Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

P.Tsiotakis

Παράθεση από: bill_net στις 29 Αυγ 2013, 03:38:57 ΜΜ
Αν μας πετάξουν έξω από τις πανελλαδικές έχω δώσω στεγνά μερικούς αλ-χημικούς του δημοσίου (για τα ιδιωτικά τους όργια) που θα το φυσάνε και δεν θα κρυώνουν.

Αν πάλι νομίζουν ότι είναι οι πιστοί καθηγητές του δημοσίου δεν χρειάζεται καν να αγχωθούν ... ας περιμένουν τα προεόρτια και του λόγου τους. 


Δε χρησιμοποιώ συχνά αυτη τη λέξη αλλα

Γουστάρω

che

Παράθεση από: Menelaos στις 29 Αυγ 2013, 02:34:45 ΜΜ
Δείτε τι έγραψε στο fb του Υπουργού ένας συνάδελφος της Πληροφορικής:

Οταν κάποια μέρα φύγεις από το υπουργείο ως ο πιο αποτυχημένος υπουργός παιδείας όλων των εποχών και γυρίσεις στο πανεπιστήμιο .... Εκει πρέπει να εξηγήσεις για ποιους λόγους καρατομησες την πληροφορικη στους συναδέλφους σου που διαμαρτύρονται με επιστολές. 87 σχολές άμεσα συνδεδεμένες με την πληροφορικη τις αναγκάζεις να δέχονται μαθητές που έκαναν χημεία. Μόνο και μόνο επειδή μάλλον κάποια συμφέροντα πρέπει να εξυπηρετηθούν. Κωφευεις σε ανακοινώσεις του αριστοτελειου του μετσοβειου του παμακ της Κρήτης του Πειραιά του Καποδιστριακού. Κωφευεις στα σχόλια της διαβούλευσης και παραμυθιαζεις τον κόσμο ότι αναβαθμισες το μάθημα. Επειδη θα το διδάσκονται όλοι. Όλοι διδάσκονται και γαλλικά στο σχολειο. Κανεις δεν έμαθε όμως ποτε του από εκεί. ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ !!!!

Δικό μου ειναι συνάδελφοι. Συγνώμη για το ύφος. Οι δεκάδες επιστολές που έχω στείλει ειναι ευγενικοτατες και μελισταλακτες. Με τον συγκεκριμένο έχω χάσει τα κουραγια μου και την υπομονη μου.

petrosp13

Παράθεση από: bill_net στις 29 Αυγ 2013, 03:43:46 ΜΜ
?

και επέλεξαν την τεχνολογική για να ακολουθήσουν το πολυτεχνείο
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

billdnet

#2958
Έτσι είναι Παναγιώτη ... Χρησιμοποιώ εκφράσεις των μαθητών μας ...
Τέλος η ευγένεια ... εγω θα εφαρμόσω άλλα μέσα. Βρε λες να με πουν ρουφιάνο?

:'(

Τα Mp3 με τα δυο ποντικάκια που πιάστηκαν στη φάκα θα γίνουν top rated σε λίγες μέρες στο youtube.  Άντε για να πέσουν λίγο οι μάσκες.



NiColas1957

Παράθεση από: petrosp13 στις 29 Αυγ 2013, 03:41:22 ΜΜ
Αναφέρω άλλα 2 σημερινά κρούσματα πρώην μαθητών της Θετικής που απαλλάχθηκαν από την Χημεία...

Συγνώμη αλλά εμένα συνήθως το 1/3 +  των μαθητών μου στην Γ έχουν έρθει από την Θετική στην Τεχνολογική.  Για αυτό και δεν με εντυπωσιάζει καθόλου αυτό που λέτε. 
Φαίνεται είναι διαφορετικά τα πράγματα στην Αθήνα από ότι στην περιφέρεια :)


petrosp13

Όχι, έτσι είναι κάθε χρόνο
Απλά φέτος το επιβεβαιώνω με επιμονή και εισπράττω την αηδία των μαθητών όταν ακούνε ότι θα εξετάζονται υποχρεωτικά στην Χημεία από εδώ και πέρα
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

NiColas1957

Παράθεση από: bill_net στις 29 Αυγ 2013, 03:48:18 ΜΜ
Έτσι είναι Παναγιώτη ... Χρησιμοποιώ εκφράσεις των μαθητών μας ...
Τέλος η ευγένεια ... εγω θα εφαρμόσω άλλα μέσα. Βρε λες να με πουν ρουφιάνο?

