Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

η ανάλυση για αυτά που συμβαίνουν έχει γίνει έγκαιρα, με τόλμη και από αρκετούς
αυτό ποτέ δεν ήταν αρκετό στην ιστορία του ανθρώπινου είδους

το μόνο που δεν βλέπαμε να ερχόταν είναι το 15.000*40€

billdnet

Παρατηρώντας τις 271 σελίδες που έχουν γραφτεί σε αυτό το topic είναι εύκολο να καταλάβει κανείς ότι γράφουν τα ίδια και τα ίδια άτομα. Εκφράζουν τις απόψεις τους και την αγωνία τους.

Αυτά τα άτομα ανήκουν σχεδόν όλα στον ιδιωτικό τομέα. 
Η στάση σας κύριοι τις τελευταίες ημέρες είναι κατηγορηματικά στάση του «Βολέματος». Το ξέρω ότι μπορεί αυτό που λέω να εξοργίσει κάποιους αλλά είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. 

Πείτε μου σας παρακαλώ ποιος από σας έκανε αντίστοιχη δουλεία με αυτή που έκανε λχ. ο συνάδελφός Πέτρος Παπαδόπουλος;

Είστε Βολεμένοι κύριοι και μην σας κακοφαίνετε αυτό που σας λέω. Στις 2 συγκεντρώσεις που έγιναν, μια στο υπουργείο παιδείας και μια στη Βουλή έδωσαν την παρουσία τους μόλις 40-50 άτομα, δεδομένου ότι  η Αθήνα έχει περισσότερους από 1000 δημόσιους καθηγητές. Που ήταν όλοι αυτοί;

Είτε διδάξετε την ΑΕΠΠ είτε όχι τον μισθό σας θα τον πάρετε. 

Μην με προκαλείτε να πω περισσότερα και σας παρακαλώ έστω και τώρα να δώσετε τον αγώνα σας με όλες σας τις δυνάμεις και να σταματήσετε τα "ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΑΕΠΠ". Καλό ξημέρωμα σας απαντώ.

Επιτέλους, αποδείξετε στον εαυτό σας ότι «μόνο βολεμένοι δεν είστε».

billdnet


Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: bill_net στις 06 Σεπ 2013, 03:03:44 ΜΜ
Τι εννοείς;

Η Ε.Ε.Χ επέβαλε συνδρομή 40 ευρώ σε όλα τα μέλη της (15000)..Δεν λέω παραπάνω γιατί μας βλέπουν..

billdnet

Απόδειξη κόβουν ή είναι και αυτά ΜΑΥΡΑ;
Και το ποσό των 600.000 € τι θα το κάνουν;
Θα το διαθέσουν σε ΔΩΡΕΕΣ από τις γνωστές;  ;)
Α! Ξέχασα οργανώνουν και συνέδρια...

Μόνο παιδία να τα καταθέσετε στην Ελβετία ... για κάθε ενδεχόμενο.  :angel:

dimosios

Με συγχωρείς πολύ συνάδελφε, αλλά με αυτά που γράφεις περιμένεις να σε στηρίξουν οι δημόσιοι?
Δηλαδή γιατί προκαλείς έτσι?
Αν είναι να σου γράψω και εγώ ότι δεν πρόκειται να απεργήσω για να συνεχίσεις εσύ να έχεις τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερά σου.

Λες ότι στην Βουλή ήταν 40-50 άτομα. Τα άτομα αυτά ήταν δημόσιοι ή φροντιστές? για πες μας. Οι υπόλοιποι φροντιστές δεν έχουν ευθύνη?

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι σε 2 χρόνια θα χάσουν τη δουλειά τους, αλλά δεν είναι δυνατόν να κατηγορούμε τους καθηγητές του δημοσίου και για αυτό.

Παράθεση από: bill_net στις 06 Σεπ 2013, 02:59:52 ΜΜ
Η στάση σας κύριοι τις τελευταίες ημέρες είναι κατηγορηματικά στάση του «Βολέματος». Το ξέρω ότι μπορεί αυτό που λέω να εξοργίσει κάποιους αλλά είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ. 

