Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

AlexPapplir

Παράθεση από: Aggelikoula στις 09 Σεπ 2013, 10:15:44 ΜΜ
Σίγουρα ένας ακόμη θα το ζητησει (κυβερνητικός).

κι άλλος ε;



Aggelikoula

Yes!!! Τα Γιάννενα μαζί μας! Γειά σας παγουράδες!

ΠΛΑΤΑΝ

Παιδιά, έτυχε σήμερα να μιλήσω τηλεφωνικά (για δικό μου προσωπικό θέμα) με κυβερνητικό βουλευτή της περιοχής μου που μάλιστα ήταν στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων. Το έφερε η κουβέντα και τον ρώτησα και για το σχέδιο νόμου για το νέο λύκειο. Μου λέει τί θες να μάθεις? Συγκεκριμένα του λέω για το εξεταστικό αν θα ψηφιστεί ως έφυγε από την επιτροπή ή μπορεί να γίνουν τροποποιήσεις στην ολομέλεια. Η απάντηση του ήταν η εξής: Έχει κολλήσει ο υπουργός στα τέσσερα μαθήματα και δεν δέχεται καμία μα καμία αλλαγή προς το παρόν. Όταν τον ρώτησα για ποιό λόγο έχει κολλήσει σ' αυτό ο υπουργός, μου απάντησε ότι δεν ξέρει το λόγο.  Στη συνέχεια μου λέει, το πιθανότερο ή σίγουρο είναι να ψηφιστεί όπως ακριβώς είναι, αλλά επειδή το ξέρουν ότι δεν περπατάει το σύστημα έτσι ακριβώς, σε ένα χρόνο το πολύ θα γίνουνε καινούριες ρυθμίσεις πάνω στον νόμο με απλές υπουργικές αποφάσεις, διότι μου είπε επί λέξει δεν είναι δυνατόν να στερούμε από τα παιδιά τη δυνατότητα επιλογής δετέρου επιστημονικού πεδίου, πχ ο υποψήφιος ιατρικής ή θα γράψει 19 και θα περάσει γιατρός ή αλλιώς με 18 θα μένει εκτός. Αυτό δεν είναι σωστό, όπως και για τα παιδαγωγικά που τελικά δε θα μείνουν ξεχωριστό πεδίο, και για την πληροφορική που απ' ό,τι μου είπε θα πρέπει να μπει ως ένα επιπλέον μάθημα για επιλογή δευτέρου πεδίου δηλ σχολών πληροφορικής και συναφείς από τους μαθητές όλων των κατευθύνσεων...Αυτά σας τα γράφω χωρίς να έχω ούτε κατά διάνοια καμία πρόθεση να αποσυντονίσω τον αγώνα σας, αλλά κυρίως να σας δώσω ελπίδες ότι στην πορεία θα πετύχετε το σκοπό σας. Το βλέπουν και οι ίδιοι οι κυβερνητικοί βουλευτές ότι έχει πολλά τρωτά το σύστημα και θα το αλλάξουν στην πορεία. Οπότε εκεί θα πάει το πράγμα να ξέρετε, όταν θα είναι να εφαρμοστεί θα υπάρχει το επιπλέον μάθημα για περισσότερες επιλογές.
Αυτά, καλή συνέχεια....Δε θα αποκαλύψω το όνομα του βουλευτή, όπως επίσης δεν ξέρω αν θα μπορέσω να απαντήσω σε ενδεχόμενες ερωτήσεις σας διότι μπαίνω από ασύρματο και μου βγαίνει η πίστη να συνδεθώ σε μια σελίδα. (δεν έμαθα ακόμη τον τρόπο να σπάω δίκτυα, είναι δύσκολα δυστυχώς για μένα αυτά που για σας είναι πολύ απλά)

Σπύρος Δουκάκης

Παράθεση από: dolcefarniente στις 09 Σεπ 2013, 10:24:08 ΜΜ
Το είπε ξεκαθαρα η Ασημακοπούλου!! Θα μεταφέρουμε εκλογικά δικαιώματα στα Γιάννενα λέτε?

Πάμε στον/στην επόμενο/η!! Από το στόμα τους και στου υπουργού το αυτί...

Αφού πει και αυτός το ok.... θα έχει επιτευχθεί ο στόχος!

