Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Obelix

Παράθεση από: Obelix στις 21 Αυγ 2013, 05:42:42 ΜΜ

Ζητάμε το αυτονόητο, δεν τίθεται θέμα κόντρας μεταξύ κλάδων. Απέναντί μας όμως, είναι όσοι εκφράζουν θέσεις και απόψεις αντίθετες του αυτονόητου, πιπιλώντας,  είτε εσκεμμένα είτε λόγω άγνοιας, την καραμέλα περί μή επιστημονικής υπόστασης της Πληροφορικής....

Είναι λογική η οργή απέναντι σε τέτοιες επαίσχυντες ανακοινώσεις, αλλά με το να καθόμαστε και να βρίζουμε τους χημικούς δεν βγαίνει κάτι...

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει τώρα να κορυφώσουμε την  ένταση προσπάθειας,παντού.

tsiko

Παράθεση από: lkt στις 22 Αυγ 2013, 12:23:50 ΠΜ
Πανικοβλήθηκαν; Κάθε άλλο! Επίδειξη δύναμης κάνουν! Μέσα σε λίγες ώρες ανάγκασαν τον Κεδίκογλου να το πάρει πίσω...

να το πάρει πίσω; πως;

Keep Growing

Προσέξτε, για όσους επιλέγουν το 1. από προηγούμενο μήνυμά μου.
Ο αριθμός 15000 είναι αριθμός κλειδί. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

labrosD

Να φύγουμε.... Κανένα πρόβλημα..... Ποιος έχει τα αυγά να αναλάβει Νέστωρα, E-school, Syrvey και Μηχανογραφικά; Οι Χημικοί;

vistrian

Παράθεση από: Keep Growing στις 22 Αυγ 2013, 12:19:59 ΠΜ
Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά έχουμε 2 επιλογές:

1.
ή

2. Παλεύουμε για αλλαγή κυβερνητικής πολιτικής και για ένα σύγχρονο πολιτισμένο εκπαιδευτικό σύστημα

Και θα κερδίσουμε και αλλαγή κυβερνητικής πολιτικής θα γίνει. ΤΕΛΟΣ
VR in Computing

seibei

Παράθεση από: lkt στις 22 Αυγ 2013, 12:23:50 ΠΜ
Πανικοβλήθηκαν; Κάθε άλλο! Επίδειξη δύναμης κάνουν! Μέσα σε λίγες ώρες ανάγκασαν τον Κεδίκογλου να το πάρει πίσω...
Καλο λεω γιατί σημαίνει (ίσως) πως κατι πραγματικά κινείται υπέρ μας. Τί πήρε πίσω ο Κεδίκογλου;

petrosp13

Οι Χημικοί δεν καταλαβαίνουν ότι θέλουμε το "ή"; Θεωρούν ότι θέλουμε να τους πετάξουμε έξω; Είναι τόσο ηλίθιοι; ΟΧΙ λέω εγώ. Απλά ξέρουν ότι το μάθημα μας θα είναι πιο προσφιλές στους μαθητές και θα χάσουν τουλάχιστον τους μισούς μαθητές της Θετικής. Και καλά να πάθουν
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

seibei

Παράθεση από: petrosp13 στις 22 Αυγ 2013, 12:29:33 ΠΜ
Οι Χημικοί δεν καταλαβαίνουν ότι θέλουμε το "ή"; Θεωρούν ότι θέλουμε να τους πετάξουμε έξω; Είναι τόσο ηλίθιοι; ΟΧΙ λέω εγώ. Απλά ξέρουν ότι το μάθημα μας θα είναι πιο προσφιλές στους μαθητές και θα χάσουν τουλάχιστον τους μισούς μαθητές της Θετικής. Και καλά να πάθουν
Ακριβώς

lkt

Παράθεση από: tsiko στις 22 Αυγ 2013, 12:26:14 ΠΜ
να το πάρει πίσω; πως;
Πιστεύεις ότι η ανακοίνωση των χημικών και η διαρροή για το δίωρο στη Γ δεν συνδέονται μεταξύ τους; Μακάρι να κάνω λάθος και ο υφυπουργός να είναι άντρας με ...καρύδια. Όπως τον βλέπω πάντως δεν με πείθει...

Keep Growing

Η ΠΕΚΑΠ μαζί με την ΕΠΕ, πόσα μέλη έχει;
Σε (πολύ) παλαιότερο μήνυμά μου έλεγα ότι ο κλάδος μας (εκ των πραγμάτων) είναι ένα σύνολο από ψηφίδες.
Ή φτιάχνουμε ένα συμπαγές και καλαίσθητο ψηφιδωτό, ή από τις ψηφίδες μας γίνονται άλλα "έργα". 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

vtsakan

Παράθεση από: lkt στις 22 Αυγ 2013, 12:23:50 ΠΜ
Πανικοβλήθηκαν; Κάθε άλλο! Επίδειξη δύναμης κάνουν! Μέσα σε λίγες ώρες ανάγκασαν τον Κεδίκογλου να το πάρει πίσω...

Πώς το πήρε πίσω; Με το δημοσίευμα απο το dikyo;
Θα αυξηθεί το ωρολόγιο πρόγραμμα απο 34 σε 36; Ποιος θα πληρώσει μισθολογικά την διαφορά; Μιλάμε για αύξηση 1/17 στην Γ Λυκείου.
Βασίλης Τσακανίκας
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών Ε.Μ.Π.

tsiko

Παράθεση από: lkt στις 22 Αυγ 2013, 12:32:03 ΠΜ
Πιστεύεις ότι η ανακοίνωση των χημικών και η διαρροή για το δίωρο στη Γ δεν συνδέονται μεταξύ τους; Μακάρι να κάνω λάθος και ο υφυπουργός να είναι άντρας με ...καρύδια. Όπως τον βλέπω πάντως δεν με πείθει...
δεν το ξερω φίλε μου αυτό, αλλά όπως ειπα κ πιο πριν το '"αρθρο" ήταν λίγο ότι να'ναι και δεν αναφέρεται στο οτι δεν θα μπει  πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα

tsiko

Παράθεση από: Keep Growing στις 22 Αυγ 2013, 12:32:26 ΠΜ
Η ΠΕΚΑΠ μαζί με την ΕΠΕ, πόσα μέλη έχει;
Σε (πολύ) παλαιότερο μήνυμά μου έλεγα ότι ο κλάδος μας (εκ των πραγμάτων) είναι ένα σύνολο από ψηφίδες.
Ή φτιάχνουμε ένα συμπαγές και καλαίσθητο ψηφιδωτό, ή από τις ψηφίδες μας γίνονται άλλα "έργα".
σωστός

lkt

Παράθεση από: vtsakan στις 22 Αυγ 2013, 12:34:17 ΠΜ
Πώς το πήρε πίσω; Με το δημοσίευμα απο το dikyo;
Θα αυξηθεί το ωρολόγιο πρόγραμμα απο 34 σε 36; Ποιος θα πληρώσει μισθολογικά την διαφορά; Μιλάμε για αύξηση 1/17 στην Γ Λυκείου.
Μακάρι να κάνω λάθος! Πάντως κάτι πρέπει να παίζει ανάμεσα στο diktyo και τους χημικούς αν κρίνουμε και τα 2 χθεσινά σχόλια που "τυχαία" δημοσίευσε...

panos_t

Δείτε τους συνεργάτες του Υπουργού και τα προσόντα τους...
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/eidikoi-episthmones-ypoyrgoy-paideias-typika-prosonta

Θεολόγοι, ιστορικοί, πολιτικοί επιστήμονες..... άτομα κολλημένα στο χθές με κατά νου την κλασσική παιδεία των νιάτων τους
Άτομα που αμφιβάλλω αν έκαναν 1 ώρα μάθημα σε ένα μέσο Δημόσιο Σχολείο να δούν τι σημαίνει Σχολείο και αποφασίζουν το μέλλον της Παιδείας
Άτομα που πιθανόν από το πανεπιστήμιο βρέθηκαν στο γραφείο και ξέρουν μόνο να αναφέρουν βιβλιογραφίες και πώς είναι μια ιδεατή τάξη που έχουν στο μυαλό τους
και περιμένουμε να πάνε την Παιδεία μπροστά καταλαβαίνοντας την αξία της Πληροφορικής;