Είστε Βολεμένοι κύριοι και μην σας κακοφαίνετε αυτό που σας λέω. Στις 2 συγκεντρώσεις που έγιναν, μια στο υπουργείο παιδείας και μια στη Βουλή έδωσαν την παρουσία τους μόλις 40-50 άτομα, δεδομένου ότι  η Αθήνα έχει περισσότερους από 1000 δημόσιους καθηγητές. Που ήταν όλοι αυτοί;

Είτε διδάξετε την ΑΕΠΠ είτε όχι τον μισθό σας θα τον πάρετε. 

Μην με προκαλείτε να πω περισσότερα και σας παρακαλώ έστω και τώρα να δώσετε τον αγώνα σας με όλες σας τις δυνάμεις και να σταματήσετε τα "ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΑΕΠΠ". Καλό ξημέρωμα σας απαντώ.

Επιτέλους, αποδείξετε στον εαυτό σας ότι «μόνο βολεμένοι δεν είστε».

apom

Παράθεση από: dimosios στις 06 Σεπ 2013, 03:44:49 ΜΜ
Με συγχωρείς πολύ συνάδελφε, αλλά με αυτά που γράφεις περιμένεις να σε στηρίξουν οι δημόσιοι?
Δηλαδή γιατί προκαλείς έτσι?
Αν είναι να σου γράψω και εγώ ότι δεν πρόκειται να απεργήσω για να συνεχίσεις εσύ να έχεις τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερά σου.

Ας είμαστε λίγο προσεκτικοί σε αυτά που λέμε. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι σε 2 χρόνια θα χάσουν τη δουλειά τους, αλλά δεν είναι δυνατόν να κατηγορούμε τους καθηγητές του δημοσίου και για αυτό.

Σε βλέπω εξαιρετικά άνετο... ειλικρινά έχεις συνειδητοποιήσει το τι θα βιώσουμε σε 2 χρόνια;...μην ξεχνάς ότι μεγαλύτερη ανεργία... λιγότερα έσοδα στο κρατος... μικρότεροι μισθοί... και στο βάθος απολύσεις... και το ότι βρέθηκαν ώρες λυκείου για τους δημοσίους σε αυτό βοήθησαν και του ιδιωτικού... ή το ξέχασες;;

είμαστε συγκοινωνούντα δοχεία....

dimosios

Παράθεση από: apom στις 06 Σεπ 2013, 03:52:41 ΜΜ
Σε βλέπω εξαιρετικά άνετο... ειλικρινά έχεις συνειδητοποιήσει το τι θα βιώσουμε σε 2 χρόνια;...μην ξεχνάς ότι μεγαλύτερη ανεργία... λιγότερα έσοδα στο κρατος... μικρότεροι μισθοί... και στο βάθος απολύσεις... και
στο ξαναείπα, καταλαβαίνω το πρόβλημά σου, και αν μπορούσα να κάνω κάτι για να μην χάσεις τη δουλειά σου, πίστεψέ με θα το έκανα, αλλά όλα ήταν προδιαγεγραμμένα.

Παράθεση
το ότι βρέθηκαν ώρες λυκείου για τους δημοσίους σε αυτό βοήθησαν και του ιδιωτικού... ή το ξέχασες;;
αυτό φίλε δεν ισχύει. Όλα ήταν προδιαγεγραμμένα. Νομίζεις ότι τους αλλάξατε γνώμη. Ήταν στημένο για να τσιμπήσουν κάποιοι και να πάνε στην πρωτοβάθμια. Δεν είδες ότι μόλις τέλειωσαν οι αιτήσεις και βεβαιώθηκαν ότι καλύπτονται οι θέσεις μόνο τότε ανακοίνωσαν το Νέο λύκειο?
Σέβομαι τον αγώνα κάποιων, αλλά μόνο στον βαθμό ότι μπορεί να πήραμε την κοινή γνώμη με το μέρος μας. Τα αυτιά των υπουργών δεν ιδρώνουν από τέτοια. Είχαν αυτό τον σχεδιασμό από την αρχή, και όποιος δεν το πιστεύει είναι αφελής.

