ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΔΙΑΝΟΜΗ UBUNTU ΓΙΑ P4

Ξεκίνησε από bright, 18 Ιουν 2014, 02:55:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Καλησπέρα,
ακόμα μία ερώτηση
σε έναν υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:
ALTEC PENTIUM IV2.4GHz, 533 FSB RAM 1.256/DDR FDD1.44MB/CD52X/MS , ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΑΣ ΟΘΟΝΗΣ SIS 650, ΠΟΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ LINUX UBUNTU ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ; Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ 12.04 ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΦΑΛΜΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ

alkisg

Ποιο ήταν το μήνυμα σφάλματος;
Και, χρησιμοποίησες το CD της Τεχνικής Στήριξης, ή του Ubuntu;

Θεωρητικά οι κάρτες SiS ήταν μια χαρά μέχρι 12.04 χρησιμοποιώντας τη μέθοδο "XAA",
αλλά, στην 14.04 καταργήθηκε η "XAA" και υποχρεώθηκαν να λειτουργούν με τη μέθοδο "EXA". Έτσι έβγαλαν κάποια προβλήματα, τα οποία όμως υποτίθεται ότι πριν κανά μήνα λύθηκαν και δεν βγάζουν πια πρόβλημα.

Οπότε θεωρητικά οι SiS είναι ΟΚ σε όλες τις εκδόσεις, ενώ οι S3Virge, Trident, Rage κλπ στην 14.04 δεν παίζουν καλά επειδή η XAA καταργήθηκε και δεν υποστηρίζουν την EXA - και θα δούμε από Σεπτέμβρη τι θα προτείνουμε για την υποστήριξή τους...

bright

#2
Δεν ξέρω τόσα πολλά!!!!  π.χ. για ΧΑΑ και ΕΧΑ

Χρησιμοποίησα το cd της τεχνικής στήριξης
release 12.04

codename precise

distributor_id Ubuntu

description Ubuntu 12.04.3 LTS

και το μήνυμα είναι:

graphics/compiz_check FAILED OpenGL vendor string: VMware, Inc. OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x300) OpenGL version string: 2.1 Mesa 8.0.4 Not software rendered: no Not blacklisted: yes GLX fbconfig: yes GLX texture from pixmap: yes GL npot or rect textures: yes Compiz supported: no

δεν έχω όλο το αρχείο μαζί μου για να το επισυνάψω.
ΑΡΑ ΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΤΟ UBUNTU 12.04
ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΗΜΕΡΑ

Βασικά δε μπορούν να συνδεθούν 6 τέτοιοι Η/Υ στον server με ltsp και κοίταζα αν θα μπορούσε να εγκατασταθεί και τοπικά αυτή η διανομή του ubuntu, θέλω να τη βάλω dual boot με win2000. Θέλω και αυτόνομες εγκαταστάσεις.

Όταν πάει να συνδεθεί στον server φαίνεται κάτι σαν δρομέας ποντικιού και αναβοσβήνει η οθόνη.
Έκανα κάποιες δοκιμές που μου είπαν στο lts.conf   αλλά δεν δούλεψαν.

Αύριο θα με βοηθήσουν γιατί έχω πάρα πολλές δυσκολίες με το θέμα και με άλλα. Αν έχεις κάποιες οδηγίες ως προς το πρόβλημα που παρουσιάζεται στην προσπάθεια σύνδεσης με τον server θα βοηθούσες πολύ. Αν μπορείς να πεις τι πρέπει να κάνουμε.

Επίσης σε 6 clients που έβαλα το ubuntu τοπικά στον δίσκο τους επειδή μου είπες να κάνω εγκατάσταση νέου πυρήνα και αφαίρεση παλιού εγκατέστησα και την ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΕΠΕΗΥ (δεν ήξερα πως αλλιώς να σβήσω τον παλιό), ελπίζω να μην προκαλεί κάποιο πρόβλημα αυτό. Ο λογαριασμός μαθητή απ' ότι είδα δεν έχει προνόμια, οπότε είναι μάλλον εντάξει.

alkisg

Αν κατάλαβα καλά, έκανες τοπικές εγκαταστάσεις και επίλεξες από την οθόνη σύνδεσης τη συνεδρία με εφέ (compiz) αντί για την κλασσική που είναι χωρίς εφέ (gnome-fallback), και γι' αυτό δεν σε άφησε, επειδή οι παλιές κάρτες δεν σηκώνουν τα 3D εφέ.

Δοκίμασε με την συνεδρία χωρίς εφέ, κι αν δεν τα καταφέρεις, έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

richard

Πήγα επίσκεψη στο εργαστήριο της Bright. Είχε ήδη βάλει την δική σας διανομή 12.04.3 στο server και sch-scripts και epoptes. Έκανα τις ενημερώσεις, διόρθωσα dnsmasq.conf,  δημοσίευσα εικονικό δίσκο και έκανα επανεκκίνηση. Τότε δούλεψαν και οι καινούργιοι fat clients (dual-core) και ένας παλαιός fat client (με 640 MB, όχι τα pentium4 που περιγράφει.)

Στους pentium4 με 1256 MB ενώ πήραν ip και τον πυρήνα, δεν μπόρεσαν να φανεί το login επειδή η οθόνη δεν άντεξε την ανάλωση. Μάλλον θέλουν το "old monitor" στο lts.conf αλλά δεν είχα άλλο χρόνο. Για αυτό το λόγο προσπάθησε να βάζει "τοπικό 12.04.3.

Richard

bright

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
Λύθηκε το συγκεκριμένο πρόβλημα με μία προσθήκη στο lts.conf, δηλώθηκε XSERVER=VESA μέσω της mac address του Η/Υ. Δεν είχα χρόνο να ενημερώσω νωρίτερα.

richard

Συνεχίζω εδώ επειδή νόμιζα ότι είχα καταλάβει το θέμα με το xorg-core, αλλά όχι.

Αφού με το 12.04-3 είναι ακόμα το xorg-core στην έκδοση  1.11 – άρα το ΧΑΑ το έχει και η κάρτα sis δεν έπρεπε να έχει πρόβλημα ούτε με ΕΧΑ ούτε με ΧΑΑ, τότε γιατί δεν φαινόταν οι η/υ σε περιβάλλον γραφικόν μέχρι να βάλει η Bright XSERVER=VESA στο lts.conf;

Richard