ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 20.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 09 Ιουλ 2020, 12:43:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Πότε χρησιμοποιούμε το παρακάτω:
Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ->Εξυπηρετητής-> Ενέργειες->Αρχική εγκατάσταση

Στο wiki δεν γράφει κάτι (ή τουλάχιστον δεν το βρήκα εγώ)

alkisg

@Δημήτρη αυτό εκτελείται μόνο του κατά την εγκατάσταση και ρυθμίζει διάφορα στο σύστημα (άνοιξε το /usr/share/sch-scripts/initial-setup.sh να δεις).
Αλλά σε μερικές τραβηγμένες περιπτώσεις (π.χ. αν κάποιος εγκαταστήσει sch-scripts σε Ubuntu GNOME και εκ των υστέρων αποφασίζει να βάλει και το MATE), μπορεί να ξαναχρειαστεί να το εκτελέσουμε χειρωνακτικά.
Μην ασχολείστε, όποιος τύχει σε τέτοια τραβηγμένη περίπτωση και αναφέρει κάποιο από τα θέματα που λύνει αυτό το μενού, θα του πω εγώ να το τρέξει.

alkisg

@ddimakis, το παρόν θέμα είναι για την 20.04, εσύ έχεις την 18.04, άνοιξε ένα άλλο θέμα.

d_oikon

Σχετικά με την εντολή killall firefox στον επόπτη, παρατήρησα ότι δεν δουλεύει στο Ubuntu 20.04.
Έτρεξα την:
ps -ef | grep firefox
και μου βγάζει:
Κώδικας: bash
teacher@srv-7dim-iliou:~$ ps -ef | grep firefox
teacher     6196    2555 10 12:28 ?        00:03:44 /usr/lib/firefox/firefox
teacher     6267    6196  4 12:28 ?        00:01:26 /usr/lib/firefox/firefox -contentproc -childID 1 -isForBrowser -prefsLen 1 -prefMapSize 229928 -parentBuildID 20200831163820 -appdir /usr/lib/firefox/browser 6196 true tab

που απ' ότι καταλαβαίνω το όνομα της διεργασίας είναι "firefox". Αλλά δυστυχώς, η εντολή  killall firefox δεν "σκοτώνει" το πρόγραμμα.
Πρέπει να γράψω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.

alkisg

Παράθεση από: d_oikon στις 25 Σεπ 2020, 01:10:19 ΜΜ
eacher@srv-7dim-iliou:~$ ps -ef | grep firefox
teacher     6196    2555 10 12:28 ?        00:03:44 /usr/lib/firefox/firefox

Βάλε μαζί και το μονοπάτι, killall /usr/lib/firefox/firefox

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 25 Σεπ 2020, 02:28:21 ΜΜ
Βάλε μαζί και το μονοπάτι, killall /usr/lib/firefox/firefox
Ναι, δούλεψε.
Σ' ευχαριστώ.

ktsiaras

Γεια σε όλους και καλή χρονιά!

Άλκη στο εργαστήριο με τους ανάμεικτους clients (32bit και 64bit) έχω ένα θεματάκι: το Libreoffice έχει ελαφρώς διαφορετικά εικονίδια στους μεν από τους δε.
Θα ήθελα να τα φέρω στην ίδια έκδοση για να μη μπερδεύονται οι μαθητές.  Η έκδοση του Libreoffice στο VM, είναι παλιότερη (6.0.7.3, ενώ το 64bit έχει την 6.4.6.2). 

Τι μου προτείνεις να κάνω;  Να κάνω κάποιο update στο Libreoffice του VM;  Υπάρχει τρόπος να κάνω update στην ίδια έκδοση με κάποια εντολή;

Ευχαριστώ

Δημήτρης Γκίνης

Αν δεν κάνω λάθος, έχει διακοπεί η υποστήριξη στην αρχιτεκτoνική των 32bits, άρα δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις πέρα από την έκδοση 6.0.
Μία λύση είναι στο 64bit, να βγάλεις το 6.4.6.2 και να κατεβάσεις και εγκαταστήσεις το 6.0.7 +δημοσίευση :
https://newdesign.libreoffice.org/download/libreoffice-stable/?type=deb-x86_64&version=6.0.7&lang=en-US

Γνώμη μου: αν έχουμε 32 bits clients δεν αξίζει τον κόπο να εγκατασταθεί το 20.04, αυξάνει η πολυπλοκότητα  - και οι απαιτήσεις σε hardware -της εγκατάστασης χωρίς μεγάλο κέρδος, μια χαρά είναι και το 18.04. Αν μάλιστα δεν υπάρχουν thin, μπορείς να βάλεις και το νέο sch-scripts/ltsp. Όπως γράφει και το boss:

ΠαράθεσηΠρόσφατα εισήχθησαν κάποιοι περιορισμοί· το Ubuntu 20.04+ δεν υποστηρίζει 32bit clients και γι' αυτό τα νέα sch-scripts/LTSP δεν υποστηρίζουν πλέον thin clients παρά μόνο fat. Έτσι, υπάρχουν οι παρακάτω δυνατότητες εγκατάστασης:

Ubuntu 20.04 με τα νέα sch-scripts/LTSP: για όσους έχουν μόνο 64bit fat clients (προαιρετικά γίνεται να υποστηριχθούν και 32 bit fat clients με επιπρόσθετη εγκατάσταση Ubuntu 18.04 σε VirtualBox)
    Ubuntu 18.04 με τα νέα sch-scripts/LTSP: για όσους έχουν (και) 32bit fat clients
    Ubuntu 18.04 με τα παλιά sch-scripts/LTSP: για όσους έχουν (και) thin clients

alkisg

Συμφωνώ με Δημήτρη, δυστυχώς οι εκδόσεις του LibreOffice στο Ubuntu αλλάζουν μόνο όταν αλλάζει και η έκδοση του Ubuntu. Το να βάλεις διαφορετική έκδοση από αυτή που υπάρχει στα αποθετήρια μπορεί να είναι περιπέτεια.
Εφόσον ο server έχει Ubuntu 20.04 με dual boot Windows σε UEFI, και εφόσον έχεις 32bit clients αλλά όχι thin clients, πιθανές λύσεις είναι:

  • Το αφήνεις ως έχει με διαφορετικά εικονίδια.
  • Βάζεις Ubuntu 18.04/32bit/UEFI στον server ώστε να μην χρειαστεί να πειραχτούν τα Windows. Αυτό θα χρειαστεί και μπλοκάρισμα της έκδοσης του grub και πιθανώς περιορισμό της μνήμης σε 8 GB. Μετά το 32bit VM δεν θα χρειάζεται καθόλου, θα μπορεί να διαγραφτεί.
  • Βάζεις Ubuntu 18.04/64bit/UEFI στον server και κρατάς και το 32bit VM (δηλαδή σαν να μην είχαμε κάνει την αναβάθμιση σε 20.04).
  • Ξαναβάζεις εξ' αρχής τα Windows σε BIOS/MBR οπότε μετά το Ubuntu 18.04/32bit μπαίνει χωρίς να χρειάζονται κόλπα.
  • Κάνεις downgrade το LibreOffice της 20.04 χρησιμοποιώντας τις πηγές του 18.04 μαζί με apt pinning. Περιπέτεια.
  • Κάνεις upgrade το LibreOffice της 18.04 χρησιμοποιώντας τις πηγές του Debian μαζί με apt pinning. Περιπέτεια.

Προτείνω το (1) ή το (2).

gregflo

Σε server Ubuntu 18.04 64 bit μου βγάζει το εικονίδιο που επισυνάπτω..Μπορεί να γίνει αναβάθμιση στην  20.04 και με αυτό τον τρόπο;

alkisg

Ναι. Θα χρειαστεί όμως να απεγκατασταθεί το παλιό ltsp και να μπουν εξ' αρχής τα νέα sch-scripts με το νέο ltsp.

gregflo

Παράθεση από: alkisg στις 26 Οκτ 2020, 10:56:13 ΠΜ
Ναι. Θα χρειαστεί όμως να απεγκατασταθεί το παλιό ltsp και να μπουν εξ' αρχής τα νέα sch-scripts με το νέο ltsp.

Έχω ήδη τα νέα sch-scripts με το νέο ltsp. Mπορώ να πατήσω αναβάθμιση;

batos

#72
Καλημέρα.
Εγκατέστησα. 20.04 (κατεβασμένο χτές από το λινκ της ts.sch.gr) και μετά τα sch-scripts. Έκανα την Ρύθμιση του δικτύπου. Έφτιαξα και τον εικονικό δίσκο.
Δυστυχώς, ο σταθμός εργασίας δεν βλέπει  κανένα server στην εκκίνησή του (Bad or missing discovery list) και τελος.
Η ίδια διάρθρωση με δίσκο που έχει την 18.04 λειτουργεί κανονικά. Τα έχω κάνει 3-4 φορές από την αρχή εγκατάσταση. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι στα sch-scripts βγάζει μηνύματα σφάλαματος σχετικά με dns masq. Η έξοδος του αρχείου επισυννάπτεται.
Τι να κοιτάξω;

ps. Δοκιμή να εκκινήσει ως σταθμός ένας φορητός, βγάζει undionly.kpxe βρίσκει το IP του SERVER
και τέλος...

alkisg

Καλησπέρα, το μήνυμα του dnsmasq για την θύρα 53 είναι προσωρινό και αναμενόμενο, στη συνέχεια εκτελούνται τα sch-scripts και το επιλύουν.

Μια περίπτωση είναι να μην έτρεξες κάποια από τις αρχικές εντολές, ltsp image /, ltsp dnsmasq, ltsp ipxe, ltsp initrd, ltsp nfs, από τα μενού των sch-scripts.
Μια δεύτερη περίπτωση είναι ότι το undionly.kpxe δεν δουλεύει για ορισμένες κάρτες δικτύου και πρέπει να αντικατασταθεί από το ipxe.pxe, με την παρακάτω εντολή:

sudo wget boot.ipxe.org/ipxe.pxe -O /srv/tftp/ltsp/undionly.kpxe

batos

Καλησπέρα.
Πράγματι δεν είχα εκτελέσει τις εντολές αυτές από το μενου της Διαχείρισης ΣΕΠΕΗΥ (εκτός από την ρύθμιση δικτύου). Είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζονται.

Ευχαριστώ πολύ! :)