Θέματα ΟΕΦΕ

Ξεκίνησε από bagelis, 13 Απρ 2008, 04:22:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bagelis

Θέμα του διαγωνίσματος προσωμοίωσης από την ΟΕΦΕ:

ΣΤ.
Κατά την εκτέλεση του  παρακάτω αλγορίθμου πόσες φορές θα εμφανιστεί η λέξη   ΟΕΦΕ ;
κ <- 4
Για i από 1 μέχρι κ με_βήμα 2
   κ<- κ-2
   Εμφάνισε ΌΕΦΕ'
Τέλος_Επανάληψης


Τα σχόλια δικά σας...

P.Tsiotakis

κάποιοι πάθανε flag ίαση   :D


Τα υπόλοιπα όμως;

ikariofil

Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει τα θέματα;

P.Tsiotakis

Είναι κλειδωμένα, θα ανακοινωθούν στις εφημερίδες  >:D

alkisg

#4
Ωραίο...
Επειδή χρησιμοποιούν το κανονικό βελάκι, <-, και την κάτω παύλα στο με_βήμα, ψηφίζω 2 φορές!!!

Δηλαδή: στο Διερμηνευτή εμφανίζεται 2 φορές, επειδή κάνει την παραδοχή ότι η τελική τιμή δεν αλλάζει κατά τη διάρκεια της επανάληψης (κάπου το γράφει στο βιβλίο καθηγητή edit: τετράδιο μαθητή, σελίδα 78),
ενώ στη Γλωσσομάθεια 1 φορά (επειδή κάνει την κλασσική μετατροπή του Για σε Όσο)...

Οπότε αν χρησιμοποιούσαν το <-- που έχει η Γλωσσομάθεια θα ψήφιζα 1 φορά!!!

Είναι ένα καλό θέμα για να δούμε πόσοι χρησιμοποιούν Διερμηνευτή και πόσοι Γλωσσομάθεια!!! :P :P :P

Καλά είναι τελείως απαράδεκτοι... Το επόμενο θέμα να υποθέσω ότι θα είναι για το αν στη σύγκριση χαρακτήρων ακολουθείται το πρότυπο ANSI ή το πρότυπο Unicode;  :D

Παράθεση από: Τετράδιο μαθητή, σελίδα 78
Ποτέ μη χρησιμοποιείς εντολές που αλλάζουν την αρχική τιμή, την τελική τιμή, το βήμα ή τη μεταβλητή που ελέγχει την επανάληψη μέσα σε ένα βρόχο ΓΙΑ. Αν και μερικές γλώσσες προγραμματισμού επιτρέπουν αυτές τις αλλαγές, να τις αποφεύγεις, γιατί οδηγούν σε προγράμματα δυσνόητα και συνήθως λανθασμένα.

P.Tsiotakis

Μάλλον στο πρωτότυπο (που εγώ σας διαβεβαιώ ΔΕΝ κατέχω) το κάνουν σε ψευδογλώσσα. Ο Βαγγέλης το έγραψε για διευκόλυνση με <-

Σάββατο βράδυ που βγήκαν τα θέματα (για να μη διαρρεύσουν), ένα ποτηροάκι κρασί παραπάνω την έκανε τη ζημιά.

Laertis

Τι να σχολιάσει κανείς .... Τυποποίηση και πάλι τυποποίηση...
Δε βλέπω και πολλές διαφορές με τα περυσινά θέματα της ΟΕΦΕ.
2ο Θέμα σχεδόν πανομοιότυπο με α ερώτημα διάγραμμα ροής και β τι θα εμφανίσει
3ο Θέμα μια επαναληπτική δομή Όσο που καλεί μια συνάρτηση (μια απο τα ίδια δηλαδή, βλέπε 3ο Θέμα 2006)
4ο Θέμα, ω τι έκπληξη, 2διάστατος πίνακας με οριζόντια σάρωση, αναζήτηση και ταξινόμηση σε μια γραμμή (τουλάχιστο πέρυσι είχαν να ταξινομήσουν κατά γραμμή όλο το 2διάστατο)

Το 1ο Θέμα δε, κινείται ακριβώς στην πεπατημένη , εκτός φυσικά απο το 1στ που αναφέρει ο Βαγγέλης.
Κι έλεγα κι εγώ είναι δυνατό να είναι όλα ίδια, την κάνανε την πρωτοτυπία. Μεταβαλλόμενη τελική τιμή σε επανάληψη Για. Η απάντηση η δική μου στην ερώτηση πόσες φορές θα γίνει η επανάληψη, είναι όσες μέρες πήρε αυτόν που έβγαλε τα θέματα να μάθει προγραμματισμό.
Όντως Άλκη στο πρωτότυπο (που σας διαβεβαιώ κι εγώ ότι ΔΕΝ κατέχω  ;) )είναι σε ψευδογλώσσα οπότε 1 μέρα έκανε ο θεματοδότης να μάθει προγραμματισμό  :D

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς ... 8)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

alkisg

> Στην ουρά, εισαγωγή είναι η είσοδος ενός στοιχείου στο εμπρός άκρο της ουράς

Τώρα άμα σας πω ότι αυτό δεν ξέρω απ' έξω να το απαντήσω, θα φανώ άσχετος; Αμάν με την παπαγαλία... Τι εμπρός τι πίσω, αν είναι FIFO είναι ουρά.

> ΚΑΛΕΣΕ ΔΙΑΔ(Β, Α, Γ)
με Α, Β, Γ ακέραιες, ενώ στη ΔΙΑΔ η δεύτερη παράμετρος είναι πραγματική, και καλείται ο μαθητής να εντοπίσει τα συντακτικά λάθη.

Κι αυτό ακραίο... ΟΚ, δεν το δέχεται κανένα από τα γνωστά λογισμικά, αλλά με βάση το βιβλίο και το μηχανισμό μεταβίβασης παραμέτρων θα μπορούσε να είναι αποδεκτό. Μεταβιβάζεται η τιμή του ακεραίου στον πραγματικό, και στην επιστροφή αγνοείται η επιστρεφόμενη τιμή. Yeap, το να μπορούν να αγνοούνται οι επιστρεφόμενες τιμές των διαδικασιών είναι πρόταση (=ερμηνεία) μέλους της συγγραφικής ομάδας, αλλά προφανώς εμείς μπορούμε να απαιτούμε από τους μαθητές να "ξέρουν καλύτερα"... :)

Εννοείται ότι κι εγώ δεν έχω τα θέματα, απλή συζήτηση έκανα με κάποιον που τα είχε...  8)

Sergio

Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

tzorvas

μια ερωτησούλα... πότε θα έχω τα θέματα στα χέρια μου κ απο που θα τα πάρω?!
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

lp

Παράθεση από: alkisg στις 13 Απρ 2008, 09:39:18 ΜΜ
> ΚΑΛΕΣΕ ΔΙΑΔ(Β, Α, Γ)
με Α, Β, Γ ακέραιες, ενώ στη ΔΙΑΔ η δεύτερη παράμετρος είναι πραγματική, και καλείται ο μαθητής να εντοπίσει τα συντακτικά λάθη.

Στο ερώτημα ε του 1ου θέματος καλεί την διαδικασία με όνομα ΔΙΑΔ και στον κώδικα του υποπρογράμματος την γράφει ως
ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΔΙΚ(Β,Γ)

οπότε κατά τη γνώμη μου το λάθος είναι ότι απλά δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία στο πρόγραμμα (λάθος όνομα δηλαδή) και άρα δεν υπάρχει θέμα με τις μεταβλητές.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

alkisg

Νομίζω ότι ο στόχος του "προγραμματιστή" ήταν να καλέσει τη μόνη διαδικασία που δήλωσε, και απλά έγραψε λίγο λάθος το όνομά της... Δεν μπορώ να πιστέψω ότι έφτιαξε μια διαδικασία και είχε σαν στόχο να καλέσει μια άλλη την οποία δεν υλοποίησε καν.

Οπότε αφού είμαστε άνθρωποι και έχουμε την ευχέρεια να καταλαβαίνουμε και τι ήθελε να κάνει ο προγραμματιστής, και όχι απλά να του βγάζουμε ξερά μηνύματα λαθών, εγώ θα το ανέφερα ως τρία λάθη:
1) Τυπογραφικό λάθος (ΔΙΑΔ/ΔΙΑΔΙΚ),
2) Λάθος αριθμού παραμέτρων (2/3),
3) Λάθος στον τύπο δεδομένων της 2ης παραμέτρου.

lp

Παράθεση από: alkisg στις 24 Απρ 2008, 07:09:14 ΠΜ
Νομίζω ότι ο στόχος του "προγραμματιστή" ήταν να καλέσει τη μόνη διαδικασία που δήλωσε, και απλά έγραψε λίγο λάθος το όνομά της... Δεν μπορώ να πιστέψω ότι έφτιαξε μια διαδικασία και είχε σαν στόχο να καλέσει μια άλλη την οποία δεν υλοποίησε καν.

Οπότε αφού είμαστε άνθρωποι και έχουμε την ευχέρεια να καταλαβαίνουμε και τι ήθελε να κάνει ο προγραμματιστής, και όχι απλά να του βγάζουμε ξερά μηνύματα λαθών, εγώ θα το ανέφερα ως τρία λάθη:
1) Τυπογραφικό λάθος (ΔΙΑΔ/ΔΙΑΔΙΚ),
2) Λάθος αριθμού παραμέτρων (2/3),
3) Λάθος στον τύπο δεδομένων της 2ης παραμέτρου.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω γιατί η ερώτηση ζητάει τα συντακτικά λάθη του κώδικα. άρα 1 λάθος υπάρχει "άγνωστο όνομα". Η διαδικασία διαδικ είναι μια χαρά αλλά δεν την καλεί... κάτι που μπορεί να γίνει στον προγραμματισμό (χαζό φυσικά)...


:)
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

P.Tsiotakis

Παιδιά,

δεν έβγαλε ενδεικτικές λύσεις η κεντρική επιτροπή εξετάσεων ΟΕΦΕ, να δούμε και μεις;

Μπράβο σας πάντως που ασχολείστε...

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλους...

alkisg

Παράθεση από: ggfiogos στις 24 Απρ 2008, 02:02:25 ΜΜ
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω γιατί η ερώτηση ζητάει τα συντακτικά λάθη του κώδικα. άρα 1 λάθος υπάρχει "άγνωστο όνομα". Η διαδικασία διαδικ είναι μια χαρά αλλά δεν την καλεί... κάτι που μπορεί να γίνει στον προγραμματισμό (χαζό φυσικά)...

:)

Τα συντακτικά λάθη δεν εξαρτώνται από το πόσα τα βλέπει ο compiler. Αν π.χ. κατά λάθος δηλώσεις μεταβλητή με όνομα stekh και μετά τη χρησιμοποιείς συνέχεια σαν steki, τότε κάποιοι compiler της C θα σου πουν "έχεις 1000 συντακτικά λάθη, γιατί χρησιμοποιείς 1000 φορές τη μεταβλητή steki ενώ δεν την έχεις δηλώσει").

Κάποιος ελαφρώς καλύτερος compiler θα μπορούσε να σου αναφέρει μόνο μια φορά το παραπάνω λάθος, αφού μία μόνο ενέργεια θα χρειαστεί να κάνεις για να το διορθώσεις (1 δήλωση μεταβλητής).

Και κάποιος ακόμα πιο έξυπνος compiler της C θα μπορούσε να καταλάβει καλύτερα τον κώδικά σου και να σου προτείνει να διορθώσει αυτόματα τη δήλωση της σχετικής μεταβλητής (stekh => steki).
Για παράδειγμα, στο google αν ψάξεις για "το στέκη" θα σου προτείνει "μήπως εννοείτε το στέκι";
(φυσικά δεν λέω ότι το google είναι compiler, απλά προσπαθώ να εξηγήσω ότι διαφορετικοί compiler βγάζουν διαφορετικό αριθμό συντακτικών σφαλμάτων για το ίδιο πρόγραμμα και την ίδια γλώσσα).

Το παραπάνω λάθος που είπα πόσα το μετράς; 1 ή 1000; Πόσες ενέργειες θα κάνει ο προγραμματιστής για να το διορθώσει;
Και αντίστοιχα, πόσες θα κάνει για να διορθώσει το πρόγραμμα του ΟΕΦΕ;

Πάντως συμφωνώ με τον Παναγιώτη, δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθούμε για κάτι εξ' αρχής στραβό...

Καλές γιορτές σε όλους κι από μένα.