Παράθεση
είμαστε συγκοινωνούντα δοχεία....
Αυτό το θυμάστε μόνο όταν σας συμφέρει. Όταν λασπολογείτε τους καθηγητές του δημοσίου (βολεμένοι, δεν ξέρουν , άσχετοι, δεν ξέρουν να βαθμολογούν) το ξεχνάτε

apom

#4058
Παράθεση από: janag79 στις 06 Σεπ 2013, 03:07:13 ΜΜ
Η Ε.Ε.Χ επέβαλε συνδρομή 40 ευρώ σε όλα τα μέλη της (15000)..Δεν λέω παραπάνω γιατί μας βλέπουν..

αφαιρέθηκε λόγω παράκλησης συναδέλφου...

Ανδρέας Φαρμακόρης

Σε όλα τα λύκεια της Ελλάδας με μαθητικό δυναμικό μικρότερο από 150 μαθητές, σε δύο χρόνια δεν θα υπάρχει οργανική.
- 2 ώρες στην Α' λυκείου (δεύτερο τμήμα επιλογής δεν μπορεί να φτιαχτεί γιατί δεν υπάρχει ούτε δευτερο εργαστήριο, ούτε δεύτερος καθηγητής και ούτε βγαίνει στο ωρολόγιο πρόγραμμα παρά μόνο αν όλοι οι μαθητές ζητήσουν Πληροφορική.  Σημείωση πως τα υπόλοιπα επιλογής είναι Διαχείριση Φυσικών Πόρων (με Β' αναθεση Φυσικοι, Χημικοι, Βιολογοι), Εκφραση - Πολιτισμός ... (φιλόλογοι) και ίσως Εικαστικά)
- Β' Λυκείου:  1 ώρα x 2 τμήματα = 2 ώρες στην Β' Λύκείου
- Γ' Λυκείου:  2 ώρες x 2 τμήματα = 4 ώρες στην Γ' Λυκείου
- 3 ώρες υπευθυνος εργαστηρίου.

Σύνολο = 11 ώρες.  Bye bye οργανική.

Στα δε μεγάλα λύκεια οι 2 και 3 οργανικές θα γίνουν 1. 
π.χ. λυκειο με 5 τμήματα ανα τάξη (> 350 μαθητές)
Α' Λυκειου 2 ώρες (οι λογοι παραπανω)
Β' Λυκειου 5x1 = 5 ωρες
Γ' Λυκειου 5x2 = 10 ωρες
Υπευθυνος εργαστηρίου 3 ώρες
Σύνολο 20 ώρες.



Αυτό για όσους πιστεύουν ότι όσοι είναι καθηγητές σε λύκεια είναι βολεμένοι. 
Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

gpapargi

Κανονίστε να γίνει εμφύλιος. Δημόσιοι εναντίων ιδιωτικών/φροντιστών, ΕΠΕ εναντίον ΕΠΥ, πάντες εναντίον ΠΕΚΑΠ, σχολές πληροφορικής εναντίον σεμιναρίων και ότι άλλο ζευγάρι μπορείτε να φανταστείτε. Εγώ αν ήμουν εχθρός του κλάδου θα έπαιρνα ποπ κορν και θα άραζα στον καναπέ να  χαζέψω. Κανονίστε να γίνουμε τσίρκο

apom

Παράθεση από: dimosios στις 06 Σεπ 2013, 03:58:57 ΜΜ

Αυτό το θυμάστε μόνο όταν σας συμφέρει. Όταν λασπολογείτε τους καθηγητές του δημοσίου (βολεμένοι, δεν ξέρουν , άσχετοι, δεν ξέρουν να βαθμολογούν) το ξεχνάτε

... δεν γνωρίζω εάν με έχεις γνωρίσει προσωπικά και τα αναφέρεις αυτά...

