e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 29 Σεπ 2009, 05:42:32 ΜΜ
Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Σεπ 2009, 11:01:16 ΠΜ
Γιώργο, αυτό λέω

οι ενημερώσεις μετά τις 4/10 !!

και να δεις που θα ζητήσουν και προγραμματισμό ύλης μέχρι τα τέλη Οκτώβρη
Παναγιώτη εννοείται ότι μέχρι τις εκλογές δεν κινείται τίποτα........παρά μόνο ο ΕΠΑΦΟΣ που συνεχώς μας πιέζει τηλεφωνικώς για να ανανεώσουμε την συνδρομή για την Δβάση που έληξε αρχές Σεπτεμβρίου και πρέπει να την πληρώσουμε για να μας παρέχει τεχνική υποστήριξη .
Δεν μας είπε όπως τι τεχνική υποστήριξη να παρέχουν σε ένα πρόγραμμα που δουλεύουμε εδώ και 5 χρόνια και δεν τους ενοχλήσαμε σχεδόν ποτέ;;;;


Άλλο να πληρώσετε για την αναβάθμιση και άλλο η Τεχνική υποστήριξη για την έκδοση που ήδη αγοράσατε και χρησιμοποιείτε. Μια χρονιά ΔΕΝ πληρώσαμε ανανέωση αλλά μετά από προσωπική μου συζήτηση η εταιρεία είχε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ για τεχνική υποστήριξη για την έκδοση που ήδη χρησιμοποιούσαμε (και όντως τους χρειαστήκαμε προς το τέλος της σχολ. χρονιάς και ΔΕΝ υπήρχε κανένα πρόβλημα τηλ. υποστήριξης). Επιτέλους να σταματήσει αυτός ο εκβιασμός.

Δηλ. αν εγώ δεν αναβαθμίσω στα windows vista ή στα windows 7 η microsoft δεν με υποστηρίζει για τα xp που αγόρασα; Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά.
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση
Δηλ. αν εγώ δεν αναβαθμίσω στα windows vista ή στα windows 7 η microsoft δεν με υποστηρίζει για τα xp που αγόρασα; Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά.

Και όμως γίνονται.

Μου ανέφεραν πως η αναβάθμιση θα περιέχει τυχόν αλλαγές θα υπάρχουν από το ΥΠΕΠΘ(δηλαδή καμία) και η μη πληρωμή συνδρομής συνεπάγεται έλλειψη υποστήριξης(που δεν την χρειαστήκαμε σχεδόν ποτέ )

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 29 Σεπ 2009, 11:01:16 ΠΜΓιώργο, αυτό λέω
οι ενημερώσεις μετά τις 4/10 !!
και να δεις που θα ζητήσουν και προγραμματισμό ύλης μέχρι τα τέλη Οκτώβρη

σήμερα τον ζήτησε  ;) στο νομό μας

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#198
Κάποιος που ξέρει, ας μου πει κι εμένα:

    1. Τα γυμνάσια του νομού μας χρησιμοποιούν δ-βάση. Θα πρέπει να συμπληρωθούν ΟΛΑ τα πεδία στη δ-βάση για να επιτύχει η μετάπτωση; Αν όχι, ποια πεδία θα πρέπει να έχουν τιμές;
   
    2. Είναι υποχρεωτικό να βρίσκονται στοιχεία των καθηγητών στη δ-βάση; Συγκεκριμένα:
         a.   Πρέπει να προϋπάρχουν ΜΟΝΟ οι ενεργοί καθηγητές ή ΟΛΟΙ όσοι μισθοδοτούνται; Υπ’ όψιν ότι ορισμένοι καθηγητές βρίσκονται σε περισσότερα του ενός σχολεία…
         b.   Ποια πεδία στα στοιχεία των εκπαιδευτικών θα πρέπει να περιέχουν τιμές και ποια όχι;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

giannan

Σας στέλνω τις οδηγίες του Έπαφου για εγκατάσταση και μετάπτωση. Αναφέρονται στον  Νέστωρ αλλά πιστεύω ότι είναι τα ίδια και για την δ-βάση.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Τις έχω, αλλά δε βλέπω απάντηση μέσα στο κείμενο των οδηγιών για τα ερωτήματα που έθεσα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

giannan

Στο αρχείο για την μετάπτωση λέει ποια πεδία μαθητών πρέπει να είναι συμπληρωμένα στον Νέστωρ.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 23 Οκτ 2009, 10:41:17 ΠΜ
Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Τις έχω, αλλά δε βλέπω απάντηση μέσα στο κείμενο των οδηγιών για τα ερωτήματα που έθεσα.

