Μετατάξεις

Ξεκίνησε από vtsakan, 13 Αυγ 2013, 04:25:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dkotanid

Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

aekaki25

Παράθεση από: tomgeri στις 14 Αυγ 2013, 12:32:27 ΜΜ
ακριβώς αυτό.

Θα το φάμε και θα πούμε και ένα τραγούδι.

Η μόνη ελπίδα να μην το φάμε, είναι να παραλύσει το υπουργείο και να σταματήσει η διαδικασία των μετατάξεων.
Η ΟΛΜΕ είναι ο καταλύτης, για να προκηρύξει την απεργία (την οποία διατάξαμε να προκηρύξει στις συνελεύσεις μας και μας πούλησε).
Απεργία όμως όχι μαζική που στοχεύει στην οικονομική μας αφαίμαξη,  αλλά στοχευμένη και σχεδιασμένη με απεργιακό ταμείο.
Μόνο το υπουργείο και οι μηχανισμοί του πρέπει να παραλύσουν σε αυτή τη φάση, και όχι τα σχολεία.

Δυστυχώς την έχουμε πατήσει , όσο η ολμέ κρατάει τον αναπτήρα της ανάφλεξης και δεν τον χρησιμοποιεί.
Τα τηλέφωνα της ολμε είναι στην διάθεση όλων, ας αρχίσουμε να τους τηλεφωνάμε και να ζητάμε την προκήρυξη της απεργίας.

Η ολμε είπε "όχι στις υποχρεωτικές μετατάξεις". Τώρα που η διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων ξεκίνησε, και τώρα που δεν είμαστε επιστρατευμένοι, τι περιμένει η ολμε;



μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς, δεν ειρωνευομαι απλά προσπαθω να καταλάβω ποα η σκοπιμότητα των μετατάξεων!!!!μήπως εννοείς οτι προσπαθούν να μας διώξουν απο τη δευτεροβάθμια πηγαίνοντάς μας στην πρωτοβάθμια και μετα να μας διώξουν???

tomgeri

Παράθεση από: aekaki25 στις 14 Αυγ 2013, 01:03:00 ΜΜ
μήπως εννοείς οτι προσπαθούν να μας διώξουν απο τη δευτεροβάθμια πηγαίνοντάς μας στην πρωτοβάθμια και μετα να μας διώξουν???

ακριβώς αυτό εννοώ.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

aekaki25

και με ποια δικαιολογία???

aekaki25

καλά και εγω γυρευω ψύλλους στα άχυρα!!!!!με έπρηξε είχε δεν είχε το υπουργείο καλοκαιριάτικα!!!!!!!ΜΠΑΝΙΟ συνάδελφοι και το ΣΤΑΥΡΟ σας αυριο στη Μεγαλόχαρη!!!!!!!! ζήστε το ΤΩΡΑ γιατι το αυριο είναι αβέβαιο και απροσδιόριστο!!!!και πράξτε κατα συνείδηση!!!!!!!!!

tomgeri

Παράθεση από: aekaki25 στις 14 Αυγ 2013, 01:16:49 ΜΜ
ΜΠΑΝΙΟ συνάδελφοι και το ΣΤΑΥΡΟ σας αυριο στη Μεγαλόχαρη!!!!!!!! ζήστε το ΤΩΡΑ γιατι το αυριο είναι αβέβαιο και απροσδιόριστο!!!!και πράξτε κατα συνείδηση!!!!!!!!!

Συν Αθηνά και χείρα κίνει.


Παράθεση από: tomgeri στις 14 Αυγ 2013, 12:41:55 ΜΜ
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ;;;
ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;;;;;;;;

www.minedu.gov.gr/publications/docs2012/20120718_ananeoseis_apospaseon_nees_apospaseis_2012_2013.xls

Όποιος γνωρίζει προσωπικά κάποιον από τους παραπάνω δούλους του υπουργού, ας φροντίσει με έντεχνο τρόπο να αποσπάσει και να διαδώσει αυτή την πληροφορία.

Παράθεση από: tomgeri στις 14 Αυγ 2013, 12:32:27 ΜΜ
Δυστυχώς την έχουμε πατήσει , όσο η ολμέ κρατάει τον αναπτήρα της ανάφλεξης και δεν τον χρησιμοποιεί.
Τα τηλέφωνα της ολμε είναι στην διάθεση όλων, ας αρχίσουμε να τους τηλεφωνάμε και να ζητάμε την προκήρυξη της απεργίας.

Η ολμε είπε "όχι στις υποχρεωτικές μετατάξεις". Τώρα που η διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων ξεκίνησε, και τώρα που δεν είμαστε επιστρατευμένοι, τι περιμένει η ολμε;

Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: tomgeri στις 14 Αυγ 2013, 12:41:55 ΜΜ
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ;;;
ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;;;;;;;;

Όποιος γνωρίζει προσωπικά κάποιον από τους παραπάνω δούλους του υπουργού, ας φροντίσει με έντεχνο τρόπο να αποσπάσει και να διαδώσει αυτή την πληροφορία.

