ΑΝΤΙΜΕΤΑΘΕΣΕ ΣΕ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΓΛΩΣΣΑ

Ξεκίνησε από maggilia, 14 Φεβ 2019, 09:16:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

maggilia

Χαιρετώ,

στο βιβλίο της ΑΕΠΠ κάπου διάβασα ότι η εντολή αντιμετάθεσε μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αλγόριθμο άλλα όχι στη Γλώσσα. Το έχω ψάξει και δεν μπορώ να το εντοπίσω. Μήπως κάποιος το έχει εστιάσει;

Ευχαριστώ

P.Tsiotakis

Και στη ΓΛΩΣΣΑ γράφουμε αλγορίθμους.
Η διάκριση για τις μορφές αλγορίθμου είναι ψευδοκώδικας (ψευδογλώσσα) και πρόγραμμα (σε ΓΛΩΣΣΑ ή άλλες γλώσσες προγραμματισμού).

Η ΓΛΩΣΣΑ δεν υποστηρίζει την εντολή αντιμετάθεσε. Η εντολή αυτή παρουσιάζεται από το σχολικό βιβλίο μόνο στην ψευδογλώσσα.

maggilia

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, αυτό εννοώ, ότι τη χρησιμοποιούμε μόνο σε αλγόριθμο και όχι σε πρόγραμμα. Αλλά οι μαθητές μου θέλουν απόδειξη (που το γράφει στο βιβλίο), και δεν θυμάμαι αν το διάβασα στο βιβλίο, στο τετράδιο μαθητή, στον οδηγό μελέτης  ή στο δικό σας βοήθημα. Δυστυχώς δεν μπορώ να το εντοπίσω ενώ το έχω καθαρά σαν εικόνα στο μυαλό μου ότι το έχω διαβάσει.

Ευχαριστώ

petrosp13

Οι εντολές που χρησιμοποιούνται στην ΓΛΩΣΣΑ παρουσιάζονται στο κεφάλαιο 7 και είναι μόνο 3
ΔΙΑΒΑΣΕ, ΓΡΑΨΕ και <--
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Στο σχολικό διδακτικό πακέτο, που περιλαμβάνει και τις οδηγίες μελέτης μαθητή, στη ΓΛΩΣΣΑ τιμές αντιμετατίθενται μόνο με τη χρήση των 3 εντολών και ποτέ με την εντολή Αντιμετάθεσε της ψευδογλώσσας.
Καλό είναι να μην μείνουμε σε τυπολατρίες του τύπου "που το γράφει" διότι το μάθημα έχει προχωρήσει πολλά βήματα από το 1999, και τώρα που έγινε 20 ετών (και μαζί μ' αυτό μεγαλώσαμε και εμείς) ετοιμάζεται για το επόμενο.
(έχεις προσέξει ότι το ΜΕ ΒΗΜΑ στη ΓΛΩΣΣΑ δεν έχει κάτω παύλα;)

Πες στους μαθητές σου ότι είναι προτιμότερο να διοχετεύσουν την ενέργειά τους στην επίλυση ασκήσεων ...