Λάμπρο για το 1ο ερώτημα δες στη σελ. 6, μέσα στην εικόνα 5...  :D

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Νίκο καλημέρα.
Είδα τη συγκεκριμένη εικόνα. Τι γίνεται όμως με τους εκπαιδευτικούς;;;
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 23 Οκτ 2009, 10:48:21 ΠΜ
Νίκο καλημέρα.
Είδα τη συγκεκριμένη εικόνα. Τι γίνεται όμως με τους εκπαιδευτικούς;;;

... απλά θα μείνουμε με την απορία! Νομίζω ότι χρειάζεται τουλάχιστον να μπουν οι υπεύθυνοι των τμημάτων... Δεν το έχω δει καθόλου αυτό το σημείο...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

... ή να μη μπει κανένας και να γραφτούν απ' ευθείας στο eschool. Μάλλον...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

VAIOS

Ο υπεύθυνος εγκατάστασης του eschool επικοινώνησε με το σχολείο και ζήτησε να ορίσουμε μια μέρα προκειμένου να κάνει την εγκατάσταση. Το πρόβλημα είναι ότι ζήτησε υποχρεωτικά απόγευμα 2-8. Προβλέπεται να καθίσουμε για δουλειά του σχολείου και το απόγευμα?

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Ο υπεύθυνος εγκατάστασης θα πληρωθεί extra για τη δουλειά αυτή, είτε γίνει πρωί είτε απόγευμα. Εσύ όχι. Επομένως είναι μάλλον δικό σου θέμα το αν θα δεχτείς. Θεωρώ πιο πιθανές αιτίες που ζήτησε να έρθετε 2-8 τις εξής:

1. να μη μπορεί να απουσιάσει από την υπηρεσία του το πρωί,
2. να χρειάζεται ησυχία και ώρες χωρίς προβλήματα πτώσης δικτύου, να εκμεταλλευτεί το ανοιχτό bandwidth και να γίνει η δουλειά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

nikos33

υπάρχει υπεύθυνος εγκατάστασης eschool ?? πως το καλούμε ??

εμένα πάντως ύστερα από ανεπιτυχή μετάβαση μου βγάζει σφάλματα. Πρέπει να το εγκαταστήσω ξανά ή τα περνάω με το excel καλύτερα ?? μπορώ να περάσω τους μαθητές έναν έναν ??

πάντως τη χειρότερη ζημιά την κάνουν κάποιοι για τους οποίους όλα υποτίθεται ότι λειτουργούν κανονικά. ακόμα και αυτό να συμβαίνει σε μια άλλη εγκατάσταση μπορεί να γίνεται της κακομοίρας.


Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 05 Νοε 2009, 09:10:28 ΠΜ
Ο υπεύθυνος εγκατάστασης θα πληρωθεί extra για τη δουλειά αυτή, είτε γίνει πρωί είτε απόγευμα. Εσύ όχι. Επομένως είναι μάλλον δικό σου θέμα το αν θα δεχτείς. Θεωρώ πιο πιθανές αιτίες που ζήτησε να έρθετε 2-8 τις εξής:

1. να μη μπορεί να απουσιάσει από την υπηρεσία του το πρωί,
2. να χρειάζεται ησυχία και ώρες χωρίς προβλήματα πτώσης δικτύου, να εκμεταλλευτεί το ανοιχτό bandwidth και να γίνει η δουλειά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

fgmarg

Στην Αν. Θεσσαλονίκη "ανέλαβαν" οι του ΚΠΛΗΝΕΤ τη μετάπτωση... Προφανώς έπεσε χρήμα!!! Υπογράφουμε και χαρτί για 6ωρη, νομίζω, εκπαίδευση στο e-school... Τι σου κάνει το χρήμα, μέχρι προχθές τίποτε δεν ξέρανε!!! ;)