Αντικατάσταση 2 HDDs με 1 νέο - 3 OSes συνολικά!!

Ξεκίνησε από yiannis, 10 Ιαν 2014, 08:44:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yiannis

Αυτή τη στιγμή στο server έχω 2 HDDs, 120GB έκαστος, 1 SATA + 1 PATA. Στον έναν, υπάρχουν εγκατεστημένα windows vista και ubuntu 10.04 ltsp (με το δικό του grub). Στον άλλο, μόνο ubuntu 12.04 ltsp (με δικό του grub). Τώρα που έχω έναν μεγαλύετερο και πιο γρήγορο σκληρό δίσκο, θα ήθελα να μεταφέρω και τα 3 OSes στο νέο σκληρό, και να υπάρχει ένα grub, που θα ενημερώνεται για όλα τα λειτουργικά συστήματα.

Πώς μπορώ να το κάνω; Η εντολή dd θα δουλέψει; Ή χρειάζομαι κάτι άλλο; Και με το grub; πώς θα γίνει ένα;

Αυτή τη στιγμή, λόγω των 2 διαφορετικών grub, πατάω F12 και αλλάζω τη σειρά εκκίνησης των δίσκων. Δεν με πολυενοχλεί, γιατί χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το ubuntu 12.

Ευχαριστώ πολύ!

alkisg

#1
Θεωρητικά, τα αντιγράφεις όλα με δεξί κλικ αντιγραφή/επικόλληση μέσα από gparted, και τελικά κάνεις ένα
sudo mount /dev/sdaX /mnt     (το partition της 12.04)
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda    (ο νέος δίσκος)
για να μπει ο grub στο νέο δίσκο.

Αν δεν θες αντιγραφή μέσω gparted και προτιμάς dd, να ένα πλάνο:
Τα Windows είναι τα πιο στριφνά, οπότε ξεκίνα με dd του δίσκου που έχει τα windows στον νέο δίσκο, και βάλε στην άκρη τον παλιό για να μην μπερδευτείς.
Μετά βάρα του νέου ένα gparted για να κάνεις resize τα partitions ώστε να πιάσουν όλο το δίσκο, να δημιουργηθεί και partition για το 12.04 κλπ.
Το 12.04 αντίγραψέ το με rsync -HAXa, ενώ έχεις μπουτάρει από το 10.04 του νέου. Μετά βάλε και τον άλλο παλιό στην άκρη να μην μπλέκεσαι.
Μετά με sudo dpkg-reconfigure grub-pc θα ρυθμιστούν οι δύο grubs.
Σε αυτόν της 10.04 πες να μην εγκατασταθεί σε κανέναν δίσκο, και σε αυτόν της 12.04 να εγκατασταθεί στο μοναδικό πια /dev/sda.
Όπου έχεις απορία ρωτάς, ή έρχεσαι από το IRC. :)

yiannis

Πάνω-κάτω κατάλαβα τι πρέπει να κάνω.
Η πρώτη λύση μου φαίνεται πιο απλή, οπότε θα ξεκινήσω από εκεί, μόλις παραλάβω το νέο δίσκο :)
Και βλέπουμε... Συχνό θαμώνα στο IRC με βλέπω... ;)

yiannis

Έστω δ1 ο πρώτος δίσκος (120GB) που έχει ένα primary partition με windows και ένα extended με ubuntu 10 + swap. Έστω δ2 ο δεύτερος δίσκος (120GB) που έχει ένα extended partition με ubuntu 12 + swap. Και τέλος δ3 ο νέος δίσκος (250GB), στον οποίο θέλω να τα αντιγράψω όλα.

Έκανα τα εξής:
α) Εκκίνηση ubuntu 12 από δ2. Mε το gparted αντέγραψα από δ1 το primary partition των windows στο δ3. Εκεί έφτιαξα και ένα extended partition, όπου μέσα εκεί αντέγραψα τα 2 partitions του ubuntu 10. Έμειναν λοιπόν περίπου 120GB αδιάθετα στο νέο δίσκο δ3.
β) Εκκίνηση ubuntu 10 από δ1. Τώρα δεν μπορώ να φτιάξω άλλο extended partition για να αντιγράψω εκεί τα 2 του ubuntu 12. Κάνω απλή αντιγραφή των 2 partitions του δ2 στον δ3 και ελπίζω να δουλέψει. Θα έχω πρόβλημα;

yiannis

Κάτι έκανα λάθος με τις εντολές
sudo mount /dev/sdaX /mnt     (το partition της 12.04)
sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda    (ο νέος δίσκος)
Τώρα από το νέο δίσκο μου βγάζει λάθος στο grub και με βγάζει σε command prompt και λέει κάτι για grup failed! Σαλάτα τα έκανα και στον δίσκο που είχε μόνο το ubuntu 12 και βγάζει και εκεί το ίδιο σφάλμα. Μόνο ο δίσκος με το ubuntu 10 ξεκινάει κανονικά. Ξεκινώντας από εκεί λοιπόν, τι πρέπει να κάνω για να δουλέψει κανονικά το grub;

sda: o δίσκος με  vista (1 primary)+ubuntu 10(1 extended: ubuntu+swap)
sdb: o δίσκος με ubuntu 12 (1 extended: ubuntu+swap)
sbc: o δίσκος με όλα μαζί (250GB)