COACH

Παιδιά έδωσε η ΟΕΦΕ απαντήσεις....Αλλά ήμαρτον...Στο θέμα 1ΣΤ δεν έκοψα από κανέναν τίποτα...Πήρα τον νόμο στα χέρια μου...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΩΜΟΥ

Kalli

Καλημέρα σας παιδιά! Χρόνια Πολλά σε όλους σας!!!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορώ να βρω τα φετινά θέματα προσομοίωσης;Μήπως κάποιος μπορεί να μου τα στείλει στο μαιλ;
Σας ευχαριστώ

P.Tsiotakis

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντως !!!   ;D

Laertis

Απαντήσεις στα θέματα απο την ΟΕΦΕ

http://www.oefe.gr/oefe2008-ap/index.php?download=04131900_g_texn_ana_a&

Τα θέματα δεν έχουν δημοσιευτεί απο την ΟΕΦΕ
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Χμμ, ανακοίνωσαν τις λύσεις;;;  Μα καλά, δεν καταλαβαίνουν οτι με αυτόν τον τρόπο θα διαρρεύσουν και οι εκφωνήσεις;;   :D

Πάντως Πόπη, αν τα βρεις πες τα και σε μας

jgalano

Παιδιά μόλις κατέβασα τα θέματα ΟΕΦΕ 2008 από γνωστό ελληνικό site με torrents !!!

andreas_p

Καλησπέρα.

Αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να τα στείλεις στο e-mail  pian2@sch.gr ;

Ευχαριστώ

Ανδρέας 

andreas_p

Σε ευχαριστώ πολύ.

Ανδρέας

jgalano

ΟΕΦΕ (ΘΕΜΑ 1-Γ)
Το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου να μετατραπεί σε ισοδύναμο, χρησιμοποιώντας
αποκλειστικά τη δομή Όσο... Επανάλαβε.

Σ ← 0
Μ ← 1000
Αρχή_επανάληψης
    Διάβασε αρ
    Σ ←  Σ + αρ
    M ← M + 1
Μέχρις_ότου (Σ ← 100) ή ( Μ = 2008)
Εμφάνισε Σ, Μ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΛΥΣΗ ΟΕΦΕ

Σ ← 0
Μ ←1000
ΟΣΟ Σ >= -100 ΚΑΙ Μ <>2008 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
     Διάβασε αρ
     Σ ← Σ + αρ
     M ← M + 1
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
Εμφάνισε Σ, Μ


ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ:

Διάβασε αρ
Σ ← αρ
Μ ←1001
ΟΣΟ Σ >= -100 ΚΑΙ Μ <>2008 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
     Διάβασε αρ
     Σ ← Σ + αρ
     M ← M + 1
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
Εμφάνισε Σ, Μ


Πρέπει να τονιστεί η διαφορά της Όσο (μπορεί να μην γίνει καμία επανάληψη) και της Αρχή...Μέχρι (εκτελείται υποχρεωτικά μία)

andreas_p

Για τις συγκεκριμένες τιμές  :
Σ ← 0
Μ ←1000
και  συνθήκη
ΟΣΟ Σ >= -100 ΚΑΙ Μ <>2008 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
....

ΕΧΩ σίγουρα ΜΙΑ (1) επανάληψη.

Συνεπώς σωστά δόθηκε η απάντηση από την ΟΕΦΕ.

Ανδρέας

sarakiniotis

#25
Παράθεση από: jgalano στις 05 Μαΐου 2008, 03:14:36 ΜΜ
Παιδιά μόλις κατέβασα τα θέματα ΟΕΦΕ 2008 από γνωστό ελληνικό site με torrents !!!

Θα τα ήθελα και γώ


P.Tsiotakis

Διέρρευσαν τα θέματα;;;;;;;

alkisg

Παράθεση από: jgalano στις 05 Μαΐου 2008, 03:14:36 ΜΜ
Παιδιά μόλις κατέβασα τα θέματα ΟΕΦΕ 2008 από γνωστό ελληνικό site με torrents !!!

Συνάδελφοι ας μείνουμε τίμιοι σ' αυτό το site, ακόμα κι αν έχουν διαρρεύσει τα θέματα δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις. Μόλις δοθούν επίσημα μπορούμε κι εμείς να ανεβάσουμε ένα σύνδεσμο. Καθηγητές είμαστε, ας δώσουμε το καλό παράδειγμα στους μαθητές που μας διαβάζουν.
Τα αφήνω 2-3 μέρες για να ενημερωθούν αυτοί που τα γράψανε και μετά θα σβήσω τα σχετικά μηνύματα.
Για ιδιωτικές συζητήσεις που δεν υπόκεινται σε λογοκρισία, υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα (pm).

P.Tsiotakis

Πιστεύω οτι απο του χρόνου, η κεντρική επιτροπή εξετάσεων ΟΕΦΕ πρέπει να είναι πιο αυστηρή στη διαχείριση των θεμάτων.

Πρέπει να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό για αποφυγή ηλεκτρονικών υποκλοπών, να ενισχύσουν το ασυμβίβαστο μεταξύ επιτροπών/επιτηρητών και διαγωνιζομένων και φυσικά να μην επιτρέψουν την διαρροή των θεμάτων σε torrent servers. Δεν είναι δυνατόν μαζί με επεισόδια του Smallville, Lost, Prison break  να υπάρχουν και τα θέματα εξετάσεων ΟΕΦΕ...  :o

gpapargi

Μια που θα σβηστεί το συγκεκριμένο θέμα, θα πω 2 λόγια.

Γενικά τα θέματα της ΟΕΦΕ είναι θέματα που απλά αναμασούν ίδια και τα ίδια. Δηλαδή πρόκειται για κλασσικά ΣΟΣ χωρίς φαντασία ή κάτι καινούργιο να προτείνουν. Κάποιες φορές πέφτουν και θέματα που θα τα χαρακτήριζα κακά από άποψη ποιότητας και φιλοσοφίας. Επίσης με ενοχλεί το ότι η διανομή τους σχετίζεται άμεσα με το χρήμα (απευθύνονται  μόνο σε φροντιστήρια που δέχονται να πληρώσουν, δίνονται πρώτα οι απαντήσεις και όχι οι εκφωνήσεις… δημιουργώντας ένα αίσθημα ανεκπλήρωτου πόθου… που πιθανόν προσελκύει και άλλους στο να πληρώσουν και να πάρουν τα θέματα κλπ)

Επειδή όλα αυτά δε φαίνονται και πολύ ωραία και κυρίως δε μου φαίνεται ότι έχουν πάνω από όλα το καλό του μαθήματος και του μαθητή, εγώ τουλάχιστο (και πιστεύω και άλλοι) είπα να ασχοληθώ με τα διαγωνίσματα της ομάδας από το στέκι (η ομάδα είναι εντελώς ανοικτή και επώνυμη και όποιος θέλει μπορεί να συμμετάσχει) και να μην ξαναασχοληθώ με αυτά της ΟΕΦΕ. Και ειλικρινά δε βλέπω το λόγο  να ασχολείται κανείς τόσο πολύ με αυτά  λες και έχουμε να κάνουμε με κάποιο επίσημο θεσμό του υπουργείου παιδείας.

GNT

Καλησπερα και παλι.
Στις απαντησεις των θεμάτων της ΟΕΦΕ στο 2ο θεμα χρησιμοποιεί την εντολή ΓΡΑΨΕ παρότι εχουμε ψευδοκώδικα.
Το βιβλιο λεει οτι για την εμφανιση μηνυματων σε ψευδογλώσσα εχουμε τις εντολές Εμφάνισε,Εκτύπωσε,Αποτελέσματα.
Συνεπώς κάτι τετοιο δεν ειναι λάθος;;;;Ρωταω γιατι δυστυχώς και μαθητές μου εγραψαν ΓΡΑΨΕ στις λυσεις τους και λογικά θα πρέπει να τους το παρω για λαθος...

evry

  Κατ'αρχήν το Αποτελέσματα δεν έχει σχέση με εμφάνιση μηνυμάτων. Η ψευδογλώσσα λέγεται έτσι για κάποιον συγκεκριμένο λόγο, δεν είναι πραγματική γλώσσα προγραμματισμού γιατί η σύνταξη δεν είναι αυστηρή. Αυτό που έχει σημασία είναι η σκέψη του μαθητή.
Αν ένας μαθητής γράψει το παρακάτω είναι σωστό ή όχι?

Κώδικας: ΓΛΩΣΣΑ
Αλγόριθμος Παράδειγμα
   Διάβασε α
   ρ <- Ρίζα(α)
   Εμφάνισε_στην_Οθόνη ρ
   Εκτύπωσε_στον_Εκτυπωτή  2*ρ
Τέλος Παραδείγματος

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

GNT

Σωστα,λαθος εκφραση το μηνυματα...
Τωρα σχετικα με αυτο που ρωτας αποψη μου ειναι οτι θα πρεπε να ειναι γραμμενο με πεζά γιατι τα κεφαλαια τα χρησιμοποιεί το βιβλίο στη ΓΛΩΣΣΑ.
Ας πει ομως και καποιος αλλος.
Ευχαριστω που απαντησες

GNT

Βρηκε ενας μαθητης μου ενα συντακτικο λαθος στα θεματα της ΟΕΦΕ...
Στο 1Ε γραφει ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ενω κανονικα θα επρεπε να γραφει ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ.
Σωστά???

Laertis

Nope,

για δες το βιβλίο απο το κεφάλαιο 7 και μετά, στα λυμένα παραδείγματα. Στα μισά κλείνει με ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ και στα άλλα ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ όνομα.
Ποιό λες να είναι το σωστό και ποιό το λάθος ;

Φίλε GNT, θεωρείς ότι πρέπει να κόβονται μονάδες γιαυ το παραπάνω ή για τα κεφαλαία αντι για μικρά ή στο Γράψε αντί εμφάνισε ; Αν ναι υπαρχει μεγάλη  διαφορά στη φιλοσοφία ... Το μάθημα αυτό επικεντρώνει στην αλγοριθμική σκέψη κι όχι στην αυστηρή σύνταξη της γλώσσας και των κανόνων συντακτικού κλπ. Αν ίσχυε αυτό θα είμασταν όλοι φιλόλογοι  :D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

GNT

Εχεις δικιο.Το βιβλιο τα χρησιμοποιει και τα δυο. Αν πρεπει να βαλει και το ονομα μετα τοτε ναι ειναι συντακτικό λαθος αν οχι τοτε δεν ειναι.Αλλα δες και στο θεμα 3 της ΟΕΦΕ που γραφει ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΟΘΟΝΕΣ.Μου φαινεται πολυ σατανικη η συμπτωση να εχει γινει και εδω παραλειψη.Μαλλον για σκοπιμη αφαιρεση μου φαινεται στο 1Ε.

Για το Γραψε ή ΓΡΑΨΕ προφανως και δε θα επρεπε να κοβονται μοναδες...Εγω απλα αναφερθηκα εκει λογω της διαφοροποιησης στο σχολικό βιβλίο.Τωρα αν εχουν σκεφτει τοοοοοοσο πολυ το case sensitivity οι συγγραφεις τι να πω;;;Απο τι μία δεν ειναι κακό καθώς υπάρχουν γλώσσες που ειναι case sensitive αλλα απο την αλλη θα έπρεπε να το γραφει ρητά(όπως και τοοοοοσα αλλα πράγματα) για να μην μπλεκόμαστε κι εμεις.

Αυτά  :laugh:

andreas_p

Καλημέρα σας.

Ελέγχουμε αλγοριθμική σκέψη και όχι τυποποίηση.

Συνεπώς  :

1) Πεζά ή κεφαλαία δεν παίζει ρόλο.

2) "Γράψε" σε αλγόριθμο  δεν είναι και τόσο φοβερό.

3) ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 

   Αν παρατηρήσετε τα θέματα των τελευατίων 2-3 ετών, θα δείτε για το        ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ότι  είναι χωρίς όνομα.  Οπότε  δεν βάζουμε όνομα.

Στη λύση ΟΕΦΕ Θ4 υπάρχει λάθος στην αναζήτηση στη συνθήκη της  ΟΣΟ.

