LTSP και Raspberry Pi 2

Ξεκίνησε από geochatz, 18 Μαρ 2015, 07:10:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

geochatz

Μιας και η ερώτησή μου είναι σχετική, ας μην ανοίγω νέο νήμα:
Μπορεί το (νέο) Raspberry Pi 2 (http://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-2-model-b/),
με τετραπύρηνο ARM επεξεργαστή και 1 GB RAM στα 100 Mbps να παίξει ως thin ή fat client;

alkisg

Κάπου είχα δει ένα μόνο benchmark ενός rpi2 και έβαλα τον i5 του γραφείου να κάνει το ίδιο benchmark και βγήκε 50 φορές πιο γρήγορος...
Επίσης επειδή είναι arm θέλει ιδιαίτερη φροντίδα για να παίξει είτε με LTSP είτε με σκέτο Linux (raspbian κλπ), δεν είναι καθόλου εύκολο για τον μέσο υπεύθυνο ΣΕΠΕΗΥ.
Και εννοείται ότι εφαρμογές wine όπως Διερμηνευτής, Microworlds κλπ δεν παίζουν.

Οπότε για την ώρα η γνώμη μου είναι να μην μπλεχτούμε με ARM στα εργαστήρια, παρά μόνο εάν π.χ. γίνει κανένα μεγάλο ευρωπαϊκό πρόγραμμα και αποφασίσουν να προμηθευτούν μερικές εκατοντάδες εργαστήρια με rpi2, οπότε και έχουμε στη συνέχεια πάτημα να ζητάμε και αλλαγή της ύλης όπου τα προγράμματα δεν παίζουν.

Για χόμπι αν θέλει να ασχοληθεί κανείς πάντως νομίζω ότι ένα rpi2 κάνει για αργός fat client. Κάτι λέγανε ότι θα δίνουν και δωρεάν Windows 10 του χρόνου για τα rpi2.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Επανέρχομαι στο θέμα του rpi2. Υπάρχει ένα project για LTSP http://pinet.org.uk. Τι παίζει μ' αυτό;
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Το pinet το έβγαλε κάποιος φοιτητής ονόματι gbaman, τον βοηθούσαμε για κάμποσους μήνες στο IRC chat του #ltsp και φαίνεται ότι έκανε αρκετή δουλειά, αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν τα έστειλε πίσω upstream στο LTSP, τα έκανε σε μια δικιά του μορφή που θυμίζει τα παλιά text-based sch-scripts του 2008... εν ολίγοις, βολεύει τους καθηγητές να το διαχειριστούν μέσα από ένα menu-driven περιβάλλον, αλλά αν π.χ. θες να κάνεις uninstall δεν γίνεται, πρέπει να κάνεις φορμάτ τον server για να καθαρίσει... quick and dirty λύση που λένε.

Την ερχόμενη εβδομάδα αν όλα πάνε καλά θα έχω κάποια rpi2, οπότε θα τα υποστηρίξω καλύτερα και upstream στο LTSP. :)
Οπότε, ξεκινώντας με μια κλασσική εγκατάσταση sch-scripts, θα έχω μια δυο σελίδες στο wiki για το πώς να προστεθεί και υποστήριξη για rpi2 clients. Δεν θα είναι menu-driven όπως του gbaman, θα θέλει εντολές του στυλ "ltsp-chroot apt-get install libreoffice", αλλά θα είναι πολύ σωστότερα υλοποιημένη και σταθερή.

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Περιμένω με ανυπομονησία. Εδώ στο Ρέθυμνο χτίζουν 4 σχολεία!!!!(2 Λύκεια, 1 Γυμνάσιο, 1 Δημοτικό) αλλά δεν μπορούμε να βρούμε χρηματοδότηση για τα εργαστήρια. Επίσης έχουμε και πολλά Δημοτικά με αρχαίους υπολογιστές. Θα μπορούσε το rpi2 με LTSP να είναι μια αξιόπιστη λύση; 
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

Keep Growing

( να με συμπαθάτε οι διαχειριστές αλλά έχω τα "κέφια" μου )

Δηλαδή - λέμε τώρα - αν δεν υπήρχε ο Αλκης - όλοι θα τρέχαμε ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Υπάρχει και το Banana Pi http://www.bananapi.org/. Μάλιστα κυκλοφόρησε και το καινούριο μοντέλο Banana Pi M3 με 2GB RAM, 10/100/1000 Mb/s Ethernet (Realtek RTL8211E/D) + WiFi 802.11 b/g/n (AP6212) + Bluetooth BT4.0 https://en.wikipedia.org/wiki/Banana_Pi#Banana_Pi_G1. Τι άλλο θα δούμε;;;
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Μετά από καμιά βδομάδα παιδέματος, πλέον το PPA μας αρχίζει να υποστηρίζει και Raspberry Pi 2. Το παλιότερο Pi δεν θα το υποστηρίξει ποτέ γιατί δεν υπάρχει πλέον έκδοση Ubuntu που να τρέχει σε αυτό.

