Δεν ξεκινάνε οι clients από το δίκτυο

Ξεκίνησε από d_oikon, 05 Οκτ 2020, 03:45:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

d_oikon

Καλησπέρα.

Πήρα image backup τον σκληρό στο ένα σχολείο που είμαι, στο οποίο  όλα δουλεύουν οκ και το πέρασα στον νέο server στο δεύτερο σχολείο που τοποθετήθηκα.
Το restore backup "έκατσε" μια χαρά.

Το θέμα είναι ότι οι clients δεν ξεκινάνε. Τρέχει το "DHCP...." αλλά  κολλάει εκεί.

Έχω ήδη εκτελέσει από το πρόγραμμα "Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ"  το "ενέργειες/ρύθμιση σύνδεσης  δικτύου..." κι έτρεξα το "Μόνο  αυτόματες διευθύνσεις (DHCP)", έτσι ώστε να πάρει τις νέες ρυθμίσεις δικτύου. Σε αυτό το σημείο να αναφέρω ότι μου έκανε εντύπωση το ότι η ip που έδωσε στο μηχάνημά μου ήταν  η 192.168.1.34 και βλέπω   ότι default route είναι η 192.168.1.1. Τα primary, secondary DNS δίνει τα σωστά (το 127.0.0.1, μετά του ΠΣΔ και μετά της Google)
Τους χρήστες μέσα από το πρόγραμμα "Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ" δεν τους έχω διαγράψει  ακόμα, οπότε έχει αυτούς που έχω στο άλλο σχολείο. Αλλά αυτό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο που οι clients δεν ξεκινάνε.
Δοκίμασα να εκτελέσω πάλι με την σειρά τις "Εντολές LTSP" , αλλά και πάλι τίποτα.

Φαντάζομαι ότι το θέμα έχει προκύψει επειδή έχω κάνει restore σύστημα που είναι στημένο σε άλλο σχολείο. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει.
Μία λύση είναι φυσικά να κάνω καινούργια καθαρή εγκατάσταση, αλλά θα ήθελα να το αποφύγω.

Ευχαριστώ.

alkisg

Η κλωνοποίηση/μεταφορά δεν είναι πρόβλημα.
Ένα σημαντικό στοιχείο είναι το "ποιο είναι το ακριβές μήνυμα που βγάζουν οι clients"; Οι 3-4 τελευταίες γραμμές της οθόνης.
Και ένα ακόμα, είναι το output της εντολής "journalctl -fu dnsmasq" στον server ενώ μπουτάρει ένας client.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 05 Οκτ 2020, 06:36:46 ΜΜ
Ένα σημαντικό στοιχείο είναι το "ποιο είναι το ακριβές μήνυμα που βγάζουν οι clients"; Οι 3-4 τελευταίες γραμμές της οθόνης.
Το θέμα είναι ότι δεν ξεκινάει η εκκίνηση από το δίκτυο καθόλου. Δεν είναι ότι ξεκινάει η εκκίνηση από το δίκτυο, εμφανίζονται οι διάφορες γραμμές και κολλάει.
Μόλις ξεκινάει ένας client πάει να μπουτάρει από το δίκτυο, εμφανίζεται η γραμμή  "DHCP...\" όπου περιμένει να "αρπάξει" τα δεδομένα από τον server, αλλά αυτό δεν γίνεται ποτέ. Και εν τέλει ξεκινάνε τα windows  :'( :P

alkisg

Μετά το "DHCP ...\" εμφανίζεται μήνυμα, π.χ. No DHCP or ProxyDHCP offers received ή TFTP timeout κλπ.
Ακούγεται σαν να μην έχει εφαρμοστεί η ρύθμιση δικτύου. Η `journalctl -fu dnsmasq` στον server θα μας πει.

d_oikon

Μετά το "DHCP ...\" εμφανίζεται το:
PXE-E53: No boot filename received
PXE-M0F: Exiting Intel Boot Agent.

Μετά την εκτέλεση της εντολής `journalctl -fu dnsmasq` κατά την διάρκεια που προσπαθούσαν 2 clients να ξεκινήσουν, μου έβγαλε το παρακάτω:
Κώδικας: bash
administrator@srv-7dim-iliou:~$ journalctl -fu dnsmasq
-- Logs begin at Wed 2020-09-16 08:28:59 EEST. --
Οκτ 06 08:21:40 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: using nameserver 8.8.8.8#53
Οκτ 06 08:23:19 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: no servers found in /etc/resolv.conf, will retry
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: reading /etc/resolv.conf
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: ignoring nameserver 127.0.0.1 - local interface
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: using nameserver 194.63.238.4#53
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: using nameserver 8.8.8.8#53
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: reading /etc/resolv.conf
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: ignoring nameserver 127.0.0.1 - local interface
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: using nameserver 194.63.238.4#53
Οκτ 06 08:23:24 srv-7dim-iliou dnsmasq[727]: using nameserver 8.8.8.8#53

Μήπως  παίζει ρόλο που το όνομα του server είναι ακόμα από το προηγούμενο σχολείο (srv-7dim-iliou);

alkisg

Αν δεν έβγαλε τέτοιες γραμμές:
Σεπ 28 11:37:50 alkis dnsmasq-dhcp[56244]: 3481040952 PXE(enp2s0) 3c:07:71:a2:02:e3 proxy
...αυτό πάει να πει ότι το DHCP request του client δεν φτάνει μέχρι τον server,
το οποίο στη συνέχεια παραπέμπει σε προβληματική καλωδίωση ή ξεχωριστά υποδίκτυα κλπ.

Δοκίμασε να μπουτάρεις τον client με Windows ή live CD και από εκεί να κάνεις `ping 192.168.1.34`, δηλαδή την IP του LTSP server, απαντάει;
Αν θες έλα και από το IRC να το δούμε live.
Το όνομα του server δεν ενοχλεί πουθενά.

d_oikon

Καλησπέρα Άλκη,
Όταν κλείσαμε το IRC έψαξα λίγο την καλωδίωση στο switch του εργαστηρίου.
Βρήκα την άκρη του καλωδίου που φτάνει στο switch από τον router το οποίο ήταν καρφωμένο σε άλλο switch στο rack. Δηλαδή η διαδρομή του internet για να έρθει στο εργαστήριο ακολουθούσε την διαδρομή router --> switch στο rack --> swith εργαστηρίου. Γενικά επειδή καλό είναι τα switch να καρφώνονται κατευθείαν πάνω στο router έκανα αυτή την αλλαγή. Δηλαδή τώρα το switch του εργαστηρίου συνδέεται απευθείας με το router και όχι μέσω ενός άλλου switch.
Παρόλα αυτά, δεν λύθηκε το πρόβλημα!

Γενικά όμως το switch του εργαστηρίου μου κάνει κάποια "νερά". Δηλαδή, αν το καλώδιο από το router το βάλω σε άλλες πόρτες (πχ την 1,2,3,4) δεν δίνει internet στα μηχανήματα. Ενώ τα λαμπάκια δουλεύουν όλοι οι clients είναι αποσυνδεδεμένοι (κάνουν "αναγνώριση δικτύου" αλλά δεν συνδέονται). Το ίδιο και ο LTSP Server. Αν όμως βάλω το καλώδιο από τον router στην πόρτα 16 τότε παίρνουν όλα internet!!
Λίγο ανεξήγητο αυτό. Γιαυτό δεν ξέρω μήπως κάτι δεν πάει καλά με το switch.
Αύριο το πρωί θα πάω από το άλλο σχολείο να πάρω το switch που δουλεύει εκεί και θα το δοκιμάσω στο εργαστήριο που έχω το πρόβλημα. Μήπως λυθεί το πρόβλημα, οπότε θα είναι πρόβλημα του switch.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι αυτό το πρόβλημα, γιατί από την στιγμή που έστω και από την πόρτα 16 παίρνει internet το εργαστήριο, λογικά θα έπρεπε να δουλεύει με τον LTSP Server!

Anyway, θα το δοκιμάσω αυτό αύριο και βλέπουμε.

alkisg

Δοκίμασε με άλλο switch,
δοκίμασε με άλλον router π.χ. του σπιτιού σου κι ας μην είναι συνδεδεμένος καν στο Internet, αρκεί και μόνο να τον βάλεις στο LAN για ένα λεπτό να δίνει IP,
δοκίμασε με άλλα καλώδια,
και γράψε και το μοντέλο του switch και του router επειδή για παράδειγμα υπάρχουν προγραμματιζόμενα switch που υποστηρίζουν VLANs και άλλα περίεργα πράγματα που μπορεί να έχουν αποτελέσματα σαν αυτά που περιγράφεις.

d_oikon

Νενικήκαμεν!
Ήταν θέμα του Switch.

Το  switch είναι το D-LING DGS-1016D. Έχει τρεις διακόπτες (ΕΕΕ, Flow control, Port Isolation and Storm Control). Οι οποίοι ήταν όλοι στο ΟΝ.

Δοκίμασα πριν το switch από το άλλο σχολείο (D-LINK DGS-1024D)και δούλεψαν όλα ok. Το οποίο έχει μόνο έναν διακόπτη (ΕΕΕ+) και ήταν στο OFF.

Οπότε έβαλα και στο D-LING DGS-1016D όλους τους διακόπτες στο OFF (στην  αρχή δοκίμασα να βάλω στο OFF μόνο τον διακόπτη ΕΕΕ, αλλά δεν δούλεψε) και δούλεψε!!

alkisg

Ωραίος! Σχετική εικόνα: https://eu.dlink.com/gr/el/-/media/product-pages/dgs/1016d/h1/dgs_1016_d_front.png
Έχεις όρεξη με την ευκαιρία σου να δοκιμάσεις και να μας πεις συγκεκριμένα ποιος διακόπτης έφταιγε; Υποθέτω το Port Isolation, δηλαδή με αυτόν off και τους άλλους on, δουλεύει;
Μετά τις δοκιμές, άστους όλους στο off.

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 07 Οκτ 2020, 11:20:52 ΠΜ
Έχεις όρεξη με την ευκαιρία σου να δοκιμάσεις και να μας πεις συγκεκριμένα ποιος διακόπτης έφταιγε; Υποθέτω το Port Isolation, δηλαδή με αυτόν off και τους άλλους on, δουλεύει;
Ναι. Με το Port Isolation στο OFF και τα άλλα στο ΟΝ δουλεύει. Θα το αφήσω έτσι.  ;)

alkisg

Καλύτερα και τα άλλα στο off.
Το flow control off βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ όταν υπάρχουν και 100 Mbps clients ή άλλα switch συνδεδεμένα,
ενώ με το EEE από ότι λέει ο γούγλης μπορεί να χαθούν πακέτα κλπ...
Merci για το feedback.

d_oikon


Δημήτρης Γκίνης

Έπεσα πάνω στην κουβέντα αυτή:
Παράθεση από: alkisg στις 07 Οκτ 2020, 11:57:23 ΠΜ
Καλύτερα και τα άλλα στο off.
Το flow control off βοηθάει ΠΑΡΑ πολύ όταν υπάρχουν και 100 Mbps clients ή άλλα switch συνδεδεμένα,
ενώ με το EEE από ότι λέει ο γούγλης μπορεί να χαθούν πακέτα κλπ...
Merci για το feedback.

Ειδικά για το port isolation το manual του D-LINK DGS-1016D αναφέρει:
ΠαράθεσηPort Isolation and Storm Control
When enabled a broadcast storm control threshold value of 128kbps will be applied to incoming broadcast packets on all ports.
Port Isolation: DGS-1016D - When enabled, ports 1 to 15 will be isolated from each other, but  will  still  be  able  to  communicate  with  port  16.  Port  16  will  be  able  to  communicate with all the ports available on this switch.

The switch must be power cycled after changing DIP Switch settings for new settings to take effect.

Άλκη, το D-LINK DGS-1016D ή 1024D είναι αυτό με το οποίο έρχονται τα νέα εργαστήρια;;

alkisg

Άρα το port isolation είναι no-no, εμείς θέλουμε και μεταξύ τους να επικοινωνούν οι clients και με τον LTSP server και με τον router και με τους δικτυακούς εκτυπωτές.

Για το switch νομίζω εξαρτάται από την περιφέρεια, στα Γιάννενα ήρθαν κάτι 24ρια Zyxel που μέχρι στιγμής δεν έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα, ενώ δεν έχουν τέτοιους διακόπτες.