Είναι   :   ΟΣΟ   found = ΨΕΥΔΗΣ  ΚΑΙ  i <=250 (και όχι 365)  ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
                 ....
             ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Ανδρέας

klitos

Ρε μανια με τα κεφαλαια και τα μικρα .... γραψε και εμφάνισε                                                                                    Η ιδια η επιτροπή θεμάτων εχει δόσει θέματα Πανελληνιων οπου αναφερει την εντολή Εμφανισε σε υποπρόγραμμα και τα προγραμματα ειναι γραμμενα με μικρα και οχι κεφαλαια.  Τ Ε Λ Ο Σ
πρεπει να δοθει τελος σαυτό το θεμα 
Το εχουμε εξαντλησει το θεμα συναδελφοι
κλητος χατζηγεωργιου

P.Tsiotakis

Παράθεση από: klitos στις 08 Μαΐου 2008, 02:37:50 ΜΜ
Η ιδια η επιτροπή θεμάτων εχει δόσει θέματα Πανελληνιων οπου αναφερει την εντολή Εμφανισε σε υποπρόγραμμα και τα προγραμματα ειναι γραμμενα με μικρα και οχι κεφαλαια. 

Η  επιτροπή θεμάτων OEΦΕ;;   >:D

P.Tsiotakis

Μετά απο ατέλειωτες βραδιές αναζήτησης και ιστιοπλοήγησης, επιτέλους τα βρήκα:

Για όσους ακόμα, δεν τα είχαν  :D  :

http://www.oefe.gr/index.php?p=themata2008

http://www.apolito.gr/library/121196139489774.shtml

Ρήγος Γιώργος

Συγγνώμη αλλα η λύση που έχει δωθεί για το τέταρτο θέμα, μήπως είναι λίγο υπερβολική; Θέλω να πω δεν μπορεί να λυθεί με τρόπο πιό κατανοητό για τα παιδιά;

Αλεξόπουλος Ανδρέας

χθες το βράδυ που έδειξε κάποιος τα θέματα και τις λύσεις. ήθελα να γράψω εδώ ενα σχόλιο αλλά το επέφυγα επειδή τα θέματα δεν έχουν δοθεί προς τα έξω. απλά για μένα η λύση που δίνεται στο τελευταίο ερώτημα του 4ου θέματος είναι λάθος (όσον αφορά τα πλαίσια του μαθήματος τουλάχιστον) . δε θέλω να γράψω τι ακριβώς εννοώ. όποιοι τα έχουν δει φαντάζομαι καταλαβαίνουν τι εννοώ.


Ρήγος Γιώργος

Δεν ξέρω αν είναι λάθος(μιλας μάλλον για το μεταβλητό βήμα) απλά δεν μπορώ (δεν θέλω) να μπω καν στην λογική αυτής της λύσης. Τα θέματα τα έχει αναρτήσει ο ΟΕΦΕ οπότε......

Αλεξόπουλος Ανδρέας

μα ούτε κι εγώ μπαίνω σε αυτή τη λογική. αλοίμονο. από τι στιγμή που δε ξέρει πόσες επαναλήψεις θες να κάνει δεν χρησιμοποιείς το ΓΙΑ. νομίζω ότι είναι αυτονόητο αυτό. μιλάμε πάντα στα πλαίσια του μαθήματος. Σε μια κανονική γλώσσα προγραμματισμού εννοείται πως ο αλγόριθμος αυτός δίνει το σωστό αποτέλεσμα.
Αλλά διαβάζοντας και παλιότερες συζητήσεις, όλοι έχουν συμφωνήσει ότι όπως δεν μεταβάλουμε τον μετρητή της επανάληψης μέσα στο βρόχο, έτσι δε μεταβάλουμε και το βήμα. Άλλωστε και το βιβλίο το λέει πως το ΓΙΑ το χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένο αριθμό επαναλήψεων. Άρα αυτό εννοώ όταν λέω πως είναι λάθος και εννοείται ότι δεν θα χρησιμοποιούσα, ούτε θα έδειχνα ποτέ σε κανέναν μαθητή μια τέτοια λύση για αυτό το ερώτημα

P.Tsiotakis

η λύση στο 4.β είναι λάθος, καθώς δεν αποκλείονται οι ισοβαθμίες (αθλητές με ίδια βαθμολογία σε ένα αγώνισμα (την μέγιστη) και ίδια συνολική)

P.Tsiotakis

μόλις είδα τη λύση στο θέμα 4.γ

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
:'(

Ρήγος Γιώργος

Σου έλεγε οτι δεν υπάρχει αθλητής με την ίδια συνολική βαθμολογία.

Αλλα πραγματικά η λύση στο τελευταίο ερώτημα είναι........
Πάρα πολλα παιδιά που την είδαν απογοητεύτηκαν :(

P.Tsiotakis

Ω, ναι μέσα στην ταραχή μου το ξέχασα απο το ερώτημα α στο β

πάντως και το ερώτημα β, περίεργα επιλύεται, μια απλή λύση χωρίς πίνακες θα ήταν πιο κατανοητή

Laertis

Εγώ δεν έχω δει ακόμη τίποτα λόγω της ενασχόλησης με το διαγώνισμα στο στέκι. Μόλις τώρα κατέβασα τα θέματα και τις λύσεις αλλά απο όσα ακούω απο σας πρέπει να έχει ψωμί η υπόθεση. Είναι όντως τόσο διασκεδαστικά Παναγιώτη ;  :D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

ένα σου λέω "ΜΕ ΒΗΜΑ Κ"

πήγαινε και για ένα κούρεμα, πριν προσπαθήσεις να λύσεις το 2.α

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Αλεξόπουλος Ανδρέας στις 13 Απρ 2010, 01:21:18 ΜΜ
... Σε μια κανονική γλώσσα προγραμματισμού εννοείται πως ο αλγόριθμος αυτός δίνει το σωστό αποτέλεσμα....

Εξαρτάται από τη γλώσσα...

Αλεξόπουλος Ανδρέας

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 13 Απρ 2010, 02:21:13 ΜΜ
Εξαρτάται από τη γλώσσα...

ναι οκ! δε διαφωνώ σε αυτό!! γενικά ήθελα να πω ότι σε κάποιες τρέχει. όπως και να 'χει δεν είναι εκεί το θέμα αν σε κάποιες γλώσσες θα τρέξει. εδώ μιλάμε για το συγκεκριμένο μάθημα και προφανώς δεν είναι αποδεκτό κάτι τέτοιο...

Καραμαούνας Πολύκαρπος

οι λύσεις που πρότειναν για το β) και γ) του 4ου θέματος είναι επιεικώς απαράδεκτες. Ειδικά για το γ!!!
Αυτός που την έγραψε, θα πρέπει πρώτα να μάθει να λύνει θέματα τέτοιου επιπέδου με απλούστερο τρόπο σκέψης και μετά να τα ζητάει από τα παιδιά  :)

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

ΘΕΜΑ 4ο
α)...S[60] -> max, θmax -> Γράψε Ο[θmax]
β)...Φθίνουσα ταξινόμηση της κάθε στήλης j του Ε[60, 6] (1ο κλειδί ταξινόμησης) και παράλληλα φθίνουσα ταξινόμηση του S[60] (2ο κλειδί ταξινόμησης) και παράλληλα των Ο[60] και Ε[60] και ΠΡΙΝ το εξωτερικό Τέλος_επανάληψης : Γράψε Α[j], O[1]
γ) γέμισμα των ΜΕ[60] και SME[60] με τα μοναδικά έθνη και τις αντίστοιχες συνολικές βαθμολογίες τους:
ΔΜΕ <-- 0
για k από 1 μέχρι 60
  ! αναζήτηση του Ε[k] στον ΜΕ[60] από το κελί 1 – ΔΜΕ
  Αν (βρ = Αληθής) τότε
    SME[θέση] <-- SME[θέση] + S[k]
  Αλλιώς
    ΔΜΕ <-- ΔΜΕ + 1
    ΜΕ[ΔΜΕ] <-- Ε[k]
    SΜΕ[ΔΜΕ] <-- S[k]
  ΤέλοςΑν
Τέλος_επανάληψης -> αύξουσα ταξινόμηση του SME[60] από το κελί 1 – ΔΜΕ και παράλληλα του ΜΕ[60] -> εμφάνιση των 3 πρώτων κελιών του ΜΕ[60] και τα διαφορετικά έθνη είναι = ΔΜΕ

Βασίλης Παπαχρήστος

#54
Να και μια δικιά μου λύση (2 δηλαδή) για το για το (β) ερώτημα του 4ου θέματος

Λύση 1
! Βρίσκω αρχικά τη μέγιστη βαθμολογία κάθε αγωνίσματος
Για j από 1 μέχρι 6
  max <-- ΒΑΘΜΟΙ[1, j]
  Για i από 2 μέχρι 60
    Αν ΒΑΘΜΟΙ[i, j] > max τότε
      max <-- ΒΑΘΜΟΙ[i, j]
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  ΜΕΓ_ΑΓ[j] <-- max
Τέλος_επανάληψης

! Συγκρίνω τη συνολική βαθμολογία των αθλητών με τη μέγιστη βαθμολογία
Για j από 1 μέχρι 6
  max_β <-- 0
  Για i από 1 μέχρι 60
    Αν ΒΑΘΜΟΙ[i, j] = ΜΕΓ_ΑΓ[j] τότε
      Αν ΣΒ[ i ] > max_β τότε
        max_β <-- ΣΒ[ i ]
        pos <-- i
      Τέλος_αν
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  Εμφάνισε "Νικητής του ", j, "ου αγωνίσματος ο", ΟΝΟΜΑΤΑ[pos]
Tέλος_επανάληψης


Λύση 2
Για j από 1 μέχρι 6
  max <-- ΒΑΘΜΟΙ[1, j]
  pos <-- 1
  Για i από 2 μέχρι 60
    Αν ΒΑΘΜΟΙ[i, j] > max τότε
      max <-- ΒΑΘΜΟΙ[i, j]
      pos <-- i
    Αλλιώς_αν ΒΑΘΜΟΙ[i, j] = max τότε
      Αν ΣΒ[ i ] > ΣΒ[pos] τότε
        pos <-- i
      Τέλος_αν
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  Εμφάνισε "Νικητής του ", j, "ου αγωνίσματος ο", ΟΝΟΜΑΤΑ[pos]
Τέλος_επανάληψης

Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο

Loukritia


Πολύ καλή λύση του γ) κ. Καραμαούνα.. Του β) την θεωρώ πολύ σύνθετη. Αν την κατάλαβα καλά, μετά το πέρας της διαδικασίας, οι καλύτεροι αθλητές θα είναι στις θέσεις 1,7,13 κ.ο.κ. (1 για το άθλημα 6, 7 για το άθλημα 5 κ.ο.κ).
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

P.Tsiotakis

Γεια σου Πολύκαρπε,

θα ήθελα να σημειώσω πως ο Πολύκαρπος Καραμαούνας είναι εκλεκτός συνάδελφος και τον καλωσορίζω στο στέκι,
όσο πιο συχνά μπορεί να το κοσμεί με τις απόψεις του

mike_k

Καλησπέρα σας,

Πρώτο μου post αν και το forum το διαβάζω εδώ και καιρό, απλά δεν είχα το χρόνο για εγγραφή. :D

Κύριε Καραμαούνα, αν σας είναι εύκολο μπορείτε να μας παραθεσετε τον κώδικα της λύσης που προτείνετε στο 4 β), γιατί δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει σωστά τον τρόπο λύσης σας.
Γιατί έτσι όπως εξέλαβα εγώ τον τρόπο λύσης σας, βρίσκω λάθη και επειδή δε ξέρω αν έχω κατανοήσει πλήρως την περιγραφή σας, να με διαφωτίζατε με λίγο κώδικα που είναι πιο σαφής.  :)

Billakos - προσωπική μου γνώμη - ο 1ος τρόπος επίλυσης που παρεθεσες νομίζω πως είναι ο πιο εύκολος για να κατανοηθεί από τα παιδιά.

oneoxoritis

Γειά σας και απο εμένα.
Και εμένα οι λύσεις του ΟΕΦΕ μου φάνηκαν λίγο απαράδεκτες και λίγο δυσνόητες.
Σχετικά με το 4β πιστεύω ότι η λύση που είναι πιο κοντά στο μέσο όρο των μαθητών είναι του
billakos13. Τώρα για το 4γ παραθέτω μία λύση
! τοποθέτηση των διαφορετικών εθνών σε έναν πίνακα ΜΕ
ΜΕ[1]<-- ΕΘΝΗ[1]
κ<--1
Για ι από 2 μέχρι 60
f<--ψευδής
j<--1
Όσο j<=κ και f=ψευδής επανάλαβε
Αν ΕΘΝΗ[ι]=ΜΕ[J] τότε
  f<-- αληθής
αλλιώς
  j<--j+1
Τέλος_αν
Αν f=ψευδής τότε
  κ<--κ+1
  ΜΕ[κ]<--ΕΘΝΗ[ι]
Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
! στη συνέχεια για κάθε ξεχωριστό έθνος υπολογίζω για όλους τους  αθλητές του τη συνολική του βαθμολογία