Η αρχική μου γνώμη σχετικά με τις επιδόσεις του και το κατά πόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα εργαστήρια δεν άλλαξε, είναι ίδια με αυτήν που είχα γράψει παραπάνω:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6407.msg70894#msg70894
Εν ολίγοις, φανταστείτε το σαν Pentium 4 (δεκαετίας) με καλή κάρτα γραφικών, που επιπλέον δεν μπορεί να τρέξει flash και wine.
Δεν θα το πρότεινα για εργαστήρια παρά μόνο εάν γίνει από το Υπουργείο έργο Πανελλαδικής εμβέλειας με τις σχετικές ομάδες εργασίας και δεσμευτούν και να το υποστηρίζουν τα νέα εκπαιδευτικά λογισμικά. Ή, αν κάπου το παίρνουν σαν δεύτερο εργαστήριο μόνο για προγραμματισμό Python ή για projects κλπ.

Μέσα σε κανά μήνα θα έχω τελειώσει με τις βελτιστοποιήσεις και το ανέβασμα νέων εκδόσεων LTSP και θα γράψω tutorial για το πως μπορούμε να το εκκινήσουμε με LTSP.
Αν όμως κάποιος έχει ήδη Pi 2 και βιάζεται, ας μου πει να γράψω νωρίτερα ένα draft.

gidarakos

Βιασύνη δεν υπάρχει :) απλά πλέον έχουμε και εμείς ένα Raspberry Pi 2 B για δοκιμές thin client..

alkisg

Ετοίμασα το PPA και έγραψα και τον οδηγό:
https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/RaspberryPi

Ισχύει για 14.04 και 15.10+ για την ώρα. Από την 16.04 και μετά ο οδηγός θα ισχύει και χωρίς το PPA μας.

Αν κάποιος το θέλει για 12.04 θα χρειαστεί να τον βοηθήσω μέσω του http://ts.sch.gr/wiki/IRC για να βάλουμε χειρωνακτικά τον νέο 4.2 -raspi2 kernel, δεν γινόταν να τον βάλω στο PPA μας για 12.04.

gidarakos

1) Δηλαδή θα πρέπει να εγκαταστήσουμε 14.04 (http://ts.sch.gr/repo/livecd/14.04/) μετά sch-scripts και στη συνέχεια να ακολουθήσουμε τις οδηγίες;

2) Επειδή θα ήθελα να το δοκιμάσω - ίσως και άλλοι συνάδελφοι - σε ήδη εγκατεστημένους 12.04 LTSP Servers δεν ξέρω αν είναι πιο πρακτικό να περιγράψεις εδώ τα βήματα ή όταν χρειαστεί να το δούμε μέσω IRC..

Υ.Γ. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά! :)

alkisg

1) Ναι.

2) ΟΚ κατάφερα και αντέγραψα τον απαιτούμενο kernel και για την 12.04, οπότε θεωρητικά ισχύουν οι ίδιες οδηγίες και για εκεί, δηλαδή όσοι έχουν ήδη το κλασσικό Ubuntu 12.04/LTSP setup μας, αρκεί να συνεχίσουν με τις οδηγίες της σελίδας https://help.ubuntu.com/community/UbuntuLTSP/RaspberryPi.
Σε κάποια γραμμή του wiki που λέει LATE_PACKAGES=, προσθέστε και τον epoptes-client στα πακέτα που θέλουμε να εγκατασταθούν...

Δημήτρης Γκίνης

@gidarakos: Αν όλα πάνε καλά με το .... Κινέζικο ταχυδρομείο , σε λίγες μέρες θα έχω και'γω ένα στα χέρια μου για δοκιμές. Οπότε αν δοκιμάσεις με ltsp server 12.04 γράψε εδώ τις εντυπώσεις/παρατηρήσεις σου μιας και όπως σωστά παρατήρησες υπάρχουν πολλές τέτοιες εγκαταστάσεις.

alkisg

Πάντως εγώ να ξαναπώ (το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι αλλά καλύτερα να προειδοποιηθεί ο κόσμος...) ότι τα Raspberry Pi 2 δεν κάνουν για φυσιολογική χρήση εργαστηρίου Πληροφορικής, αν τα θέλετε γι' αυτό μην τα αγοράζετε.
Ίσως σε κάμποσα χρόνια τα εμπλεκόμενα λογισμικά (από τον kernel και τους drivers της κάρτας γραφικών μέχρι όλα τα προγράμματα που παίζουν βίντεο, όπως τους browsers) να ωριμάσουν και να μπορούν να χρησιμοποιούν την δυνατή κάρτα γραφικών τους για επεξεργασία, αντί την αδύναμη CPU τους, πάντως για την ώρα π.χ. full screen youtube ξεχάστε το.
Ή, για να δείτε τοπικό βίντεο fullscreen, θα πρέπει να βρείτε ειδικό player που να έχει γίνει compile συγκεκριμένα για το Pi, μην περιμένετε π.χ. να παίξει το vlc που υπάρχει στα αποθετήρια.

