Νέο LTSP 19

Ξεκίνησε από alkisg, 18 Αυγ 2019, 11:14:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Σήμερα τελείωσα τη νέα έκδοση 19.08 του LTSP, η οποία σιγά σιγά θα αντκαταστήσει το παλιό LTSP 5. Λεπτομερής ανακοίνωση στα αγγλικά:
https://github.com/ltsp/community/issues/4

Οι πιο τολμηροί μπορούν να την εγκαταστήσουν παράλληλα με το παλιό LTSP, και υποθέτω μέσα στο Σεπτέμβρη θα γίνει αρκετά σταθερή για χρήση σε σχολεία, αν και κάποιες λειτουργίες μπορεί να λείπουν, όπως εικονική μνήμη NBD swap ή σύνδεση εκτυπωτή σε client.

Σε αυτό το θέμα ας συζητάμε ο,τιδήποτε αφορά το νέο LTSP.

richard

Περιμένουμε ακόμα;

Richard

alkisg

Καλημέρα Richard,

το νέο LTSP το έχω βάλει πιλοτικά σε 5 σχολεία που τα έχω κοντά εδώ στα Γιάννενα ώστε να μπορώ να τα επιβλέπω. Μια χαρά πάει, είναι ήδη αρκετά ώριμο. Λογικά θα το βάλω και σε μερικές δεκάδες ακόμα μέχρι τα Χριστούγεννα.
Νομίζω όμως ότι θα μπλεχτούμε λιγότερο (από πλευράς οδηγιών, wiki κλπ) αν ο πολύς κόσμος βάλει το νέο LTSP στην επόμενη έκδοση του Ubuntu, 20.04, το ερχόμενο καλοκαίρι.

Αν κάποιος προτιμάει πάρα πολύ Debian Buster αντί για Ubuntu 18.04, έστω και χωρίς οδηγίες, εκεί έχει κάποιο νόημα το νέο LTSP, οπότε ας επικοινωνήσει μαζί μου να τον βοηθήσω στην εγκατάσταση.

richard

Εγώ, με τη σειρά μου, κάνω μερικά σχολεία που έχω ήδη επαφή γύρο μου. Άλλη η περίπτωση που δοκιμάζω για λίγο μόνος μου και άλλη που δουλεύουν σε εργαστήρια.

Richard

richard

Εάν έχουμε ήδη ppa.launchpad.net/ts.sch.gr/ppa/ubuntu θα υπάρχει
sch-scripts_18.04.1~201908270738~ubuntu18.04.1_all.deb

Εάν όμως βάζουμε ppa.launchpad.net/ltsp/ppa/ubuntu θα υπάρχει
sch-scripts_19.09-1~201909181535~ubuntu18.04.1_all.deb

Το πρώτο θα δουλεύει στο ltsp5 και το δεύτερο στο ltsp19;

Richard

alkisg

Ακριβώς. Όποιο σχολείο προσθέσει το ltsp/ppa "αναβαθμίζεται" αυτόματα στο νέο LTSP και στα νέα sch-scripts.
Τα νέα sch-scripts δουλεύουν μόνο με το νέο LTSP, και η έκδοσή τους (19.09) δείχνει ποιον μήνα βγήκαν και όχι σε ποιο Ubuntu στοχεύουν, αφού τελικά θέλουμε να δουλεύουν και σε Debian.

Αλλά όπως είπα, ο πολύς κόσμος καλύτερα να τα πάρει όλα το επόμενο καλοκαίρι, μαζί με το Ubuntu 20.04.
Τότε και το νέο LTSP και τα νέα sch-scripts θα είναι διαθέσιμα στο "κανονικό" ts.sch.gr/ppa.

richard

Έχω ένα λαπτοπ με δύο διαμερίσματα: ένα με Ubuntu-Mate 18.04 και το άλλο με Debian Buster που είναι το τωρινή σταθερή έκδοση. Είμαι με το Debian αυτή την στιγμή και έχω κάνει τις ενημερώσεις.

