Θέματα Οεφε

Ξεκίνησε από Mariosxania, 13 Μαΐου 2009, 02:26:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Mariosxania

Λοιπόν κατέβασα τα θέματα οεφε και έχει μια σωστό λάθος και λέει αυτό.
Η διεύθυνση επιπέδου ip όπως και η φυσική διεύθυνση είναι μοναδικές για μία συσκευή.
και το δίνει λάθος.Αυτό δεν είναι σωστό?Ναι μπορεί να έχει μια συσκευή παραπάνω από μία ip kai mac  αλλά είναι μοναδικές έτσι δεν είναι?

pgrontas

Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ με δίκτυα, αν θυμάμαι καλά:
Η MAC διεύθυνση είναι μοναδικη η IP όμως μιας και κυρίως υλοποιείται σε λογισμικό όχι. Οπότε σωστά το δίνει λάθος.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

Mariosxania

Εννοούσε οτι μπορεί να υπάρχει ίδια ip  σε άλλο δίκτυο που δεν συνδέεται στο διαδίκτυο?

alkisg

"είναι μοναδικές για μία συσκευή." νομίζω εννοεί ότι η κάθε κάρτα μπορεί να έχει μόνο μία ip/mac address, το οποίο είναι λάθος.

Αλλά ακόμα και αν εννοούσε ότι είναι μοναδικές ...στον κόσμο, πάλι λάθος θα ήταν, π.χ. μπορούν 2 κάρτες δικτύου σε ξεχωριστά υποδίκτυα να έχουν την ίδια ip (π.χ. 192.168.0.1) και την ίδια mac address...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: alkisg στις 13 Μαΐου 2009, 04:06:14 ΜΜ
"είναι μοναδικές για μία συσκευή." νομίζω εννοεί ότι η κάθε κάρτα μπορεί να έχει μόνο μία ip/mac address, το οποίο είναι λάθος.

Αλλά ακόμα και αν εννοούσε ότι είναι μοναδικές ...στον κόσμο, πάλι λάθος θα ήταν, π.χ. μπορούν 2 κάρτες δικτύου σε ξεχωριστά υποδίκτυα να έχουν την ίδια ip (π.χ. 192.168.0.1) και την ίδια mac address...

Έχω την εντύπωση ότι η mac address δεν μπορεί να είναι ίδια ποτέ και πουθενά και, επίσης, δεν υπάρχει δυνατότητα να την αλλάζει κάποιος...

alkisg

Μπα όχι αλλάζει αρκετά εύκολα, π.χ. στο Linux (που έχω πρόχειρη τη μέθοδο) αρκεί να δηλωθεί το παρακάτω στο αρχείο /etc/network/interfaces:
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
hwaddress ether 00:11:22:33:44:55


Στα Windows νομίζω κυκλοφορούν σχετικά utilities.

Να και μια μικρή παράθεση από http://en.wikipedia.org/wiki/MAC_address: "Although intended to be a permanent and globally unique identification, it is possible to change the MAC address on most of today's hardware, an action often referred to as MAC spoofing."

pgrontas

Ναι το είδα και εγώ αυτό στην Wikipedia. Αλλάζει όντως όμως η διεύθυνση  MAC της κάρτας, ή απλά τα utilities παρεμβάλλονται και την κάνουν να φαίνεται διαφορετική;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

alkisg

Οι μέθοδοι που έχω δοκιμάσει είναι παροδικές - απλά ο driver ή το utility λένε στην κάρτα να βάζει άλλη mac address στα ethernet frames. Έχω ακούσει ότι μερικές κάρτες υποστηρίζουν και flashing της νέας mac address ώστε να είναι μόνιμη, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ούτε ξέρω πόσο συχνό είναι. Ουσιαστικά όμως δεν έχει διαφορά στη λειτουργία είτε μόνιμη είναι η αλλαγή είτε αν χρειάζεται να γίνεται σε κάθε boot...

Νίκος Αδαμόπουλος

Χμμ... τα βλέπω. Πάσο!

Παρόλα αυτά για να μην πάρουμε στο λαιμό μας τους συναδέλφους που κάνουν και το μάθημα, θα πρέπει να δουν αυτοί τι αναφέρει το βιβλίο... Για παράδειγμα στο παλιό βιβλίο έλεγε ότι είναι μοναδική... (άσε που εκεί είχε και λάθος αφού τις αποκαλούσε διευθύνσεις φυσικού επιπέδου - αντί του σωστού φυσικές διευθύνσεις).

Καλό είναι λοιπόν, όπως και για την ΑΕΠΠ, να μην αναφέρουμε πράγματα που πιθανώς στο βιβλίο παρουσιάζονται διαφορετικά, εκτός κι αν επισημαίνουμε ότι αυτό ισχύει για την πραγματική κατάσταση στη λειτουργία των δικτύων...

Mariosxania

Ναι και εγώ το ξέρω ότι με utilities αλλάζουν και η mac και η ip αλλά καμία σχέση δεν έχει αυτό με το βιβλίο...

alkisg

Σύμφωνοι, αλλά η πρόταση βγαίνει λάθος έστω και μόνο από το κομμάτι που μιλάει για την ip - αφού η ip πρέπει οπωσδήποτε να μπορεί να αλλάζει (και επίσης μπορεί μια κάρτα να έχει πολλές ip ταυτόχρονα).

joanna

Νομίζω ότι σκοπός της ερώτησης ήταν να τεστάρει αν τα παιδιά έχουν καταλάβει ότι μία συσκευή μπορεί να αλλάζει IP γενικότερα. Τώρα, για την αλλαγή της MAC address ας θεωρήσουμε ότι είναι μοναδική για τη συσκευή, εξάλλου και το βιβλίο αυτό λέει. Δε χρειάζεται να μπρεδεύουμε και τα παιδιά. Αλλά νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο το ερώτημα και η απάντηση είναι ότι η IP δεν είναι μοναδική για μία συσκευή, γι' αυτό η πρόταση είναι λάθος.

marianad

Η MAC διεύθυνση είναι μοναδική σε μια συσκευή, έτσι; Τότε γιατί στην σελίδα 271 του βιβλίου λέει ότι επειδή ο δρομολογητής Δ έχει 3 Ethernet διευθύνσεις, μια για κάθε δίκτυο; Εκτός αν έχω καταλάβει κάτι λάθος.

Terius

ένας δομολογητής μπορεί να συνδεθεί με παράνω από ένα δίκτυα. όταν λοιπον συνδέεται με 3 όπως το παράδειγμα του βιβλίου, τότε για κάθε δίκτυο ξεχωριστά ο δρομολογητής έχει από μια MAC διεύθυνση, η οποία στο δίκτυο που αναφέρεσαι κάθε φορά είναι και μοναδική. Άρα για κάθε δίκτυο η ΜΑC του δρομολογητή είναι μοναδική και αναφέρεται στον δρομολογητή. Μέσες άκρες δλδ.