Μεταφορά των λογαριασμών των χρηστών σε άλλο δίσκο (;)

Ξεκίνησε από fkoutsakas, 05 Μαΐου 2014, 12:54:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fkoutsakas

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

Τον Οκτώβριο του 2012 με τη βοήθεια της ομάδας ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ στήσαμε ubuntu 12.04 ltsp σε δύο από τα τρία εργαστήρια του ΕΠΑΛ Πολυγύρου (http://okiriostonipologiston.blogspot.gr/2012/12/ubuntu-ltsp.html).

Από τότε η εγκατάσταση λειτουργεί τέλεια (ειδικά μετά την αλλαγή των clients με καινούρια μηχανήματα).

Το πρόβλημα είναι ότι το LTSP (σε ένα από τα δύο εργαστήρια) είναι στημένο σε έναν SSD δίσκο μικρής χωρητικότητας (80 gb).

Πρόσφατα αγοράσαμε έναν SATA HDD 2ΤΒ και προβληματίζομαι τι (και κυρίως πως) να (το) κάνω:

1. να κρατήσω στον SSD το LTSP για να εκμεταλλευτεί (;) τις καλύτερες (;) επιδόσεις του το λειτουργικό και να μεταφέρω στον άλλον δίσκο τους λογαριασμούς των χρηστών;

2. να στήσω το ltsp από την αρχή στον νέο HDD δίσκο; Σε αυτή την περίπτωση πως θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ τον SSD;

Ευχαριστώ
Φίλιππος


alkisg

Δεν έχω δοκιμάσει SSD.
Εντελώς θεωρητικά, έχω την αίσθηση ότι το καλύτερο είναι να βάζουμε το /home στον SSD, ώστε να πάνε όλοι οι clients γρήγορα, και όχι το /.
Επίσης μπορούμε να βάλουμε και το /opt/ltsp (πιθανώς ως symlink στο /home/ltsp, για να μην χρειάζονται πολλά διαφορετικά partitions), ώστε οι clients να φορτώνουν γρήγορα τον εικονικό δίσκο.

Για την αντιγραφή του /home μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή rsync, έλα από το IRC αν θελήσεις βοήθεια. Θα χρειαστεί και ενημέρωση του /etc/fstab ώστε να προσαρτεί τον καινούργιο δίσκο στο /home.

Αν μπορείς κάνε διάφορες μετρήσεις ταχύτητας, π.χ. πόσο γρήγορα ανοίγει την πρώτη φορά και για τον πρώτο χρήστη της ημέρας (μετά από reboot server και client δηλαδή) το libreoffice, πριν και μετά τον SSD.
Μετά το πρώτο άνοιγμα του libreoffice παίζει caching και στον server και στον client οπότε σταματάει να πολυπαίζει ρόλο η ταχύτητα του δίσκου.

thaaanos

Το έκανα πρόσφατα όπως εδώ...

https://help.ubuntu.com/community/Partitioning/Home/Moving


περιληπτικά
κάνε mount τον νέο δίσκο στο /media/home
>sudo blkid
κράτα το UUID του νέου δίσκου
πρόσθεσε/άλλαξε στο /etc/fstab (ext3 ή ext4 ή ότι format έχεις)
UUID=????????   /home    ext3          defaults       0       2
copy /home to new location :
>sudo rsync -aXS --exclude='/*/.gvfs' /home/. /media/home/.
phase out old /home:
>cd / && sudo mv /home /old_home && sudo mkdir /home
phase in new home
>sudo mount -a

Δύστυχώς δεν είχα την δυνατότητα να το δοκιμάσω κάτω από raid 0, αν μπορείς σκέψου το

gdrados

Επειδή έχω κι εγώ παρόμοιο "πρόβλημα", έχει κανείς καταλήξει πώς είναι η βέλτιστη ρύθμιση για το LTSP, στην περίπτωση που έχουμε στη διάθεσή μας έναν SSD (κατά κανόνα μικρότερο σε μέγεθος) και έναν SATA hdd για τον σέρβερ;
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

Yannis Siahos

Εγώ θα έβαζα το /home στον SSD και ό,τι virtualbox machines έχω φτιάξει (τα VMs θέλουν γρήγορο δίσκο).

gdrados

Οι οδηγίες τρέχουν έχοντας συνδεθεί από το λογαριασμό μας σαν administrator ή θέλουν από live cd;
Η ερώτηση έχει να κάνει κυρίως με το αν θα προκύψει θέμα με τα δικαιώματα των χρηστών του LTSP
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!