Μετατάξεις

Ξεκίνησε από vtsakan, 13 Αυγ 2013, 04:25:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ι.Αναστόπουλος

Η ώρα της ανάδειξης ευθυνών δεν είναι τώρα που βρισκόμαστε μέσα στη φουρτούνα και το μάτι του κυκλώνα.
Τώρα πρέπει να αναζητούμε τι μας ενώνει και όχι ποιος φταίει και φτάσαμε ως εδώ.
Αναζητώντας τώρα ευθύνες είναι σαν να καταθέτουμε τα όπλα και να έχουμε αποδεχθεί την ήττα.
Η αναζήτηση ευθυνών εκτός από το ότι στοχοποιεί  κάποιους συναδέλφους (με τεκμήριο την ψήφο και χωρίς αποδείξεις;) λειτουργεί και διασπαστικά.

tomgeri

Παράθεση από: Ι.Αναστόπουλος - ΚΕΠΛΗΝΕΤ Γ' Αθήνας στις 14 Αυγ 2013, 11:55:47 ΜΜ
Η ώρα της ανάδειξης ευθυνών δεν είναι τώρα που βρισκόμαστε μέσα στη φουρτούνα και το μάτι του κυκλώνα.

Δεν συζητάμε για προηγούμενες ευθύνες. Συζητάμε για τώρα, για το ποιος φταίει αυτή την στιγμή.

Η συζήτηση γίνεται για να βρούμε, αυτή την στιγμή, τα ονοματεπώνυμα και τα στοιχεία των προσώπων που ευθύνονται. Να βρεθούν αυτά τα πρόσωπα κλειδιά, τα οποία αν καταφέρουμε και τα κάνουμε με τον ένα ή άλλο τρόπο να αλλάξουν την στάση τους απέναντι στην πληροφορική, η κατάσταση θα βελτιωθεί.

Αν δεν βρεθούν τα πρόσωπα που ανοίγουν τρύπες στο καράβι της πληροφορικής παιδείας, αυτή την ώρα της φουρτούνας, το καράβι θα βουλιάξει σίγουρα.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

tomgeri

#77
Απο συνάδελφο στο pde

ΠαράθεσηΑυτό καλείται ανακατανομή οργανικών και όχι υποχρεωτική μετάταξη πλεοναζόντων. Και με ποιό δικαίωμα θα μου κάνει υποχρεωτική μετάταξη. Το ΠΔ των υποχρεωτικών μετατάξεων δεν προχώρησε. Που στηρίζεται νομικά να ξανακάνει ανακατανομή οργανικών αφότου δίνει δικαίωμα και σε όσους έχουν οργανική να κάνουν αίτηση μετάταξης. Με διαπιστωτική πράξη διαπιστώνει το πλεονάζον προσωπικό και βάση συγκεκριμένων κριτηρίων τους μετατάσει ποιό είναι το πλεονάζον προσωπικό όχι αριθμητικά αλλά Ονομαστικά και με ποιά κριτήρια το βγάζει πλεονάζων προσωπικό.

Ας κοιτάξει η ΠΕΚΑΠ την νομιμότητα των μετατάξεων. Υπενθυμίζω την μήνυση της ΟΙΕΛΕ.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Πέτρος Κ.

και μία απορεία... οι οργανικές θέσεις που ιδρύθηκαν στα δημοτικά είναι περίπου 480...
οι υπόλοιποι 800 που θα μεταταγούν σε ποία σχολεία θα τοποθετηθούν; ή θα είναι στην διάθεση του ΠΥΣΠΕ;

OpenSource

Τελικά στις οδηγίες γράφει πως όλοι πρέπει να κάνουμε αίτηση:

1.2 ΠΟΙΟΥΣ ΑΦΟΡΑ
Το σύνολο των Εκπαιδευτικών που
ανήκουν σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες που
προβλέπονται από τις θέσεις της παραγράφου 1 ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης
και σε κατηγορίες που προβλέπονται από τις θέσεις της παραγράφου 2 ανά Περιφερειακή
Διεύθυνση της Απόφασης 111967/Δ2.....

