Λογισμικό δεν εμφανίζεται στους clients

Ξεκίνησε από jim_katsar, 20 Οκτ 2014, 04:14:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

jim_katsar

Εγκατέστησα στον Server (Ubuntu 12.04, Intel core2 2.13GHz, 4G RAM) τα εξής λογισμικά: ΟΟo4Kids 1.3, KolourPaint και Mypaint κάνω κανονικά Δημοσίευση Εικονικού Δίσκου αλλά δεν εμφανίζεται τίποτα στους clients.
Να σημειώσω ότι όλα τα clients μηχανήματα είναι FAT. Στον Server τα προγράμματα δουλεύουν μια χαρά!
Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν ήταν THIN.
Τι μπορεί να συμβαίνει;

apapakL

Να υποθέσω οτι έχεις κάνει επανεκκίνηση τους ltsp clients μετά τη δημοσίευση...

jim_katsar

Εννοείται ότι έχει γίνει επανεκκίνηση...  (δεν το ανέφερα γιατί νομίζω ότι είναι αυτονόητο)

alkisg

ls -lh /opt/ltsp/images/

Τι βγάζει η παραπάνω εντολή;
Η ημερομηνία του εικονικού δίσκου είναι φρέσκια, ή παλιά;
Μήπως δεν ολοκληρώνεται σωστά δηλαδή...

jim_katsar

Αυτό βγαίνει ως απάντηση:
-rw-r--r-- 1 root root 7,4G Σεπ  27  2013 i386.img
-rw-r--r-- 1 root root 7,2G Ιούν 20  2013 i386.img.old


Άρα μάλλον δεν ολοκληρώνεται σωστά.... :(
Τι κάνω;

jim_katsar

Μόλις διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να δημιουργηθεί το αρχείο του εικονικού δίσκου γιατί απλά δεν υπάρχει χώρος (Μόνο 5.5 GB ελεύθερα μου εμφανίστηκαν στο σύστημα αρχείων).

Στο φάκελο /opt/ltsp/images όπου τοποθετούνται τα αρχεία του εικονικού δίσκου υπάρχου 2 αρχεία εικονικού δίσκου της τάξης των 7.7 κ 7.9 GB. Προσπάθησα να διαγράψω το πιο παλιό i386.img.old (όχι από κονσόλα) για να ελευθερώσω χώρο αλλά δεν μπορούσα. Ήθελε δικαιώματα root να έχεις.
Κωδικούς ξέρω αλλά πως θα το κάνω...;

alkisg

Κώδικας: Bash
sudo rm /opt/ltsp/images/i386.img.old


Επίσης μπορείς να ανοίξεις και το Ναυτίλο ως διαχειριστής και να το κάνεις με γραφικό τρόπο (sudo nautilus), αλλά θέλει προσοχή γιατί ως διαχειριστής μπορείς να σβήσεις και σημαντικά αρχεία του συστήματος (άσε που υπάρχουν κι άλλα θέματα, ότι πάει στον κάδο από προεπιλογής οπότε δεν ελευθερώνεται ο χώρος, οπότε καλύτερα οι οδηγίες στα φόρουμ να δίνονται με εντολές κονσόλας... :)).

jim_katsar

Το πρόβλημα λύθηκε...!!! :)

Ευχαριστώ Άλκη για τις οδηγίες.

vaslat

Εγώ εγκατέστησα μέσω wine  ένα RamKid και κάποιο cd της kidepedia και παρά την δημοσίευση εικ. δίσκου (έχω ελευθ. χώρο) στους client δεν φαίνονται ενώ στο server παίζουν κανονικά ?


alkisg

Είναι flash αρχεία, μην τα παίζεις με wine, κάνε μια συντόμευση να ανοίγουν κατευθείαν με τον browser.
Μπορείς να τα βάλεις είτε στους κοινόχρηστους φακέλους του καθηγητή, είτε στο /usr/share/onoma-paketou.