P.Tsiotakis

Σε ευχαριστούμε πολύ ΠΛΑΤΑΝ για το ήθος και την ευπρέπεια που έχεις επιδείξει

η Ασημακοπούλου το λεει τωρα ακριβως αυτο. ΤΟ 4 ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

όπως και να έχει ας μπουν και δυο λεξουλες τωρα ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

P.Tsiotakis

Λογικα τώρα, ο Γκλαβάς αυτό λεει στον Υπουργό, "βάλτο να τελειώνουμε"

Vagelis

Παράθεση από: ΠΛΑΤΑΝ στις 09 Σεπ 2013, 10:25:17 ΜΜ
Παιδιά, έτυχε σήμερα να μιλήσω τηλεφωνικά (για δικό μου προσωπικό θέμα) με κυβερνητικό βουλευτή της περιοχής μου που μάλιστα ήταν στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων. Το έφερε η κουβέντα και τον ρώτησα και για το σχέδιο νόμου για το νέο λύκειο. Μου λέει τί θες να μάθεις? Συγκεκριμένα του λέω για το εξεταστικό αν θα ψηφιστεί ως έφυγε από την επιτροπή ή μπορεί να γίνουν τροποποιήσεις στην ολομέλεια. Η απάντηση του ήταν η εξής: Έχει κολλήσει ο υπουργός στα τέσσερα μαθήματα και δεν δέχεται καμία μα καμία αλλαγή προς το παρόν. Όταν τον ρώτησα για ποιό λόγο έχει κολλήσει σ' αυτό ο υπουργός, μου απάντησε ότι δεν ξέρει το λόγο.  Στη συνέχεια μου λέει, το πιθανότερο ή σίγουρο είναι να ψηφιστεί όπως ακριβώς είναι, αλλά επειδή το ξέρουν ότι δεν περπατάει το σύστημα έτσι ακριβώς, σε ένα χρόνο το πολύ θα γίνουνε καινούριες ρυθμίσεις πάνω στον νόμο με απλές υπουργικές αποφάσεις, διότι μου είπε επί λέξει δεν είναι δυνατόν να στερούμε από τα παιδιά τη δυνατότητα επιλογής δετέρου επιστημονικού πεδίου, πχ ο υποψήφιος ιατρικής ή θα γράψει 19 και θα περάσει γιατρός ή αλλιώς με 18 θα μένει εκτός. Αυτό δεν είναι σωστό, όπως και για τα παιδαγωγικά που τελικά δε θα μείνουν ξεχωριστό πεδίο, και για την πληροφορική που απ' ό,τι μου είπε θα πρέπει να μπει ως ένα επιπλέον μάθημα για επιλογή δευτέρου πεδίου δηλ σχολών πληροφορικής και συναφείς από τους μαθητές όλων των κατευθύνσεων...Αυτά σας τα γράφω χωρίς να έχω ούτε κατά διάνοια καμία πρόθεση να αποσυντονίσω τον αγώνα σας, αλλά κυρίως να σας δώσω ελπίδες ότι στην πορεία θα πετύχετε το σκοπό σας. Το βλέπουν και οι ίδιοι οι κυβερνητικοί βουλευτές ότι έχει πολλά τρωτά το σύστημα και θα το αλλάξουν στην πορεία. Οπότε εκεί θα πάει το πράγμα να ξέρετε, όταν θα είναι να εφαρμοστεί θα υπάρχει το επιπλέον μάθημα για περισσότερες επιλογές.
Αυτά, καλή συνέχεια....Δε θα αποκαλύψω το όνομα του βουλευτή, όπως επίσης δεν ξέρω αν θα μπορέσω να απαντήσω σε ενδεχόμενες ερωτήσεις σας διότι μπαίνω από ασύρματο και μου βγαίνει η πίστη να συνδεθώ σε μια σελίδα. (δεν έμαθα ακόμη τον τρόπο να σπάω δίκτυα, είναι δύσκολα δυστυχώς για μένα αυτά που για σας είναι πολύ απλά)
"ΦΙΛΕ" ΠΛΑΤΑΝ μάλλον μας περνάς για μαλ....
Πες στο φίλο σου το βουλευτή ότι κανένας νόμος δεν μπορεί να αλλάξει με απλές υπουργικές αποφάσεις. Άρα ή εσύ λες ψέματα και προσπαθείς να πετύχεις αυτό που λες ότι δεν προσπαθείς (....χωρίς να έχω ούτε κατά διάνοια καμία πρόθεση να αποσυντονίσω τον αγώνα σας...) ή ο βουλευτής σου σε δούλεψε για να μην πω τίποτ' άλλο.