Άραγε θα μεταταγούν αυτοί που έχουν τα περισσότερα ή τα λιγότερα μόρια ?? αυτό δε το διευκρινίζει πουθενά !!
.

hobbit

Η αίτηση αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς των κατηγοριών.
Το ερώτημα όμως είναι αν ΣΥΜΦΕΡΕΙ κάποιον που έχει οργανική θέση σε Λύκειο να κάνει αίτηση.

ftsak

Το ερώτημα αυτό απασχολεί και μένα.
Ενώ έχω οργανική σε λύκειο, το σκέφτομαι επειδή με τις τελευταίες αλλαγές βγαίνω υπεράριθμος. Πριν πολλά χρόνια όλοι όσοι μπήκαν στα γυμνάσια, στην πλειοψηφία τους χωρίς πτυχίο πληροφορικής, καβάντζωσαν τις θέσεις και δεν τους κουνάει κανένας.
Φοβάμαι ότι το ίδιο θα συμβεί και τώρα. Δηλαδή κάποιοι "τυχεροί" θα πιάσουν τις καλές θέσεις στα δημοτικά και μετά από 2 χρόνια που θα βγούμε όλοι υπεράριθμοι στα λύκεια δεν θα υπάρχει θέση για δείγμα, και τότε .... όχι αντίο λύκειο αλλά αντίο σχολείο.

Δεν ξέρω ενώ δεν είμαι θετικός με το δημοτικό, πιστεύω ότι μόνο στις μεγάλες τάξεις μπορείς να κάνεις κάτι, μάλλον για πολλούς από εμάς είναι μονόδρομος.

Συζητούσα με την "παλιά" καθηγήτρια στο σχολείο μου που έχει την οργανική και μου έλεγε και αυτή ότι ακόμα και 6 ώρες να έχουμε στη Γ πάλι βγαίνουμε υπεράριθμοι και σκέφτεται και αυτή να κάνει σε δημοτικό
Τι να πω δεν ξέρω, είναι θέμα του καθενός και θέλει πολύ προσεκτική σκέψη γιατί έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα είναι απόφαση ζωής

Παράθεση από: hobbit στις 15 Αυγ 2013, 07:59:11 ΜΜ
Το ερώτημα όμως είναι αν ΣΥΜΦΕΡΕΙ κάποιον που έχει οργανική θέση σε Λύκειο να κάνει αίτηση.

OpenSource

μα αυτό γράφω παραπάνω ότι η αίτηση είναι υποχρεωτική για όλους!

δε νομίζω ότι μπορείς να το αποφύγεις!!

φυσικά περιμένουμε όλοι και διευκρινίσεις...

tomgeri

http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg698399#msg698399

Παράθεσηη κυβέρνηση, το υπουργείο παιδείας .... έχει υποσχεθεί ΤΟΣΕΣ κινητικότητες και τόσες διαθεσιμότητες (μέχρι πότε άραγε;).

με αυτό το τραγέλαφο που ζούμε (για αυτό γράφει ο νόμος ότι αυτό το έκτρωμα θα γίνει για το σχολικό έτος 2013-4) , προσπαθεί να πετύχει αυτούς τους 2 στόχους. Πιστεύω ότι οι αιτήσεις θα γίνουν σε πανελλαδικό επίπεδο (ακόμα κι αν δεν είναι λογικο-ηθικό-κτλ-κτλ) γιατί έχει δεσμευτεί έναν συγκεκριμένο αριθμό για κινητικότητα (και για την τρόικα κινητικότητα σου λέει ότι είναι μια μετακίνηση από νομό σε νομό). Επίσης με αυτό τον τρόπο, διασπάμε τους εκπαιδευτικούς σε δύο στρατόπεδα, που βολεύει αφάνταστα τους κυβερνώντες σε αυτό το σημείο.  Άρα, αν έκανε τις μετατάξεις σε τοπικό επίπεδο, δεν θα έπιανε τα νούμερα της κινητικότητας  ..... πόσες ? περίπου 5.000 και 1.500 διαθεσιμότητες.

όταν τελειώσει η πρώτη φάση .... θα μετρήσουν πόσες κινητικότητες κατάφεραν να κάνουν κι αν έπιασαν το νούμερο πάμε στην στο επόμενο βήμα. Αν δεν κατάφεραν να πιάσουν το νούμερο, θα ξανα-βγάλουν σε αυτό το σημείο ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ μετατάξεις σε άλλο νομό, ώστε να πιάσουν τον αριθμό.

η επόμενη φάση και λυπητερή, θα είναι ποιοι (ονομαστικά) από ΟΛΟΥΣ τους εκπαιδευτικούς αυτών των ειδικοτήτων που έδωσε το υπουργείο (μετά από αξιολόγηση του κώλου) θα βγουν στη διαθεσιμότητα. Το πόσοι θα είναι ανα ειδικότητα, το βλέπουμε, από τα νούμερα της διαπιστωτικής πράξης του υπουργού, κάνοντας ανα ειδικότητα, μια αφαίρεση. Πόσους έχω βγάλει ότι περισσεύουν, μείον πόσες θέσεις έχω δώσει για μετάταξη. Εκεί βλέπουμε ότι την μερίδα του λέοντος ΦΕΤΟΣ την έχουν οι γυμναστές κ.ο.κ.... κάθε χρόνο ..... και μια άλλη ειδικότητα, για τους γνωστούς λόγους που αναφέραμε πιο πάνω.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ..... Η ΟΛΜΕ δεν έχει καταλάβει τι και πως γίνεται, αυτή τη χρονική στιγμή ;;;;; δεν το πιστεύω ... πιστεύω ότι είναι πουλημένη 101%, για να μην πω ότι έχει και ρόλο στο παιχνίδι που παίζεται στις πλάτες μας. Να δείτε ότι ο Πρόεδρός της, που τώρα βρίσκεται σε διαθεσιμότητα (για επικοινωνιακούς λόγους) τελικά θα βρει μια άλλη ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ  θέση στο δημόσιο για να του ξεπληρώσει το πολιτικό σύστημα, τις υπηρεσίες του.   
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

tomgeri

#84
www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg698416#msg698416
ΠαράθεσηΚρατηθείτε!!
Από συνάδελφο μέσα στο υπουργείο Παιδείας:
"Απ' ότι βλέπω η διαδικασία των 945 εθελοντικών μετατάξεων έχει κολλήσει επειδή ο ΕΠΑΦΟΣ που΄είχε φτιάξει το πληροφοριακό σύστημα αιτήσεων ΔΕΝ έχει πληρωθεί (παλιές οφειλές + την τελευταία εφαρμογή). Γι αυτό εξάλλου για τις υποχρεωτικές μετατάξεις φτιάχτηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή αυτό το (πρόχειρο) σύστημα αιτήσεων από συναδέλφους στο Υπουργείο Παιδείας".

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΛΜΕ ΝΑ ΚΗΡΥΞΕΙ ΑΠΕΡΓΙΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΕΡΓΙΑ;;;;;;;;;;;;;

Πιστεύω ο καθένας μας πρέπει να πάει και να βρει τους εκπροσώπους της ολμε.
Με την άρνησή τους να κηρύξουν απεργία, είναι απολύτως υπεύθυνοι για το οτι στο υπουργείο συνεχίζουν να σκάβουν το λάκκο μας.
Είναι υπεύθυνη η ΟΛΜΕ και για αυτό το αίσχος των μετατάξεων, που αποτελεί τον αντιπερισπασμό του υπουργείο για να περάσει τελικά το νομοσχέδιο για το λύκειο.

Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Η "λογική" λέει ότι η αίτηση μετάταξης είναι προαιρετική. Οι αριθμοί των θέσεων που ανακοίνωσαν σε πολλές περιπτώσεις ταιριάζουν με όσους είναι στη διάθεση (τουλάχιστο για την ειδικότητά μας). Όσοι είναι στη διάθεση, συμφέρει να κάνουν αίτηση, όχι επειδή κάποιος τους υποχρεώνει, αλλά με την έννοια ότι φαίνεται να είναι μονόδρομος, αν θέλουν να αποκτήσουν οργανική (και ίσως πιο κοντά στο σπίτι τους). Με την ίδια έννοια, μπορεί οποιοσδήποτε να κάνει αίτηση, ανεξάρτητα αν έχει οργανική, αν προσπαθεί εδώ και χρόνια να πάρει μετάθεση και δεν μπορεί.
Γενικά, όποιος δεν έχει οργανική, καλό θα ήταν να διεκδικήσει με αυτόν τον τρόπο. Ακούω ότι το 2ο κύμα διαθεσιμότητας θα παρασύρει συναδέλφους καλών τεχνών (εικαστικών και μουσικής) και κοινωνιολόγους (όλοι αυτοί υπολογίζονται περίπου στα 1.000 άτομα) και ίσως όσους πληροφορικούς δεν πήραν τελικά οργανική.
Σχετικά με άλλες απόψεις που διάβασα, θεωρώ ότι η απεργία (όπως την εννοούμε και γίνεται τα τελευταία -πολλά- χρόνια) δεν αποδίδει τόσο όσο παλαιά. Πρέπει να γίνει διαφορετική, είναι όπλο που χρειάζεται εξέλιξη.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

