Προβλημα με γραφικά σε LTSP Client

Ξεκίνησε από jim_katsar, 23 Νοε 2015, 12:47:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Έχω ένα τερματικό που ενώ κάνει boot κανονικά φαίνεται στον επόπτη κανονικά όμως τα γραφικά του δεν υποστηρίζονται.
Η οθόνη δεν είναι μαύρη ούτε προτρέπει σε login (κατάσταση τερματικού) αλλά ένα μπερδεμένο χρώμα ομοιόμορφο χρώμα μεταξύ άσπρο, κόκκινο, πράσινο.
Δοκίμασα μία άλλη κάρτα γραφικών που υπήρχε έπαιξε κανονικά στην αρχή μόνο που ήταν στα τελευταία της κ μάλλον τα έπαιξε. Για να μην προβώ σε αγορά καινούριας κάρτας γραφικών (ξέρω το κόστος είναι μικρό αλλά ο Διευθυντής έχει δώσει αρκετά...) μήπως υπάρχει κάποια λύση να το γλυτώσουμε;

Η κάρτα γραφικών είναι μία Elixir N2DS256 16BT-5t
Να σημειώσω ότι επειδή ο Server έχει στηθεί σε ένα εντελώς καινούριο μηχάνημα κ υπήρχαν κάποια θεματάκια οπότε είχα προβεί στην εγκατάσταση καινούριου πυρήνα.
Επίσης δοκίμασα την εντολή: 'XSERVER=vesa' στο lts.conf αλλά τίποτα...  :(
Στο παρακάτω screenshot φαίνεται πως εμφανίζεται το μηχάνημα από τον επόπτη (Την κάρτα γραφικών την βλέπει ως GeForce δεν ξέρω γιατί)

Ευχαριστώ!!!

alkisg

Δηλαδή στα Windows ή με Live CD παίζει, και θεωρείς ότι είναι θέμα software (Ubuntu) και όχι hardware;

Το elixir απ' ότι κατάλαβα είναι το branding, ενώ το τσιπάκι μέσα είναι nvidia geforce fx 5200, που δεν έχει πρόβλημα όσες φορές την έχω δει...

jim_katsar

Ναι στα windows παίζει μια χαρά... (αυτά βρήκα κ αυτά χρησιμοποιούσαν κ πέρυσι, φέτος είπα να 'αναβαθμίσω' το εργαστήριο)
Στο Live CD φορτώνει κανονικά αλλά δεν εμφανίζει ποτέ το πάνω μενού ούτε το εικονίδιο για εγκατάσταση παρά μόνο το χαρακτηριστικό φόντο της επιφάνειας εργασίας των Ubuntu
Όταν κάνει boot από το δίκτυο τότε υπάρχει θέμα με τα γραφικά...

Το μυαλό μου πήγε στο software(Ubuntu) γιατί αν ήταν θέμα στο Hardware λογικά ούτε τα windows θα έπαιζε...(θα τα έπαιζε;)

Το elixir ήταν πάνω σε ένα τσιπάκι της κάρτας γραφικών. Κάποιο άλλο αναγνωριστικό δεν υπάρχει για να καταλάβω πια κάρτα είναι.. Παρά μόνο αυτό που έβγαλε ο επόπτης..

alkisg

Στον server, ποιο είναι το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής;
Κώδικας: Bash
dpkg -l '*nvidia*' | grep ^ii


Αν σου βγάζει μόνο το πακέτο nvidia-common, τότε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, έλα από το IRC να το δούμε εκεί.

Πάντως το ότι κολλάει στο Live CD σίγουρα δεν είναι καλή ένδειξη.