Για ι από 1 μέχρι κ
   Σ<--0
    Για j από 1 μέχρι 60
       Αν ΜΕ[ι]=ΕΘΝΗ[j] τότε
          Σ<--Σ+ΣΒ[j]   ! οπου ΣΒ ο πίνακας με τη συνολική βαθμολογία απο το α'ερώτημα
       Τέλος_αν
    Τέλος_επανάληψης
ΒΜΕ[ι]<-- Σ   ! ο ΒΜΕ περιέχει το άθροισμα της συνολικής βαθμολογίας όλων των αθλητών του κάθε έθνος
Τέλος_επανάληψης
!και τέλος αύξουσα ταξινόμηση του πίνακα ΒΜΕ
Για ι από 2 μέχρι κ
   Για j από κ μέχρι ι με_βήμα -1
     Αν ΒΜΕ[j-1]>BME[j] τότε
         Αντιμετάθεσε BME[J-1],BME[j]
        Αντιμετάθεσε ME[J-1],ME[j]
     Τέλος_αν
   Τέλος_επαναληψης
Τέλος_επανάληψης

Για ι από 1 μέχρι 3
  Εκτύπωσε ΜΕ[ι]
Τέλος_επαναληψης

Εμφάνισε 'Συνολικό πλήθος ξεχωριστών εθνών ', κ


Θα χαρώ για οποιοδήποτε σχόλιο ή διορθωση . Ευχαριστω



meteo_xampos

Συνάδελφοι, είναι μόνο δικιά μου ιδέα ή το θέμα το επίμαχο ήταν πολύ ζόρικο για τα παιδιά;;;
Καλύτερα θα έπρεπε το ερώτημα αυτό να σπάσει σε δυο υποερωτήματα:
(γ) Κάθε έθνος μπορεί να κατεβάσει από 1 ως 3 αθλητές. Να βρεθούν πόσα έθνη υπάρχουν.
(δ) Να βρεθούν τα τρια έθνη με το μικρότερη συνολική βαθμολογία.
Μου θύμισε λίγο το θέμα του Στεκιού με το ζευγάρι του τελικού...
Η λύση που στείλανε ήταν άστα να πάνε (να μη πώ τίποτα χειρότερο)...

andreas_p

#60
ΟΕΦΕ 2010 4.β.

andreas_p

#61
ΟΕΦΕ 2010 4.γ.

gthal

Παράθεση από: meteo_xampos στις 13 Απρ 2010, 11:24:58 ΜΜ
Συνάδελφοι, είναι μόνο δικιά μου ιδέα ή το θέμα το επίμαχο ήταν πολύ ζόρικο για τα παιδιά;;;
Καλύτερα θα έπρεπε το ερώτημα αυτό να σπάσει σε δυο υποερωτήματα:
(γ) Κάθε έθνος μπορεί να κατεβάσει από 1 ως 3 αθλητές. Να βρεθούν πόσα έθνη υπάρχουν.
(δ) Να βρεθούν τα τρια έθνη με το μικρότερη συνολική βαθμολογία.
Μου θύμισε λίγο το θέμα του Στεκιού με το ζευγάρι του τελικού...
Η λύση που στείλανε ήταν άστα να πάνε (να μη πώ τίποτα χειρότερο)...
Πράγματι, θα ήταν πιο βατό αν δινόταν έτσι.
Κι εμένα μου θύμισε το δικό μας 4ο θέμα.  :)  Είναι εξίσου απαιτητικό.
Καλό θέμα!
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

ntzios kostas

#63
Τι να πω για την απάντηση που δώσανε. Δεν είμαι σίγουρος ότι τρέχει κιόλας!!!!

Πολύκαρπε καλώς ήρθες στην παρέα.

Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Πάντως ο οεφέ έχει μια παράδοση να κάνει τους καλούς μαθητές να δυσανασχετούν, ενώ θα έπρεπε να τους δίνει θάρρος για να συνεχίσουν. Διαφωνώ με τη λογική του "βάζω ένα θέμα για φιγούρα, για να δείξω τα δόντια μου".
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Ρήγος Γιώργος

Θα συμφωνήσω με τον Λάμπρο. . Εγώ πάντως αναρωτιέμαι στα φροντιστήρια που κάνουν μάθημα έχουν τόσο καλούς μαθητές ώστε να κάνουν όλα αυτά που πρέπει, να λύσουν ασκήσεις και να έχουν και τον χρόνο να κάνουν κάτι τόσο εξεζητημένο.

Σπύρος Δουκάκης

Εγώ georigos αναριωτόμουν αν αυτό το θέμα μπορεί να "καθοδηγήσει" μελλοντικά θέματα.
Ενδιαφέρον θα έχει επίσης αν ο ΟΕΦΕ βγάζει κάποια στατιστικά επιτυχίας, ανά θέμα κ.τ.λ. ώστε να αποτιμούν το εκπαιδευτικό έργο των φροντιστηρίων τους.

Η φιγούρα Λάμπρο!! Η φιγούρα!!

Παράθεση από: georigos στις 14 Απρ 2010, 01:05:58 ΜΜ
Θα συμφωνήσω με τον Λάμπρο. . Εγώ πάντως αναρωτιέμαι στα φροντιστήρια που κάνουν μάθημα έχουν τόσο καλούς μαθητές ώστε να κάνουν όλα αυτά που πρέπει, να λύσουν ασκήσεις και να έχουν και τον χρόνο να κάνουν κάτι τόσο εξεζητημένο.

Ρήγος Γιώργος

Φαντάζομαι δεν το ξέρεις αλλά ο ΟΕΦΕ δεν ζητάει πίσω στατιστικά από τα φροντιστήρια.

Υ.Γ. Γιώργος οχι georigos  8)  θα το αλλάξω ASAP
Υ.Γ.2. Ευχομαι να εννοείς οτι θα καθοδηγήσει θέματα ΟΕΦΕ  :D

ntzios kostas

#68
Επειδή πριν τα έκανα μαντάρα ξαναστέλνω την λύση.

Ευχαριστώ τον Βασίλη Παπαχρήστο για την υπόδειξη.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Βλαχάκης Γ.

kosta στο ερώτημα β έχω να κάνω μια διόρθωση

!ερώτημα β
για αγ από 1 μέχρι 6
max<-Β[1,αγ]
Σβ_max<-  -1
            αθλ_max<-1 !ο αθλητής με το μέγιστο
            για αθλ από 2 μέχρι 60
            αν Β[αθλ,αγ]> max ή (Β[αθλ,αγ]> max και ΣΒ[αθλ]>ΣΒ_max) τότε
               max<-Β[αθλ,αγ]
               ΣΒ_max<-ΣΒ[αθλ]
               αθλ_max<-αθλ
         τέλος_αν
      τέλος_επανάληψης
      γράψε Ον[αθλ_max]
τέλος_επανάληψης

επειδή μπορεί η συνολική βαθμολογία κάποιου να είναι καλύτερη αλλά να μην είναι στο συγκεκριμένο άθλημα καλύτερος.

ntzios kostas

Σωστός!!!!!

Ευχαριστώ Πολύ.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

tsak

Καλημέρα σας,
Πολλές φορές στο forum αυτό (το οποίο έχω σε εκτίμηση πάντως για την γενικότερη ενασχόλισή του με το μάθημά μας) παρατηρώ φαινόμενα έπαρσης και κακόβουλης κριτικής κατά πάντων. Τα σχολεία είναι ανύπαρκτα, τα φροντιστήρια πουλάνε φιγούρα και τυποποίηση, τα θέματά τους είναι για γέλια κλπ. Και μεταξύ σας γελάκια και "αλληλοχαϊδέματα". Εσείς δηλαδή είστε οι αυθεντίες στο είδος και δίνετε κατά την άποψή σας τη γραμμή που πρέπει να ακολουθήσει η επιτροπή εξετάσεων;
Χαλαρώστε λίγο παιδιά...Ο καθένας κάνει μια προσπάθεια, άλλος μικρότερη άλλος μεγαλύτερη. Δίνετε κατά καιρούς ωραιότατα θέματα που απαιτούν σοβαρή αλγοριθμική σκέψη και αντίληψη. Κάποια από αυτά, έχω επισημάνει και στο παρελθόν, θα είχαν νόημα να τεθούν ίσως σε μαθητές άλλης κατεύθυνσης από την τεχνολογική ή σε μαθητές που διδάσκονται το μάθημα τουλάχιστον δύο χρόνια με επαρκή εργαστηριακή εξάσκηση. Σχετικά με τα θέματα του ΟΕΦΕ, θα συμφωνήσω 100% ότι η λύση στο θεμα 4γ είναι όντως απαράδεκτη. Επίσης το ερώτημα αυτό δεν απευθύνεται κατά την άποψη μου ούτε καν στον καλό μαθητή. Για το 4β θα μπορούσε και λίγο πιο απλά χωρίς τόσους πίνακες. Στο σύνολο όμως τα θέματα δεν είναι και τόσο της πλάκας ή "φιγουρατζίδικα" κλπ.
Θα τα χαρακτήριζα αξιοπρεπή. Όχι τα καλύτερα που είδα ποτέ, αλλά αξιοπρεπή.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Θα είχε δίκιο ο tsak σε όσα έγραφε, μιας και απευθύνεται κυρίως σε όσα έγραψα, αλλά δε μπορώ να τον κατηγορήσω. Εγώ είχα γράψει σε άλλο τόπικ όμως ότι τα φετινά θέματα του οεφέ δεν δημιουργούν πρόβλημα, αλλά τα τελευταία ερωτήματα του 4ου θέματος δε μου άρεσαν καθόλου. Τα θεωρώ εκτός πραγματικότητας.

Ήταν σε άλλο τόπικ και δεν ήσουν υποχρεωμένος να το ξέρεις. Όφειλα να το γράψω κι εδώ προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Δεν γνωρίζω ποια εμπειρία έχεις στα φροντιστήρια. Εγώ θυμάμαι πριν λίγα χρόνια πολλούς καλούς μαθητές, που στο συγκεκριμένο μάθημα έγραψαν 30 στον οεφέ και πάνω από 90 στο τέλος. Εκεί η αντίθεση ήταν κραυγαλέα. Σε ενημερώνω ότι χρειαστήκαμε περίπου 1 εβδομάδα να πείσουμε τα παιδιά αυτά να δώσουν εξετάσεις, καθώς απογοητεύθηκαν. Παράλληλα φάνηκε ότι γκρεμίστηκε προσωρινά η εμπιστοσύνη που επί 2 χρόνια μας έδειχναν. Υπάρχει σχετικά και το γνωστό και εντελώς ανήθικο σλόγκαν, με το οποίο ορισμένοι καθηγητές φροντιστηρίων διαποτίζουν διαχρονικά τους μαθητές, ότι "υπάρχει κυρίως το φροντιστήριο..."

Είναι αλήθεια ότι έγινε μια προσπάθεια να δημιουργηθεί μια παρά-επιτροπή διενέργειας εξετάσεων, αυτόκλητη και χωρίς να ρωτηθούν τα παιδιά. Προσπαθούν μέσω του οεφέ να θεσμοθετήσουν μια κατάσταση, η οποία δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι είναι προς όφελος των μαθητών, ένα μήνα πριν τις πανελλαδικές...