Αφού ακολουθούσα τις οδηγίες για την εγκατάσταση της νέο ltsp19 έχω και το ppa του ltsp19. Δουλεύει η ltsp και ένα client που συνδέσω δουλεύει ακόμα με alice3 και το διαδίκτυο. Όμως, μέχρι τώρα δεν ήξερα για το νέο sch-scripts και χρησιμοποιούσα μόνο το τερματικό και τις εντολές από τις οδηγίες.

Τώρα (από περιέργεια) προσπάθησα να βάλω τη νέα sch-scripts και ανασκάλεψα ότι στα αποθετήρια της buster δεν υπάρχει ένα πακέτα που λέγετε python3-aptdaemon.gtk3widgets

     The following packages have unmet dependencies:
     sch-scripts : Depends: python3-aptdaemon.gtk3widgets but it is not installable

Ψάχοντας στο διαδίκτυο βρήκα ότι στα αποθετήρια της παλαιότερη Debian Jessie υπάρχει αλλά όχι στα πιο πρόσφατα. Η έκδοση του είναι 1.11 όπως στα Ubuntu Bionic (18.04) αλλά δεν προσπάθησα να το προχωρήσω μέχρι να το αφορέσω εδώ.

Richard

richard

Τώρα στην Ubuntu με το ίδιο λαπτοπ που επίσης έβαλα τη νέα ltsp19 που δουλεύει και ο client μόνο με τις εντολές στο τερματικό έβαλα το sch-scripts χωρίς πρόβλημα.

Επειδή δεν έχω σκοπό να βάλω τη Debian στα σχολεία, μόνο τη Ubuntu......

Richard

alkisg

Ναι το aptdaemon αντικαταστάθηκε από το packagekit, οπότε στο Ubuntu 20.04 και στο Debian Buster θα χρειαστεί να ενημερωθεί ο κώδικας των μενού για την αφαίρεση παλιών πυρήνων/πακέτων κλπ.

richard

Για να γυρίσουμε μία εγκατάσταση ubuntu-mate 18.04 από ltsp5 στο ltsp19, εκτός από το αρχείο

     /etc/dnsmasq.d/ltsp.dnsmasq.conf

μήπως χρειάζεται να κάνουμε κάτι για το ppa:ts.sch.gr και την εγκατάσταση του sch-scripts του;

Για να μη μπερδευτεί σκέφτηκα κάτι σαν την εντολή

     apt purge –auto-remove ltsp-server-standalone ltsp-server sch-scripts && rm /etc/apt/sources.list.d/ppa:ts.sch.gr

πριν να ξεκινήσουμε με

     add-apt-repository ppa:ltsp κ.λ.π.

Richard

alkisg

Θέλουμε να μείνει και το ts.sch.gr PPA στις πηγές, δεν θέλουμε να αφαιρεθεί. Γιατί από εκεί στέλνουμε ενημερώσεις στα λογισμικά όπως gcompris-qt, Επόπτη κλπ.
Επίσης, το να μείνει εγκατεστημένο το παλιό LTSP δεν ενοχλεί πουθενά, ίσα ίσα μπορούμε πιο γρήγορα να επιστρέψουμε σε αυτό αν για κάποιο λόγο το χρειαστούμε.

Τέλος, το να υπάρχει το ίδιο πακέτο σε πολλές πηγές δεν δημιουργεί πρόβλημα. Θα εγκατασταθεί το νεότερο διαθέσιμο. Για παράδειγμα:

Κώδικας: Bash
apt policy epoptes
  Πίνακας Έκδοσης:
 *** 1.0.1-2+t201909110742~ubuntu18.04.1 500
        500 http://ppa.launchpad.net/ltsp/ppa/ubuntu bionic/main amd64 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
     1.0.1-2+t201812111158~ubuntu18.04.1 500
        500 http://ppa.launchpad.net/ts.sch.gr/ppa/ubuntu bionic/main amd64 Packages
     0.5.10-2 500
        500 http://gr.archive.ubuntu.com/ubuntu bionic/universe amd64 Packages


Αυτή η εντολή δείχνει ποια έκδοση Επόπτη υπάρχει και πού. Υπάρχει σε 3 μεριές, στο ίδιο το Ubuntu gr.archive.ubuntu.com, στο ts.sch.gr ppa, και στο ltsp ppa.
Και αυτόματα εγκαθίσταται (dpkg/status) η νεότερη που θέλουμε από το ltsp ppa.


richard

Μερικές διευκρινίσεις για το dnsmasq:

Σε ένα server με ubuntu-mate 18.04 και ltsp5 το αρχείο.conf για το dnsmasq είναι

     /etc/dnsmasq.d/ltsp-server-dnsmasq.conf

Ενώ στο ltsp19 είναι

     /etc/dnsmasq.d/ltsp-dnsmasq.conf

Επειδή το dnsmasq θα χρησιμοποιεί οτιδήποτε αρχείο με όνομα που τελειώνει με

     .conf

είναι απαραίτητο να μη υπάρχουν και τα δύο στο

     /etc/dnsmasq.d/

Εάν θέλει κάποιος να κρατήσει και τις δύο εκδόσεις, προσωρινά, ας κάνει

     mv -v /etc/dnsmasq.d/xyz.conf /etc/dnsmasq.d/xyz

Richard

richard

Μερικές διευκρινίσεις για το sch-scripts:

Σε ένα server με ubuntu-mate 18.04 και ltsp5 έχουμε τρέξει το σκριπτάκι

     ts.sch.gr/repo/sch-scripts

Μέσα το σκριπτάκι αυτό λέει:

     "As a special case, if run as /tmp/sch-scripts with no parameters, it adds
     the appropriate repositories and installs sch-scripts."

Ενώ στο ltsp19 το σκριπτάκι /usr/share/sch-scripts/initial-setup.sh δεν βάζει κανένα αποθετήριο αλλά λέει:

     rm -f /etc/dnsmasq.d/ltsp-server-dnsmasq.conf
     test -f /etc/dnsmasq.d/ltsp-dnsmasq.conf || ltsp dnsmasq

Εδώ θα έλεγα: προσοχή να το σώζει κανείς το conf file πριν να τρέξει initial-setup.sh και επίσης προσοχή ότι γίνεται την προεπιλογή εγκατάσταση του dnsmasq ενώ για τα σχολεία πρότεινες

     ltsp -o dnsmasq -p0d1

εάν θυμάμαι καλά.

Richard

alkisg

Richard, το ts.sch.gr/repo/sch-scripts αυτή τη στιγμή προσθέτει τα αποθετήρια και εγκαθιστά τα LTSP 5 και sch-scripts 18.04.
Το καλοκαίρι, το ts.sch.gr/repo/sch-scripts πάλι θα προσθέτει τα αποθετήρια, και θα εγκαθιστά τα LTSP 20.x και sch-scripts 20.x.
Δεν υπάρχει κάποια διαφορά εκεί.
Κάποιος κώδικας κώδικας μεταφέρθηκε από το sch-scripts.postinst στο inital-setup.sh, αλλά αυτό δεν επηρεάζει κάτι.

Το /etc/dnsmasq.d/ltsp-server-dnsmasq.conf του παλιού LTSP και το /etc/dnsmasq.d/ltsp-dnsmasq.conf του νέου LTSP είναι autogenerated, δεν πρέπει να έχουν user content, οπότε δεν πρέπει να χρειάζονται backup.
Αν οι χρήστες θέλουν να βάλουν κάτι, να το βάζουν σε άλλο αρχείο /etc/dnsmasq.d/other-fie.conf.
Τέλος, και τα δύο αρχεία έχουν τις ίδιες προεπιλογές, proxy-dhcp=1, real-dhcp=1, dns=1.
Δεν υπάρχει κάποια διαφορά ούτε εκεί, πέρα από το ότι το νέο LTSP υποστηρίζει και UEFI.