Μιλάς για συναδέλφους με τον συγκεκριμένο απαράδεκτο τρόπο! Τι θα κάνουμε όταν μάθουμε ποιοι είναι; Θα τους λιντσάρουμε και θα φάμε την καρδιά τους, θα απαγάγουμε τα παιδιά τους, ή θα τους κάψουμε το σπίτι; Πιστεύεις πουθενά βαθιά μέσα σου ότι συμβάλλεις θετικά σε κάτι;

tomgeri

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 14 Αυγ 2013, 02:30:18 ΜΜ
Μιλάς για συναδέλφους με τον συγκεκριμένο απαράδεκτο τρόπο! Τι θα κάνουμε όταν μάθουμε ποιοι είναι; Θα τους λιντσάρουμε και θα φάμε την καρδιά τους, θα απαγάγουμε τα παιδιά τους, ή θα τους κάψουμε το σπίτι; Πιστεύεις πουθενά βαθιά μέσα σου ότι συμβάλλεις θετικά σε κάτι;

Μιλάω για όλους τους υπεύθυνους με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο, αλλά οι κρίσεις μου δεν παύουν να είναι υποκειμενικές.

Αντικειμενικά όμως, το ποιος είναι ο υπεύθυνος, δεν το ορίζω εγώ ή εσύ, αλλά η ψηφοφορία.

Αφού η πρώτη ψηφοφορία αποφασίσει για τους υπεύθυνους, μετά μια δεύτερη ψηφοφορία θα αποφασίσει και για την δίκαιη τιμωρία των ενόχων. Ο καθένας θα πληρωθεί ανάλογα με τις πράξεις του.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Obelix

Παράθεση από: tomgeri στις 14 Αυγ 2013, 03:31:30 ΜΜ
Μιλάω για όλους τους υπεύθυνους με τον ίδιο απαξιωτικό τρόπο, αλλά οι κρίσεις μου δεν παύουν να είναι υποκειμενικές.

Αντικειμενικά όμως, το ποιος είναι ο υπεύθυνος, δεν το ορίζω εγώ ή εσύ, αλλά η ψηφοφορία.

Αφού η πρώτη ψηφοφορία αποφασίσει για τους υπεύθυνους, μετά μια δεύτερη ψηφοφορία θα αποφασίσει και για την δίκαιη τιμωρία των ενόχων. Ο καθένας θα πληρωθεί ανάλογα με τις πράξεις του.

Ξεφεύγουμε....Μπορούμε να περιμένουμε και το Ζορό...

tomgeri

#69
Παράθεση από: Obelix στις 14 Αυγ 2013, 03:46:01 ΜΜ
Ξεφεύγουμε....Μπορούμε να περιμένουμε και το Ζορό...

Όπως καταλαβαίνεις αυτή είναι η δικιά μου πρόταση. Συντεταγμένη ανάδειξη και τιμωρία των αντικειμενικά ενόχων (μέσω ψηφοφορίας)

Η πρόταση περί Ζορό (ο καθένας αναλαμβάνει από μόνος του την τιμωρία όποιων υποκειμενικά κρίνει ως ένοχους) είναι η δικιά σου πρόταση.

Και η άλλη πρόταση είναι οι ένοχοι να μείνουν για μια ακόμα φορά ατιμώρητοι.


Άλλος πιθανός ή λογικός δρόμος δεν υπάρχει. Είσαι υποχρεωμένος να διαλέξεις λοιπόν ανάμεσα σε αυτούς τους δρόμους. Θα μπορούσαμε να το βάλουμε και αυτό σε ψηφοφορία, αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι όσοι δεν έχουν πάρει διαζύγιο με την λογική επιλέγουν τον δικό μου δρόμο. Σε αυτούς τους λογικούς απευθύνομαι, και αυτούς θέλω να κινητοποιήσω να δράσουν προς την σωστή και λογική κατεύθυνση.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: tomgeri στις 14 Αυγ 2013, 03:31:30 ΜΜ
Αντικειμενικά όμως, το ποιος είναι ο υπεύθυνος, δεν το ορίζω εγώ ή εσύ, αλλά η ψηφοφορία.

Αφού η πρώτη ψηφοφορία αποφασίσει για τους υπεύθυνους, μετά μια δεύτερη ψηφοφορία θα αποφασίσει και για την δίκαιη τιμωρία των ενόχων. Ο καθένας θα πληρωθεί ανάλογα με τις πράξεις του.

Ποτέ μια ψηφοφορία δεν είναι αντικειμενική! Π.χ. ας θέσουμε σε ψηφοφορία την παραμονή σου στο Στέκι! Τι λες; Στέκει; (για να κάνουμε και ομοιοκαταληξία!)

tomgeri

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 14 Αυγ 2013, 05:38:34 ΜΜ
Ποτέ μια ψηφοφορία δεν είναι αντικειμενική! Π.χ. ας θέσουμε σε ψηφοφορία την παραμονή σου στο Στέκι! Τι λες; Στέκει; (για να κάνουμε και ομοιοκαταληξία!)

Στέκει, αρκεί η διαδικασία να είναι ίδια για όλους. Αν αποφασιστεί ως αρχή ότι είναι σωστό η φίμωση κάποιου, να βάλουμε σε ψηφοφορία και την δικιά σου παραμονή. Αν και δεν είναι της ώρας, μπορείς αν θες να ξεκινήσεις μια ψηφοφορία. Να δούμε αν ο κόσμος θέλει την ελευθερία του πολιτικού λόγου, ή αν προτιμά να επανέλθει η λογοκρισία που εφαρμοζόταν στο στέκι μέχρι πρόσφατα. Και τι είδους λογοκρισία προτιμάμε, γενική θεματική λογοκρισία ή στοχευμένη προς κάποιον (εμένα για παράδειγμα).

Αν και θεωρώ ότι οι τρέχουσες εξελίξεις δεν μας παρέχουν τον απαραίτητο χρόνο για να ασχοληθούμε με τέτοια πράγματα.
Αυτό που προέχει είναι να βρούμε τους ενόχους της κατάργησης της πληροφορικής στο Λύκειο, και να αποφασίσουμε για δράσεις ενάντια στα πρόσωπα αυτά.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αγαπητέ tomgeri, αναλώνεσαι σε προσωπικές επιθέσεις με καρφιά, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τη φιλοσοφία και το λόγο ύπαρξης του στεκιού. Βάλε μια τελεία κι αγωνίσου για κάτι καλύτερο, αλλά με ωραίο τρόπο, ξεκινώντας από τον εαυτό σου. Όλοι αγωνιζόμαστε και όλοι αγωνιούμε, και αν θέλεις την ειλικρινή γνώμη μου, ο πρώτος που φταίει για διάφορα στραβά, δεν είναι άλλος από... εμένα!

ΥΓ: ο Νίκος Αδαμόπουλος είναι γνωστός στο στέκι εδώ και χρόνια, έχει προσφέρει πολλά στην εκπαίδευση τόσο ως καθηγητής όσο και ως υπεύθυνος κεπληνέτ ηλείας. Έχει δώσει κι αυτός το δικό του αγώνα στο μέτρο του δυνατού. Το ίδιο ισχύει και για όλους τους διαχειριστές του στεκιού, στο σημείο που κι εγώ γνωρίζω. Νομίζω ότι όλα όσα γράφεις είναι εκτός πραγματικότητας (αναφέρομαι στις προσωπικές κατηγορίες σε αυτό το θέμα, όπως και στο αντίστοιχο της ψηφοφορίας). Επίσης εκείνος στον οποίο απευθύνεσαι είναι ο Νίκος Αδαμόπουλος. Και το δικό μου ονοματεπώνυμο το βλέπεις. Εσύ; Ποιος είσαι; Από τη στιγμή που αποφάσισες να απευθύνεις αιχμές και κατηγορίες, οφείλεις τουλάχιστο να τις απευθύνεις επώνυμα (έχει ξανασυζητηθεί και στο παρελθόν κάτι ανάλογο... θυμάσαι;;;). Είναι στα πλαίσια της δημοκρατίας και της αξιοκρατίας για τα οποία αναφέρθηκες εκτενώς.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

tomgeri

@Μπουκουβάλας.

Δεν απαντάω επί προσωπικού. Η συζήτηση είναι σε πολιτικό επίπεδο. Και τα ονόματα που αναζητούμε, είναι αυτών που σε πολιτικό επίπεδο έχουν ευθύνες για την κατάσταση.

Ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε ο κ. Αδαμόπουλος έχουμε ευθύνες σε πολιτικό επίπεδο, οπότε τα ονόματά μας δεν απασχολούν την συζήτηση.
Η μονιμότητα των ΔΥ στις πραγματοπαγείς θέσεις προστατεύεται συνταγματικά, στις προσωποπαγείς μόνο νομικά.
Και ο νόμος αλλάζει πολύ εύκολα, από την μια στιγμή στην άλλη.

Ι.Αναστόπουλος

Από ό,τι διαπίστωσα στις εθελοντικές μετατάξεις μπορεί κάποιος να μετακινηθεί από την θέση του σε όλη την επικράτεια π.χ. Θεολόγος από την Αθήνα μπορεί να ζητήσει μετάταξη στη Διεύθυνση ΔΕ Δράμας (1 θέση) ως διοικητικός.
Με τη δυνατότητα αυτή θα μπορέσουν συνάδελφοι από απομακρυσμένες περιοχές να μεταταγούν σε Πρωτοβάθμια διεύθυνση εκτός της περιφέρειας που υπηρετούν.
Το ερώτημα που προκύπτει είναι τι θα γίνουν οι συνάδελφοι που θα θέλουν να μεταταγούν σε Πρωτοβάθμια της περιοχής που υπηρετούν. Ποια θα είναι η τύχη τους αν συνεχίζουν να πλεονάζουν;
Θα ήταν σκόπιμο να διευκρινιστεί ή να περιοριστούν οι δυνατές επιλογές μετάταξης εντός της ίδιας περιφέρειας εκπαίδευσης;