Αν θέλετε φυσιολογικούς σταθμούς εργασίας σε μικρό κουτί, πάρτε οτιδήποτε που να βασίζεται σε αρχιτεκτονική x86, για παράδειγμα τα brix:
http://www.skroutz.gr/c/329/barebones.html?from=most-popular&keyphrase=brix

Αυτά είναι κανονικά pc που πάνε πολύ γρήγορα και δεν έχουν κανένα από τα προβλήματα λογισμικού των συσκευών με αρχιτεκτονική arm, έχουν φυσιολογικούς drivers, παίζουν full screen video και wine και flash και τα πάντα.

Μέχρι και το intel compute stick με έναν usb to ethernet adapter θα δουλέψει πολλές φορές πιο γρήγορα και απροβλημάτιστα από τα Pi.

gidarakos

#14
Παρατηρήσεις σχετικά με τα βήματα εγκατάστασης:

1) Μόλις τελείωσε η εκτέλεση της εντολής
ltsp-build-client --arch armhf --config /etc/ltsp/ltsp-build-client-raspi2.conf
εμφάνισε τα ακόλουθα μηνύματα:
...
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
το less είναι ήδη η τελευταία έκδοση.
Μερικά πακέτα είναι αδύνατον να εγκατασταθούν. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι
δημιουργήσατε μια απίθανη κατάσταση ή αν χρησιμοποιείτε την ασταθή
διανομή, ότι μερικά από τα πακέτα δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί ή έχουν
μετακινηθεί από τα εισερχόμενα.
Οι ακόλουθες πληροφορίες ίσως βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος:

Τα ακόλουθα πακέτα έχουν ανεπίλυτες εξαρτήσεις:
 linux-image-raspi2 : Εξαρτάται από: linux-image-4.2.0-1014-raspi2 αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
E: Αδύνατη η διόρθωση προβλημάτων, έχετε κρατούμενα ελαττωματικά πακέτα.
σφάλμα: ανώμαλος τερματισμός της εγκατάστασης πελάτη LTSP
root@server:~#


2) Αν τρέξεις κ την εντολή
apt-get install ubuntu-desktop gnome-session-flashback
επιστρέφει το μήνυμα
root@server:/# apt-get install ubuntu-desktop gnome-session-flashback
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
Το πακέτο gnome-session-flashback δεν είναι διαθέσιμο, αλλά υπάρχει αναφορά για αυτό από άλλο πακέτο.
Αυτό σημαίνει ότι το πακέτο αυτό λείπει, είναι παλαιωμένο, ή είναι διαθέσιμο από άλλη πηγή

E: Το πακέτο gnome-session-flashback δεν έχει υποψήφια εγκατάσταση
root@server:/#


3) Η εντολή
ltsp-config lts.conf
επιστρέφει
administrator@server:~$ ltsp-config lts.conf
Superuser privileges are needed.

Δοκίμασα
sudo ltsp-config lts.conf
και το αποτέλεσμα ήταν
administrator@server:~$ sudo ltsp-config lts.conf
File /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/lts.conf exists but --overwrite was not specified.
Aborting


4) Η εντολή
ln -sf ../i386/lts.conf /var/lib/tftpboot/ltsp/armhf/lts.conf
ήθελε και sudo
administrator@server:~$ sudo ln -sf ../i386/lts.conf /var/lib/tftpboot/ltsp/armhf/lts.conf
[sudo] password for administrator: 
administrator@server:~$


5) Η εντολή
cp /var/lib/tftpboot/ltsp/armhf/{vmlinuz,initrd.img} .
εμφανίζει τα ακόλουθα μηνύματα
administrator@server:~/Documents/RaspberryPi/sd_card$ cp /var/lib/tftpboot/ltsp/armhf/{vmlinuz,initrd.img} .
cp: αδύνατη η εκτέλεση της stat στο αρχείο «/var/lib/tftpboot/ltsp/armhf/vmlinuz»: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
cp: αδύνατη η εκτέλεση της stat στο αρχείο «/var/lib/tftpboot/ltsp/armhf/initrd.img»: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος


Παρόλα αυτά αντέγραψα τα σχετικά αρχεία στην sd αλλά δυστυχώς το boot στο raspberry κολλάει στην αρχική - χρωματιστή - οθόνη χωρίς μηνύματα!

Επίσης:

6) Την εντολή
apt-get install language-pack-en
την άλλαξα σε
apt-get install language-pack-el


7) Την ip στην εντολή
server_ip=$(ip route get 192.168.67.0 | awk '/src/ { print $NF }')
δεν την άλλαξα.

08) Την εντολή
LATE_PACKAGES="dosfstools less nano"
την άλλαξα σε
LATE_PACKAGES="dosfstools less nano epoptes-client"