Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

che

Παράθεση από: NiColas1957 στις 27 Αυγ 2013, 12:25:36 ΠΜ
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=GNLaIBxvIyA#t=54



Χαχαχαχα. Θα μας αποτρελανουν αυτοί.
Πάντως συναδελφε πέντε η ώρα που βραδιάζει λέει ο κατρακης.
Ο άλλος για ανατολή μιλάει. :)

tdrivas

όλα τα είχαμε, τα αινίγματα μας έλειπαν..
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Aggelikoula

Τα νεώτερα από μέλος της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων είναι οτι θα είναι ο προγραμματισμός πανελλαδικώς εξεταζόμενο, και θα υπάρχει και στην Α και Β λυκείου αλλά δεν ξέρω την μορφή (γενικης, επιλογής...).

dg69

..."Το 5 ένας σπουδαίος αριθμός
Το 5 είναι ο έκτος αριθμός της ακολουθίας Fibonacci.
το 5 είναι κατά Wilson και ο μικρότερος πρώτος αριθμός.
Υπάρχουν 5 πλατωνικά στερεά.
Οι ολυμπιακοί κύκλοι είναι 5.
Το υπουργείο άμυνας λέγεται 5γωνο.
λέμε κάλιο 5 και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι.
Το φάσκελο αποτελείται από 5 δάκτυλα.
Η χείρα (το ει με η) έχει 5 ορφανά" ...
.. και το Νέο Λύκειο έχει 5 ....
Για να δούμε!!!!

tdrivas

Παράθεση από: Aggelikoula στις 27 Αυγ 2013, 12:39:06 ΠΜ
Τα νεώτερα από μέλος της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων είναι οτι θα είναι ο προγραμματισμός πανελλαδικώς εξεταζόμενο, και θα υπάρχει και στην Α και Β λυκείου αλλά δεν ξέρω την μορφή (γενικης, επιλογής...).

είναι σίγουρο αυτό??
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

che

Πραγματικα δεν αντέχω άλλο σκωτσεζικο ντουζ.

Γιάννης Αναγνωστάκης

Παράθεση από: Aggelikoula στις 27 Αυγ 2013, 12:39:06 ΠΜ
Τα νεώτερα από μέλος της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων είναι οτι θα είναι ο προγραμματισμός πανελλαδικώς εξεταζόμενο, και θα υπάρχει και στην Α και Β λυκείου αλλά δεν ξέρω την μορφή (γενικης, επιλογής...).

Επειδή αυτές οι ειδήσεις πρέπει να γράφονται με προσοχή, είναι αξιόπιστο ;

kadafi

Παράθεση από: Aggelikoula στις 27 Αυγ 2013, 12:39:06 ΠΜ
Τα νεώτερα από μέλος της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων είναι οτι θα είναι ο προγραμματισμός πανελλαδικώς εξεταζόμενο, και θα υπάρχει και στην Α και Β λυκείου αλλά δεν ξέρω την μορφή (γενικης, επιλογής...).
Aggelikoula μήπως είσαι Χημικός και παίζεις με τον πόνο μας;
Το μέλος της επιτροπής είναι από ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ;
Έχεις αξιόπισυες πηγές;
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

dg69

Παράθεση από: Aggelikoula στις 27 Αυγ 2013, 12:39:06 ΠΜ
Τα νεώτερα από μέλος της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων είναι οτι θα είναι ο προγραμματισμός πανελλαδικώς εξεταζόμενο, και θα υπάρχει και στην Α και Β λυκείου αλλά δεν ξέρω την μορφή (γενικης, επιλογής...).
Περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό έχουμε;

seibei

Παράθεση από: NiColas1957 στις 27 Αυγ 2013, 12:25:36 ΠΜ
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=GNLaIBxvIyA#t=54

A στο καλό με τον Κατράκη βραδιάτικο! Μου μαύρισε η ψυχη!

Άντε μήπως και γίνει η ανατροπή στο 92'

AlexPapplir

Παράθεση από: Aggelikoula στις 27 Αυγ 2013, 12:39:06 ΠΜ
Τα νεώτερα από μέλος της επιτροπής των μορφωτικών υποθέσεων είναι οτι θα είναι ο προγραμματισμός πανελλαδικώς εξεταζόμενο, και θα υπάρχει και στην Α και Β λυκείου αλλά δεν ξέρω την μορφή (γενικης, επιλογής...).

Δηλαδή τα μέλη της επιτροπής έχουν στα χέρια τους το τελικό σχέδιο;

vtsakan

Παράθεση από: odysseas στις 27 Αυγ 2013, 12:15:21 ΠΜ
Πριν λίγο εστάλη το παρακάτω αινιγματικό (κυριολεκτικά) μήνυμα στη λίστα της ΠΕΚΑΠ, από τον Σχολικό Σύμβουλο κ. Μπελεσιώτη:

Για καλό μου ακούγεται...

Και γιατι αίνιγμα ρε παιδια. ? Μας δουλεύουν?  Παντως εάν ειναι 5 τα εξεταζομενα μαθηματα, τοτε θα κανουν ολα τα παιδια χημεία και οποίο παιδι θελει σχολη σχετικη με τον προγραμματισμο, θα επιλεγει προαιρετικά ενα μαθημα επιπλέον.  Αυτο πιστευω.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

AlexPapplir

Παράθεση από: Aggelikoula στις 24 Αυγ 2013, 06:06:11 ΜΜ
Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να στείλει mail ο καθένας μας στους βουλευτές του νομού του που είναι στο β' θερινό τμήμα ή ακόμη και να τους τηλεφωνήσει. Δεν είναι και τόσο δύσκολο όσες δουλειές και αν έχουμε, όσο μακριά και αν είμαστε σε διακοπές. Ειδικά στην επαρχία είναι εύκολο να βρεις και τα τηλεφωνά τους. Από τον νομό μου 3 στους 3 βουλευτές είναι στο β' θερινό τμήμα. Τους τηλεφώνησα, τους έστειλα τις προτάσεις μας με email. Ο ένας μάλιστα βουλευτής είναι και στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ακόμη κι αν έχουν την καλύτερη διάθεση δεν είναι επαρκώς ενημερωμένοι. Και την ενημέρωση πρέπει να τους την κάνουμε εμείς και όχι άλλοι κλάδοι. Παράλληλα λοιπόν με τις κινητοποιήσεις των ενώσεων μας ας δράσει και ο καθένας ξεχωριστά. Στη βράση κολλάει το σίδερο!

αν βρούμε ποιός Νομός έχει 3 έδρες και οι 3 βουλευτές είναι στο β΄ θερινό τμήμα και ποίος από αυτούς είναι στη μορφωτικών υποθέσεων τότε ξέρουμε με ποιον μιλάει η Aggelikoula! Πάρτε τον τηλέφωνο να μας πει!!!


GEG

Παράθεση από: kadafi στις 27 Αυγ 2013, 12:48:35 ΠΜ
Aggelikoula μήπως είσαι Χημικός και παίζεις με τον πόνο μας;
Σωστή σκέψη.... αλλά χημικός εν έτει 2009 να εγγραφεί στο στέκι....
Hey! It compiles! Ship it! :-)

NiColas1957

Παράθεση από: morfeus στις 27 Αυγ 2013, 12:45:43 ΠΜ
είναι σίγουρο αυτό??

Ναι αμέ,  όπως λέει και ο καθηγητής Ζουγανέλης ...  μου το είπε και ο Πλάτωνας  :D

:D :D :D :D :D