:'(



Οι μαθητές γίνονται αθυρόστομοι, μόνο αν τους φερθείς σαν μ@κ@κ@ς!
Άρα και εσύ δίκιο έχεις  :angel:


thana$i$

ΕΣΥ ΠΟΣΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΣΗΜΕΡΑ;

Keep walking ...

Menelaos

Παράθεση από: che στις 29 Αυγ 2013, 03:46:00 ΜΜ
Δικό μου ειναι συνάδελφοι. Συγνώμη για το ύφος. Οι δεκάδες επιστολές που έχω στείλει ειναι ευγενικοτατες και μελισταλακτες. Με τον συγκεκριμένο έχω χάσει τα κουραγια μου και την υπομονη μου.
+1 Καλά κάνεις και είσαι επιθετικός.. Με το σεις και με το σας... δε βλέπω αποτελέσματα.. Δεν είναι τυχαίες οι επειλητικές επιστολές των χημικών

lxart


billdnet


tdrivas

Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

lkt


Javert

Να κάνω μια αφελή ερώτηση.. Οι χίλιοι συνάδελφοι που πήγαν πρωτοβάθμια; Αλήθεια αισθάνονται ασφάλεια τώρα; Το ότι μας πήγαιναν για κατάργηση στο λύκειο, τους έκανε να σκεφτούν ωραία στο δημοτικό δεν κινδυνεύουμε; Τι πιο ασφαλές να διδάσκεις ζωγραφική στα πρωτάκια αντί για ΑΕΠΠ στο λύκειο;
Το ότι είναι σε ένα πρόγραμμα που τρέχει με ΕΣΠΑ, που δεν έχει κριθεί, που οι δάσκαλοι δεν το θέλουν (ένα google search θα σας πείσει) που σε πλήρη ανάπτυξη θα κοστίζει ένα σκασμό λεφτά. Δεν λέει κάτι;
Όπως και να έχει, η πληροφορική αργά η γρήγορα θα πάρει σημαντική μερίδα στην δευτεροβάθμια. Όχι γιατί το λέμε εμείς. Αλλά γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Συνεχίζουμε δυναμικά σε όλα τα επίπεδα. Μέχρι να γίνει το σωστό. Ασχέτως τι θα ψηφιστεί τώρα.
Υ.Γ. Η Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών να ξέρει ότι οι χούντες στο τέλος πέφτουν... Γιατί μπορείς να κοροϊδεύεις πολλούς για λίγο, μπορείς να κοροϊδεύεις λίγους για πολύ, αλλά δεν μπορείς να τους κοροϊδεύεις όλους για πάντα...

lp

Παράθεση από: Javert στις 29 Αυγ 2013, 04:12:16 ΜΜ
Να κάνω μια αφελή ερώτηση.. Οι χίλιοι συνάδελφοι που πήγαν πρωτοβάθμια; Αλήθεια αισθάνονται ασφάλεια τώρα; Το ότι μας πήγαιναν για κατάργηση στο λύκειο, τους έκανε να σκεφτούν ωραία στο δημοτικό δεν κινδυνεύουμε; Τι πιο ασφαλές να διδάσκεις ζωγραφική στα πρωτάκια αντί για ΑΕΠΠ στο λυκείου;
Το ότι είναι σε ένα πρόγραμμα που τρέχει με ΕΣΠΑ, που δεν έχει κριθεί, που οι δάσκαλοι δεν το θέλουν (ένα google search θα σας πείσει) που σε πλήρη ανάπτυξη θα κοστίζει ένα σκασμό λεφτά. Δεν λέει κάτι;
Όπως και να έχει, η πληροφορική αργά η γρήγορα θα πάρει σημαντική μερίδα στην δευτεροβάθμια. Όχι γιατί το λέμε εμείς. Αλλά γιατί δεν γίνεται αλλιώς. Συνεχίζουμε δυναμικά σε όλα τα επίπεδα. Μέχρι να γίνει το σωστό. Ασχέτως τι θα ψηφιστεί τώρα.
Υ.Γ. Η Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών να ξέρει ότι οι χούντες στο τέλος πέφτουν... Γιατί μπορείς να κοροϊδεύεις πολλούς για λίγο, μπορείς να κοροϊδεύεις λίγους για πολύ, αλλά δεν μπορείς να τους κοροϊδεύεις όλους για πάντα...
Μην τα βάζεις με τους συναδέλφους. Ρώτα τους τι σειρά έχουν-είχαν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ; Ποιος σου είπε πως οι περισσότεροι είναι απο Λύκεια;
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου