Η Πληροφορική στο Γενικό Λύκειο v.2

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 09 Ιουν 2013, 12:00:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Javert

Άρα λοιπόν θέλει το ΠΑΣΟΚ (αφού ο Νικηφορου ειναι Γραμματέας του Τομέα Παιδείας)  και όχι η ΝΔ.
Με άλλα λόγια 7000 καθηγητές πληροφορικής και πόσες ακόμα χιλιάδες αναπληρωτών με τις οικογένειες τους, στηρίζονται από το ΠΑΣΟΚ για το μάθημα στο λύκειο και όχι από τη ΝΔ;
Με άλλα λόγια η ΝΔ θέλει απέναντι της όλες αυτές τις χιλιάδες πληροφορικών;

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε το σκεπτικό μου. Ας τους κάνουμε να φαγωθούν ποιος μας θέλει περισσότερο. Μέχρι στιγμής πάσοκ – νδ 1-0.

P.Tsiotakis

θελουμε και γενικη παιδειας στη Β
όχι μόνο κατεύθυνση


ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΙΔΙΑΣ ΒΑΡΥΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΗ ΧΗΜΕΙΑ.

ΤΕΛΟΣ

seibei

Παράθεση από: lkt στις 11 Αυγ 2013, 05:50:03 ΜΜ
Γεια σας κι από μένα και καλή δύναμη!
Βουλευτής πληροφορικός, καθηγητής στο  τμήμα Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης του ΤΕΙ Ηπείρου και  στη τμήμα Εφαρμογές Πληροφορικής στην Διοίκηση και στην Οικονομία του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων στη Λευκάδα είναι ο Στύλιος Γεώργιος της Ν.Δ. Επικοινώνησα μαζί του με email αλλά απάντηση δεν έλαβα ως τώρα. Δοκιμάστε κι εσείς. Επίσης βομβαρδίστε με email τον Καράογλου. Εγώ του έστειλα το εξής:

"Αγαπητέ κ. Καράογλου,
σας θυμίζω στο συνημμένο αρχείο δική σας ερώτηση στη Βουλή στις 20/10/2010 με θέμα "Απαράδεκτη η κατάργηση του μαθήματος της Πληροφορικής". Σας ενημερώνω ότι στο Νέο Λύκειο για να εισαχθείς σε τμήματα Πληροφορικής εξετάζεσαι στη Χημεία και όχι στον Προγραμματισμό και εν ολίγοις καταργείται το μάθημα της Πληροφορικής και γυρίζουμε 30 χρόνια πίσω!
Επειδή πιστεύω πως δεν ανήκετε στην κατηγορία εκείνη των Βουλευτών που άλλα υποστηρίζουν ως αντιπολίτευση και άλλα ως κυβέρνηση, αναμένω κι εγώ και οι χιλιάδες συνάδελφοι που γνωρίζουν την τότε τοποθέτηση σας, να τηρήσετε και τώρα την ίδια δυναμική στάση κατά τη διάρκεια της διαβούλευσης για το συγκεκριμένο νομοσχέδιο."
Πολύ καλά και τα 2 ονόματα! Τον Καράογλου καλύτερα να τον "ενοχλήσουν" περισσότερο συνάδελφοι από Θεσ/νικη (για ευνόητους λόγους).

Τελικά έχουμε αύριο συνάντηση στο υπουργείο;; Τί ώρα; Έχουν ενημερωθει συνάδελφοι; Αν εχουμε πάντως εγω θα είμαι εκεί.

tomgeri

Παράθεση από: dm στις 11 Αυγ 2013, 06:31:21 ΜΜ
ok!
Υποθέτω ότι όλοι μας στοχεύουμε στη επίλυση του προβλήματος.
Μάλλον δεν με βρίσκει σύμφωνο η προσέγγισή σου.
Η ιδιωτικότητα του ατόμου είναι δικαίωμά του και δεν νοείται για μένα η παραβίασή του.
Εμείς ψηφίζουμε και επιλέγουμε τους ανθρώπους και τους παρατρεχάμενούς τους (έμμεσα).
Πορεύσου με τον εαυτό σου ή μήπως θέλεις να κάνουμε καμιά ψηφοφορία-δημοψήφισμα από αυτά που σου αρέσουν;

ΠΕΚΑΠ, Αχιλλέως 36-41, 10436 Αθήνα, Τηλέφωνο: 211 850 80 55 - Fax: 211 850 80 66

Ιδιωτικότητα σε αντιπροσώπους και δημόσια πρόσωπα δεν υπάρχει. Αν θέλουν ιδιωτικότητα, να πάψουν να είναι αντιπρόσωποι.

Ολόκληρη ΟΛΜΕ, και δίνουν (όλοι τους) το κινητό τους τηλέφωνο.

Και οι δικοί μας της ΠΕΚΑΠ κρύβονται;;;; >:(
Θα τους τα φορέσουμε τα γυαλιά του γούγλη, θέλουν δεν θέλουν!
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

tdrivas

12.00 στο υπουργείο. (Μαρούσι πίσω από το mall)
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

control_data

Συγχαρητήρια για τις λίστες επικοινωνίας! Έστειλα μήνυμα σε επιλεγμένους αφού πρώτα επισκέφτηκα τις προσωπικές σελίδες τους τροποποιώντας κατάλληλα το κάθε μήνυμα για τον καθένα. Φρόντισα να είναι περιληπτικά. Δεν νομίζω οτι θα καθίσει κανείς να διαβάζει κατεβατα με στατιστικές μελέτες κλπ. Αυτά μπορεί να τα βρει άμεσα με μια αναζήτηση εφόσον αντιληφθεί σε αρχική φάση τι μαγειρεύεται με την Πληροφορική.

Keep Growing

Ο Αγώνας συνεχίζεται, ακόμα και το Δεκαπενταύγουστο. Η σιωπή ΔΕΝ είναι χρυσός.
" Καλούμε τους συναδέλφους Καθηγητές Πληροφορικής να συμμετάσχουν στην Παράσταση Διαμαρτυρίας που διοργανώνουμε τη Δευτέρα 12 Αυγούστου και ώρα 12:00 μ.μ. στο ΥΠ.ΑΙ.Θ. Συνεχίζουμε αποφασιστικά και δυναμικά τον αγώνα μας ενάντια στην υποβάθμιση της Πληροφορικής Παιδείας στο Γενικό Λύκειο.
Είναι ώρα πλέον να στείλουμε ξεκάθαρο μήνυμα στην Κυβέρνηση:
Στο Σχέδιο Νόμου ή θα γίνουν οι αναγκαίες αλλαγές στη διαβούλευση ή θα μείνει στα χαρτιά. "



Στείλτε την παραπάνω φράση στις λίστες των καθηγητών πληροφορικής στην Αττική και του όμορους Δήμους.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

tomgeri

Παράθεση από: Keep Growing στις 11 Αυγ 2013, 07:10:19 ΜΜ
Ο Αγώνας συνεχίζεται, ακόμα και το Δεκαπενταύγουστο. Η σιωπή ΔΕΝ είναι χρυσός.
" Καλούμε τους συναδέλφους Καθηγητές Πληροφορικής να συμμετάσχουν στην Παράσταση Διαμαρτυρίας που διοργανώνουμε τη Δευτέρα 12 Αυγούστου και ώρα 12:00 μ.μ. στο ΥΠ.ΑΙ.Θ. Συνεχίζουμε αποφασιστικά και δυναμικά τον αγώνα μας ενάντια στην υποβάθμιση της Πληροφορικής Παιδείας στο Γενικό Λύκειο.
Είναι ώρα πλέον να στείλουμε ξεκάθαρο μήνυμα στην Κυβέρνηση:
Στο Σχέδιο Νόμου ή θα γίνουν οι αναγκαίες αλλαγές στη διαβούλευση ή θα μείνει στα χαρτιά. "



Στείλτε την παραπάνω φράση στις λίστες των καθηγητών πληροφορικής στην Αττική και του όμορους Δήμους.

Παράσταση διαμαρτυρίας σε ΠΟΙΟΝ;;;; Στους τοίχους του υπουργείου;;;;;;

Καλώς να γίνει η συνάντηση, αλλά η παράσταση διαμαρτυρίας πρέπει να γίνει σε ΠΡΟΣΩΠΑ.
Και αν δεν έχει φροντίσει η ΠΕΚΑΠ να συναντήσουμε τα πρόσωπα αυτά, τότε η οργή μας πρέπει να είναι προς την ΠΕΚΑΠ.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

dm

Για σένα μπορεί να μην υπάρχει... Για μένα υπάρχει...
Αλήθεια στους μαθητές σου έχεις δώσει το κινητό σου, την διεύθυνσή σου κ.α. χρήσιμα στοιχεία ώστε να μπορούν να παραβιάζουν την ιδιωτικότητά σου; Τους ενημερώνεις για τις κινήσεις σου; Μέσω ποιου μέσου... μηνυματάκια μηνυματάκια...

Τα γυαλιά !!!
8)



Παράθεση από: tomgeri στις 11 Αυγ 2013, 07:05:34 ΜΜ
Ιδιωτικότητα σε αντιπροσώπους και δημόσια πρόσωπα δεν υπάρχει. Αν θέλουν ιδιωτικότητα, να πάψουν να είναι αντιπρόσωποι.

Ολόκληρη ΟΛΜΕ, και δίνουν (όλοι τους) το κινητό τους τηλέφωνο.

Και οι δικοί μας της ΠΕΚΑΠ κρύβονται;;;; >:(
Θα τους τα φορέσουμε τα γυαλιά του γούγλη, θέλουν δεν θέλουν!

tomgeri

Παράθεση από: dm στις 11 Αυγ 2013, 07:15:24 ΜΜ
Για σένα μπορεί να μην υπάρχει... Για μένα υπάρχει...
Αλήθεια στους μαθητές σου έχεις δώσει το κινητό σου, την διεύθυνσή σου κ.α. χρήσιμα στοιχεία ώστε να μπορούν να παραβιάζουν την ιδιωτικότητά σου; Τους ενημερώνεις για τις κινήσεις σου; Μέσω ποιου μέσου... μηνυματάκια μηνυματάκια...

Τα γυαλιά !!!
8)

Δεν είμαι αντιπρόσωπος των μαθητών μου. Δάσκαλός τους είμαι. Καμία σχέση, το ένα με το άλλο.

Αν νομίζεις κύριε αντιπρόσωπε ότι μπορείς ακόμα να μας δασκαλεύεις, είσαι ΠΟΛΥ γελασμένος!!!! Θα τα φορέσεις τα γυαλιά, για να μάθουμε τι λες στον κύριο υπουργό!
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

control_data

Παράθεση από: tomgeri στις 11 Αυγ 2013, 07:14:29 ΜΜτότε η οργή μας πρέπει [...].

Η οργή δεν θα λύσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Αστην να περάσει για να σκεφτείς ήρεμα και πολύ πιο αποδοτικά.

P.Tsiotakis

παιδιά, σοβαρά τώρα....
μαλώνετε;

Keep Growing

Τι στιγμές όμως ζούμε, ε!
Πάνε τα μπάνια του λαού.
Αυτοί δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο.
Πάνε τα μπάνια μας συνάνθρωποι!

Το νέο σλόγκαν πλέον είναι: τα μπάνια του κουφού.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

dm

Είσαι δημόσιο πρόσωπο όμως φίλε... που σε πληρώνει ο ελληνικός λαός, εφόσον είσαι καθηγητής σε δημόσιο σχολείο ή σε πληρώνουν οι γονείς για να κάνεις μάθημα στα παιδιά τους. Άρα θα πρέπει να λογοδοτείς. Να έχεις το κινητό σου για να σου τηλεφωνούν όλοι και να σου λένε ό,τι θέλουν. Να σε βρίζουν οι μαθητές σου όταν σε βλέπουν στο δρόμο, γιατί δεν τους έβαλες καλό βαθμό. Ομοίως και οι γονείς... ομοίως και οι φίλοι τους και οι ομοιδεάτες τους...
Άστα φίλε βρωμάει η προσέγγισή σου...
Δεν βάζεις στην διατροφή σου λίγο mirtilo...(καταναλώνεται νωπό, σε χυμούς και σε μαρμελάδες). Eίναι πλούσιo σε αντιοξειδωτικές βιταμίνες Α, C, Ε και Β- καροτίνη, σε σάκχαρα, σε κάλιο, μαγνήσιο, φωσφόρο, ανόργανα οξέα, μεταλλικά άλατα.
Μάλλον αυτοί που έχουν μνήμη και θυμούνται πίνουν δύο φλιτζάνια χυμού μύρτιλων την ημέρα, με αποτέλεσμα να «θωρακίζεται» η μνήμη τους σε σχέση με το troll που έκανες παλιότερα...

8)

Παράθεση από: tomgeri στις 11 Αυγ 2013, 07:17:56 ΜΜ
Δεν είμαι αντιπρόσωπος των μαθητών μου. Δάσκαλός τους είμαι. Καμία σχέση, το ένα με το άλλο.

Αν νομίζεις κύριε αντιπρόσωπε ότι μπορείς ακόμα να μας δασκαλεύεις, είσαι ΠΟΛΥ γελασμένος!!!! Θα τα φορέσεις τα γυαλιά, για να μάθουμε τι λες στον κύριο υπουργό!

Keep Growing

Παράθεση από: Παναγιώτης Τσιωτάκης στις 11 Αυγ 2013, 07:29:53 ΜΜ
παιδιά, σοβαρά τώρα....
μαλώνετε;
Όχι, απλά ο arliba και ο stpdt είναι σε κάποια παραλία και πάνε στα βαθιά, ενώ η μαμά τους τους φωνάζει για να μη πνιγούν.  :D
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).