ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ MAC ADDRESS

Ξεκίνησε από bright, 06 Οκτ 2015, 05:50:53 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Καλησπέρα σας,
στο εργαστήριο του σχολείου έχω ltsp με ubuntu 12.04.05

Σήμερα συνέβηκε κάτι παράδοξο το οποίο περιγράφω παρακάτω:

Ένας fat client Intel P4 3.00GHz που έχει MAC ADDRESS 00:17:31:87:C7:55 (onboard κάρτα δικτύου) ζητούσε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης για να συνδεθεί στο ltsp, τα έδωσα και συνδέθηκε και έγινε κανονικά το μάθημα της ώρας. Όμως τα έχω ρυθμισμένα έτσι ώστε να συνδέονται αυτόματα, χωρίς να εισάγουν οι μαθητές όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης.

Σε κενό μου το κοίταξα και είδα ότι η MAC ADDRESS είναι πλέον 00:00:00:00:00:10 τι συνέβη; Οι MAC ADDRESSES δεν αλλάζουν.
Όμως άλλαξα τη MAC ADDRESS στη σχετική ενότητα του lts.conf και συνδέθηκε κανονικά και λειτούργησε κανονικά στο μάθημα της ώρας. Έκλεισα τους Η/Υ και τον sever, τους άνοιξα ξανά όλους και δούλεψαν κανονικά. Επανέλαβα την διαδικασία αυτή για να είμαι σίγουρη ότι όλα είναι εντάξει για το μάθημα αύριο.

Θα κοιτάξω αύριο πάλι με το ubuntu που έχω εγκατεστημένο τοπικά τι MAC ADDRESS δείχνει.

ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ lts.conf
#[00:17:31:87:CF:55] AYTH EINAI H KANONIKH MAC ADDRESS
[00:00:00:00:00:10] ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ MAC ADDRESS ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΩΡΑ Ο Η/Υ
HOSTNAME=client6
LDM_AUTOLOGIN=True
LDM_USERNAME=user6
LDM_PASSWORD=user6
#LTSP_FATCLIENT=False

Έχετε να μου πείτε κάτι γι' αυτό;
Τι μπορεί να έχει συμβεί;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.


Yannis Siahos

χμμμ

δύσκολο πρόβλημα

θεωρητικά οι mac addresses είναι hard coded στην κάρτα δικτύου και μοναδικές. Στην πράξη όμως υπήρξαν περιπτώσεις με λάθος παρτίδες που είχαν την ίδια mac..... Υπάρχουν κάρτες που για αυτό το λόγο σου επιτρέπουν να αλλάξεις τη mac address (πχ ακόμη και μέσα από τα windows στις ιδιοτητες της κάρτας....)
και πάλι βεβαια πρέπει να εισαι άτυχος να έχεις ίδιες mac στο ίδιο τοπικό δίκτυο.

υποθέτω ότι το έχεις ελέγξει αυτό. Αν όχι ελεγξέ το.

Τώρα με τον Αλκη λέγαμε μήπως φταίει κανά προβληματικό bios, μήπως κάποιο bios upgrade το λύσει, ή έλεγξε μήπως έχει κάποια περίεργη ρύθμιση κάπου για τη mac.

αν όλα αυτά δεν δουλέψουν κοιτάς να κλέψεις καμία κάρτα δικτύου από χαλασμένο σταθμό ή με 10 ευρώ να πάρεις μία καινούρια.

bright

#2
Καλησπέρα,
σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,
δεν έχω τις ίδιες MAC ADDRESS στο δίκτυο, κάποιες είναι παρόμοιες π.χ.  00:17:31:87:CF:35, 00:17:31:87:CF:55 αλλά δεν είναι ίδιες,
δεν έχω επίσης windows, θα δω όμως και τα υπόλοιπα που προτείνετε.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

alkisg

Βάσω δοκίμασε λίγο και να βγάλεις την μπαταρία της μητρικής,
να βγάλεις το τροφοδοτικό από την μπρίζα,
να πατήσεις το κουμπί για να ανοίξει ο υπολογιστής ώστε να χάσει το στατικό ρεύμα του και να χάσει και όλες τις ρυθμίσεις του BIOS (άρα να γίνει BIOS reset),
και μετά να τα ξαναβάλεις όλα όπως ήταν.

Πάντως αν σου δουλεύει έτσι, άστο μην ασχολείσαι μέχρι να χειροτερέψει το πρόβλημα.

bright

#4
Καλησπέρα,
έκανα κάποια από αυτά που μου προτείνατε σήμερα  γιατί παράλληλα είχα και άλλες δουλειές, αύριο ή την Παρασκευή θα τα κάνω με την ησυχία.
Έβγαλα και ξαναέβαλα την μπαταρία της μητρικής και το τροφοροδοτικό από την πρίζα,(φόρτωσε  τις default ρυθμίσεις του BIOS), έκανα τις τροποποιήσεις που χρειάζεται για τη σύνδεση στο ltsp.

όμως την ίδια mac address έχει 00:00:00:00:00:10
δουλεύει όμως κανονικά με την αλλαγή που έκανα στο lts.conf

τις επόμενες ημέρες θα τα κάνω πάλι με την σειρά που αναγράφονται

επίσης έχει 2 μνήμες RAM των 512 και είδα ότι αναγνώριζε τη μία (δούλευε δλδ σαν fat client με 512RAM, όταν τον άνοιξα η μία δεν ήταν κουμπωμένη καλά, τώρα  είναι εντάξει και αναγνωρίζει 1gb RAM)
Πάντως με την εισαγωγή της νέας mac address στο lts.conf, δουλεύει κανονικά, αλλά παραμένει παράδοξο.