ένα τεράστιο μπράβο για τα παιδιά της ΠΕΚΑΠ...

Ξεκίνησε από poursali, 17 Ιουν 2010, 03:11:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Keep Growing

Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Vangelis

Μεταξύ μας μερικοί δεν είναι και τόσο παιδιά!!!!  αλλα το μπράβο τους αξίζει.

Σπύρος Δουκάκης

Δεν είμαι σίγουρος ότι με αυτό το έγγραφο επιτεύχθη αυτό που ήθελε να κερδίσει ο κλάδος. Ο νόμος αυτός ισχύει για όλο το δημόσιο τομέα και θα ήταν παράλογο να μην ισχύσει και για τους εκπαιδευτικούς. Έτσι οι υποψήφιοι πληροφορικοί παίρνουν τα δύο μόρια, αλλά μαζί και όσοι άλλοι έχουν τέσσερα μαθήματα πληροφορικής στο πτυχίο τους ή/και στα μεταπτυχιακά τους.

Χάρη στην απόφαση αυτή, λοιπόν, όποιος έχει περάσει στις σπουδές του 4 μαθήματα πληροφορικής έχει γνώσεις ΤΠΕ. Άρα όλες οι ειδικότητες που έχουν τέσσερα μαθήματα πληροφορικής (π.χ. μαθηματικοί, φυσικοί ακόμα και οι χημικοί και όλοι οι δάσκαλοι) θεωρείται ότι έχουν πιστοποίηση στις νέες τεχνολογίες (γνώσεις και δεξιότητες στις Τ.Π.Ε. ) και άρα δεν χρειάζονται επιμόρφωση Α επιπέδου...(αν λέγεται έτσι ακόμα).

Αυτή η απόφαση, λοιπόν, όπως όλοι καταλαβαίνετε δεν αναδεικνύει ότι κάποιος κατέχει γνώσεις ΤΠΕ.

Αυτό φαίνεται ότι θα βοηθήσει οικονομικά το κράτος, αφού πλέον θα απαιτείται για λίγες ειδικότητες η επιμόρφωση πρώτου επιπέδου... Ίσως και να είναι έτσι τα πράγματα... και να μην απαιτείται πλέον επιμόρφωση, αφού οι εκπαιδευτικοί πιθανώς να έρχονται πανέτοιμοι από την τριτοβάθμια εκπαίδευση...

poursali

εγώ προσωπικά δεν νιώθω καμιά αδικία αν κάποιος που έχει διδαχτεί 4 πανεπιστημιακά μαθήματα με σχετικό αντικείμενο θεωρείται ότι έχει γνώσεις ΤΠΕ.
λογικό το θεωρώ.
το θέμα είναι αλλού. ή ξέρουμε ή δεν ξέρουμε. όχι όποτε μας συμφέρει ξέρουμε και όποτε πρέπει να προσφέρουμε δεν είμαστε κατάλληλοι
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

skoud

Για να κάνουμε μιά σύγκριση πρέπει να έχουμε όλα τα δεδομένα:
Σε όλους τους προηγούμενους νόμους επιλογής στελεχών εκπαίδευσης οι καθηγητές Πληροφορικής δεν έπαιρναν τα μόρια γνώσης των ΤΠΕ, με το αιτιολογικό ότι ήταν προσόν διορισμού τους, όπως δεν έπαιρναν και δεν παίρνουν και με το νέο νόμο οι συνάδελφοι ξένων γλωσσών τα μόρια γνώσης ξένης γλώσσας...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

poursali

εγώ πάντως έχω ακούσει από σύμβουλό(!) μας ότι καλώς είχε έτσι η κατάσταση και ότι αυτό ήταν δίκαιο. το μόνο επιχείρημα ήταν ότι έτσι γίνεται και για τους καθηγητές ξένων γλωσσών. βέβαια το ενδεχόμενο ότι και αυτοί όσο και εμείς ήμαστε αδικημένοι δεν το καταλάβαινε κανείς και ένιωσα απελπιστικά μόνος και απίστευτη μοναξιά, δακτυλοδεικτούμενος.
"ποιος είναι αυτός ο νέος που ήρθε και τα αμφισβητεί όλα και επιμένει κιόλας?"

συγγνώμη αλλά εδώ μου κάθεται ακόμα. κάτι τέτοια βλέπω και γίνομαι ταύρος.

