Πρόβλημα με GDM, μετά από αναβάθμιση του εικονικού δίσκου

Ξεκίνησε από mkassapakis, 20 Οκτ 2010, 12:34:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mkassapakis

Κατά την τελευταία αναβάθμιση του εικονικού δίσκου (Ubuntu 10.04 LTSP), πριν 3-4 ημέρες, ρωτήθηκα εάν θέλω να χρησιμοποιώ τον GDM ή LDM (display managers). Εγώ χωρίς να το σκεφτώ πολύ (δεν ήξερα και ποια είναι η διαφορά) επέλεξα τον GDM. Από τότε οι clients δεν εκκινούν γιατί δεν μπορούν να βρουν τους χρήστες (authentication failure).

Μετά από συνομιλία με τον Άλκη σε chat, μου πρότεινε να τρέξω στα τερματικά, μέσω των sch-scripts, την εντολή:
Παράθεσηdpkg-reconfigure gdm

Το έκανα σήμερα, και αυτή τη φορά επέλεξα τον LDM. Έκανα ξανά συμπίεση του εικονικού δίσκου, αλλά τίποτα.

Οι clients κολλάνε πριν καν φτάσουν στην οθόνη εισόδου αυτή τη φορά. Βγαίνουν κάποια μηνύματα τα οποία δεν ξέρω τι λένε, αλλά τα παραθέτω μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
Παράθεσηgetpwid_r(): failed to unknown user id(0)
acpid: starting with proc fs
acpid: 36 rules loaded
acpid: waiting for events: event logging is off
acpid: client connect 2286[0:0]
acpid: 1 client rule loaded

*Starting LTSP client...
*Sch client connecting to server:570...

acpid: client connected from 2853[0:0]
acpid:  client rule loaded

Δυστηχώς λόγω μαθημάτων, δεν είχα χρόνο να δοκιμάσω κάτι άλλο, πέρα από αναβάθμιση, εικονικού δίσκου και server, συμπίεση και επανεκκινήσεις. Οι λύσεις του απελπισμένου δηλαδή  :(

Καμιά ιδέα;
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

alkisg

Το LTSP χρησιμοποιεί δικιά του οθόνη σύνδεσης, τον LDM (LTSP Display Manager), οπότε οτιδήποτε άλλο δεν δουλεύει. Μην επιλέγετε GDM σε αναβαθμίσεις, αν σας εμφανιστεί το μήνυμα απλά πατήστε Enter για να παραμείνει ο LDM.

Δοκίμασε να ανοίξεις/δημιουργήσεις το αρχείο
sudo gedit /opt/ltsp/i386/etc/X11/default-display-manager


και να φροντίσεις ώστε να περιέχει μέσα του μόνο αυτή τη γραμμή:
/usr/sbin/ldm


Συμπίεση του εικονικού δίσκου και λογικά θα πρέπει να δουλεύει.

mkassapakis

Άλκη όλα καλά! Σ' ευχαριστώ πολύ.

Για κάποιο λόγο το αρχείο
/opt/ltsp/i386/etc/X11/default-display-manager
ήταν κενό!?
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

alkisg

Το dpkg-reconfigure gdm το σβήνει και αναφέρει ότι πρέπει να τρέξεις dpkg-reconfigure ldm για να ξαναμπεί, αλλά το τελευταίο δεν δουλεύει ακόμα οπότε θέλει χειρωνακτικά...

Εν ολίγοις μένουμε στο «αν δείτε προτροπή για επιλογή μεταξύ GDM και LMD, πατήστε απλά Enter για να παραμείνει ο LDM». :)