βολεμένοι... ναι προφανώς... το δημόσιο είναι ο ορισμός του βολέματος... διαφωνείς; ή άλλαξες γνώμη όταν διορίστηκες; και δεν το θεωρώ κακό να βολευτείς... μακάρι να ήμουν κι εγώ στο δημόσιο...

δεν ξέρουν - άσχετοι κ.ο.κ. θα διαφωνήσω... τον καλύτερο σουπερ ντουπερ καθηγητή να βάλεις σε ένα τμήμα 20-25 ατόμων ελάχιστα μπορεί να προσφέρει όσο και να το θέλει... 2 λεπτά να ασχοληθεί με τον κάθε μαθητή πάει πέρασε ή ώρα...

αυτά φίλε μου.... χημικέ!!! ω ναι!!! εκτός κι αν υπάρχει εδώ μέσα κάποιος που μπορεί να επιβεβαιώσει την ταυτότητά σου... οπότε άκυρο!!!

Ανδρέας Φαρμακόρης

Παράθεση από: gpapargi στις 06 Σεπ 2013, 04:02:24 ΜΜ
Κανονίστε να γίνει εμφύλιος. Δημόσιοι εναντίων ιδιωτικών/φροντιστών, ΕΠΕ εναντίον ΕΠΥ, πάντες εναντίον ΠΕΚΑΠ, σχολές πληροφορικής εναντίον σεμιναρίων και ότι άλλο ζευγάρι μπορείτε να φανταστείτε. Εγώ αν ήμουν εχθρός του κλάδου θα έπαιρνα ποπ κορν και θα άραζα στον καναπέ να  χαζέψω. Κανονίστε να γίνουμε τσίρκο
++++++++ Έτσι ακριβώς.  Μέσα στο καλοκαίρι δώσαμε πολλές μάχες.  Άλλες κερδίσαμε άλλες χάσαμε.  Για ΠΡΩΤΗ φορά ο κλάδος είχε μία δυναμική.  Αυτή πρέπει να συνεχιστεί και όχι να διαλυθεί.  Δείξαμε ότι έχουμε δύναμη, μην τα διαλύσουμε όλα τώρα.
Καθηγητης Πληροφορικής ΠΕ19
Λυκειο Αμπελακίων Σαλαμίνας

Παναγιώτης Καραγεώργος

Μίλησα με υπάλληλο της Βουλής.
Το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί σε 2 ή 3 συνεδριάσεις.
Τη Δευτέρα το απόγευμα θα γίνει η πρώτη συνεδρίαση. Την Τρίτη οι υπόλοιπες δύο ή μία.
Το θεωρεί δεδομένο πως στην ολομέλεια θα γίνουν και άλλες νομοτεχνικές βελτιώσεις  και στο τέλος της συνεδρίασης της Δευτέρας αλλά και της Τρίτης.
Τίποτα δεν είναι τυπικά οριστικό.
Η πίεση που έχει ασκηθεί από εμάς έχει γίνει έντονα αισθητή, μου είπε.
Το θέμα είναι γίνουν προσωπικές επαφές με βουλευτές της συμπολίτευσης (κυρίως του ΠΑΣΟΚ) τις επόμενες μέρες.

Keep Growing

Οι μόνοι βολεμένοι είναι οι πολιτικοί μας και τα συμφέροντα που εκφράζουν.
Αν δε το καταλάβουμε αυτό, θα τελειώσουμε όλοι μα όλοι με τον πιο οδυνηρό τρόπο.

Παλιά το λέγανε: "τον έφαγε το σαράκι", σήμερα τον λένε καρκίνο.

Συνεχίστε εσείς το χαβά σας για το ποιος θίγεται περισσότερο από τη λαίλαπα και όλα θα βρουν το δρόμο τους ...

Επίσης, μεγάλο κακό μας κάνουν οι φρούδες ελπίδες γιατί αποδυναμώνουν τον ουσιαστικό (και όχι ευκαιριακό) αγώνα ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).