Αύριο θα δοκιμάσω να βάλω ένα screenshot από το Gparted, να φανεί καλύτερα τι εννοώ...

gverv

Προτείνω με "ενεργό" το νέο δίσκο:
1. να δοκιμάσεις αποκατάσταση αφού "κάψεις" σε CD το http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/files/boot-repair-disk-32bit.iso/download. Αναλυτική τεκμηρίωση για το boot repair θα βρεις και στο https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
2. Έτσι θα δεις τι πήγε στραβά στις αντιγραφές σου. Έπειτα θα αντιγράψεις ξανά από τους πρωτότυπους δίσκους ότι δεν πήγε καλά στις αρχικές αντιγραφές. και ξανά,
3. αποκατάσταση με το ίδιο live cd boot repair.

Καλή επιτυχία!

apapakL

Επίσης θα πρότεινα ένα swap partition και όχι δυο. Θα χρειαστούν κάποιες αλλαγές στα /etc/fstab αρχεία να δείχνουν και τα δυο το UUID του partition του swap....

apapakL

Επίσης θα πρότεινα ένα swap partition και όχι δυο. Θα χρειαστούν κάποιες αλλαγές στα /etc/fstab αρχεία να δείχνουν και τα δυο το UUID του partition του swap....

Για αποκατάσταση/επανεγκατάσταση grub δες το link που προτείνεται στο wiki της τεχνικής στήριξης.

yiannis

Παράθεση από: apapakL στις 03 Φεβ 2014, 08:55:50 ΠΜ
Επίσης θα πρότεινα ένα swap partition και όχι δυο. Θα χρειαστούν κάποιες αλλαγές στα /etc/fstab αρχεία να δείχνουν και τα δυο το UUID του partition του swap....

Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Πώς το κάνω αυτό;

Έχω το boot repair από παλιότερα, θα το δοκιμάσω. Είδα και τις οδηγίες στο wiki, ελπίζω να κάνω δουλειά. Θα επανέλθω με νεότερα.
Ευχαριστώ!

apapakL

Με την εντολή
sudo blkid


Βλέπεις τα UUIDS των partitions και βάζεις το σωστό UUID ακολουθώντας το format στο /etc/fstab

sudo cp /etc/fstab /etc/fstab.old

sudo nano /etc/fstab

yiannis

Αυτός ο χαμός γίνεται στο νέο δίσκο :)
Θα δουλέψει;

apapakL

Παίζει να θέλουν επανακαθορισμό τα /etc/fstab...
Τσέκαρε να δεις αν έχεις τα σωστά UUID στο /etc/fstab της 10.04 και της 12.04 σε σχέση με την εντολή blkid πριν κάνεις επανεγκατάσταση του grub

yiannis

Έκανα όλα αυτά που έλεγε το link από το wiki και δούλεψε :) :) :)
Το μόνο είναι ότι μάλλον πήρε όλες τις εγγραφές 2 φορές και φαίνονται σχεδόν όλες οι επιλογές 2 φορές. Πιθανώς από την προηγούμενη αποτυχημένη προσπάθεια. Αλλά αν θυμάμαι καλά, κάπου είναι ένα text αρχείο που μπορώ να επέμβω σε αυτό, έτσι δεν είναι; Κάποιο conf ίσως, δε θυμάμαι, αλλά θα το βρω πάλι.

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο θα κοιτάξω και αυτό με τα 2 swap files. Με τα uuids λογικά δε θα έχω πρόβλημα για να ξεκίνησαν κανονικά. Τώρα που το σκέφτομαι όμως, δε δοκίμασα και τα windows. Έχει γούστο... Θα δω αύριο...

yiannis

Τελικά, όντως τα vista βγάζουν σφάλμα. Πρέπει να κάνω επιδιόρθωση με το dvd εγκατάστασης. Ευτυχώς όμως, τόσο η έκδοση 10 όσο και η 12 του ubuntu δουλεύουν κανονικά, που είναι το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή!

yiannis

Αν κάνω επιδιόρθωση των vista από το DVD εγκατάστασης, θα χαθεί το grub; Ή δεν θα πειραχθεί κάτι;