Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Tsipalios

Αν ξαναδιαβάσετε τα σχόλια θα καταλάβετε τι σας λέω.

tdrivas

Μην ασχολείστε..Συνεχίζουμε στον σκοπό μας,πάμε γερά...το δίκιο το έχουμε εμείς , όχι οι ρουφιάνοι και οι προσκυνημένοι..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

tropheus

Παράθεση από: Tsipalios στις 03 Σεπ 2013, 12:07:38 ΜΜ
Αν ξαναδιαβάσετε τα σχόλια θα καταλάβετε τι σας λέω.

Τα επιχειρήματά σου θέλουμε Χημικέ ... Ξέρουμε τα σχόλια μας

control_data

Παράθεση από: Tsipalios στις 03 Σεπ 2013, 11:47:01 ΠΜTsipalios - Σαν γονέας κλπ

Όχι στο χάσιμο χρόνου, μη τσιμπάτε, συνεχίζουμε με ουσιαστικές κινήσεις. Αντι για απαντήσεις σε tsipalios, ftsak κλπ γράψτε email, fax, τηλεφωνήστε. Προσωποποιημένα και όχι μαζικά. Όποιος έχει χρόνο για tsipalios έχει χρόνο για να διαβάσει το βιογραφικό του βουλευτή, να δει πως θα προσεγγίσει.

Η πληροφορική είναι βασική επιστήμη και αν δεν εξετάζεται πανελλαδικά υποβιβάζεται.

Η ερώτηση σε έναν βουλευτή που έβγαλε νομική μπορεί να είναι:
Παράθεσηεσύ μπήκες στη Νομική δίνοντας σε Έκθεση, Αρχαία, Λατινικά και Ιστορία. Όλα αυτά τα μαθήματα είναι σχετικά με την επιστήμη σου. Είναι δίκαιο να αναγκάσουμε τους υποψηφίους Πληροφορικής του 2016 να εξεταστούνε στη Χημεία που δεν έχει σχέση με την επιστήμη τους (όπως προκύπτει απο τον οδηγό σπουδών της σχολής τους) και να μην εξεταστούνε στην βασική επιστήμη της σχολής τους ;

petrosp13

Μην γράφεις τέτοια
Η Χημεία είναι βασική επιστήμη γενικά, δεν έχει σημασία που δεν υπάρχει στις σχολές τεχνολογίας
Άρα, πρέπει να εξετάζεται
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

control_data

Για σχολές Πληροφορικής. Δεν ήτανε ξεκάθαρο ;

petrosp13

Η Χημεία είναι βασική επιστήμη και πρέπει να εξετάζεται παντού και πάντα, ανεξάρτητα από σχολές
Νομική, Οικονομική, Πολιτική, Πληροφορική
Τι δεν κατάλαβες;;;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

control_data

μη με ψαρώνεις τέτοιες ώρες, δεν έχουμε χρόνο  :)

apom

Συνάδελφοι την παράμετρο της ανεργίας ( και την συνεπακόλουθη απώλεια εσόδων ) για χιλιάδες οικογένειες την έχετε αναφέρει; Εγώ πήρα το θάρρος και το έκανα στα mail. Ζωντανά δεν έχω καταφέρει να έρθω σε επαφή...

Μπορεί να μην το διαβάσουν καν αλλά εγώ τα έχω καλά με τον εαυτό μου...

control_data

Στο θέμα της ανεργίας:

1) Επίδομα ανεργίας
2) Απώλεια εισφορών
3) Απώλεια ασφαλίστρων
4) Απώλεια φόρων
5) Μπλοκάρισμα κυκλοφορίας χρήματος που πηγαίνει για συντήρηση/ανανέωση εργαστηρίων

Πάντα σαν δευτερεύων ως προς την προτεραιότητα της Παιδείας αλλά σαν επιχείρημα στην περίπτωση που η υποβάθμιση της Πληροφορικής γίνεται για εξοικονόμηση πόρων

billdnet

Πέτρο,
Για δώσε απάντηση στους συναδελφους apom και control_data... Νομίζω έχουν δικιο. Η απάντηση να σταλεί με ΠΜ ...

petrosp13

Δεν χρειάζεται pm
Το επιχείρημα της παραπαιδείας δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε γιατί υποτίθεται ότι το νομοσχέδιο χτυπάει την παραπαιδεία
Επίσης, μην αναφέρετε εισφορές, ασφάλιστρα, φόρους κτλ
Τις ώρες μας θα τις πάρει κάποιος άλλος, άρα το ίδιο είναι
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

apom

Παράθεση από: petrosp13 στις 03 Σεπ 2013, 01:26:16 ΜΜ
Δεν χρειάζεται pm
Το επιχείρημα της παραπαιδείας δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε γιατί υποτίθεται ότι το νομοσχέδιο χτυπάει την παραπαιδεία
Επίσης, μην αναφέρετε εισφορές, ασφάλιστρα, φόρους κτλ
Τις ώρες μας θα τις πάρει κάποιος άλλος, άρα το ίδιο είναι

Χτυπάει την παραπαιδεία μόνο με την απομάκρυνση της Πληροφορικής; ... κακόγουστο αστείο...


petrosp13

Δεν θα κάτσουν να το σκεφτούν αυτό
Απλά, όταν προσδιορίζεσαι σαν άνθρωπος της παραπαιδείας (γι'αυτούς), θα πάψουν να σε ακούνε
Δεν θα σκεφτούν ότι κάποιος άλλος της παραπαιδείας θα πάρει τις ώρες σου
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής