Δικαιώματα των χρηστών

Ξεκίνησε από koni, 02 Ιουν 2009, 04:46:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

koni

Χαιρετώ όλους...
Πώς θα μπορούσα να αλλάξω τα δικαιώματα ενός χρήστη, ώστε να μην μπορεί ν' αλλάξει το φόντο στην επιφάνεια εργασίας σε win2000?? Έχω πειράξει τα περισσότερα και δεν μπορώ να βρω άκρη. ...

pthomop

Πρεπει να ανοιξεις το group policy του server σου και στο tree που θα δεις αριστερα, ψαξε για user settings. Μεσα στις πολλες επιλογές που υπάρχουν βρεις αυτο που ζητας. Πιστευω οτι εχεις δημιουργησει καποιο policy για τα pc των μαθητων με περιορισμένα δικαιώματα.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αν δε βρίσκεις το group policy, θα πρέπει να εγκαταστήσεις την group policy management console (κατέβασέ το από το http://blogs.sch.gr/plinetfk/λογισμικό/).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μπορείς να δοκιμάσεις και την εφαρμογή deepfreeze, μόνο που κάνει πολλά περισσότερα από αυτό που ζητάς... αν δε μπορείς να το βρεις, ενημέρωσέ με.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis

φέτος χρησιμοποίησα το deep freeze στο εργαστήριο και ξένοιασα μια και καλή...

veni

Το deepfreeze όντως βοηθά ώστε πάντα να έχεις "φρέσκα" μηχανήματα.

Επίσης πολύ βοηθά και το Symantec Ghost server console (παλιό αλλά πολύ καλό software).

Έχω δημιουργήσει image-μήτρα μηχανημάτων με dual boot (ubuntu 8.10 + edubuntu addon) - windows xp με αρκετά καλούδια.
Στη συνέχεια κι αφού έχω φτιάξει boot-cd για δικτυακό ghost ετοιμάζω server για αποστολή του image και αφού τρέξω σε όλα τα clients to boot cd κατεβαίνει σε όλα. Μετά κάνω τις μικρορυθμίσεις σ' ένα ένα τα cients τρέχω το deepfreeze δικτυακά ώστε να μην χρειάζεται να ρυθμίζω τις παραμέτρους σε καθένα.
Κι έχω ένα νέο εργαστήριο!
Το πρόβλημα με το deepfreeze είναι όταν θέλεις να εγκαταστήσεις νέα προγράμματα και να οργανώσεις σωστά τους χώρους του δίσκου ώστε να μπορούν οι μαθητές να αποθηκεύουν τις εργασίες τους. (Ένα άλλο partition).

SOS Όσοι έχετε domain καντε dcpromo στον server και κατεβάστε το να βρείτε την υγειά σας μιας και ο χώρος των εργαστηρίων δεν είναι χώρος θέσεων εργασίας με Group Policy και όλα τα συναφή που μόνο διαχειριστικό πονοκέφαλο μπορούν να μας προσφέρουν.

Απορώ βέβαια γιατί δεν έχουν οργανωθεί τα ΠΛΗΝΕΤ της χώρας ώστε να έχουν -έστω κι ανεπίσημα - μήτρες των μηχανημάτων των εργαστηρίων καθώς και οδηγίες step by step προς ναυτιλλομένους .

Προσωπικά και για όλα τα μηχανήματα που κατά καιρούς έχουν περάσει από το εργαστήριο έχω κρατήσει μήτρες για παν ενδεχόμενο και με το δεδομένα πως κάθε χρόνο τα εγκατεστημένα προγράμματα αλλάζουν.
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

alkisg

Παράθεση από: veni στις 10 Ιουλ 2009, 12:35:27 ΠΜ
Απορώ βέβαια γιατί δεν έχουν οργανωθεί τα ΠΛΗΝΕΤ της χώρας ώστε να έχουν -έστω κι ανεπίσημα - μήτρες των μηχανημάτων των εργαστηρίων καθώς και οδηγίες step by step προς ναυτιλλομένους .

Στο Linux τα προγράμματα και τα updates τους μπορούν να μπουν όλα μαζί με μια εντολή (π.χ. apt-get install openoffice firefox kturtle...), κι έτσι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος να ασχοληθεί κανείς με ghosts κτλ. Ελπίζω σε κάποιον από τους μελλοντικούς οδηγούς εγκατάστασης Ubuntu να συμπεριλάβουμε και τις απαραίτητες οδηγίες για remote deployment μαζί με τα settings. Δηλαδή, αφού έχει στηθεί ο server, οι clients να κάνουν απλά network boot και να γίνεται αυτόματα εγκατάσταση στον τοπικό δίσκο με ό,τι λογισμικό θέλει ο καθηγητής.

Στα Windows επίσης αν και το ghost είναι βολικό, δεν είναι και ότι καλύτερο, αφού καταρχάς ισχύει για μηχανήματα με παρόμοιο μόνο υλικό, αλλά και επειδή μετά από λίγο χρονικό διάστημα κάθε backup μένει στο ράφι λόγω παλαιότητας (αν έχει βγει SP3 για XP και Office, τι να το κάνεις το ghost με το SP1; :().
Επίσης, προτείνεται πριν το ghost να έχει γίνει εκτέλεση του sysprep ώστε να μην έχουν όλοι οι υπολογιστές και οι χρήστες τα ίδια CID/SID και δημιουργείται πρόβλημα στο δίκτυο.

Σαν εναλλακτική, το fog project εκτός από open source είναι και πολύ πιο βολικό από το ghost, αφού όλος ο χειρισμός γίνεται από το server μέσω δικτύου (και το backup και το restore), αποφεύγοντας τα δισκάκια και αποκτώντας μεγαλύτερη ευελιξία στην προσαρμογή της εγκατάστασης. Και πάλι όμως ισχύουν τα ίδια μειονεκτήματα (υλικό και updates).

Το σωστότερο στα Windows είναι ο server να έχει στηθεί με ρυθμισμένα:
  • Windows deployment services για την εξ' αρχής εγκατάσταση των υπόλοιπων υπολογιστών του εργαστηρίου μέσω δικτύου. Με αρχεία .inf (ή .xml σε νεότερες εκδόσεις) υποστηρίζεται και η προσαρμογή της εγκατάστασης ανάλογα με τις προτιμήσεις του διαχειριστή. Π.χ. αυτόματη εγκατάσταση προγραμμάτων, εκτυπωτών, domain joining κτλ.
  • Windows server update services (WSUS) ώστε να παίρνουν αυτόματα οι clients τα updates από τον server, και για να μη χρειάζεται πολύ bandwidth, και για να μην αργούν οι Η/Υ όταν ξεκινάνε προσπαθώντας να επικοινωνήσουν με το Microsoft update, αλλά, το κυριότερο, ώστε να παίρνουν αυτόματα τα περισσότερα updates (π.χ. windows / office / acrobat και όσα άλλα υποστηρίζουν WSUS).

Φυσικά και δεν χρειάζεται ο υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ να ξέρει να τα στήνει αυτά. Θα έπρεπε να υπάρξει μεγάλης διάρκειας επιμόρφωση των υπευθύνων ΚΕΠΛΗΝΕΤ, ώστε αυτοί να στήνουν τους servers. Δηλαδή ο υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ να είναι υπεύθυνος για όλο το εργαστήριο εκτός του server.
Με αυτόν τον τρόπο ο καθηγητής θα μπορούσε να κάνει network boot σε έναν χαλασμένο client και σε λίγη ώρα να τον έχει έτοιμο μαζί με τις ενημερώσεις χωρίς να έχει ασχοληθεί καθόλου μαζί του στο μεταξύ...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: veni στις 10 Ιουλ 2009, 12:35:27 ΠΜ
Απορώ βέβαια γιατί δεν έχουν οργανωθεί τα ΠΛΗΝΕΤ της χώρας ώστε να έχουν -έστω κι ανεπίσημα - μήτρες των μηχανημάτων των εργαστηρίων καθώς και οδηγίες step by step προς ναυτιλλομένους .

Προσωπικά και για όλα τα μηχανήματα που κατά καιρούς έχουν περάσει από το εργαστήριο έχω κρατήσει μήτρες για παν ενδεχόμενο και με το δεδομένα πως κάθε χρόνο τα εγκατεστημένα προγράμματα αλλάζουν.

Δεν με ενδιαφέρει να υποστηρίξω κανένα υπεύθυνο ΚΕΠΛΗΝΕΤ, αλλά ποιός σου είπε Γιώργο ότι τα πληνέτ δεν έχουν μήτρες; Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν μήτρες σε πολλά πληνέτ, και στο δικό μας και έχουμε αναλάβει πρόθυμα το στήσιμο ενός server, δε μας δυσκολεύει πλέον καθόλου αυτό. Δεν είναι άλλωστε πρόβλημα να φτιάξει και καθένας μια μήτρα, είναι θέμα εξάσκησης. Μπορεί να κάνει boot από το γνωστό hiren's boot cd και να φτιάξει μια μήτρα χρησιμοποιώντας ένα από τα σχετικά προγραμματάκια αυτού του cd (εγώ χρησιμοποιώ πολύ το acronis) (Άλκη, σε ευχαριστώ για το fog project, δεν το γνώριζα και θα το αξιοποιήσω). Θεωρώ ότι η προσπάθεια του Γιώργου να φτιάξει δικά του images είναι αξιέπαινη και θα τον έχει σώσει από πολλές "φουρτούνες"!
Από κει και πέρα, είναι θέμα συνεργασίας του πληνετ με τον υπεύθυνο εργαστηρίου, όρεξης του πληνέτ (δυστυχώς...), αλλά και γνώσεων και διάθεσης για "κάτι παραπάνω" του ενδιαφερόμενου εκπαιδευτικού.

Τί εννοώ; Για παράδειγμα δύο συνάδελφοι (1 άντρας, 1 γυναίκα) στη Φωκίδα μου ζήτησαν να φτιάξουμε χρήστες με δικαιώματα επί φακέλων. Ωραία, κανένα πρόβλημα, χωρίς deep freeze ή άλλο εργαλείο, μόνο με τις επιλογές των windows server. Ήθελαν να κάνουν 1 χρήστη ανά μαθητή. Τους έδειξα πώς θα κάνουν τους πρώτους 10, τους τα έγραψα και σε ένα χαρτί όλα τα βήματα και τους είπα "συνεχίστε τώρα για όσους θέλετε". Λίγες μέρες μετά τους ρώτησα: "τελειώσατε με τους χρήστες; είχατε καμιά δυσκολία;" και έλαβα την εξής καταπληκτική απάντηση: "ααα, έλα να τους κάνεις εσύ, εμείς πνιγόμαστε στη δουλειά και δε μπορούμε να ασχοληθούμε και με τους χρήστες. στο κάτω-κάτω είναι δική σου δουλειά αυτή".

Τί λέτε γι' αυτά;

Το ίδιο έπαθα όταν προσπάθησα να εισάγω στα παλιά εργαστήρια το ubuntu. Μόλις 2 ανταποκρίθηκαν! Οι υπόλοιποι είπαν "α, μη μας μπερδεύεις τώρα, καλά είμαστε"!

Ακόμη και "τα πάντα όλα" να είναι δουλειά των πληνέτ, νομίζω ότι θα πρέπει να ενεργοποιηθούμε όλοι οι συνάδελφοι, να θελήσουμε να αναβαθμιστούμε και να μάθουμε το "κάτι παραπάνω", να θελήσουμε να γίνουμε λίγο καλύτεροι. Εκείνος όμως που θα θελήσει να γίνει καλύτερος, θα πρέπει να θυσιάσει χρόνο. Εκτός από τις περιπτώσεις των συναδέλφων, που έχουν αντικειμενικές δυσκολίες για να το κάνουν αυτό και όλοι τους δικαιολογούμε, δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι υπόλοιποι δεν θέλουμε! Είμαστε κλάδος με νέους ηλικιακά και θεωρώ ότι είναι κρίμα να γίνουμε κακής ποιότητας δημόσιοι υπάλληλοι, σαν πολλούς παλαιότερους, που εμείς οι ίδιοι κατηγορούμε!

Η τοποθέτησή μου αυτή απλά βασίστηκε σε μια φράση του Γιώργου του Βενιέρη, αλλά είναι 100% γενικού περιεχομένου. Δεν σχολιάζω τον συγκεκριμένο συνάδελφο, αλλά απευθύνομαι σε όλους ΜΑΣ (και σε μένα πρώτα).
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

veni

Άλκη,συμφωνώ μαζί σου αν και δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία σε παραμετροποίση/sysadmin σε Linux.
Πονοκέφαλος μεγάλος είναι τα μηχανήματα με διαφορετικό configuration ειδικά αυτά με διαφορετική Motherboard.
Στο εργαστήριο της quest του 2000 είχα καταφέρει να αλλάξω μέσω quest όλα τα motherboard με άλλα -μεταχειρισμένα- αλλά ίδια μεταξύ τους - και αυτό με βοήθησε να κρατήσω το εργαστήριο για 7 χρόνια.

Επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με το συγκεκριμένο software (Symantec ghost server console) και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου αποφεύγω να ασχοληθώ και με κάτι άλλο - όπως αυτά που αναφέρεις - μιας και ο χρόνος που χρειάζονται οι self-service-εκπαιδεύσεις αυτές είναι πάντα μεγάλος. Εκτιμώ το έργο πολλών φιλότιμων συναδέλφων αλλά δεν μπορώ να το δω από κοντά. Μόνο να διαβάζω μπορώ.

Όταν μεσούσης της χρονιάς ένας συνάδελφος θα ζητήσει από τον ΣΕΠΕΥ το ΤΑΔΕ software πως πρέπει να γίνει αυτό; Ψάχνεις τον ευκολότερο τρόπο να κάνεις ένα setup.Δεν ξέρω εάν εκείνη τη στιγμη΄θα βρεις το χρόνο για deployment και τα συναφή (δύσκολο μου φαίνεται).

Τις μήτρες τις κρατώ για να έχω πάντοτε τη δυνατότητα να τις βάλω στα cients και να έχω ένα εργαστήριο όπως ήταν όταν εγκαταστάθηκε στο σχολείο μας. (για ευνόητους λόγους ). Ειδικά εάν κάποια στιγμή δεν είμαι ΣΕΠΕΥ να μην χρειάζεται ο νέος συνάδελφος να φωνάζει εμένα για να κατανοήσει το στήσιμο του εργαστηρίου. Κατεβάζω τη μήτρα και το εργαστήριο είναι με τις ρυθμίσεις που είχε αρχικά.

Όσον αφορά το deepfreeze γλιτώνεις και το antivirus μιας και το σύστημα προστατεύεται μια χαρά. Έχω σπαταλήσει άπειρες ώρες σε μηαχήματα κάρβουνο να προσπαθώ να παραμετροποιήσω το antivirus να μην σπαταλά πόρους του υπολογιστή, ειδικότερα στο boot χωρίς ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Λάμπρο,
είτε καθηγητής είτε ΠΛΗΝΕΤ εάν δεν έχεις όρεξη τίποτα δεν γίνεται.
Επιπλέον όταν στα σχολεία οι καθηγητές που διδάσκουν δεν έχουν οργανική και δεν γνωρίζουν πως θα είναι και του χρόνου εκεί ποιος ο λόγος να ασχοληθούν να φτιάξουν το εργαστήριο;
Ποιος ο λόγος να κρέμεσαι από τα ταβάνια για να εγκαθιστάς βιντεοπροβολείς, καλωδιώσεις να κουβαλάς μηχανάκια εάν ξέρεις πως του χρόνου θα είσαι αλλού;
Έχετε ψάξει να δείτε τι γίνεται με τα εργαστήρια αυτά όπου κάθε χρόνο αλλάζει ο  υπεύθυνος ΣΕΠΕΥ;
Τα εργαστήρια των σχολείων των - μόνιμα - αποσπασμένων συναδέλφων σε άλλες θέσεις σε τι κατάσταση βρίσκονται;
Με τα εργαστήρια των δημοτικών σχολείων τι γίνεται;

Ας μας πουν συνάδελφοι που καλύπτουν αυτά τα κενά!


Μήπως να μπουν τα ποστ σε νέο τόπικ γιατί ξεφύγαμε και δεν ... κάνει  ::)
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γιώργο, έχεις απόλυτο δίκιο. 7 χρόνια στη διάθεση, είχα τα ίδια προβλήματα με όσα ανέφερες...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

mbathas

#10
Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 08 Ιουλ 2009, 11:02:14 ΠΜ
Αν δε βρίσκεις το group policy, θα πρέπει να εγκαταστήσεις την group policy management console (κατέβασέ το από το http://blogs.sch.gr/plinetfk/λογισμικό/).
Δυστυχώς η κονσόλα gpmc δεν είναι συμβατή με 2000 server παρά μόνο με 2003 server.
Nα ενημερώσω ότι στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ιωαννίνων έχει δημιουργηθεί μήτρα 2000 server,έχοντας τηρήσει τα προτεινόμενα από το ΙΤΥ(δηλαδή στήσιμο αρκετά "σφιχτό" σε δικαιώματα για τους χρήστες,roaming profiles και αποθήκευση αρχείων κεντρικά στο server).
Η μήτρα είναι φτιαγμένη με acronis universal άρα μπορεί να παίξει σε οποιοδήποτε hardware configuration.
Χρειάζεται απλά μετά το restore να περαστεί το σωστό product key.
Είναι πολύ χρήσιμο για περιπτώσεις αλλαγής του motherboard,hard disk στο server λόγω καταστροφής,αλλά και για ξήλωμα κάποιων server 2000 στημένους από altec με sql server που επιεικώς σέρνονται...
Αν κάποιος  συνάδελφος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου,βέβαια από Σεπτέμβρη πλέον!
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής

alkisg

Παράθεση από: veni στις 10 Ιουλ 2009, 10:57:41 ΠΜ
Όταν μεσούσης της χρονιάς ένας συνάδελφος θα ζητήσει από τον ΣΕΠΕΥ το ΤΑΔΕ software πως πρέπει να γίνει αυτό; Ψάχνεις τον ευκολότερο τρόπο να κάνεις ένα setup.Δεν ξέρω εάν εκείνη τη στιγμη΄θα βρεις το χρόνο για deployment και τα συναφή (δύσκολο μου φαίνεται).

Τυπικά, το βάζεις στο WDS και οι clients το παίρνουν αυτόματα στο επόμενο reboot (ή όποτε άλλοτε προγραμματίσεις το deployment).
Ξέρω, ακούγεται επιστημονική φαντασία σε σχέση με αυτά που βλέπουμε στα σχολικά εργαστήρια (έχω πιάσει πια διψήφιο αριθμό φορών που έχω ξανα-στήσει εξαρχής αρχαία εργαστήρια με ανομοιογενές υλικό), αλλά είναι όντως πιο εύκολο από το να το εγκαθιστάς ξεχωριστά σε κάθε client - αρκεί βέβαια να υπάρχει η σωστή προετοιμασία.  Αν σου είχανε παραδώσει το server με προεγκατεστημένη αυτή τη δυνατότητα, δεν θα τη χρησιμοποιούσες; Επίσης, με τις ADSL που έχουμε πια σχεδόν όλα τα εργαστήρια, θα μπορούσε ένας WDS server να υπάρχει σε κάθε ΚΕΠΛΗΝΕΤ ή και ακόμα κεντρικότερα, ώστε να φεύγει το βάρος από τον υπεύθυνο ΣΕΠΕΗΥ. Και στον κεντρικό αυτό server να υπήρχαν πακεταρισμένοι κάποιοι ρόλοι, π.χ. "Γυμνάσιο", "Γενικό Λύκειο" κτλ με όλα τα απαραίτητα λογισμικά προετοιμασμένα για WDS.

Για το Linux προετοιμάζουμε για την ερχόμενη χρονιά κάτι αντίστοιχο (εχμ, αρκετά καλύτερο ;)), μέσα από repositories (αποθετήρια λογισμικού) του ΕΑΙΤΥ/ΥΠΕΠΘ. Δηλαδή απλά θα επιλέγουμε το μετα-πακέτο "Γυμνάσιο" και όλο το λογισμικό (και τα νέα λογισμικά του Π.Ι., π.χ. Αγγλικά αρχαρίων/προχωρημένων, Πληροφορική Γυμνασίου κτλ) θα μπαίνει αυτόματα σε όλους τους clients. Ζητήστε από το helpdesk.sch.gr να δημιουργηθεί η αντίστοιχη υποδομή και για Windows, ΔΕΝ είναι κάτι μη πραγματοποιήσιμο... Θα πρέπει όμως να υποβάλλεται κάπου επίσημα (=helpdesk) το αίτημα, δεν αρκεί το να το συζητάμε απλά μεταξύ μας... :)

spin

Παράθεση από: veni στις 10 Ιουλ 2009, 10:57:41 ΠΜΤα εργαστήρια των σχολείων των - μόνιμα - αποσπασμένων συναδέλφων σε άλλες θέσεις σε τι κατάσταση βρίσκονται;
Ας μας πουν συνάδελφοι που καλύπτουν αυτά τα κενά!

Συνάδελφοι γεια χαρά!

Από τότε που διορίστηκα δυστυχώς δεν έχω μείνει στο ίδιο σχολείο δεύτερη χρονιά.
Η κατάσταση που επικρατεί στα εργαστήρια που δεν έχουν μόνιμο υπεύθυνο είναι -θα το πω επιεικώς- άσχημη.
Θέλεις μέχρι τα Χριστούγεννα για να στρώσεις μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας το εργαστήριο, ιδίως στα Γυμνάσια που το πιθανότερο είναι να σε στείλουν σε 2 σχολεία.
Προσωπικά βλέπω τα κουράγια μου να εξαντλούνται...

veni

Παράθεση από: alkisg στις 10 Ιουλ 2009, 01:48:37 ΜΜ
... δεν αρκεί το να το συζητάμε απλά μεταξύ μας... :)
Συνήθως αυτοί που συζητάνε έχουν βρει τις λύσεις με το γνωστό hardway  ;D
Τώρα εάν χρειάζεται αίτηση για να οργανωθούν κάποιες χιλιάδες εργαστηρίων και εκατομμυρίων Ευρώ, μάλλον πρόκειται για ένα ακόμη κλασικό-δημόσιο πρόβλημα της πολιτείας που πρέπει να σκύψει σε αυτό  ;D

Μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι συζητήσεις από τα Πρωτόκολλα (όχι τα δικτυακά  :D)
Βενιέρης Γεώργιος
Καθηγητής Πληροφορικής
Πιλοτικό (R.I.P.)  Γυμνάσιο