pgrontas

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 16 Αυγ 2013, 10:58:46 ΠΜ
Γενικά, όποιος δεν έχει οργανική, καλό θα ήταν να διεκδικήσει με αυτόν τον τρόπο. Ακούω ότι το 2ο κύμα διαθεσιμότητας θα παρασύρει συναδέλφους καλών τεχνών (εικαστικών και μουσικής) και κοινωνιολόγους (όλοι αυτοί υπολογίζονται περίπου στα 1.000 άτομα) και ίσως όσους πληροφορικούς δεν πήραν τελικά οργανική.
Λάμπρο, αν μπορείς να μας εξηγήσεις περισσότερα καλό θα ήταν.
Από ό,τι έχω καταλάβει δεν μπορεί να θέσει σε διαθεσιμότητα μεμονωμένους εκπαιδευτικούς κάποιου κλάδου, εφόσον δεν έχουν αξιολογηθεί όλοι, καθώς όλοι έχουμε οργανική στο υπουργείο.  Για τον λόγο αυτό τον Ιούλιο κατήργησε ολόκληρους κλάδους.
Σε περίπτωση λοιπόν που αληθεύει αυτό που λές, πώς θα διαλέξει συγκεκριμένα άτομα;
Εκτός αν δεν έχω καταλάβει σωστά.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

tomgeri

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 16 Αυγ 2013, 10:58:46 ΠΜ

Σχετικά με άλλες απόψεις που διάβασα, θεωρώ ότι η απεργία (όπως την εννοούμε και γίνεται τα τελευταία -πολλά- χρόνια) δεν αποδίδει τόσο όσο παλαιά. Πρέπει να γίνει διαφορετική, είναι όπλο που χρειάζεται εξέλιξη.
Απεργία δεν πρέπει να κάνουν όλοι, αλλά αυτοί που πρέπει.
Η απεργία πρέπει να στοχεύει στις δομές του υπουργείου.
Οι συνάδελφοι που έφτιαξαν το σύστημα , δεν θα το έφτιαχναν αν η ολμε είχε κηρύξει απεργία.
Οι ευθύνες της ΟΛΜΕ είναι τεράστιες, απορώ πως έχουν το θράσος να εμφανίζονται σε κάμερες και παράθυρα.

Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

ftsak

Ma gia ayto evale sti moriodotisi ton metatakseon kai ta oysiastika prosonta. Msc klp
Se 2 xronia apo tora osoi fygoun apo ta lykeia tha moriodotithoun etsi kai oi telaytaioi sti lista bainoun se diathesimotita.
Mexri tote tha exoun kalyfthei kai oles oi theseis sta dimotika opote xiliades synadelfoi tha vrethoun ksekremastoi

Παράθεση από: pgrontas στις 16 Αυγ 2013, 11:06:37 ΠΜ
Λάμπρο, αν μπορείς να μας εξηγήσεις περισσότερα καλό θα ήταν.
Από ό,τι έχω καταλάβει δεν μπορεί να θέσει σε διαθεσιμότητα μεμονωμένους εκπαιδευτικούς κάποιου κλάδου, εφόσον δεν έχουν αξιολογηθεί όλοι, καθώς όλοι έχουμε οργανική στο υπουργείο.  Για τον λόγο αυτό τον Ιούλιο κατήργησε ολόκληρους κλάδους.
Σε περίπτωση λοιπόν που αληθεύει αυτό που λές, πώς θα διαλέξει συγκεκριμένα άτομα;
Εκτός αν δεν έχω καταλάβει σωστά.

pgrontas

Παράθεση από: ftsak στις 16 Αυγ 2013, 11:23:46 ΠΜ
Ma gia ayto evale sti moriodotisi ton metatakseon kai ta oysiastika prosonta. Msc klp
Se 2 xronia apo tora osoi fygoun apo ta lykeia tha moriodotithoun etsi kai oi telaytaioi sti lista bainoun se diathesimotita.
Mexri tote tha exoun kalyfthei kai oles oi theseis sta dimotika opote xiliades synadelfoi tha vrethoun ksekremastoi


Αυτό νομίζω θα ίσχυε αν έκαναν όλοι αίτηση. Τώρα από ότι φαίνεται δεν θα κάνουν όλοι.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson