Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στην επιλογή σχολής πληροφορικής  (Αναγνώστηκε 410 φορές)

Sxolipli an

• Νέος
  • *
Βοήθεια στην επιλογή σχολής πληροφορικής
« στις: 11 Ιούλ 2019, 01:58:09 μμ »
Καλησπέρα, έχει έρθει η ώρα να συμπληρώσω το μηχανογραφικό και έχω περάσει σύμφωνα με τα μόρια που έχω μαζέψει για. Πληροφορική στο Χαροκόπειο, ψηφιακών συστημάτων ΠΑΠΕΙ και μηχανικών πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, αλλά δεν ξέρω με ποια σειρά να τα βάλω. Εσείς τι μου προτείνετε ?
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιούλ 2019, 04:12:36 μμ από Sxolipli an »

andreas_p

• Ομάδα διαγωνισμάτων 2010
  • *
Απ: Βοήθεια στην επιλογή σχολής πληροφορικής
« Απάντηση #1 στις: 11 Ιούλ 2019, 03:37:44 μμ »
Προτείνετε

Sxolipli an

• Νέος
  • *
« Απάντηση #2 στις: 11 Ιούλ 2019, 04:13:21 μμ »
Από όλα αυτά που είπα αυτό σου έκανε εντύπωση? Τουλάχιστον  απάντησε στο βασικό θέμα ή αγνόησέ το

andreas_p

• Ομάδα διαγωνισμάτων 2010
  • *
« Απάντηση #3 στις: 11 Ιούλ 2019, 06:45:58 μμ »
Η απάντησή σου ενέχει αγένεια και επίθεση (;) Ελληνικά ... χαμένα !!!

Sxolipli an

• Νέος
  • *
« Απάντηση #4 στις: 11 Ιούλ 2019, 09:26:55 μμ »
Δε βοηθάτε

evry

• Γενικός διαχειριστής
  • to Iterate is human to Recurse divine
« Απάντηση #5 στις: 11 Ιούλ 2019, 10:00:41 μμ »
Ψηφιακών Συστημάτων θα έλεγα εγώ.
Για τα άλλα δυο δεν ξέρω. Θα έλεγα όμως να σκεφτείς και τον παράγοντα μετακίνησης. Που μένεις πιο κοντά?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Sxolipli an

• Νέος
  • *
« Απάντηση #6 στις: 11 Ιούλ 2019, 10:27:27 μμ »
Ψηφιακών Συστημάτων θα έλεγα εγώ.
Για τα άλλα δυο δεν ξέρω. Θα έλεγα όμως να σκεφτείς και τον παράγοντα μετακίνησης. Που μένεις πιο κοντά?

Σε όλα σχετικά κοντά είμαι γιατί μένω Αθήνα οπότε δεν είναι αυτό πρόβλημα για εμένα, αλλά ποια σχολή από τις 3 θα μου προσφέρει τις περισσότερες γνώσεις για τον προγραμματισμό. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

Γιάννης Αναγνωστάκης

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
« Απάντηση #7 στις: 11 Ιούλ 2019, 10:59:36 μμ »
Όλες οι σχολές θα σου προσφέρουν γνώσεις, αρκεί εσύ να ασχοληθείς όπως και όσο πρέπει

evry

• Γενικός διαχειριστής
« Απάντηση #8 στις: 11 Ιούλ 2019, 11:13:44 μμ »
Κοιτώντας το πρόγραμμα σπουδών στο Χαροκόπειο από την μια είναι παρωχημένο (Τεχνητή Νοημοσύνη σε prolog), από την άλλη όμως το έχουν δομήσει σωστά και έχουν την εισαγωγή στον προγραμματισμό αρκετά εύπεπτη. Έχουν σπάσει τη C σε δυο μαθήματα και μετά έχει δυο μαθήματα Java, κάτι που σπάνια έχω δει. Είναι πολύ καλή στρατηγική ώστε να μην σε φορτώνουν με πολύ πληροφορία και να σου δώσουν τη δυνατότητα να εξοικειωθείς με τις βασικές προγραμματιστικές/αλγοριθμικές δομές.
Στο ψηφιακών συστημάτων αυτά έρχονται πιο γρήγορα και νομίζω ότι δεν έχεις χρόνο να εξοικειωθείς. Επίσης έχει κάποια μαθηματικοειδή μαθήματα τα οποία δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά, όπως είναι το μάθημα Λογική και Λογικός Προγραμματισμός στο 1ο εξάμηνο (παλιά ήταν σκέτο μαθηματική λογική !!!).
Έχει ένα μάθημα Γραμμική Άλγεβρα και Ανάλυση μαζί αλλά έχουν ξεχωριστό υποχρεωτικό μάθημα Στοχαστικές Ανελίξεις! στο 2ο εξάμηνο !!!
Εγώ θα διάλεγα Χαροκόπειο αλλά για μένα. Το τι θα κάνεις εσύ το αποφασίζεις εσύ.

Sxolipli an

• Νέος
  • *
« Απάντηση #9 στις: 12 Ιούλ 2019, 12:22:40 πμ »
Κοιτώντας το πρόγραμμα σπουδών στο Χαροκόπειο από την μια είναι παρωχημένο (Τεχνητή Νοημοσύνη σε prolog), από την άλλη όμως το έχουν δομήσει σωστά και έχουν την εισαγωγή στον προγραμματισμό αρκετά εύπεπτη. Έχουν σπάσει τη C σε δυο μαθήματα και μετά έχει δυο μαθήματα Java, κάτι που σπάνια έχω δει. Είναι πολύ καλή στρατηγική ώστε να μην σε φορτώνουν με πολύ πληροφορία και να σου δώσουν τη δυνατότητα να εξοικειωθείς με τις βασικές προγραμματιστικές/αλγοριθμικές δομές.
Στο ψηφιακών συστημάτων αυτά έρχονται πιο γρήγορα και νομίζω ότι δεν έχεις χρόνο να εξοικειωθείς. Επίσης έχει κάποια μαθηματικοειδή μαθήματα τα οποία δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά, όπως είναι το μάθημα Λογική και Λογικός Προγραμματισμός στο 1ο εξάμηνο (παλιά ήταν σκέτο μαθηματική λογική !!!).
Έχει ένα μάθημα Γραμμική Άλγεβρα και Ανάλυση μαζί αλλά έχουν ξεχωριστό υποχρεωτικό μάθημα Στοχαστικές Ανελίξεις! στο 2ο εξάμηνο !!!
Εγώ θα διάλεγα Χαροκόπειο αλλά για μένα. Το τι θα κάνεις εσύ το αποφασίζεις εσύ.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

itt

• Δεινόσαυρος
  • Real stupidity beats ΑΙ any time
« Απάντηση #10 στις: 12 Ιούλ 2019, 10:24:00 πμ »
Κοιτώντας το πρόγραμμα σπουδών στο Χαροκόπειο από την μια είναι παρωχημένο (Τεχνητή Νοημοσύνη σε prolog)

Εδώ να αναφέρουμε ότι αυτό που έγραψες δεν είναι ορθό. Η Prolog και το Cyc είναι οι πιο σοβαρές προσπάθειες που στοχεύουν σε AI (ό,τι σημαίνει αυτό δεδομένου πως είναι υπερβολικά debatable κατα πόσον το concept του AI είχε νόημα). Είναι το πιο φυσικό να διδάξεις ένα εισαγωγικό μάθημα σε AI, με τη χρήση της Prolog.

evry

• Γενικός διαχειριστής
« Απάντηση #11 στις: 12 Ιούλ 2019, 03:32:26 μμ »
@itt
Μου κάνει εντύπωση που εκφράζεις αυτή την άποψη. Θεωρείς ότι η prolog δεν είναι παρωχημένη όταν όλη η κοινότητα του AI σήμερα έχει μετακινηθεί στο Machine learning και σε γλώσσες όπως Python, R, Matlab κλπ?
Όσο σοβαρή προσπάθεια και να είναι παραμένει πάντως παρωχημένο, δεδομένου ότι όλα σχεδόν τα μαθήματα AI που υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε πλατφόρμες όπως Coursera, EDX αλλά και στα πιο γνωστά πανεπιστήμια γίνονται σε Python, R ή Matlab. Κάποια γίνονται ακόμα και σε C++ (Υπάρχουν βιβλιοθήκες όπως o ILOG Solver (το αγόρασε η IBM)). Επίσης το τι είναι φυσικό είναι σχετικό, στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού δούλευαν κυρίως σε συναρτησιακές γλώσσες (Lisp).
Αυτή τη στιγμή πάντως αυτό που λέγαμε AI έχει γίνει πλέον machine learning και σε αυτόν τον χώρο δεν υπάρχει η prolog ούτε για αστείο, γιατί έχει άλλη στοχοθεσία ως γλώσσα.
Άρα νομίζω ότι ότι θα ήταν καλύτερο να υπήρχε στο πανεπιστήμιο ένα μάθημα machine learning σε matlab ή Python παρά ένα μάθημα AI σε PROLOG.

evry

• Γενικός διαχειριστής
« Απάντηση #12 στις: 14 Ιούλ 2019, 02:21:34 μμ »
Μια και το παρόν thread έχει να κάνει με τις επιλογές των μαθητών στο μηχανογραφικό λέω να αναφέρω μερικά νέα τμήματα.
Μπορεί κανείς να βρει πόσα μέλη ΔΕΠ έχουν?

Μαθηματικό Καστορίας
Μαθηματικό Λαμίας
Φυσικό Λαμίας

και φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείψουν και τμήματα πληροφορικής αφού ως γνωστόν υπάρχει μεγάλη έλλειψη!
https://cs.uowm.gr/
http://ds.uth.gr/   (Αυτό είναι ψηφιακών συστημάτων αλλά κάτι μου λέει ότι και αυτό στην πληροφορική θα μπει)

pgrontas

• Ομάδα διαγωνισμάτων 2016
  • *
  • There are always possibilities...
« Απάντηση #13 στις: 14 Ιούλ 2019, 06:27:27 μμ »
Τώρα μπορεί να μην έχουν, αλλά μέχρι 17/7 που λήγει η παράταση στα μηχανογραφικά θα αποκτήσουν. ;)
A man provided with paper, pencil, and rubber, and subject to strict discipline is in effect a universal machine - Alan Turing

dimitrios67

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #14 στις: 14 Ιούλ 2019, 11:13:54 μμ »
Μια και το παρόν thread έχει να κάνει με τις επιλογές των μαθητών στο μηχανογραφικό λέω να αναφέρω μερικά νέα τμήματα.
Μπορεί κανείς να βρει πόσα μέλη ΔΕΠ έχουν?
Μαθηματικό Καστορίας
Μαθηματικό Λαμίας
Φυσικό Λαμίας
και φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείψουν και τμήματα πληροφορικής αφού ως γνωστόν υπάρχει μεγάλη έλλειψη!
https://cs.uowm.gr/
http://ds.uth.gr/   (Αυτό είναι ψηφιακών συστημάτων αλλά κάτι μου λέει ότι και αυτό στην πληροφορική θα μπει)
ds.uth.gr: Είναι η Πληροφορική του ΤΕΙ Λάρισας. Πλήρης από καθηγητές, εργαστήρια κλπ. (ισως το πιο πλήρες από όλα)
math.uth.gr: Μαθηματικό Λαμίας. Θα διδάξουν αυτοί που διδάσκουν Μαθηματικά στην Βιοϊατρική (είναι 4 μόνιμοι)
www.phys.uth.gr: Φυσικό Λαμίας: Εκεί θα "μεταφερθούν" αρκετοί από τους καθηγητές του τμήματος Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Λαμίας που "καταργείται"-απορροφάταιι"
math.uowm.gr: Δεν ξέρω κάτι, αλλά κάτι θα γίνει και γι αυτό...αρχικά θα διδάξουν οι Μαθηματικοί της Κοζάνης.
cs.uowm.gr: Πληροφορική Καστοριά. Είναι η Πληροφορική ΤΕΙ Δυτ. Μακεδονίας, δεν αλλάζει κάτι, ΔΕΝ είναι καινούριο, εξέλιξη είναι....
όπως και η Πληροφορική Σπάρτης, είναι το πρώην ΤΕΙ Πληροφορικής.
Αυτα....