Δεν μειώνει κανείς εδώ στο στέκι την προσπάθεια οποιουδήποτε. Δεν στέκουν απόλυτες εκφράσεις ή αυθαίρετοι αφορισμοί (αλληλοχαϊδέματα, έπαρση, αυθεντίες, γελάκια κ.λπ.) και κανένας δε νομιμοποιείται να τις εκφέρει. Είναι εκτός πραγματικότητας, όσο εκτός ήταν και η λύση στα 2 τελ. ερωτήματα του θ.4 του οεφέ.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

tsak

Παρακολουθώ το steki χρόνια τώρα και τονίζω πάλι ότι η προσπάθεια που γίνεται εδώ είναι αξιέπαινη. Θα περίμενα απλώς από τόσο οξυδερκή και ευαισθητοποιημένα ως προς τη δουλειά τους άτομα να είναι πιο προσγειωμένα και αντικειμενικά επίσης. Οι χαρακτηρισμοί που υποστήριξα (αλληλοχαϊδέματα, γελάκια κτλ) δεν είναι σε καμιά περίπτωση απόλυτοι και υπερβολικοί ούτε και αναφέρονται στον κ. Μπουκουβάλα συγκεκριμένα και δεν μετανιώνω που τα αναφέρω γιατί αυτά βλέπω και διαπίστωσα μέσα από τόσες συζητήσεις που παρακολούθησα αυτά τα χρόνια εδώ μέσα και δεν είμαι ο μόνος που τα παρακολουθεί. Άλλωστε μια απλή αναδρομή να γίνει στα τόσα topic που υπάρχουν εδώ δεν είναι δύσκολο να το δει. Τα γραπτά μένουν όπως ξέρουμε. Σχολιάζουμε τις συζητήσεις και τις προτάσεις του forum με άλλους φίλους-συναδέλφους και η διαπίστωση είναι κοινή: Κορυφαίο ως προς τις προτάσεις site μεν, αρκετή δόση ειρωνείας δε.  Εκτός κι αν είμαστε τόσο κομπλεξικοί.
Για το τέταρτο θέμα του ΟΕΦΕ να μην πω πάλι την άποψή μου, νομίζω ήμουν ξεκάθαρος και δεν διαφώνησα ούτε εγώ για την "εξωπραγματικότητα" του θέματος όσο και των προτεινόμενων λύσεων του ΟΕΦΕ.
Τέλος πάντων ο καθένας έχει τις απόψεις του

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Νομίζω ότι όλα βαίνουν καλώς. Με αφορμή το εν λόγω τόπικ, ζητώ αναδρομικά συγνώμη αν κάποια φορά ήμουν είρων ή έγραψα υπό την επήρρεια της έπαρσης  και χαίρομαι διότι διαβάζω τις γνώμες πολλών αξιόλογων συναδέλφων!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Αλεξόπουλος Ανδρέας

#75
να πω κι εγώ μια γνώμη χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν (μπορεί να μην γράφω γενικά στο forum αλλά το παρακολουθώ στενά τα τελευταία χρόνια).
το θέμα της "επίθεσης" από την πλευρά μου τουλάχιστον κατά των θεμάτων του ΟΕΦΕ δεν έχει να κάνει φέτος τόσο με τη δυσκολία των θεμάτων. αλλά έχει να κάνει με την προχειρότητα που δείχνει αυτή η επιτροπή στον θεσμό που η ίδια έχει θεσπίσει και υποβάλει μια μερίδα μαθητών κάθε χρόνο. γιατί όταν αποφασίζεις να προσομοιώσεις τις πανελλήνιες εξετάσεις πρέπει να δείχνεις και την απαιτούμενη σοβαρότητα και προσοχή. όταν λοιπόν εγώ διαβάζω μια τέτοια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ (όπως παραδέχτηκαν όλοι άλλωστε) λύση του τέταρτου θέματος από την ίδια την επιτροπή που έβγαλε τα θέματα, γιατί λοιπόν να την πάρω και πολύ σοβαρά άλλη φορά; ή όταν το ένα Σ-Λ όπως λέγαμε σε κάποιο άλλο τόπικ έχει ασάφεια;
όταν έχεις απένταντι σου μαθητές που προετοιμάζονται για πανελλήνιες δεν μπορείς να τους αντιμετοπίζεις έτσι. ποιος δηλαδή έλυσε με αυτόν το τρόπο αυτό το ερώτημα; δεν βρέθηκε άλλος να το κοιτάξει πριν το δημοσιεύσουν; αυτό δεν είναι δείγμα προχειρότητας;
έγω προσωπικά κλείνοντας δεν έχω πρόβλημα με κάποια θέματα προσομοίωσης πανελληνίων εξετάσεων. το θέμα είναι πως αυτοί που αναλαμβάνουν να κάνουν αυτή τη διαδικασία να δείχνουν και οι ίδιοι την απαιτούμενη σοβαρότητα (που κατά τη γνώμη μου φέτος δεν την έδειξαν)

και μια συμπλήρωση ακόμα: οι περισσότεροι από εμάς φαντάζομαι μπορεί να έχουμε κάνει κάποιο λάθος όταν λύνουμε μια άσκηση στα παιδιά και το καταλαβαίνουμε αργότερα (εγώ τουλάχιστον το έχω πάθει). το θέμα σε αυτή τη περίπτωση ότι δε μιλάμε την λύση μιας άσκησης απλά. πρόκειται για την λύση που δίνει ένας φορέας που έχει απέναντί του τους μαθητές όλης της Ελλάδας. άρα οφείλει να μην κάνει κανένα απολύτως λάθος

Laertis

Ευχαριστώ τον φίλο tsak για τα καλά του λόγια και τα κοσμητικά επίθετα και ουσιαστικά που χρησιμοποιεί για να περιγράψει μέλη του στεκιού. Εϊρωνες, μη προσγειωμένοι, αλληλοχαϊδέματα, γελάκια, κομπλεξικοί, υπερβολικοί, πανεπιστήμονες (μερικές λέξεις τις χρησιμοποιώ εγώ αλλά προκύπτουν εύκολα απο τα 2 κείμενα) .

Ως παλιό μέλος του στεκιού και έχοντας φαντάζομαι πολλούς απο τους παραπάνω χαρακτηρισμούς (αν όχι όλους ) οφείλω να δεχτώ να ακούσω την άποψη σου tsak. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ως αξιοπρεπή τα θέματα του ΟΕΦΕ που με τόση θέρμη υπερασπίζεσαι . Μόνο δε ξέρω γιατί (φαντάζομαι όμως το λόγο), αφού παρακολουθείς τόσο καιρό το forum χωρίς να μιλάς, βρήκες ως αφορμή τα θέματα του ΟΕΦΕ για να χαρακτηρίσεις συναδέλφους και δεν το έκανες νωρίτερα και σε άλλες περιπτώσεις αφού όπως ισχυρίζεσαι η συμπεριφορά παραμένει ίδια και σε πολλά άλλα θέματα.
Επίσης φαντάζομαι τη δόση της ειρωνίας που θα έχετε εσυ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι όταν σχολίαζετε για όσα παραπάνω μας καταμαρτυράς. 
Σεβαστή η άποψή σου αλλά ..... δε θα πω περισσότερα  :-X
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

tsak

Φίλε Laerti να είσαι πιο προσεκτικός όταν διαβάζεις μια άποψη. Αν εσύ κράτησες μόνο τα κοσμητικά επίθετα όπως τα αποκαλείς είναι πρόβλημα δικό σου. Και μάλιστα πρόσθεσες και δικά σου πολύ πιο ευφάνταστα. Εσύ κατάλαβες ότι "υπερασπίστηκα με θέρμη τα θέματα του ΟΕΦΕ"; Μάλιστα για να ξέρεις με πόση θέρμη τα υπερασπίζομαι, παρότι οι περισσότεροι μαθητές μού ζήτησαν να τα λύσουν, τους είπα ακριβώς ότι γενικώς τα θέματα του ΟΕΦΕ δεν είναι στην πρώτη προτεραιότητά μου να τα λύσουν και αν μας μείνει χρόνος θα τα ρίξουμε μια ματιά.
Το forum το παρακολουθώ χρόνια όπως είπα και τις απόψεις αυτές τις εξέφρασα και παλιότερα.
Δεν έχω καμία απαίτηση να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου (ευχαριστώ τον κ. Μπουκουβάλα που μάλλον διάβασε πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα). Όταν εκτίθεσαι δημόσια να είσαι έτοιμος να ακούσεις και κριτική. Αυτά που είπα δεν τα είπα γιατί είμαι εμπαθής αλλά γιατί  πιστεύω ότι η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω από αυτό εδώ το forum αξίζει να είναι καλύτερη. H δουλειά και η προσφορά του είναι αδιαμφισβήτητη και μερίδιο έχετε όλοι όσοι συμμετέχετε και κυρίως αυτοί που πιο ακούγεστε πιο συχνά, αλλά εξήγησα κάποια πράγματα παραπάνω και δεν θέλω να κουράσω άλλο.

evry

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει φίλε tsak τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενόχλησε. Αφού οπως λες δεν υπερασπίζεσαι τα θέματα του ΟΕΦΕ, για ποια ειρωνία και ποιες αυθεντίες μιλάς? Μιλάς για αυτούς που ασχολούνται με το διαγώνισμα και προσφέρουν από τον χρόνο τους, χωρίς να φαίνεται καν το όνομά τους? Αυτοί είναι οι αυθεντίες και οι είρωνες? Να ξέρουμε δηλαδή. Γιατί αυτός ο χαρακτηρισμός σου με τον τρόπο που το είπες μάλλον πάει σε όλους εδώ στο στέκι, εκτός αν θες να πεις συγκεκριμένα ποιους εννοείς.
    Σχετικά με τα θέματα του ΟΕΦΕ θα διαφωνήσω μαζί σου, δεν είναι ούτε καν αξιοπρεπή και ξέρεις γιατί? Το να κάνεις ένα τυπογραφικό λάθος εκ παραδρομής το καταλαβαίνω και είναι λογικό, αλλά όταν δίνεις τέτοια λύση στην οποία πειράζεις το βήμα της Για κάτι το οποίο είναι λάθος με βάση το διδακτικό πακέτο για ποια αξιοπρέπεια μιλάμε?
   Αλήθεια αν κάποιος μαθητής κατεβάσει αυτή τη λύση και χρησιμοποιήσει αυτό το "κόλπο" στις εξετάσεις ποιος θα φταίει? Είναι αυτό υπευθυνότητα?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis

όλες οι απόψεις σε μια συζήτηση είναι σεβαστές.

εγώ θα συμφωνήσω πως στα χρόνια που έχουν περάσει (και όχι τον περασμένο μήνα ή τρίμηνο), έχουν υπάρξει τέτοια περιστατικά σαν αυτά που αναφέρεις tsak. Και γω έχω ειρωνευτεί και έχω μαλώσει με συναδέλφους στο παρελθόν

Ωστόσο θα ήθελα να επισημάνω μόνο μια λεπτομέρεια:
- Όταν σε μια συζήτηση, υπάρχουν οι ίδιοι και οι ίδιοι επί μακρόν, είναι λογικό όταν εξαντληθούν τα θέματα να κουράζονται να ανοίγουν τις ίδιες συζητήσεις.

- Θα μου πεις πως δεν είναι υποχρεωτικό να συμμετέχει κάποιος στο στέκι συνεχώς και το δέχομαι. Όλοι μας έχουμε προσωπικά θέματα που δεσμεύουν πολύ χρόνο. Και γω μετά το δεύτερο παιδί δε συμμετέχω εις (απλά διαβάζω όλες) τις όπως παλιά.

- Απλά θέλω να πω πως όλοι οι συνάδελφοι που θεωρούν-κατηγορούν το στέκι ως ελιτίστικο φόρουμ, θα μπορούσαν να το αλλάξουν αν απλά συμμετείχαν έστω και λίγο στις συζητήσεις.
Είμαστε περι τις 7000 καθηγητές πληροφορικής στο δημόσιο και δε βάζω ωρομισθίους/συμβούλους κλπ !!!!

Πάντως τα σχόλια για τον ΟΕΦΕ, όλα τα χρόνια έπιασαν τόπο νομίζω. Εφέτος ανάρτησαν τα θέματα στο web και εισπράττω λιγότερη αλαζονεία από οτι στα παρελθόντα έτη

Νίκος Αδαμόπουλος

#81
Παράθεση από: ntzios kostas στις 14 Απρ 2010, 02:01:08 ΜΜ
... ξαναστέλνω την λύση.

Ευχαριστώ τον Βασίλη Παπαχρήστο για την υπόδειξη.
Κώστα για το 4-β έχεις βάλει:

αν B[αθλ,αγ]> max ή (Β[αθλ,αγ]>= max και ΣΒ[αθλ]>ΣΒ_max) τότε

Χωρίς να είναι λάθος, νομίζω ότι αρκεί το:

αν B[αθλ,αγ]> max ή (Β[αθλ,αγ]= max και ΣΒ[αθλ]>ΣΒ_max) τότε

Επίσης στο 4-γ:

πλ_εθν<-πλ_εθν+1
ΟΝΕθ[1]<-Εθ[αθλ]
ΣΒΕθ[πλ_εθν]<-ΣΒ[αθλ]   

Μάλλον ήθελες να γράψεις...

