυτό; Ή τελικά έχουμε την ψευδαίσθηση ότι πολεμούμε εδώ και έναν μήνα;

Έχω αναφέρει σε προηγούμενό μου post, τι ακριβώς έκαναν οι φιλόλογοι της Αγγλικής... 

NiColas1957


lkt

"Συντεχνία" Χημικών vs "Συντεχνία" Πληροφορικών 3-0. Χωρίς να ιδρώσουν οι Χημικοί περνούν στην επόμενη φάση του Λυκείου αλώβητοι και πιο ενισχυμένοι!

Παντελης Τσιράκης

Στο παρά ένα τα κατάφεραν της αγγλικής .οι επόμενες ώρες θέλουν πίεση προς όλους .