Μήνυμα επόπτη για σύνδεση - αποσύνδεση client

Ξεκίνησε από bright, 29 Σεπ 2016, 04:39:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Άλκη σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και την παρέμβαση.

Σήμερα το ltsp δούλεψε καλά. Συνδέθηκαν πολύ γρήγορα οι clients χωρίς καμία ανεπιτυχή προσπάθεια. Όμως κάποιες φορές (4 στο 7ωρο), ο επόπτης έβγαλε μηνύματα για αποσύνδεση κάποιων clients και μετά από λίγο για τη σύνδεσή τους.

Ο ένας από αυτούς είναι P4 στα 3.00GHz και οι άλλοι δύο G3220 Pentium Dual Core 3GHz. Ο P4 μάλλον έχει πρόβλημα υλικού και θα το δει αύριο ο ΠΛΗΝΕΤ. Όμως πιστεύω πως η σύνδεσή του και αποσύνδεσή του είναι άσχετη με αυτό. Γιατί άλλες φορές το βγάζουν άλλοι σταθμοί, όχι οι ίδιοι κάθε φορά. Οι δύο που G3220 που παρουσίασαν πρόβλημα χθες και θεωρήθηκε ως πρόβλημα υλικού δεν εμφάνισαν πρόβλημα σήμερα, ούτε κάποια αποσύνδεση από τον επόπτη. Παλιά αποσυνδεόταν κάποιοι P4 επό τον επόπτη και επανασυνδεόταν χωρίς να διακόπτεται η εργασία των μαθητών και μου είχες πει ότι είναι θέμα επεξεργαστή. Τώρα όμως αυτό εμφανίστηκε και σε  G3220. Θα δούμε τα τυχόν προβλήματα υλικού αύριο με το ΠΛΗΝΕΤ.

Έχω ltsp server με ubuntu 12.04.05 lts, 7 clients P4, και 6 G3220 Pentium Dual Core 3GHz.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

alkisg

Τρεις είναι οι βασικοί λόγοι που αποσυνδέονται οι clients από τον Επόπτη:
1) Προβλήματα τοπικού δικτύου. Αν δηλαδή για οποιονδήποτε λόγο χαθεί η σύνδεση δικτύου από τον client μέχρι τον server. Για παράδειγμα, έχω δει περιπτώσεις όπου κουνώντας ανεπαίσθητα ένα καλώδιο δικτύου ενός client, δεν έκανε καλή επαφή και αποσυνδεόταν ο Επόπτης, κολλούσε ο client κλπ. Σε τοπικές εγκαταστάσεις Windows και Linux το πρόβλημα δεν ήταν εμφανές αφού τα δεδομένα του Internet είναι πολύ λιγότερα αλλά και λιγότερο ευαίσθητα από τα δεδομένα τοπικού δικτύου που χρειάζεται το LTSP.
2) Υπερβολική χρήση CPU ή γραφικών. Σε αυτές τις περιπτώσεις αποτυγχάνει η δημιουργία thumbnail του client, και στις 3 συνεχόμενες αποτυχίες ο Επόπτης αποσυνδέει επίτηδες τον client επειδή βλέπει ότι ζορίζεται υπερβολικά.
3) Προβλήματα hardware του client.

Για να δούμε ποια από τις 3 περιπτώσεις είναι, ανοίγουμε ένα τερματικό στον client και τρέχουμε την εντολή
/usr/sbin/epoptes-client
και περιμένουμε να βγάλει το πρόβλημα, οπότε και φαίνεται στο τερματικό το μήνυμα λάθους.

bright

Ευχαριστώ πάρα πολύ, θα το κοιτάξω αύριο.