ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΕ LAN

Ξεκίνησε από sarakiniotis, 20 Φεβ 2007, 08:28:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sarakiniotis

Εχω τραβήξει καλώδιο UTP CAt 5 , απο το Εργαστήριο Πληροφορικής (1ος Οροφος) , μέχρι το ισόγειο στο Εργ.Τεχνολογίας (αποσταση 75 μέτρα) .Το έχω συνδέσει σε ένα switch 6 πορτο της level One , και πάνω σε αυτό έχω συνδέσει 3 Pcs , τα οποία μπάινουν στο δίκτυο και στο Ιντερνετ.
Απο αυτό το switch (στο Εργ.Τεχνολογίας ) τραβάω straight UTP CAt5 καλώδιο για διπλανή αίθουσα (απόσταση 15μέτρα) , πάνω στο οποίο καλώδιο συνδέω αλλό ένα switch 6 πορτο της level one.
Δυστυχώς τα pc's που βάζω πάνω στο switch αυτό δεν βλέπουν ούτε το Lan , ούτε το Internet.

Any Ideas ????

alkisg

Μου φαίνεται ότι το έφτασες στα όρια το Ethernet! ;)
Πέρα από το μέγεθος, το οποίο (θεωρητικά 100 μέτρα) υποτίθεται ότι δεν το έχεις ξεπεράσει, στο 100BaseTX αν δεν κάνω λάθος επιτρέπονται μέχρι 2 segments. Για περισσότερα segments πρέπει να κατεβάσεις την ταχύτητα στα 10 Mbit.
Π.χ. δες το Ethernet Cabling Guidelines από εδώ:
http://www.cisco.com/en/US/products/hw/routers/ps133/products_tech_note09186a00801f5d9e.shtml

Οπότε δοκίμασε να κατεβάσεις την ταχύτητα του δικτύου στα 10 MBit (δεξί κλικ στον device manager στις κάρτες δικτύου και properties)

Εντωμεταξύ, το τελευταίο straight καλώδιο δεν το κάνεις καλύτερα cross και να το βάλεις στο uplink;

Αν δεν παίξουν αυτά, δοκίμασε να βγάλεις το τελευταίο switch και να συνδέσεις μόνο έναν Η/Υ. Αν δεν παίζει ούτε σκέτος Η/Υ τότε θα φταίει το μήκος...

Το να τραβήξεις δεύτερο καλώδιο από το εργαστήριο Πληροφορικής κατευθείαν εκεί που έχεις το τελευταίο switch γίνεται;

sarakiniotis

ΟΚ !!! Αλλάξα το τελευταίο straight cable σε cross και δούλεψε !!!!!!!
Σε ευχαριστώ Αλκη !!!

alkisg

Να 'σαι καλά. ;) Πριν από μια βδομάδα την είχα πατήσει κι εγώ, έβαζα straight στο uplink και δεν δούλευε, και έφαγα κανά δίωρο μέχρι να καταλάβω ότι ήθελε cross. Και το switch υποτίθεται είχε autosensing για straight/cross... :P