πλ_εθν<-πλ_εθν+1
ΟΝΕθ[πλ_εθν]<-Εθ[αθλ]
ΣΒΕθ[πλ_εθν]<-ΣΒ[αθλ]

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Βλαχάκης Γ. στις 14 Απρ 2010, 03:57:35 ΜΜ
kosta στο ερώτημα β έχω να κάνω μια διόρθωση

!ερώτημα β
για αγ από 1 μέχρι 6
max<-Β[1,αγ]
Σβ_max<-  -1
            αθλ_max<-1 !ο αθλητής με το μέγιστο
            για αθλ από 2 μέχρι 60
            αν Β[αθλ,αγ]> max ή (Β[αθλ,αγ]> max και ΣΒ[αθλ]>ΣΒ_max) τότε
               max<-Β[αθλ,αγ]
               ΣΒ_max<-ΣΒ[αθλ]
               αθλ_max<-αθλ
         τέλος_αν
      τέλος_επανάληψης
      γράψε Ον[αθλ_max]
τέλος_επανάληψης

επειδή μπορεί η συνολική βαθμολογία κάποιου να είναι καλύτερη αλλά να μην είναι στο συγκεκριμένο άθλημα καλύτερος.

Ομοίως, η παραπάνω λύση δεν μου φαίνεται σωστή...

!ερώτημα β
για αγ από 1 μέχρι 6
  max<-Β[1,αγ]
  Σβ_max<-  ΣΒ[1]
            αθλ_max<-1 !ο αθλητής με το μέγιστο
            για αθλ από 2 μέχρι 60
            αν Β[αθλ,αγ]> max ή (Β[αθλ,αγ]= max και ΣΒ[αθλ]>ΣΒ_max) τότε
               max<-Β[αθλ,αγ]
               ΣΒ_max<-ΣΒ[αθλ]
               αθλ_max<-αθλ
         τέλος_αν
      τέλος_επανάληψης
      γράψε Ον[αθλ_max]
τέλος_επανάληψης

Laertis

Παράθεση από: tsak στις 15 Απρ 2010, 10:34:00 ΜΜ
Φίλε Laerti να είσαι πιο προσεκτικός όταν διαβάζεις μια άποψη. Αν εσύ κράτησες μόνο τα κοσμητικά επίθετα όπως τα αποκαλείς είναι πρόβλημα δικό σου. Και μάλιστα πρόσθεσες και δικά σου πολύ πιο ευφάνταστα. Εσύ κατάλαβες ότι "υπερασπίστηκα με θέρμη τα θέματα του ΟΕΦΕ"; Μάλιστα για να ξέρεις με πόση θέρμη τα υπερασπίζομαι, παρότι οι περισσότεροι μαθητές μού ζήτησαν να τα λύσουν, τους είπα ακριβώς ότι γενικώς τα θέματα του ΟΕΦΕ δεν είναι στην πρώτη προτεραιότητά μου να τα λύσουν και αν μας μείνει χρόνος θα τα ρίξουμε μια ματιά.
Το forum το παρακολουθώ χρόνια όπως είπα και τις απόψεις αυτές τις εξέφρασα και παλιότερα.
Δεν έχω καμία απαίτηση να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου (ευχαριστώ τον κ. Μπουκουβάλα που μάλλον διάβασε πιο προσεκτικά αυτά που έγραψα). Όταν εκτίθεσαι δημόσια να είσαι έτοιμος να ακούσεις και κριτική. Αυτά που είπα δεν τα είπα γιατί είμαι εμπαθής αλλά γιατί  πιστεύω ότι η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω από αυτό εδώ το forum αξίζει να είναι καλύτερη. H δουλειά και η προσφορά του είναι αδιαμφισβήτητη και μερίδιο έχετε όλοι όσοι συμμετέχετε και κυρίως αυτοί που πιο ακούγεστε πιο συχνά, αλλά εξήγησα κάποια πράγματα παραπάνω και δεν θέλω να κουράσω άλλο.

Φίλε tsak εγώ επίλεξα να έχω δημόσια άποψη απο το στέκι και άκουσα την κριτική. Εσύ προφανώς αποφεύγεις το δημόσιο διάλογο για να αποφύγεις και την κριτική και με αφορμή κυρίως τις εξετάσεις ή τα θέματα του ΟΕΦΕ κάνεις μόνο κριτική. Ποια είναι η άποψή σου; Πως την τεκμηριώνεις ; Μπαίνεις ξαφνικά αναρτάς ένα κείμενο σχολιάζοντας αυτα που υποστηρίζουν άλλοι με άποψη και θέση. Πότε σκοπεύεις να ξαναμπείς ; Όταν κριτικάρουμε τα θέματα των εξετάσεων προφανώς ...
Αυτός είναι ο εύκολος δρόμος. Να χαρακτηρίζεις υπερόπτες και ελίτ συναδέλφους που αφιλοκερδώς, με πολύ κόπο και χάσιμο προσωπικού χρόνου συμμετέχουν στο στέκι.
Εσύ κρύψου στο καβούκι σου και κάνε κριτική. Εγώ (και μιλάω για τον εαυτό μου) θεωρώ ότι ότι κάνω εδώ μέσα το κάνω μόνο και μόνο απο μεράκι και δεν αποσκοπώ ούτε σε προσωπικά οφέλη ούτε σε προσωπική ανάδειξη και αναρρίχηση σε θέσεις.
Προτιμώ να συνδιαλέγομαι με είρωνες και υπερόπτες παρά με φοβισμένους και άτολμους.
Τα χαιρετίσματά μου
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

gthal

Ψυχραιμία παιδιά.
Ο tsak εξέφρασε μια άποψη, κατά τη γνώμη μου με σοβαρό και καλοπροαίρετο τρόπο και τόνισε δύο φορές ότι εκτιμά το forum.
Δεν χαρακτήρισε κανέναν προσωπικά. Κανείς δε χρειάζεται να έχει προσβληθεί, ούτε κανείς χρειάζεται να απαντήσει εκ μέρους του συνόλου. Καθένας μας εδώ μέσα εκφράζεται με τον τρόπο που ξέρει ή που του βγαίνει την ώρα εκείνη για χίλιους δυο λόγους και δε χρειάζεται να απολογηθεί.
Κατά τη γνώμη μου ο tsak χτύπησε ένα καμπανάκι. Ας δώσει καθένας μας μια μικρή πιθανότητα να έχει ένα δίκιο κι ας αναλογιστεί αν μπορούσε να εκφράσει τις απόψεις του με ηπιότερο τρόπο. Αν βρει ότι το σχόλιο του tsak είναι άσχετο με αυτόν, απλά δεν τον αφορά.
Προσωπικά, τον ευχαριστώ για το σχόλιό του γιατί φαίνεται να το έκανε με το ενδιαφέρον να κρατηθεί το Στέκι σε ένα επίπεδο (όσον αφορά το ύφος).
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Νίκος Αδαμόπουλος

Παραθέτω λύση του 4ου θέματος από τον καλύτερο μαθητή μου. Μου άρεσε ο περίεργος τρόπος λύσης (όχι βέλτιστος) του β ερωτήματος... Θα του δώσω να κάνει και το διαγώνισμα του Στεκιού για να δούμε πως θα τα πάει κι εκεί...

Να σημειώσω ότι ο ίδιος μαθητής στο 3ο (επίκαιρο!) θέμα (που ήταν το εύκολο) έκανε λάθος στο υποπρόγραμμα και αντί να υπολογίζει τις περικοπές, υπολόγιζε τους νέους μισθούς. Στο κύριο πρόγραμμα έκανε (πάλι) αφαίρεση αυτών των αποτελεσμάτων από τους αρχικούς μισθούς! Στην ερώτησή μου αν καταλαβαίνει τελικά τι υπολογίζει αντί για τους νέους μισθούς, μου απάντησε ότι τελικά υπολόγιζε τις περικοπές! Σωστός δηλαδή!

Αλγόριθμος Πρωτάθλημα
Για Ι από 1 μέχρι 60
  Διάβασε ΟΝΟΜΑΤΑ[Ι],ΕΘΝΟΣ[Ι]
Τέλος_επανάληψης
Για Ι από 1 μέχρι 6
  Διάβασε ΑΓΩΝ[Ι]
Τέλος_επανάληψης
Για Ι από 1 μέχρι 60
  Για J από 1 μέχρι 6
    Διάβασε ΒΑΘΜΟΙ[Ι,J]
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

!--------------------

Για Ι από 1 μέχρι 60
  S<-0
  Για J από 1 μέχρι 6
    S<-S+ΒΑΘΜΟΙ[Ι,J]
  Τέλος_επανάληψης
  Σ[Ι]<-S
Τέλος_επανάληψης
Θ<-1
ΜΑΧ<-Σ[1]
Για Ι από 2 μέχρι 60
  Αν Σ[Ι]>ΜΑΧ ΤΟΤΕ
    Θ<-Ι
    ΜΑΧ<-Σ[Ι]
  Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Εμφάνισε ΟΝΟΜΑΤΑ[Θ]

!--------------------

Για J από 1 μέχρι 6
  Θ<-1
  ΜΑΧ<- ΒΑΘΜΟΙ[1,J] 
  Για Ι από 2 μέχρι 60
    Αν ΒΑΘΜΟΙ[Ι,J]>ΜΑΧ ΤΟΤΕ
      Θ<-Ι
      ΜΑΧ<- ΒΑΘΜΟΙ[Ι,J]
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
  ΒΑΘ[J]<-ΜΑΧ
  ΑΘΛ[J]<-Θ
Τέλος_επανάληψης
Για J από 1 μέχρι 6
  Για Ι από 1 μέχρι 60
    Αν ΒΑΘΜΟΙ[Ι,J]=ΒΑΘ[J] ΤΟΤΕ
      Αν Σ[J]>Σ[ΑΘΛ[J]] ΤΟΤΕ
        ΑΘΛ[J]<-Ι
      Τέλος_αν
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης
Για J από 1 μέχρι 6
  Εμφάνισε ΟΝΟΜΑΤΑ[ΑΘΛ[J]]
Τέλος_επανάληψης

!--------------------

Για Ι από 2 μέχρι 60
  Για J από 60 μέχρι Ι με_βήμα -1
    Αν ΕΘΝΟΣ[J-1]>ΕΘΝΟΣ[J] ΤΟΤΕ
      temp<- ΕΘΝΟΣ[J-1]
      ΕΘΝΟΣ[J-1]<-ΕΘΝΟΣ[J]
      ΕΘΝΟΣ[J]<-temp
      temp2<- Σ[J-1]
      Σ[J-1]<-Σ[J]
      Σ[J]<-temp2
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

ΕΘ[1]<-ΕΘΝΟΣ[1]
ΣΕΘ[1]<-Σ[1]
πλ<-1
Για Ι από 2 μέχρι 60
  Αν ΕΘ[πλ]=ΕΘΝΟΣ[Ι] τότε
     ΣΕΘ[πλ]<-ΣΕΘ[πλ]+Σ[Ι]
  αλλιώς
     πλ<-πλ+1
     ΕΘ[πλ]<-ΕΘΝΟΣ[Ι]
     ΣΕΘ[πλ]<-Σ[Ι]
  Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης

Για Ι από 2 μέχρι πλ
  Για J από πλ μέχρι Ι με_βήμα -1
    Αν ΣΕΘ[J-1]>ΣΕΘ[J] ΤΟΤΕ
      temp3<- ΕΘ[J-1]
      ΕΘ[J-1]<-ΕΘ[J]
      ΕΘ[J]<-temp3
      temp4<- ΣΕΘ[J-1]
      ΣΕΘ[J-1]<-ΣΕΘ[J]
      ΣΕΘ[J]<-temp4
    Τέλος_αν
  Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

Για Ι από 1 μέχρι 3
   Εμφάνισε ΕΘ[Ι]
Τέλος_επανάληψης

Τέλος Πρωτάθλημα

ntzios kostas

Βρε πώς βρίσκει άκρη ο μαθητής με το ι και το j. Σε ένα σημείο το ι εκφράζει την γραμμή του πίνακα σε άλλο τον μετρητή της εξωτερικής επανάληψης της φυσαλίδας, σε άλλο έναν μετρητή ενός μονοδιάστατου πίνακα άσχετο με τον δισδιάστατο και όλα αυτά στην ίδια άσκηση. Ο χαμός δηλαδή. Πάλι καλά που η άσκηση δεν ζητάει να ταξινομήσουμε κάθε στήλη του πίνακα.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

P.Tsiotakis

τα i και j επιλύουν με μαγικό τρόπο την άσκηση και δε χρειάζονται επεξήγηση   :D :D :D :D :D

P.Tsiotakis

Πέρα απο την πλάκα, σύμφωνα με τη δική μου θεώρηση:

