Δημιουργία multiboot usb

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 05 Ιαν 2021, 04:24:52 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

https://cerebrux.net/2021/01/04/ventoy-multiboot-usb-windows-linux/

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα...


Update: δοκιμάστηκε με
Ubuntu 18.04(32 & 64 bit)
Ubuntu 20.04
Lubuntu 20.04
Debian 10.2
Antix
Windows 10 20H2
Clonezilla
Hirens Boot Cd (15.02 & PE)
Ultimate boot cd
ipxe

disal

Το έχω δοκιμάσει με αρκετές γνωστές διανομές (arch, ubuntu, mint, zorin, antix, opensuse, sabayon κ.α.), παράλληλα με windows 7 και 10 και με προγράμματα Clonezilla, Gparted, Hirens boot cd, Acronis TrueImage. Όλα εγκαταστάθηκαν και δοκιμάστηκαν επιτυχώς. Υποστηρίζει UEFI boot και Legacy BIOS. Επίσης παρέχει τη δυνατότητα να υπάρχει και φάκελος με τα δεδομένα του χρήστη. Τέλος, μπορείς να προσαρμόσεις το μενού έτσι ώστε να είναι οργανωμένο σε κατηγορίες-φακέλους. Παλιότερα χρησιμοποιούσα το multisystem που είναι αρκετά καλό αλλά δύσκολα μπορούσα να εγκαταστήσω περιβάλλοντα windows. Με το ventoy, όλα τοποθετούνται στο usb πιο εύκολα (απλά ένα copy-paste) και μπουτάρουν κανονικά. 

ilias_s

Παιδιά το δοκίμασα σε 2 (διαφορετικές) εγκατάστασεις linux και δουλεύει μία χαρά. Αύριο μάλλον θα δοκιμάσω να κάνω και μία windows 10. Δεν ξέρω τις δυνατότητές του γιατί δεν το έψαξα ακόμα αλλά για τη βασική λειτουργία (ως multiboot) είναι πολύ απλά τα πράγματα... αφού προετοιμαστεί με την εφαρμογή το flashάκι, απλά ρίχνεις μέσα τα .iso που θες!