ΥΓ: αυτή η αδικία πρέπει να αποκατασταθεί και για τους συναδέλφους των ξένων γλωσσών. και δεν είναι τόσο το 1,2,3,4 μόρια αλλά με ενοχλεί η αδικία.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Σπύρος Δουκάκης

Άρα, λοιπόν, για τον κλάδο των Πληροφορικών εφαρμόστηκε ο νόμος, ο οποίος είναι αυτονόητο ότι πρέπει να εφαρμοστεί και στον κλάδο των καθηγητών ξένων γλωσσών. Ελπίζω με μία αντίστοιχη κίνηση να το επιτύχουν.

Το ερώτημα δεν ήταν για μένα το αν θα έπρεπε να ισχύει αυτό. Δεν το θεωρώ καν ερώτημα. Ήταν μια παράλειψη του νομοθέτη που διορθώθηκε. Το ζήτημα είναι ότι με αυτή την απόφαση
α) πριμοδοτούνται και άλλες ειδικότητες και άρα το κέρδος επιμερίζεται (θα πάρει πλήθος συναδέλφων τα μόρια αυτά χωρίς να είναι πληροφορικοί και χωρίς να ξέρουν να χειρίζονται ουσιαστικά τις ΤΠΕ (δεν συζητάω την αξιοποίηση)) και
β) ελαχιστοποιούνται τα επιμορφωτικά προγράμματα... στα οποία διδάσκαμε.

P.Tsiotakis

Αυτό σημαίνει οτι οι καθηγητές πληροφορικής, λαμβάνουν και το περίφημο μόριο της πιστοποίησης;

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: ptsiotakis στις 18 Ιουν 2010, 10:27:06 ΠΜ
Αυτό σημαίνει οτι οι καθηγητές πληροφορικής, λαμβάνουν και το περίφημο μόριο της πιστοποίησης;

Βάσει της απάντησης του υπουργείου, ναι!

skoud

Με τον νέο νόμο (αθρ.13, επισυνάπτεται όλος ο νόμος 3848) τα μόρια της πιστοποίησης Α' επιπέδου είναι 2 (στον προηγούμενο ήταν 1) και της πιστοποίησης  Β' επιπέδου τα μόρια είναι 3 (του μεταπτυχιακού είναι 4!!!). Η επίσημη Επιμόρφωση Β' επιπέδου για τον κλάδο μας προβλέπεται να αρχίσει τον Σεπτέμβριο.

Προφανώς και πρέπει να αρθεί η αδικία και για τους συν. των Ξένων Γλωσσών, αλλά εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό!

Η μοριοδότηση σε όσους είναι πιστοποιημένοι γίνεται με το σκεπτικό ότι ένας δ/ντης θα κάνει καλύτερα την δουλειά του αν έχει τις βασικές γνώσεις χρήσης του Υπολογιστή,  όπως βέβαια και αν  μπορεί να συννενοηθεί σε μια  ξένη γλώσσα (εδώ είναι η αδικία για τους ξενόλγωσσους).

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια, αλλά να ξέρετε, το επαναλαμβάνω, ότι θα πετυχαίνουμε όχι μόνο αν κινείται και δραστηριοποιείται το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ, αλλά όταν η  ΠΕΚΑΠ αποκτήσει το κύρος των άλλων μεγάλων ενώσεων (ΕΜΕ, ΕΕΦ κλπ), όταν δηλ. οι κυβερνώντες ξέρουν ότι συσπειρώνει και μπορεί να δραστηριοποιήσει όλους, και τους 7500, εκπαιδευτικούς ΠΕ19-ΠΕ20. Τα βήματα που γίνονται τα τελευταία χρόνια μας οδηγούν σε αυτή την κατεύθυνση και γιαυτό πρέπει να είμαστε λίγο αισιόδοξοι για την επίλυση και των άλλων προβλημάτων του κλάδου μας, παρ' όλη τη "μαυρίλα" που μας περιβάλλει...
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Κάθε αξιόλογη προσπάθεια επιβραβεύεται και χειροκροτείται από όλους εμάς. Καλή συνέχεια!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

Πως θα γίνει η κρίση/επιλογή 20.000 διευθυντών και υποδιευθυντών σχολείων Α/βάθμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης
Προϋποθέσεις επιλογής
...   Ειδικότερα: Για θέσεις διευθυντών γυμνασίων, γενικών λυκείων, ΕΠΑ.Λ. και ΕΠΑ.Σ. εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των κλάδων ΠΕ 01 έως και ΠΕ 20.
Για θέσεις διευθυντών Σ.Ε.Κ. εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των κλάδων ΠΕ 12, ΠΕ 14, ΠΕ 17, ΠΕ 18, ΠΕ 19 και ΠΕ 20.
..
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=19397

za√‘ag

Για να καταλάβω...

Εμείς (της πληροφορικής) θα περάσουμε από επιμόρφωση Β' επιπέδου το Σεπτέμβριο ;;

Αν ναι ... σε τι ακριβώς θα επιμορφωθούμε ; Πριν 2 χρόνια παρακολουθήσαμε ένα πολύωρο επιμορφωτικό και με υποχρεωτική εξέταση πιστοποίησης (με Java, php, εισαγωγή στα παιδαγωγικά, πολυμέσα, κρίση εκπαιδευτικού λογισμικού κλπ);;

Μήπως εκείνο ΔΕΝ έχει πια σημασία; Τσάμπα το παρακολουθήσαμε;

Μήπως κάτι δεν κατάλαβα;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

amichail

Αν και ψιλο-άσχετο με τον τίτλο..
Η επιμόρφωση που λες (Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής) ήταν άλλο πακέτο ΕΠΕΑΕΚ/ΚΠΣ (από τα γνωστά).
Πέραν αυτού, όπως φαίνεται και στο θέμα https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3354
είναι όχι ακριβώς Α αλλά ούτε και Β (έχει πέσει στα κενά ανάμεσα). Αλήθεια τι έγινε με αυτό το θέμα;

Η τωρινή προκήρυξη είναι η "κανονική" Β επιπέδου και για εμάς.
Τώρα τι θα κάνουν, ένας θεός ξέρει γιατί αν και αναφέρει πώς η επιμόρφωση των Πληροφορικών προβλέπεται να διαφέρει σημαντικά από αυτή των άλλων κλάδων, προβλέπονται επίσης μικτά τμήματα και όχι ανά κλάδο οπότε καταλαβαίνετε...
Οι προθεσμίες πάντως είναι πολύ σφικτές: πρόταση ΠΑΚΕ μέχρι τέλος Γενάρη, επιμόρφωση επιλεγμένων επιμορφωτών Μάρτιο-Ιούνιο (χα,χα) και προγράμματα επιμορφούμενων από Σεπτέμβρη

Καλύτερα η συζήτηση να συνεχιστεί, αν έχει νόημα, εδώ -> https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2094 - το "Νέα Επιμόρφωση" φαντάζει πιο σχετικό

Παράθεση από: za√'ag στις 13 Ιαν 2011, 12:23:02 ΜΜ
Για να καταλάβω...

Εμείς (της πληροφορικής) θα περάσουμε από επιμόρφωση Β' επιπέδου το Σεπτέμβριο ;;

Αν ναι ... σε τι ακριβώς θα επιμορφωθούμε ; Πριν 2 χρόνια παρακολουθήσαμε ένα πολύωρο επιμορφωτικό και με υποχρεωτική εξέταση πιστοποίησης (με Java, php, εισαγωγή στα παιδαγωγικά, πολυμέσα, κρίση εκπαιδευτικού λογισμικού κλπ);;

Μήπως εκείνο ΔΕΝ έχει πια σημασία; Τσάμπα το παρακολουθήσαμε;

Μήπως κάτι δεν κατάλαβα;
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

iliasthes

Όλοι οι παλιοί συνάδελφοι, εμπρός για Διευθυντές λοιπόν, έτσι κι αλλιώς ο πληροφορικός κάνει τις περισσότερες δουλειές του διευθυντή που απαιτούν χρήση η/υ, όχι τίποτα άλλο να συμπληρώσουμε ωράριο εμείς οι νεότεροι. Είναι καλή απόφαση, η οποία θα έπρεπε να θεωρείται αυτονόητη, όπως και για τους συναδέλφους των ξένων γλωσσών. Δηλαδή ειλικρινά το υπουργείο θεωρεί προσόν για έναν διευθυντή να γνωρίζει ξένη γλώσσα και χρήση η/υ, ή απλά τα βάζει για να διαφοροποιούνται οι υποψήφιοι στα μόρια με οποιονδήποτε τρόπο; Όταν λέει πως δεν μας νοιάζει το γεγονός οτι  ο καθηγητής ξένων γλωσσών και ο πληροφορικός έχουν αυτά τα προσόντα και δεν του δίνουμε τα μόρια, είναι σαν να μην τους νοιάζει πραγματικά το προσόν, αλλά να γίνει με κάποιον τρόπο τέλος πάντων η κατάταξη. 

poursali

πες τα Ηλία, γιατί όταν τα έλεγα εγώ σε συναδέλφους με θεωρούσαν ανόητο και ότι δεν καταλαβαίνω...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