1. Όταν έχω φυσαλίδα mode, τα i, j υπακούουν τον αλγόριθμο όπως αυτός υπάρχει στο σχολικό
2. όταν δεν είμαι σε φυσαλίδα mode, τότε το i εκφράζει τις γραμμές και το j τις στήλες
με μια ματιά εντοπίζω ή υλοποιώ την κατά γραμμές ή κατά στήλες επεξεργασία

για όλα τα άλλα (πχ μετρητές) χρησιμοποιώ άλλα ονόματα μεταβλητών



Η συζήτηση δεν είναι άσχετη με το θέμα (ΟΕΦΕ) μιας και οι προτεινόμενες λύσεις του ΟΕΦΕ δεν είχαν i, j :)

tsak

Δόξα τω Θεώ με κάποιους συνεννοούμαστε. Ευχαριστώ τον gthal.
Αν συμπεραίνεις ατολμία και φόβο  Laerti από αυτά που διάβασες δεν θα μπω στη διαδικασία πάλι να λέω τα ίδια ούτε έχω να αποδείξω κάτι ούτε να απολογηθώ. Και φυσικά δεν θα επιστρέψω τους χαρακτηρισμούς γιατί δεν οδηγούμαι σε τόσο αβίαστα συμπεράσματα για σένα όπως κάνεις εσύ για μένα.
Θα συμφωνήσω με τον κ. Τσιωτάκη ότι λόγω υποχρεώσεων και τριών παιδιών πλέον δεν είναι και τόσο εύκολο να παρακολουθώ αδιαλείπτως όλα τα σχόλια που γίνονται εδώ και σε καθημερινή βάση. Πάντως συχνά πυκνά τα παρακολουθώ. Έχω υποβάλλει στο στέκι και δικούς μου προβληματισμούς και έχω σχολιάσει θέματα και προτάσεις σας. Όταν είχα πραγματική ανάγκη να σχολιάσω κάτι το έκανα. Βέβαια και παλαιότερα όταν είχε ανοίξει συζήτηση για το επίπεδο των εξετάσεων, για τους "τυφλοσούρτηδες" των φροντιστηρίων κλπ (αν θέλετε μπορείτε να βρείτε τα αντιστοιχα post), πάλι κάπως έτσι κατέληξε η συζήτηση οπότε δεν έχει νόημα να αναθερμανθεί.
Ας κάνει ο καθένας το καλύτερο που μπορεί. Να είναι όμως και δίκαιος στις κριτικές του.

Καραμαούνας Πολύκαρπος

Παράθεση από: k.p. στις 13 Απρ 2010, 08:10:53 ΜΜ
Πολύ καλή λύση του γ) κ. Καραμαούνα.. Του β) την θεωρώ πολύ σύνθετη. Αν την κατάλαβα καλά, μετά το πέρας της διαδικασίας, οι καλύτεροι αθλητές θα είναι στις θέσεις 1,7,13 κ.ο.κ. (1 για το άθλημα 6, 7 για το άθλημα 5 κ.ο.κ).
Όχι, μετά το πέρας της διαδικασίας οι αθλητές θα είναι με τη σειρά από τον 1ο μέχρι τον τελευταίο για το τελευταίο (6ο) άθλημα. Αλλά πριν από κάθε αλλαγή αθλήματος, θα έχει δείξει τον 1ο του τρέχοντος αθλήματος.
Όντως είναι σύνθετη η λύση αυτή.
Παραθέτω μία πιο απλή:
ανά άθλημα (στήλη):
α) εύρεση του max της στήλης (υψηλότερη βαθμολογία ανά άθλημα)
β) στους αθλητές με ΒΑΘ[i,j] = max, εύρεση του maxS = μέγιστο του S[60] (μέγιστη συνολική βαθμολογία) με αρχικοποίηση του maxS <-- 0
γ) εμφάνιση των αθλητών με ΒΑΘ[i,j] = max και S[i ] = maxS

Laertis

#91
Την κριτική την άσκησες εσύ πρώτος tsak και τώρα που είναι σειρά σου να ακούσεις την άποψή μου δε τη δέχεσαι. Θεωρείς ότι δε πρέπει να απαντηθούν οι χαρακτηρισμοί που εκτόξευσες ή ότι εσύ είσαι στο απυρόβλητο ;
Απο τη στιγμή που δεν αναφέρθηκες σε άτομα αλλά γενικά στους συμμετέχοντες στο στέκι
θεωρώ ότι αναφέρεσαι και σε μένα. Αν δεν είναι ατολμία να αναφερθείς συγκεκριμένα στα άτομα που χαρακτήρισες τότε μάλλον μιλάμε άλλη γλώσσα.
Λάσπη στον ανεμιστήρα και όποιον πετύχουμε.
Προφανώς θεωρείς εξίσου έντιμο να κριτικάρεις ανώνυμα.
Λυπάμαι γιατί θεωρείς ότι ξέρουν να "διαβάζουν" και να καταλαβαίνουν τα λεγόμενά σου μόνο όσοι συμφωνούν μαζί σου.

Υ.Γ. Οικογένεια με 2 μικρά παιδιά έχω κι εγώ που συμμετέχω 4 συνεχόμενα χρόνια στα διαγωνίσματα με προτάσεις, κριτικές, συντονισμό και σε όλα σχεδόν τα θέματα που προκύπτουν. Αλλά όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, 10 μέρες κοσκινίζει ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

tsak

Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω...

ntzios kostas

Το ήξερα Παναγιώτη ότι ο πρώτος που θα απαντούσε στο σχόλιο μου θα είσαι εσύ.  :) Αλλά δεν νομίζω ότι στέκει αυτό που λες σε πιο δύσκολες περιπτώσεις. Δες τι γίνεται όταν θέλω να ταξινομήσω τις στήλες ενός πίνακα.

Θα συμφωνήσω με τον Gthal, ότι δηλαδή ο Τσακ μάλλον δεν ξεκίνησε με σκοπό να αντιπαρατεθει με κάποιον, αλλά εξέφρασε μία άποψη που μπορεί να μην είναι και λάθος. Πολλές φορές έχουμε αντιδράσει λίγο ειρωνικά σε κάτι, πιθανών εσκεμμένα και δίκαια. Ίσως όμως να πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί, γιατί αυτό που είπε ο Τσακ να μπορεί να το αισθάνονται και άλλοι συνάδελφοι και να είναι ένας λόγος ενίσχυσης του δισταγμού τους για τη συμμετοχή τους στο forum.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

P.Tsiotakis

έχεις δίκιο, βέβαια η ταξινόμηση στηλών δισδιάστατου δεν είναι το κλασσικό θέμα

σε αυτή πάντων της περίπτωση ξεκινάς το πρώτο Για με δείκτη σ ή κ
και στη συνέχεια πραγματοποιείς ταξινόμηση
μετά ξεκινάς νέες δομές με τον "σωστό" τρόπο -  δηλαδή με i, j   8)

Laertis

Παράθεση από: tsak στις 16 Απρ 2010, 03:11:52 ΜΜ
Τι κάνεις Γιάννη; Κουκιά σπέρνω...
Γιώργος είναι το όνομά μου ανώνυμε κριτικέ.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Βλαχάκης Γ.

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 16 Απρ 2010, 11:12:34 ΠΜ
Ομοίως, η παραπάνω λύση δεν μου φαίνεται σωστή...

!ερώτημα β
για αγ από 1 μέχρι 6
  max<-Β[1,αγ]
  Σβ_max<-  ΣΒ[1]
            αθλ_max<-1 !ο αθλητής με το μέγιστο
            για αθλ από 2 μέχρι 60
            αν Β[αθλ,αγ]> max ή (Β[αθλ,αγ]= max και ΣΒ[αθλ]>ΣΒ_max) τότε
               max<-Β[αθλ,αγ]
               ΣΒ_max<-ΣΒ[αθλ]
               αθλ_max<-αθλ
         τέλος_αν
      τέλος_επανάληψης
      γράψε Ον[αθλ_max]
τέλος_επανάληψης

διαφωνώ. μπορεί ο πρώτος να έχει πολύ καλή βαθμολογία αλλά να μην είναι ο καλύτερος σε αυτό το άθλημα

Βλαχάκης Γ.

Η δική μου λύση στο θέμα 4 ερώτημα γ είναι η εξής: μπορώ να έχω τη γνώμη σας; ευχαριστώ

Πίνακες
ΔΕΘ: τα διαφορετικά έθνη
ΣΕΘ: άθροισμα βαθμολογίας διαφορετικού έθνους
ΠΛΕΘ: δεν χρειάζεται αλλά είναι πόσοι βρέθηκαν να έχουν αυτό το έθνος
ΕΘΝ: το έθνος του κάθε αθλητή (έχει διαβαστεί)
Σ: το άθροισμα της βαθμολογίας του (έχει υπολογιστεί στο προηγούμενο ερώτημα)

ΠΛ<--0      !τα διαφορετικά έθνη
ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 60
ΠΟΣ<--0   
Κ<--1
ΟΣΟ Κ<=ΠΛ ΚΑΙ ΠΟΣ<>0 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
   ΑΝ ΕΘΝ[Ι]=ΔΕΘ[Κ] ΤΟΤΕ
     ΠΟΣ<--Κ
   ΑΛΛΩΣ
     Κ<--Κ+1
   ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΑΝ ΠΟΣ=0 ΤΟΤΕ
   ΠΛ<--ΠΛ+1
   ΔΕΘ[ΠΛ]<--ΕΘΝ[Ι]
   ΠΛΕΘ[ΠΛ]<--1
   ΣΕΘ[ΠΛ]<--Σ[Ι]
ΑΛΛΙΩΣ
   ΠΛΕΘ[ΠΟΣ]<--ΠΛΕΘ[ΠΟΣ]+1
   ΣΕΘ[ΠΟΣ]<--ΣΕΘ[ΠΟΣ]+Σ[Ι]
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΕΜΦΑΝΙΣΕ 'ΥΠΑΡΧΟΥΝ', ΠΛ , 'ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΘΝΗ'

ΜΕΤΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΣΤΟΝ ΣΕΘ ΚΑΙ ΔΕΘ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΩΝ 3 ΠΡΩΤΩΝ

Η απορία είναι η εξής: Μια χώρα θεωρείται καλύτερη αν έχει 3 αθλητές με βαθμολογία 40 αντί για έναν με 100. μήπως θα έπρεπε να υπολογίσουμε το μέσο όρο;
Μπορείτε να μου πείτε την άποψή σας; Δεν είχα χρόνο να κοιτάξω τις άλλες λύσεις και συγνώμη αν μοιάζει με κάποια που έχετε ήδη υποβάλει
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Loukritia

Παράθεση από: Καραμαούνας Πολύκαρπος στις 16 Απρ 2010, 01:53:15 ΜΜ
Όχι, μετά το πέρας της διαδικασίας οι αθλητές θα είναι με τη σειρά από τον 1ο μέχρι τον τελευταίο για το τελευταίο (6ο) άθλημα. Αλλά πριν από κάθε αλλαγή αθλήματος, θα έχει δείξει τον 1ο του τρέχοντος αθλήματος.
Όντως είναι σύνθετη η λύση αυτή.


Α, είχε ταξινόμηση σε κάθε στήλη( άρα σε κάθε άθλημα ) με βάση τη μέγιστη βαθμολογία και με δεύτερο κριτήριο τη συνολική βαθμολογία και ταυτόχρονα ταξινόμηση σε κάθε παράλληλο πίνακα, ΟΚ...
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ... - Louis Hector Berlioz

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: ntzios kostas στις 16 Απρ 2010, 12:39:25 ΜΜ
Βρε πώς βρίσκει άκρη ο μαθητής με το ι και το j. Σε ένα σημείο το ι εκφράζει την γραμμή του πίνακα σε άλλο τον μετρητή της εξωτερικής επανάληψης της φυσαλίδας, σε άλλο έναν μετρητή ενός μονοδιάστατου πίνακα άσχετο με τον δισδιάστατο και όλα αυτά στην ίδια άσκηση. Ο χαμός δηλαδή. Πάλι καλά που η άσκηση δεν ζητάει να ταξινομήσουμε κάθε στήλη του πίνακα.

Κώστα μού φαίνεται πως υπερβάλεις!   :) Ο μαθητής μια χαρά τα βρίσκει! Και προσωπικά, για να πω την αμαρτία μου, δεν έχω πεισθεί πως το να βάζεις γρ και στ ή αθλ, βαθ, αντί για i και j σε προσπέλαση πινάκων, πραγματικά διευκολύνει την κατανόηση...!

