ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ

Ξεκίνησε από iliasthes, 13 Νοε 2008, 06:26:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iliasthes

Πριν λίγο διάβασα ένα κείμενο στο εκπαιδευτικό site alfavita.gr, όπου αναφέρεται πως ο προφορικός βαθμός θα συμμετέχει με 30% στην τελική βαθμολογία για πρόσβαση σε ΑΕΙ και ΤΕΙ, για όσους μαθητές θα δώσουν εξετάσεις και για ΑΕΙ, δηλαδή 6 μαθήματα. Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες;

πχ Γνωρίζετε αν θα υπάρχει αναπροσαρμογή του βαθμού, αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση μεταξύ προφορικού και γραπτού βαθμού; Αν δεν υπάρχει θα γίνει το έλα να δεις, όλοι 20 θα έχουνε προφορικά.

georgia_kitsou

 
  Καλησπέρα σας,

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πώς είναι δυνατό να δίνουν πανελλαδικές με ίδια κριτήρια με το Γενικό Λύκειο και να μην έχουν την αναπροσαρμογή βαθμού που ισχέι στο Γενικό Λύκειο; Φέτος για πρώτη φορά διδάσκω σε ΕΠΑΛ Προγραμματισμό, ενώ έχω διδάξει ΑΕΠΠ σε Γενικό Λύκειο. Αν δεν αναπροσαρμόζεται ο βαθμός τότε πολύ κακώς προσπάθησα να τους βάλω προφορικούς κοντά σε αυτό που φαντάζομαι οτι θα γράψουν.  :( Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει παρακαλώ. 

iliasthes

Ο βαθμός θα προσαρμόζεται τελικά.  Υποθέτω οτι αυτό θα ισχύει μόνο για όσους ανήκουν στην Β ομάδα (δεν είμαι σίγουρος, από τα έγγραφα που έχουν έρθει μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει σίγουρα). Ωστόσο σκέφτομαι το εξής. Στην Β ομάδα συνήθως είναι οι καλύτεροι μαθητές, οι οποίοι θα εξαταστούν πανελλαδικά και ο βαθμός των γραπτών τους θα προσαρμόσει και τον προφορικό τους. Δηλαδή ο βαθμός των πανελλαδικών θα επηρεάσει τον μέσο όρο του απολυτηρίου τους.

Αν κατάλαβα καλά όμως δεν θα ισχύσει το ίδιο για όσους θα δώσουνε μόνο για ΤΕΙ, οι οποίοι θα διαγωνιστούν και ενδοσχολικά στο συγκεκριμένο μάθημα?. Άρα ο προφορικός τους βαθμός παραμένει αναλλοίωτος από τις πανελλαδικές, αλλά και στις εξετάσεις ο βαθμός του απολυτηρίου τους διαμορφώνεται ενδοσχολικά μόνο; Αν τα κατάλαβα σωστά, είναι ευνοημένοι οι μαθητές που ανήκουν στην Α ομάδα;

stratosg

Δεν είναι τίποτα συνδέεις τα ψιψιψίνια με τα κοκοψόψα. Τη χάσαμε τη μπάλα πατριώτη.

Σύγγνώμη για το παραπάνω, αλλά κάπως έτσι αισθάνομαι και πραγματικά δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς θα γίνει. Πάντως δε νομίζω πως έχει να κάνει με καλούς και κακούς μαθητές, ειδικά φέτος που όλοι κολυμπάνε (κολυμπάμε) σε θολά νερά, εννοώ πως η δήλωση της ομάδας έγινε ελαφρά τη καρδία. Ελπίζω με τη νέα σχολική χρονιά να ξεκαθαρίσουν αρκετά τα πράγματα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

iliasthes

Συνάδελφε Στράτο, φυσικά δεν είναι θέμα καλών και κακών μαθητών. Το σημαντικό είναι πως έχουμε φτάσει στα μέσα Φεβρουαρίου και ακόμα δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει τελικά. Κάποιοι μαθητές της Α ομάδας μας ρωτούσαν αν είναι υποχρεωμένοι να δώσουνε πανελλαδικές ή όχι και δεν ξέραμε να τους απαντήσουμε σίγουρα. Από την άλλη είναι παράλογο για κάποιους μαθητές ο βαθμός του απολυτηρίου να διαμορφώνεται από τις πανελλαδικές και για τους άλλους όχι. Μέσα στο ίδιο σχολείο δύο απολυτήρια τα οποία τα παίρνεις με διαφορετικό τρόπο;;;;; 


stratosg

Είναι από την "καλή" θέληση που έχουν να βοηθήσουν την τεχνική εκπαίδευση. Απλά άλλη μια απόδειξη της προχειρότητας, εξάλλου έχουμε τα ΓΕΛ τι τα θέλουμε τα ΕΠΑΛ;
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Και για να επανέλθω αγαπητέ iliasthes, να που ανακοινώθηκαν και οι ημερομηνίες για τις εξετάσεις. Προσοχή όμως μόνο της ομάδας Β και όχι της ομάδας Α. Επίσης τι θα γίνει με τις ενδοσχολικές; Θα είναι πριν ή μετά τις Πανελλήνιες, τα μαθήματα που θα δώσουν τα παιδιά σε επίπεδο Πανελληνίων θα εξεταστούν και ενδοσχολικά;

Μην ακούσω τώρα ότι ναι θα είναι όπως στα ΓΕΛ, γιατί πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Άλλη ερώτηση, αν κάποιος δηλώσει πως θα δώσει Πανελλήνιες αλλά δεν προσέλθει τότε με ποιον τρόπο θα βγεί ο βαθμός απολυτηρίου και πως ο αντίστοιχος πτυχίου;

Ε ρε γλέντια! Το απόλυτο χάος, όμως εμείς εκεί πρέπει να δίνουμε τη σελίδα της ύλης στην οποία βρισκόμστε. Αχ κρίμα και το αγαπώ το ρημάδι το ΕΠΑΛ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.