Δύο router στο ίδιο δίκτυο

Ξεκίνησε από ale3andro, 01 Μαΐου 2020, 07:36:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ale3andro

Καλησπέρα,
θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα:
Σε ένα από τα σχολεία όπου είμαι τοποθετημένος έχουμε 2 router με σύνδεση στο Internet, ένα στο γραφείο του Διευθυντή και ένα στο Εργαστήριο Πληροφορικής. Έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις DHCP (router στο 192.168.1.1 και δίνουν ΙP από 1.2 και πάνω).
Θέλω (ιδανικά) να χρησιμοποιώ το ένα router για να μπαίνουν στο internet τα pcs του Εργαστηρίου και το άλλο να το χρησιμοποιούν όλοι οι υπόλοιποι αλλά να μην διαχωρίσω τα δίκτυα, γιατί υπάρχουν κοινόχρηστοι εκτυπωτές (που θέλουμε να εκτυπώνουμε όλοι) και ένα NAS.
Όπως το καταλαβαίνω υπάρχουν 2 λύσεις:
(0) Να βάλω το ένα router στο 192.168.1.2 (πχ), να του απενεργοποιήσω το DHCP και να τα βάλω μαζί. Όσοι παίρνουν IP από το DHCP router θα μπαίνουν internet από το 192.168.1.1 και στα pcs μου στο εργαστήριο, που έτσι και αλλιώς δίνω static ips, να αλλάξω gateway σε 192.168.1.2. Θα δουλέψει αυτό ή έχω κάπου λάθος; Η σύνδεση είναι απλά 2 καλώδια δικτύου που ξεκινούν από τα 2 router και καταλήγουν στο switch του εργαστηρίου; Χρειάζεται κάποια άλλη συσκευή ενδιάμεσα;
(1) Αν βάλω το ενα router σε άλλο IP Range πχ 192.168.2.1 και να αφήσω και το DHCP τι χρειάζομαι για να συνδέσω μεταξύ τους τα 2 δίκτυα; Network bridge; Αυτό είναι ξεχωριστή συσκευή (σαν το switch/hub) ή θα πρέπει να είναι ένας υπολογιστής ρυθμισμένος κατάλληλα με 2 κάρτες δικτύου που θα κάνει την απαραίτητη διασύνδεση μεταξύ των 2;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια


alkisg

Αφού έχεις ήδη στατικές IP, κάνε αυτό που είπες στο (0), μια χαρά είναι, και ακριβώς όπως το είπες: στον router1 βάλε ip=192.168.1.1 και dhcp range π.χ. 192.168.1.50-250, στον router2 απενεργοποίησε το dhcp και δώσε ip=192.168.1.2, και στους clients του εργαστηρίου βάλε στατικές IP π.χ. από .30 ως .50.

Το εργαστήριο να μπαίνει από ΠΣΔ ώστε να έχει το safesearch της google, ενώ οι καθηγητές ας μπουν και από την άλλη σύνδεση που δεν έχει προεπιλεγμένο safesearch.

ale3andro