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Βλαχάκης Γ. στις 16 Απρ 2010, 08:40:34 ΜΜ
διαφωνώ. μπορεί ο πρώτος να έχει πολύ καλή βαθμολογία αλλά να μην είναι ο καλύτερος σε αυτό το άθλημα

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά δεν βλέπω πώς αυτό επηρεάζει τη λύση (εκτός κι αν κάτι μου διαφεύγει). Το max αλλάζει μόνο όταν βρεθεί ακόμα μεγαλύτερη βαθμολογία. Το ΣΒ_max χρειάζεται μόνο για την περίπτωση ισοβαθμίας....

Αρχικά υποθέτουμε ότι το max το έχει ο 1oς. Αν στη συνέχεια κάποιος άλλος ισοβαθμεί με αυτόν τότε δεν θα πρέπει να έχεις κρατήσει στο ΣΒ_max το ΣΒ[1] για να μπορείς να κάνεις σύγκριση;  :-\

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Βλαχάκης Γ. στις 16 Απρ 2010, 09:00:58 ΜΜ
Η δική μου λύση στο θέμα 4 ερώτημα γ είναι η εξής: μπορώ να έχω τη γνώμη σας; ευχαριστώ
..........

Η απορία είναι η εξής: Μια χώρα θεωρείται καλύτερη αν έχει 3 αθλητές με βαθμολογία 40 αντί για έναν με 100. μήπως θα έπρεπε να υπολογίσουμε το μέσο όρο;

Η λύση σου μου φαίνεται σωστή και αρκετά αποδοτική. Συνδυάζει και σειριακή αναζήτηση...

Αυτό με τους 3 αθλητές κι εγώ δεν το κατάλαβα! Γιατί έως 3 και όχι π.χ. έως 5 αθλητές; Δεν θα πρέπει κάθε δεδομένο της άσκησης να παίζει ρόλο στη λύση; Απ' την άλλη δεν ζητάει μέσο όρο. Κι αν θυμάμαι καλά από τις απαντήσεις που είχαν ανεβάσει (και μετά κατεβάσει - άραγε κατά λάθος τις ανέβασαν;) δεν έπαιζε ρόλο το πλήθος των αθλητών...

ntzios kostas

#102
ΠαράθεσηΚώστα μού φαίνεται πως υπερβάλεις!   :)Ο μαθητής μια χαρά τα βρίσκει! Και προσωπικά, για να πω την αμαρτίαμου, δεν έχω πεισθεί πως το να βάζεις γρ και στ ή αθλ, βαθ, αντί για iκαι j σε προσπέλαση πινάκων, πραγματικά διευκολύνει την κατανόηση...!

Κοίτα Νίκο όταν ξεκίνησα να διδάσκω το μάθημα πριν 10 χρόνια εννοείται χρησιμοποιούσα ι και j. Όταν πριν πέντε χρόνια το ξεκίνησα απλά για να βοηθήσω έναν μαθητή, είδα μεγάλη διαφορά στην κατανόηση και από τους υπόλοιπους μαθητές. Δεν τους απασχολεί τόσο πολύ αν η επεξεργασία θα γίνει ανά γραμμή αλλά ανά μαθήτή ανά παίκτη ή ανά χώρα.
Την επαναληπτική δομή για δεν την παρουσιάζω σαν μία άγνωστη δομή. Είναι μία δομή που χρησιμοποιούμε και εμείς στην καθομιλουμένη για παράδειγμα για κάθε μαθητή της τάξης ρώτα τι ύψος έχει. Έτσι και οι μαθητές μου όταν γράφουν

για μαθ από 1 μέχρι 10
        διάβασε Β[μαθ]

τους λέω να το μεταφραζουν την ώρα που το γράφουν

για κάθε μαθητή από τον 1ο μέχρι και τον 10ο
        διάβασε τον βαθμό του μαθητή. 

Ακριβώς δηλαδή αυτό που λέει και η εκφώνηση.

Στους δισδιάστατους πίνακες τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο φανερά.

Θα το πάω και στην ανάποδη φάση. Δηλαδή έχω γράψει έναν κώδικα και θέλω να καταλάβω τι κάνει

για ι από 1 μέχρι 10
     S[ι]<-0
     για j από 1 μέχρι 20
         S[ι]<-S[ι]+A[i,j]
     τέλος_επανάληψης
τέλος_επανάληψης

Τι κάνει; Απλά βρίσκει το άθροισμα των γραμμών ενός πίνακα.
Τώρα:

για φοιτ από 1 μέχρι 10
      ΣΒ[φοιτ] <- 0
      για διαγ από 1 μέχρι 20
          ΣΒ[φοιτ]<-ΣΒ[φοιτ]+Β[φοιτ,διαγ]
      τέλος_επανάληψης
τέλος_επανάληψη

Αυτό τι κάνει; Βρίσκει τον συνολικό βαθμό κάθε φοιτητή από τα 20 διαγωνίσματα που έδωσε.
Που είμαι  ποιο κοντά στο πρόβλημα;


Πάντως εγώ θα συνηστούσα να το δοκιμάσεις. Χάνεις :) :) :)

Και να σου πω και κάτι. Οκ δεν θες να βάζεις αντιπροσωπευτικά ονόματα, γιατί δεν βάζεις γρ και στ να ξεχωρίζουν τουλάχιστον και από τους μετρητές της φυσαλίδας?
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

gthal

Παράθεση από: ntzios kostas στις 16 Απρ 2010, 11:18:26 ΜΜ
για φοιτ από 1 μέχρι 10
      ΣΒ[φοιτ] <- 0
      για διαγ από 1 μέχρι 20
          ΣΒ[φοιτ]<-ΣΒ[φοιτ]+Β[φοιτ,διαγ]
      τέλος_επανάληψης
τέλος_επανάληψη

Αυτό τι κάνει; Βρίσκει τον συνολικό βαθμό κάθε μαθητή από τα 20 διαγωνίσματα που έδωσε.
Που είμαι  ποιο κοντά στο πρόβλημα;
Κώστα, υπάρχει ένα λάθος : για κάθε φοιτητή βρίσκει το συνολικό βαθμό    ;D
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

ntzios kostas

Βρε τι πάθαμε πάλι :) :) :) .
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Βλαχάκης Γ.

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 16 Απρ 2010, 10:33:09 ΜΜ
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες αλλά δεν βλέπω πώς αυτό επηρεάζει τη λύση (εκτός κι αν κάτι μου διαφεύγει). Το max αλλάζει μόνο όταν βρεθεί ακόμα μεγαλύτερη βαθμολογία. Το ΣΒ_max χρειάζεται μόνο για την περίπτωση ισοβαθμίας....

Αρχικά υποθέτουμε ότι το max το έχει ο 1oς. Αν στη συνέχεια κάποιος άλλος ισοβαθμεί με αυτόν τότε δεν θα πρέπει να έχεις κρατήσει στο ΣΒ_max το ΣΒ[1] για να μπορείς να κάνεις σύγκριση;  :-\
επειδή η συνολική βαθμολογία θελεις να λογαριάζεται μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας. αν π.χ. ο πρώτος έχει συνολική βαθμολογία 100 και σε ένα αγώνισμα έχει 0 αλλά ένας άλλος έχει συνολική βαθμολογία 90 και σε ένα αγώνισμα έχει 50 θέλεις να τον κρατήσεις και να μην λογαριάσεις τη συνολική βαθμολογία.
είναι το ίδιο που είπε και ο Κ. Καραμαούνας θέτωντας την συνολική βαθμολογία ως 0. τί 0 τί -1, το ίδιο κάνει κατά την άποψή μου. αλλά σίγουρα όχι του πρώτου.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Βλαχάκης Γ. στις 17 Απρ 2010, 01:37:56 ΜΜ
επειδή η συνολική βαθμολογία θελεις να λογαριάζεται μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας. αν π.χ. ο πρώτος έχει συνολική βαθμολογία 100 και σε ένα αγώνισμα έχει 0 αλλά ένας άλλος έχει συνολική βαθμολογία 90 και σε ένα αγώνισμα έχει 50 θέλεις να τον κρατήσεις και να μην λογαριάσεις τη συνολική βαθμολογία.
είναι το ίδιο που είπε και ο Κ. Καραμαούνας θέτωντας την συνολική βαθμολογία ως 0. τί 0 τί -1, το ίδιο κάνει κατά την άποψή μου. αλλά σίγουρα όχι του πρώτου.

Μα αυτό σου λέω κι εγώ! Αρχικά, αφού έχεις ελέγξει μόνο τον 1ο, θα έχεις max=0 και SB_max=100, στη συνέχεια θα αλλάξει το max και θα γίνει 50 (ασχέτως του ποιο είναι το ΣΒ_max που έχει κρατηθεί) και το ΣΒ_max θα γίνει 90. Κάθε φορά που αλλάζει το max (αλλά και την 1η φορά!) δεν πρέπει να κρατάς το Σ[ι] στο ΣΒ_max ώστε να το χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση ισοβαθμίας;

Αν θέλεις δείξε μου ένα παράδειγμα με πίνακες Β[10, ...] και Σ[10] (10 θέσεων αντί 60!) που να βγάζει λάθος... Επίσης, ποια είναι η (τελική) προτεινόμενη λύση σου για να κάνω το ίδιο...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: gthal στις 17 Απρ 2010, 02:44:44 ΠΜ
Κώστα, υπάρχει ένα λάθος : για κάθε φοιτητή βρίσκει το συνολικό βαθμό    ;D

Χα! Είδες που όχι μόνο δεν βοηθάει στην κατανόηση αλλά προκαλεί και παρανοήσεις !!!!  :D ;D

ntzios kostas

Παράθεση!ερώτημα β
για αγ από 1 μέχρι 6
  max<-Β[1,αγ]
  Σβ_max<-  ΣΒ[1]
            αθλ_max<-1 !ο αθλητής με το μέγιστο
            για αθλ από 2 μέχρι 60
            αν Β[αθλ,αγ]> max ή (Β[αθλ,αγ]= max και ΣΒ[αθλ]>ΣΒ_max) τότε
               max<-Β[αθλ,αγ]
               ΣΒ_max<-ΣΒ[αθλ]
               αθλ_max<-αθλ
         τέλος_αν
      τέλος_επανάληψης
      γράψε Ον[αθλ_max]
τέλος_επανάληψης

Παράθεση από: Βλαχάκης Γ. στις 16 Απρ 2010, 08:40:34 ΜΜ
διαφωνώ. μπορεί ο πρώτος να έχει πολύ καλή βαθμολογία αλλά να μην είναι ο καλύτερος σε αυτό το άθλημα

Δεν μπορώ να βρω και εγώ λάθος.
Το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών δεν έχει σαν στόχο την εκμάθηση κάποιου συγκεκριμένου προγραμματιστικού περιβάλλοντος ούτε την καλλιέργεια προγραμματιστικών δεξιοτήτων από τη μεριά των μαθητών. Δεν αποσκοπεί στη λεπτομερειακή εξέταση της δομής, του ρεπερτορίου και των συντακτικων κανόνων κάποιας γλώσσας...

Βλαχάκης Γ.

ναι, έχετε δίκιο, δεν χρειάστηκε να κάνω παράδειγμα.
ίσως απλά να μην κάνω μάθημα για μία ώρα...
ευχαριστώ

Rania

Στο δευτερο θεμα με τον πινακα τιμων, πως ειναι η προτεραιοτητα των πραξεων με τα div και τα mod?
(Δεν θυμαμαι ακριβως την εκφωνηση, αλλα θυμαμαι οτι ειχα διαφωνια στο αποτελεσμα που εβγαζε ο ΟΕΦΕ με αυτο που εβγαζα εγω).

Νίκος Αδαμόπουλος


Rania

Αν εχουμε πχ 6 -1 mod 4 - 4?
Καπως ετσι ηταν μια εκφραση, νομιζω ηταν μεσα στην διαδικασια που ειχε.

P.Tsiotakis

γεια σου Ράνια,

μετά το έγγραφο που παραθέτει ο Νίκος, μπορούμε να θεωρούμε πράξεις με τελεστές div/mod μεταξύ αρνητικών αριθμών "εκτός ύλης" και εκτός φιλοσοφίας μαθήματος ΑΕΠΠ

ωστόσο στο 6 -1 mod 4 - 4 = 6 - 1 - 4 = 1
δηλαδή το mod εκτελείται πρώτο (1 mod 4) δεν έχουμε τέτοια περίπτωση!

Rania

Μαλιστα. Σας ευχαριστω πολυ κυριε Τσιωτακη!

(Δραττομαι της ευκαιριας για να πω για μια ακομη φορα ποσο χρησιμα μου εχουν φανει τα "κριτηρια ΑΕΠΠ"  :) )