NiColas1957

Παράθεση από: Crazy_Waters στις 09 Σεπ 2013, 09:04:56 ΜΜ
Ποιος να μου το' λεγε ότι θα έλεγα ΜΠΡΑΒΟ σε βουλευτίνα της ΔΗΜΑΡ!

χαχαχαχα !!!!!!!    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Vagelis στις 09 Σεπ 2013, 10:34:08 ΜΜ
"ΦΙΛΕ" ΠΛΑΤΑΝ μάλλον μας περνάς για μαλ....
Πες στο φίλο σου το βουλευτή ότι κανένας νόμος δεν μπορεί να αλλάξει με απλές υπουργικές αποφάσεις. Άρα ή εσύ λες ψέματα και προσπαθείς να πετύχεις αυτό που λες ότι δεν προσπαθείς (....χωρίς να έχω ούτε κατά διάνοια καμία πρόθεση να αποσυντονίσω τον αγώνα σας...) ή ο βουλευτής σου σε δούλεψε για να μην πω τίποτ' άλλο.

το ίδιο το νομοσχέδιο λεει οτι οι επε και τα μαθηματα θα καθοριζονται και θα αλλαζουν με υπουργικες αποφασεις  :D

κατά τα άλλα προφανώς και δεν ηρεμούμε, αλλά ο ΠΛΑΤΑΝ μέχρι σήμερα έχει γράψει κείμενα χωρις αιχμές και ειρωνίες
απλά τα νεύρα μας είναι τεντωμένα

tdrivas

Παράθεση από: Vagelis στις 09 Σεπ 2013, 10:34:08 ΜΜ
"ΦΙΛΕ" ΠΛΑΤΑΝ μάλλον μας περνάς για μαλ....
Πες στο φίλο σου το βουλευτή ότι κανένας νόμος δεν μπορεί να αλλάξει με απλές υπουργικές αποφάσεις. Άρα ή εσύ λες ψέματα και προσπαθείς να πετύχεις αυτό που λες ότι δεν προσπαθείς (....χωρίς να έχω ούτε κατά διάνοια καμία πρόθεση να αποσυντονίσω τον αγώνα σας...) ή ο βουλευτής σου σε δούλεψε για να μην πω τίποτ' άλλο.


κι όμως..κοίτα τι λέει το νομοσχέδιο:

Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων ορίζεται και
τροποποιείται ο αριθμός, η ονομασία των επιστημονικών πεδίων, καθώς και η
ένταξη των Σχολών, των Τμημάτων και των Εισαγωγικών Κατευθύνσεων σε
αυτά όχι αργότερα της 30ης Μαΐου εκάστου διδακτικού έτους και ισχύουν για
το επόμενο διδακτικό έτος..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

thana$i$

Θεωρώ πολύ σημαντικό αυτοί που μας υποστηρίζουν να λαμβάνουν όσο το δυνατόν περισσότερα προσωπικά ευχαριστήρια e-mail, με θέμα την κατάθεση τροπολογίας και έμφαση στον αντι-μεταρρυθμιστικό χαρακτήρα που θα είχε η κατάργηση της Πληροφορικής από τις πανελλαδικές εξετάσεις.
Στο σημερινό ρευστό πολιτικό σκηνικό 50 σταυρουδάκια για έναν βουλευτή σημαίνουν ότι μπαίνει στην Βουλή, ειδικά αν το κόμμα του είναι δεύτερο.
Επίσης θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αποτελεσματικά τις τοποθετήσεις των βουλευτών της ΝΔ στην επικοινωνία μας με τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ.
Το SMTP είναι φίλος μας.

Vagelis

Που το λέει? Δεν το έχω δει. Πες άρθρο και παράγραφο

tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

petrosp13

Σωστά, νόμος δεν αλλάζει με απλές υπουργικές αποφάσεις, ειδικά όταν αφορά το εξεταστικό
Τροπολογία θα χρειαστεί, είτε αύριο, είτε σε 2 χρόνια
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής