Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Τα νεότερα από τον ΠΛΗΝΕΤ είναι πως έχει υπογραφεί το νομοσχέδιο, έχουν εκδοθεί οι επιταγές και πως τώρα για κάθε επιταγή χρειάζονται πέντε (05) υπογραφές, απ' ότι κατάλαβα από υπουργούς κλπ. Μόλις λοιπόν μαζευτούν οι υπογραφές, οι επιταγές θα παραδίδονται στους δικαιούχους.

Τώρα εγώ πάλι έχω τις αμφιβολίες μου, έτσι αν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι άλλο, παρακαλώ ας απαντήσει. Ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

mtorama

Συνάδελφοι, έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με τον υπεύθυνο του eye και μου είπε ότι είναι νομικό το πρόβλημα γιατί άλλαξε ο νόμος το 2005 και δεν δικαιούμαστε την αποζημείωση. Στην αρχή μου είπε ότι πρέπει να ψηφιστεί ρύθμιση  στη βουλή, αργότερα να υπογράψει ο υπουργός, προχθές είπε ότι πρέπει να το προωθήσουν οι νομικοί σύμβουλοι του υπουργού και είπε αν θέλουμε να ρωτήσουμε τον γραμματέα του υπουργού ο οποίος όμως δεν "μιλάει" στο τηλέφωνο. Μήπως κάτι πρέπει να κάνουμε πιο δραστικό; Στο δικό μας νομό ένας  βουλευτής της αντιπολίτευσης έκανε ερώτηση στο υπουργείο και το θέμα δημοσιεύτηκε και στον τοπικό τύπο. Μήπως να το κοινοποιήσουμε στα ΜΜΕ.
Ξέχασα να σας πω ότι στην αρχή έλεγαν ότι θα γίνει η ρύθμιση τέλη Οκτωβρίου οπωσδήποτε. Από κει και μετά το πάνε από τέλος βδομάδας σε τέλος βδομάδας και φτάσαμε τέλος Νοεμβρίου. Μίλησα προχθές 25-11-08 με τον υπεύθυνο ξανά και μου είπε για μέσα Δεκεμβρίου. Μετά θα πει "το πουλάκι έφυγε" .


Laertis

Ευχαριστούμε Παύλο , φώτισες κάπως τα πράγματα αν και όπως ισχυρίζεται ο Στράτος διατηρώ και γω κάποιες επιφυλάξεις ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mtorama


fgmarg

Γεια και χαρά σε όλους. Η καλή συνάδελφος Φεβρωνία Διαμαντοπούλου μου έστειλε τα παρακάτω και σας τα μεταφέρω, πιστεύοντας ότι πρέπει να κάνουμε κάτι πια!!! Είναι γενικώς -και ειδικώς- απαράδεκτη η κατάσταση και, όπως όλοι βλέπουμε, τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Καλό μήνα σε όλους!!!

--------------
Επείγον!!!! 

Έγγραφα προς συμπλήρωση για την γνωστοποίηση της διεκδίκησης των δεδουλευμένων μας στο ekppylh.blogspot.com

Γάκιος Ξενοφών
xg@sch.gr
---------------


stratosg

Καλησπέρα σας και πάλι, μια ακόμα φορά οι επιφυλάξεις μου γίνονται και πιο έντονες. Μιλώντας με εκπρόσωπο της ΕΛΜΕ, για άλλη μια φορά με διαβεβαίωσε πως θα πληρωθούμε μόνο που υπάρχει κάποιο κώλυμα και ίσως μας πληρώσουν με το νέο έτος κλπ, κλπ.

Εν τω μεταξύ, παρατηρώ μια τραγική αδράνεια στους συναδέλφους της περιοχής μου και αισθάνομαι τελείως μόνος, χαμένος και πολύ μα πάρα πολύ μ.....ς. Αυτός είναι και ο λόγος που σας ενοχλώ τόσο συχνά. Το τραγικότερο όλων είναι το γεγονός ότι ο διεύθυντης του ΚΣΕ στο οποίο εργάστηκα την άνοιξη του 2008 διάγει βίον αδιαφορίας τραγικόν.

Είδα και τις εικόνες των εγγράφων αλλά πώς να τα στείλω όταν υπάρχει ανωτέρω άρνηση; Ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

lp

Παράθεση από: stratosg στις 02 Δεκ 2008, 11:08:11 ΜΜ
Το τραγικότερο όλων είναι το γεγονός ότι ο διεύθυντης του ΚΣΕ στο οποίο εργάστηκα την άνοιξη του 2008 διάγει βίον αδιαφορίας τραγικόν.

Είδα και τις εικόνες των εγγράφων αλλά πώς να τα στείλω όταν υπάρχει ανωτέρω άρνηση; Ευχαριστώ και πάλι.

Περίεργο αυτό που λες γιατί ο Διευθυντής δεν έχει κανένα λόγο να μην την προωθήσει την αίτηση σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να υποβάλλεις την αίτηση σου στο σχολείο να πάρεις αρ. πρωτοκόλλου και μετά μπορείς να τον τρέξεις αν δεν την προωθήσει...
Άλλος τρόπος είναι να την υποβάλλεις κατευθείαν στην ειδική Υπηρεσία Προγραμμάτων ή στην επιτροπή επιμόρφωσης φαντάζομαι.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

fgmarg

Μια "επίσημη" απάντηση!!!
http://ekppylh.blogspot.com/2008/12/blog-post.html

Μας κοροϊδεύουν... ή για να το πω διαφορετικά, γονείς.gr, e-school, τηλεκπαίδευση, σεμινάρια αξιοποίησης εκπαιδευτικού λογισμικού, επιμόρφωση στα νέα βιβλία Πληροφορικής, κλπ. Όλοι αυτοί πληρώθηκαν, πληρώνονται και θα πληρώνονται. Εμείς?

elias

(Σβήστηκε από τον χρήστη)

fgmarg

Μια απάντηση σε ερώτηση στη βουλή. Καλή βδομάδα σε όλους!!!

pvolonakis

ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΨΗΦΙΣΘΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 31/12 ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ.
ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ.
ΔΕΙΤΕ ΑΡΘΡΟ 22. ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΤΕ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ.

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/epalaitiologikiekthesh08.pdf

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΒΟΛΟΝΑΚΗΣ

Laertis

Δε το βλέπω να προλαβαίνουν τις 31/12. Αλλά υπάρχει κι ένα θολό σημείο που αφορά το ύψος της αποζημίωσης :

Άρθρο 22 σελ.31 2η παράγραφος

Η αμοιβή, επιμεριζόμενη κατα μήνα, δε μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών κλπ

και ιδού η τεκμηρίωση απο το Γενικό Λογιστήριο

Β.2. σελ. 48
!!!! Περιμένουν να μειωθούν τα καταβληθέντα απο την παραπάνω περίπτωση !!!!!!

Δηλαδή αν οι αποδοχές υπερβαίνουν το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών της οργανικής θέσης παίρνεις τον πούλο ή γίνεται επιμερισμός ανα μήνα και αν υπερβαίνουν τότε πάλι τον πούλο;;; 

Θυμίζω ότι η αποζημίωση για έναν επιμορφωτή σε ένα πρόγραμμα ΚΣΕ ήταν περίπου 1400 ευρώ μεικτά. Εγώ που το 2006 έκανα 2 προγράμματα μαζί προφανώς θα πάρω τον πούλο γιατί οι επιμεριζόμενες κατα μήνα αποδοχές δεν είναι κάτω του μισού μισθού μου .....
Αντί να πάρουμε και τόκους θα πάρουμε τα μισά τελικά .... Μόνο στο Ελλάντα γκίνεται αυντό.... >:(

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Καλησπέρα σας και Καλά Χριστούγεννα. Βέβαια δεν ξέρω πόσο καλά μπορούν αυτά να είναι μιας και έφτασε στα αυτιά μου η πληροφορία καταψήφισης της τροπολογίας και βασικός υπαίτιος είναι το Π. Ι. ενώ το Υπουργείο θέλει να προβεί σε πληρωμές. Για την ακρίβεια μου είπαν την φράση "...έχω δυσάρεστα νέα να σου πώ...". Όπως άφησαν να εννοηθεί δεν πρόκειται να γίνουν πληρωμές, ή σε απλά ελληνικά τα χάσαμε τα χρήματα.

Μακάρι να κατάλαβα λάθος, μακάρι κάποιος άλλος να έχει κάποια άλλη πληροφορία. Πάντως αν μπείτε στο epimorfosi.cti.gr και δώσετε τον κώδικό σας ώς επιμορφωτές μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο με το όνομα "ΟΔΗΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ" σε μορφή zip στο οποίο μπορείτε να δείτε πως η αμοιβή ανέρχεται στο ποσό των 1408,80 ευρώ και για την ακρίβεια "Αμοιβή εισηγητή- επιμορφωτή (48 ώρες Χ 29,35), ποσό 1.408,80€ (χίλια τετρακόσια οχτώ ευρώ και ογδόντα λεπτά)".

Και πάλι σας εύχομαι καλά Χριστούγεννα, υγεία και δύναμη σε σας και τις οικογένειές σας.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Λοιπόν μιας και δεν το έχουμε αναφέρει (νομίζω) ορίστε κι ένας ενδιαφέρον σύνδεσμος http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/nea.html ,όχι ότι δεν τον ξέρετε, αλλά για να βρίσκεται.

Κατέθεσα και μια αίτηση προς την Επιτροπή Επιμόρφωσης με την οποία ζητώ όπως μου απαντήσουν εγγράφως (λέμε τώρα) γιατί δεν έχω αποζημιωθεί, οπότε αναμένω και μια απάντηση.

Και για να μη ξεχάσω και με πείτε και γάιδαρο... Καλή χρονιά σε όλους, γεμάτη υγεία, δύναμη, χαμόγελα, τύχη, χαρά και επιτυχίες στον τομέα που τις θέλει ο κάθε ένας.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.